Aký obraz vybrať do obývačky či spálne, aby sa hodil k štýlu interiéru?

Ako vybrať obraz, aby sa hodil k štýlu interiéru

Domov je tým najdôležitejším miestom. Bývame v ňom, oddychujeme, relaxujeme, tvoríme, pracujeme, trávime najvzácnejšie chvíle života s našimi blízkymi. Je našim útočiskom, do ktorého prichádzame po náročnom dni v práci a s nohami vyloženými na stole si užívame domácu pohodu. 

Niet preto divu, že zariaďovaniu domácnosti dokážeme venovať množstvo času a energie, a to všetko pre to, aby sme vytvorili plnohodnotný domov, v ktorom sa  budeme cítiť dobre. A tak vyberáme nábytok, zariaďujeme, dekorujeme jednotlivé kúsky a doplnky, a akosi pri tom všetkom často zabúdame na steny. Tým spravidla dožičíme biely náter, ktorý je v súčasnosti opäť trendy a tým to hasne.

Baví vás ale pozerať sa na prázdne steny? Veď aj tie tvoria dôležitú súčasť našich domovov a dokážu dotvoriť celkový dojem. Ozvláštnite ich farbou, poličkou, zarámovanými fotografiami alebo nestarnúcou klasikou - obrazom.

Nie, obrazy nie sú prežitok doby. Sú stále moderným riešením, ako skrášliť steny a v súčasnosti ich dostanete v rôznych či už rozmerových, materiálových, ale aj štýlových a dizajnových prevedeniach. 

Ak ste sa rozhodli pre oživenie vašich stien obrazmi, prinášame vám návod, aký obraz si vybrať do obývačky či spálne alebo akejkoľvek inej miestnosti tak, aby sa hodil k štýlu interiéru.

Podľa čoho vybrať obraz? Rozhoduje štýl interiéru

Najdôležitejším kritériom pri výbere obrazu je rozhodne štýl či dizajn interiéru.

Vybraný obraz totiž musí ladiť so zariadením, ale i doplnkami miestnosti. Áno, môžete si síce vybrať, dajme tomu, obraz s kvetinami len preto, že sa vám páči. Potom ale musíte rátať s tým, že po zavesení na stenu do vašej industriálnej obývačky na vás už nebude pôsobiť tak, ako keď ste si ho vyhliadli v obchode. 

Ako teda vybrať ten správny kúsok podľa štýlu? 

Industriálny štýl

Industriálny štýl bývania

Industriálny štýl s nádychom drsnosti a provizórnosti, no aj napriek tomu pôsobiaci útulne, sa stáva čoraz viac populárnejší.

Pre tento štýl sú typické betónové či tehlové steny a chýbať nemôže regálový nábytok pozostávajúci z čiernej kovovej konštrukcie. Veľmi časté sú vysoké stropy s kovovými rámami, kovové schodiská či priemyselné svietidlá. 

Interiéru v industriálnom štýle dominujú prevažne tmavé farby - odtiene sivej a čiernej, a rovnako aj tehlová a hnedá farba. Z materiálov prevláda najmä čierny matný kov a drevo. 

Ak ste industriálnemu štýlu podľahli aj vy, steny vašich domovov ozdobte obrazmi v retro štýle, abstraktnými obrazmi v odtieňoch tohto štýlu, rôznymi mapami či obrazmi miest.

Vidiecky, provensálsky či rustikálny štýl

Vidiecky štýl bývania

Vidiecky, provensálsky a rustikálny štýl majú k sebe tak blízko, že podľa mnohých ide v podstate o jeden a ten istý dizajn. A čo vytvára srdce tohto štýlu?

Základom v domácnostiach zariadených v provensálskom štýle je dotyk prírody, ktorý vidno všade naokolo. Nábytok je inšpirovaný harmóniou a atmosférou pokojného vidieka, rovnako ako aj všetky doplnky. Z farieb prevláda biela, smotanová a iné svetlé, krémové odtiene v kombinácii s drevom.

Praktické, funkčné, jednoduché prvky vidieckeho štýlu dokážu učarovať každému. Ak aj vás pohltil tento štýl, steny vášho domova by mali zdobiť obrazy s kvetinami, stromami, krajinami či prírodou.

Škandinávsky štýl 

Škandinávsky štýl bývania

Jednoduchý, moderný, praktický. Aj taký je nadčasový, škandinávsky štýl.

Charakterizujú ho čisté línie, elegancia, útulnosť, svetlé farby a geometrické tvary. Aj tu zohráva veľmi dôležitú úlohu príroda, ktorou je tento štýl inšpirovaný. Chýbať preto nemôžu prírodné materiály, ani prírodné motívy.

Pri tomto štýle zohráva dôležitú úlohu i ekologickosť a udržateľnosť. Vyznávači tohto štýlu volia kvalitný, nadčasový nábytok, ktorý dokáže poslúžiť aj nasledujúcim generáciám. 

Farby škandinávskeho štýlu sú prevažne neutrálne. Najviac využívanou farbou je biela doplnená o drevo - svetlé odtiene dreva, ako napríklad breza či bielený dub. 

Obrazy v škandinávskom štýle sú plné grafických tvarov a rafinovaných, no čistých línií, v bielych a drevených rámoch. 

Stredomorský štýl bývania

Stredomorský štýl bývania

Stredomorský štýl bývania nie je v našich končinách až tak rozšírený, no predsa existujú domácnosti, kde dominuje stredomorská atmosféra, vzdušnosť, svetlé farby.

Pre tento štýl je charakteristická jednoduchosť, príjemnosť, pohodlnosť, bez zbytočnej umelosti. Čo sa týka nábytku, ten je spravidla zo svetlého dreva alebo kovu. Nábytku musí byť tak akurát, miestnosť nemôže byť preplnená, ale skôr minimalisticky, funkčne zariadená. 

V interiéri v tomto štýle nájdete biele steny, doplnené o svetlomodrú farbu či béžový obklad. Naozaj efektne vyzerajú i zárubne natreté na modro. K farbám tohto štýlu sa okrem bielej a modrej výborne hodí i piesková, béžová a zelená. 

Obrazy v stredomorskom štýle najčastejšie zobrazujú more, pláže, plachetnice či rybárov.

Etno/Boho štýl

Etno/Boho štýl bývania

Pre boho štýl sú charakteristické bohaté vzory, živé farby, výraznosť, odvážnosť, čo môže neraz pôsobiť na prvý pohľad i chaoticky. 

V tomto štýle sú povolené všetky vzory od výmyslu sveta - pravidelné, ale aj nepravidelné geometrické tvary, mandaly, etno, prúžky,... Podobne je na tom aj farebnosť. Tu totiž platí, že etno štýl musí hýriť tými najpestrejšími farbami v najrozličnejších kombináciách.

A zabudnúť netreba ani na kvety. Tých taktiež musí byť veľa. 

Obrazy v boho štýle sú rozličných farieb a vzorov, veľmi časté sú i prírodné motívy.

Aj na veľkosti záleží

Dôležitým faktorom pri výbere obrazu je aj jeho veľkosť. Platí, že do veľkých miestností sa hodia veľké obrazy a naopak - do malých miestností zas menšie obrazy.

Správnu veľkosť obrazu vyberiete i zmeraním dĺžky a šírky steny, kam obraz plánujete umiestniť. Pokiaľ chcete obraz zavesiť nad posteľ, pohovku či nábytok, odmerajte otvorený priestor po strop. 

Obrazy, ktoré chcete umiestniť nad pohovku či nábytok, by nemali byť väčšie ako 75% šírky gauču alebo zariadenia. 

Pokiaľ máte voľnú stenu, zavesený obraz na nej by mal vyplniť 3/8 steny šírky. 

A čo rám obrazu?

Vhodné zvolený rám vynikajúco dotvára obraz i celkový dojem z obrazu. Aj tu platí, že pri výbere je potrebné vziať do úvahy štýl bývania, ale aj samotný motív obrazu.

Rozhodnúť sa môžete pre jednoduchý rám, bez akýchkoľvek vzorov. Ten pristane najmä moderným obrazom. 

S ozdobnými rámami sa možno najčastejšie stretnúť pri starých olejomaľbách, historických maľbách či obrazoch vo vintage štýle. 

Výrazné rámy skvele dotvoria rôzne grafiky. 

Výber obrazu podľa konkrétnej miestnosti

Dôležitú úlohu zohráva aj konkrétna miestnosť, do ktorej chcete obraz umiestniť. Obraz s detským motívom pravdepodobne neumiestnite do obývačky, ale do detskej izby. Rovnako aj obraz v gurmánskom štýle môže byť v obývačke nepochopený, pretože patrí zásadne do kuchyne. 

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, aký obraz vybrať do obývačky, spálne, kuchyne, ale aj detskej či študentskej izby. 

Aký obraz do obývačky?

Aký obraz do obývačky

Obývačka je jedno z najdôležitejších miest každého domova. Tu trávime spoločné chvíle s rodinou, relaxujeme pri televízii, usádzame návštevu. Aj preto musí táto miestnosť pôsobiť útulne, no zároveň aj reprezentatívne. 

Mala by odzrkadľovať vás ako rodinu. V mnohých obývačkách preto možno nájsť zarámované spoločné fotografie zachytávajúce tie najkrajšie a najdôležitejšie momenty zo života rodiny. 

Ak ale toto nie je cesta, ktorou by ste sa chceli vybrať, môžete sa rozhodnúť aj pre niečo menej osobné. Možností je veľa. 

Aké moderné obrazy nad sedačku? 

Najčastejším miestom, kde v obývačke môžeme nájsť obraz je priestor nad sedačkou. Tu je dôležité zohľadniť veľkosť sedačky, ale aj steny, na ktorej bude obraz visieť. Nezabudnite, že na veľkú stenu sa nehodí malý obraz, rovnako ako veľký obraz nie je vhodnou voľbou pre malú stenu. 

Pokiaľ je vaša obývačka menšia, inšpirujte sa našim výberom menších, moderných obrazov nad sedačku.

Veľké obrazy do obývačky

Ak máte veľkú, priestrannú obývačku, vysoký strop, veľkú, robustnú pohovku a nad ňou kopec miesta, stave na veľké obrazy. 

Ručne maľované obrazy do obývačky

Ak ste kreatívna duša, možnože už nejaký ten vami namaľovaný obraz zdobí niektorú z izieb vášho domu. Pokiaľ nie, rozhodnúť sa môžete už aj pre hotové ručne maľované obrazy do obývačky a podporiť tak umenie.

Ako vybrať obraz do spálne?

Ako vybrať obraz do spálne

Spálňa je pre mnohých miestom oddychu, akousi osobnou, intímnou zónou, do ktorej púšťame len málokoho.

Kým niekto pri jej zariaďovaní kladie dôraz na minimalizmus - žiaden zbytočný nábytok, žiadna elektronika, žiadne kvety, iní sa snažia využiť maximálne aj tento priestor, a to i vrátane stien. Na tie často zvykneme umiestňovať zrkadlá, ale aj obrazy. 

Obrazy do spálne môžu byť rôzne, no mali by odzrkadľovať atmosféru, ktorá má v spálni panovať. Vhodnou voľbou sú obrazy s motívom lásky. Pokiaľ má spálňa slúžiť na uvoľnenie či dokonca na meditáciu, zvoľte prírodné motívy, ako napríklad rastliny, rôzne krajiny či náboženské motívy.

Obrazy umiestené v spálni by nemali hýriť všetkými možnými farbami. Mali by byť neutrálne a príjemné na pohľad. Ladiť by mali aj s celkovým zariadením spálne. 

Obrazy do spálne nad posteľ

Kým kedysi stenu nad manželskou posteľou zdobila výlučne fotografia zo svadby, dnes na nej toho môžete nájsť ďaleko viac. 

Nadrozmerné obrazy na stenu 

Stena nad posteľou v spálni zvyčajne poskytuje dostatok miesta aj pre veľké, nadrozmerné obrazy. 

Obrazy do detskej izby

Obrazy do detskej izby

Detská izba je kráľovstvom dieťa, kde môže tráviť svoj voľný čas, oddychovať, hrať sa, ale aj učiť, vzdelávať a rozvíjať svoje schopnosti, zručnosti, kreativitu. A tomu by malo zodpovedať aj zariadenie izby, vrátane obrazov a plagátov na stenách. 

Pri výbere obrazu do detskej izby je potrebné vychádzať predovšetkým z veku dieťaťa a jeho osobnosti. Pokiaľ zariaďujete izbičku pre malého drobca, ktorý vám ešte nedokáže povedať, čo sa mu páči alebo nepáči, vyberajte také obrazy, ktoré vám padnú do oka.

Snažte sa však vybrať niečo viac-menej neutrálne, nadčasové, čo nebudete musieť meniť rok čo rok, s vašim rastúcim drobcom. 

Detské obrazy na stenu

V súčasnosti sú k dostatiu naozaj nádherné detské obrazy s rôznymi motívmi, vhodné pre dievčatká, chlapov, ale i univerzálne obrazy do dievčensko-chlapčenskej izby. 

Obrazy do študentskej izby

Vybrať vhodný obraz do študentskej izby môže byť pomerne náročná úloha. A to najmä vtedy, ak sa do nej pustíte na vlastnú päsť. Stavte preto aj na názor vašej ratolesti, jeho záľuby a koníčky. 

Obraz umiestnený v detskej či študentskej izbe by mal zohľadňovať i temperament dieťaťa. Ak je dieťa temperamentné, obraz by mal byť pokojnejší, nie dynamický. A naopak. Ak je dieťa pokojnejšie, tiché, nesmelé, vyberte "živý" obraz.

Aký obraz do kuchyne?

Aký obraz do kuchyne

Steny v kuchyni spravidla neposkytujú príliš veľa miesta na zavesenie obrazov. Dominantou je totiž kuchynská linka, ktorá zvyčajne zaberá značnú časť priestoru.

Pokiaľ je však kuchyňa prepojená s jedálňou, vhodným adeptom na obraz sa stáva voľné miesto nad kuchynským stolom. Tu možno umiestniť menšie, ale aj väčšie obrazy (závisí od veľkosti steny) s motívom byliniek, jedla, ale napríklad aj kvetov, rastlín a prírody.

V súčasnosti sa kuchyne čoraz viac prepájajú s jedálňou a obývačkou, a vytvárajú tak spolu jeden celok, ktorý by rozhodne mal ladiť. Myslite na to aj pri výbere obrazov do kuchynskej časti. Tie by mali byť z rovnakého súdku ako obrazy v obývacej časti. 

Obrazy do kuchyne s gurmánskym motívom

Tieto obrazy sa hodia predovšetkým do kuchýň, kde to láskou k jedlu a vareniu doslova žije. Či už ide o obrazy s motívom jedla, zeleniny či ovocia alebo kávy, všetky tieto námety dokážu vynikajúco podčiarknuť gurmánsku atmosféru kuchyne. 

Maľované obrazy do kuchyne

Ručne maľované obrazy do kuchyne vnesú ten správny šmrnc a originalitu do každej kuchyni. Voľte také, ktoré svojim prevedením zapadnú do priestoru. 

Na záver

Pri výbere obrazu nezabudnite dať aj na vlastný dojem a pocit, ktorý vo vás obraz vyvoláva. Koniec koncov ste to vy, kto sa na obraz bude pozerať deň čo deň. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar