Praktické tipy, kam uložiť knihy, keď už nemáte miesto

ako uložiť knihy

Čítanie je celoživotná vášeň, ktorej keď raz niekto prepadne, už sa jej nezbaví. Málokto však spomenie odvrátenú stranu mince a tou je rapídne sa míňajúci úložný priestor na knihy. Veď čo keď sa ešte k niektorým výtlačkom budete musieť vrátiť? Každý knihomoľ skôr či neskôr narazí na túto dilemu – kam uložiť ďalšie knihy? Bez obáv, máme zopár rád.

Zúžitkujte chodby a steny

Kupovať regály nemôže človek donekonečna, a preto sa núka aj praktickejšie riešenie. Každá domácnosť má predsa chodby, tak prečo ich nezúžitkovať? A knižnicu tak budete mať takmer pri každom kroku, ktorý urobíte.

Stačí v chodbách namontovať police, ktoré ale nesmú prekážať pri presune z miestnosti do miestnosti. Následne ich vyložíme knihami a kedykoľvek môžeme po nejakej siahnuť. Knihám môžete dopriať aj dizajnové úložisko a namontovať na stenu menšiu knižnicu v zaujímavom prevedení. Chodba totiž nemusí byť len miestom na odkladanie obuvi a odevov, môže mať aj takýto účel.

Každá polička knižnicou

Nikto netvrdí, že knihy a dekorácie sa nemôžu miešať. Ak teda máte v obývačke skriňu vyloženú ozdobnými doplnkami, soškami, fotkami, máte vyhraté. Stačí ich umne poprekladať zväzkami kníh a praktické, no zároveň elegantné riešenie je na svete.

Nie všetko sa však môže kombinovať. Je logické, že jedlo a knihy takto k sebe nepasujú, to isté fľaše naplnené rôznymi tekutinami, ktoré v prípade najhoršieho môžu iba uškodiť. Takmer pri všetkom inom to však ide – pri soškách, izbových rastlinách, starožitnostiach – stačí chcieť. A odrazu je každá polička mini-knižnicou.

Využite priestor pri okne

knihy na okne

Áno, veľké francúzske okná interiér nádherne presvetlia. Ak máte okno s parapetom, ktorý nie je priúzky, dá sa tiež vyložiť knihami. Opäť spájame príjemné s užitočným, praktické s estetickým.

Knihy uložte na seba alebo vedľa seba, zafixujte bočnými držiakmi a hneď máte miesto na uloženie niekoľkých kníh. Priestor vedľa okna doplňte pohodlným kreslom a čitateľský kútik je hotový.  Dávajte si však pozor, aby vám knihy pri vetraní z improvizovanej knižnice nepopadali. 

Využite priestor v iných kusoch nábytku

Tieto „úložné triky“ majú svoje opodstatnenie, ak už knihy naozaj nemáte kam dávať. Konzolové stolíky, konferenčný stolík v obývačke, lavice v predsieni alebo schodisko majú pod sebou majú voľný priestor, ktorý núka azyl knihám. Tie vhodne vyplnia prázdno a navyše sú vždy po ruke. Takto si viete podomácky zhotoviť vlastný čitateľský kútik aj bez náradia. 

Využiť priestor sa oplatí najmä vtedy, ak sú jednotlivé kusy nábytku prevažne stacionárne a nezvykne sa nimi hýbať – napríklad, keď príde návšteva a podobne.

Chystáte sa zariaďovať presieň? Poradíme vám, ako premýšľať a aké kusy nábytku vybrať, aby ste maximalizovali prvý dojem aj úložné priestory. 

Knižnica ako oddeľujúca stena

V menších bytoch je výzvou pracovať s dispozíciou bytu a efektívne využívať priestor. Najmä v jednoizbových bytoch je ťažké oddeliť dennú časť od nočnej a vytvoriť si tak súkromie.

Využite knižnicu na oddelenie priestoru a vytvorte si z nej stenu. Deliaca stena poslúži aj na odkladanie ďalších vecí a spolu s knihami vytvorí zaujímavú mozaiku.

Rohové police na knihy

V mnohých domácnostiach ostávajú rohy nevyužité, najmä tie, ktoré sú z oboch smerov blízko k dverám. To je však škoda, pretože aj tento priestor vie nájsť svoje opodstatnenie. Ideálne v podobe rohových políc, ktoré sa dajú veľkostne veľmi šikovne prispôsobiť.

A čo umiestnime na spomínané police? Správne, knihy. Každá štandardná miestnosť má minimálne štyri rohy, z ktorých v máloktorej domácnosti sú využité všetky. Minimálne nie od podlahy až pod strop, čiže miesto na rohovú policu sa nájde vždy.

Krabice, boxy a prepravky

Knihy majú jednu nespornú výhodu, sú mimoriadne skladné a vojdú sa takmer všade. Aj do rôznych krabíc, krabičiek a prepraviek. Nemusia byť uložené iba na policiach a v knižničných regáloch, tam sa čoskoro minie priestor.

Ak však máte v domácnosti nejakú drevenú krabicu alebo prepravku, viete ju využiť ako šikovné a mobilné úložisko pre knihy. Ak takúto prenosnú knižnicu vhodne umiestnite, dokáže to miestnosti dodať zaujímavý, priam až putovný nádych starého antikvariátu.

Knihy samy o sebe

Naskladané kopy kníh nepôsobia práve najestetickejšie. Takéto riešenie je však časté, najmä ak človek naozaj nedisponuje priestorom na ich praktickejšie uloženie. To však neznamená, že systematicky položené zväzky kníh sú tiež zlé.

Ak totiž dokážte vyskladať kopu z kníh s farebne zladenými väzbami a naaranžujete ich aj veľkostne (napríklad kaskádovito), nevyzerá to vôbec zle. Na vrch takejto kôpky môžete umiestniť nejakú dekoráciu, prípadne rastlinu a s kúskom organizácie ju zladíte so zvyškom miestnosti.

Knihy od podlahy až po strop

Využívate priestorové dispozície naplno? Miestnosti sa totiž zvyčajne dajú využiť oveľa intenzívnejšie, než si mnoho ľudí myslí. Jedným zo spôsobov, ako to docieliť, je tzv. vertikálne zariaďovanie. Ináč povedané, od podlahy až po strop.

vysoká knižnica

To platí aj pre rôzne police a regály určené na skladovanie kníh. Väčšina domácnosti nevyužíva celý priestor zdola nahor, čo je škoda.

Ak teda máte kvantum kníh a míňa sa vám miesto na ich uloženie, vyskladať policami miestnosť od podlahy ku stropu je šikovným a originálnym riešením, ktorým určite zaujmete aj návštevu. Nezabudnite však priložiť aj stolík, aby ste dosiahli na najvyššie položené tituly. 

Do nových bytov a domov si zasa môžete už pri zariaďovaní vyberať vysoké knižnice, ktoré budú siahať až tesne pod strop.

Na záver

Ako vidieť, priestorových riešení je k dispozícii dosť a pri väčšine z nich si vystačíte s tým, čo máte doma. Často totiž máme riešenie rovno pod nosom, no nevšímame si ho.

Prejdite sa po svojej domácnosti a pozorne skúmajte nevyužitý priestor vedľa, pod a nad nábytkom, v rohoch, vo „vzduchoprázdne“ a určite nájdete miesto, kde uložíte svoje obľúbené tituly.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar