Výber najlepších čajov na každý problém


Autor: Lenka Riganová | 26. 02. 2020

TOP 3 najobľúbenejšie čaje

Skvelý antioxidant

Matcha Tea Premium Allnature

Cena od 22 €

Pri prechladnutí

Zázvorový čaj

Cena od 2,50 €

Na dlhovekosť a silu

Majestic Tea

Cena od 3,50 €

Čaj patrí k najobľúbenejším nápojom na svete. Dokáže dokonale zahriať, uvoľniť, upokojiť, ale aj nabudiť. Jedna šálka kvalitného čaju vám však môže pomôcť aj v prípade, že vás trápi nejaký zdravotný problém a nechcete ihneď utekať k lekárovi.

Dnes sme pre vás pripravili výber tých najlepších čajov na každý problém. 

Vyberte si čaj podľa vášho zdravotného problému

Čaje na detoxikáciu a chudnutie

Čaje na detox a chudnutie sú v súčasnosti veľmi obľúbené, a to nielen vďaka jednoduchému užívaniu, ale najmä kvôli svojej účinnosti. 

Väčšina detoxikačných čajov obsahuje bylinnú zmes, ktorá pozostáva z byliniek schopných očistiť ľudské telo. Nájdete medzi nimi napríklad Pestrec mariánsky, koreň lopúcha, Žihľavu, Púpavu či Zázvor. Telo dokážu zbaviť všetkých nahromadených škodlivých látok a toxínov. 

Čaje na chudnutie zas dokážu nakopnúť metabolizmus a urýchliť spaľovanie tukov. Zväčša pozostávajú zo Žihľavy, Púpavy, Petržlenu či Šalvie.


Čaje pre deti

Bylinné čaje pre deti zahrejú počas chladných dní, ale pomôžu aj s dodržiavaním pitného režimu. Existuje množstvo druhov. Niektoré majú upokojujúce účinky a privodia dobrý spánok. Iné si zas poradia s problémami pri trávení či s nachladnutím.

Pri podávaní bylinných čajov deťom treba byť opatrní, pretože nie každý čaj je vhodný pre vašu ratolesť. Vždy sa preto raďte pokynmi uvedenými na balení konkrétneho čaju. Nezabúdajte tiež na vekové určenie. Vo všeobecnosti platí, že s podávaním čaju môžete začať od 6. ukončeného mesiaca dieťaťa. 


Pre mamičky a tehotné ženy

Bylinné čaje sú skvelou alternatívou pre tehotné ženy či čerstvé mamičky, ktoré trápi nejaký problém a nechcú siahať po liekoch. 

K dostatiu je množstvo čajov určených pre ženy v tehotenstve, ktoré väčšinou pozostávajú z bylinnej zmesi. V nej sa nachádzajú bylinky ako Ďumbier, Ostružina či Mitchella Repens.

Dojčiace ženy si zas môžu vybrať z čajov, ktoré zvyšujú tvorbu materského mlieka. Tu patria napríklad čaje z Rasce, Fenyklu či Anízu.  


Na spánok a psychiku

Bylinné čaje na spánok a psychiku pomáhajú upokojiť myseľ a navodiť pocit relaxácie. Pomáhajú i rýchlejšie zaspať a podporujú kvalitnejší a plnohodnotnejší spánok. 

Ich účinky spočívajú v sile byliniek, ktoré sa v nich nachádzajú. Najčastejšie ide o Šalviu, Ľubovník alebo Medovku.


Čaje na prechladnutie

Nič nezahreje telo lepšie ako šálka kvalitného, horúceho čaju, a v období nachladnutia či chrípky to platí dvojnásobne. 

Siahnuť môžete po obľúbenom zázvorovom čaji, Materine dúške, Mäte priepornej alebo bylinnej zmesi.


Čaje na srdce, cievy a žily

Na srdce a cievy blahodárne pôsobí veľké množstvo byliniek. Stačí si iba správne vybrať. 

Bylinky ako Hloch, Ginko pôsobia tak, že rozširujú cievy pre jednoduchšie prekrvovanie. Zároveň pomáhajú zvyšovať aj činnosť srdcovej pumpy, a to bez toho, aby zvyšovali tep. 

Na posilnenie srdca môžete siahnuť po Rakytníku, Bielom imele, Rumančeku alebo Medovke. 


Čaje na močové cesty

Bylinky na močové cesty majú močopudné účinky a prispievajú k pravidelnému močeniu. Tým sa preplachujú močové cesty a zbavujú sa baktérií. Existujú dokonca aj také bylinky, ktoré môžu pomôcť pri vylučovaní močových kameňov či piesku z močových ciest. 

Medzi najlepšie bylinky na močové cesty patrí Šalvia, Púpava či Praslička.


Na lepšie trávenie

Tabletky na nadúvanie, plynatosť či pocit plnosti skvele nahradí aj kvalitný bylinný čaj. 

Pri zápche siahnite po dobrom, čiernom čaji. Pri problémoch s trávením a po prejedení sa vám zas pomôže mätový čaj. 

Pre zdravý tráviaci trakt je vhodný aj rumančekový čaj či Senný list.

Na záver...

Predtým než sa najbližšie vyberiete do lekárne a kúpite si nejaký prípravok, či už vo forme kapsúl alebo tabliet, skúste sa najprv poobzerať po kvalitnom bylinkovom čaji. Majte na pamäti, že dobrý čaj z byliniek vám môže pomôcť s nejedným zdravotným problém. 

Pridajte vašu recenziu

avatar