Kvalitný sedací vak: Pomôžeme vám ho nájsť a vybrať

Ako si vybrať sedací vak

Sedací vak predstavuje nielen moderný bytový doplnok, ale aj synonymum pohodlného sedenia. Viete, podľa čoho vybrať sedací vak tak, aby vám robil radosť dlhé roky? Poradíme ako na to a zároveň vás aj naučíme, ako si môžete sedací vak ušiť aj svojpomocne.

Prečo si kúpiť sedací vak?

Sedacie vaky sú vyrobené tak, aby sa pri sedení ergonomicky prispôsobili tvaru tela poskytli tak maximálny možný pocit pohodlia. V porovnaní s iným nábytkom určeným na sedenie tak sedacie vaky poskytujú druh sedenia, pri ktorom je vyvíjaný minimálny tlak na chrbticu.

Sedacie vaky sa vyrábajú v rôznych tvaroch, veľkostiach, materiálových prevedeniach a dizajnoch, vďaka čomu ich je ľahko zladiť s akýmkoľvek druhom interiéru.

Výhody sedacích vakov

Sedacie vaky majú v porovnaní so stoličkami a iným nábytkom na sedenie, množstvo výhod. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa tešia rastúcej popularite. Medzi ich hlavné výhody patria:

 • pohodlné sedenie,
 • multifunkčné využitie,
 • nízka hmotnosť
 • ľahká manipulácia
 • nízka cena.

Zdravotné benefity sedacieho vaku

Možno by ste to ani na prvý pohľad nepovedali, ale sedacie vaky sú odporúčané lekármi, fyzioterapeutmi aj odborníkmi na zdravý životný štýl. Tento pohodlný druh sedenia totiž nevyvíja nadmerný tlak na chrbticu a kĺby, ale naopak, prináša im uvoľnenie. Sedací vak tak môže byť ideálnou pomôckou ak:

 • vás trápia bolesti chrbta a pohybového aparátu,
 • máte problém s nesprávnym držaním tela,
 • trápia vás tenzné choroby hlavy,
 • potrebujete zrelaxovať telo aj myseľ.

Relax na sedacom vaku ocenia aj tehotné ženy, autistické deti či choré zvieratá.

Výhody sedacích vakov

Druhy sedacích vakov

Poznáme viacero druhov sedacích vakov. Úplne základným rozdelením, je delenie podľa ich využitia – v interiéri alebo exteriéri a podľa tohto, či ide o sedacie vaky určené pre deti alebo pre dospelých.

Jedno z najznámejších rozdelení sedacích vakov predstavuje rozdelenie podľa tvaru, a to na tulivaky tvarovateľné - tu patria vankúše, lopty a na sedacie vaky, ktorých tvar príliš nemožno meniť - ako kreslá, hrušky či taburetky. 

Tvarovateľné sedacie vaky - vankúše, lopty

Ako vybrať kvalitný sedací vak

Ide o sedacie vaky, ktoré možno plne tvarovať a prispôsobovať telu. Často bývajú zošité z dvoch kusov látky tak, že na pohľad naozaj vyzerajú ako vankúš. Zväčša ide o veľké sedacie vaky, na ktoré sa zmestia aj dvaja ľudia. V interiéri vyžadujú dostatok priestoru.

Vďaka svojej veľkosti môžu slúžiť aj na spanie.

Okrúhle sedacie vaky v tvare lopty sa dajú ľahko vytvarovať do formy „hniezda“, ktoré poskytne bezpečné útočisko. Podobne, ako sedacie vaky v tvare vankúša vyžadujú dostatočný priestor, ponúkajú však menší priestor na sedenie a nie sú vhodné na spanie.

Sedacie vaky v tvare lopty predstavujú jeden z najobľúbenejších sedacích vakov pre deti.

Pevné sedacie vaky

pevné sedacie vaky kreslá

Do tejto skupiny patria tulivaky, ktoré neumožňujú príliš meniť ich tvar, sú to napríklad kreslá či sedacie vaky v tvare hrušky, alebo aj obľúbené taburetky.

Tieto typy sedacích vakov sú spravidla nenáročné na priestor. 

Aký sedací vak kúpiť – podľa čoho vybrať najlepší sedací vak

Pred kúpou sedacieho vaku by ste sa mali zamyslieť najmä nad tým kde, ako často a na aký účel ho budete používať. Iný sedací vak sa hodí ako dekorácia na občasné použitie, iný na každodenné používanie a veľkú úlohu hrá aj fakt, či ho budú využívať deti alebo máte doma zvieratá.

To všetko ovplyvňuje nároky na materiál, veľkosť, tvar či kvalitu spracovania sedacieho vaku.


Náplň sedacieho vaku

Typ výplne sedacieho vaku ovplyvňuje pohodlnosť sedenia. Najdlhšiu životnosť majú náplne z EPS. Najčastejšie sa ako výplň v sedacích vakoch používajú:

 • EPS guličky - ľahké, nadýchané a zdravotne nezávadné,
 • polystyrénová drť - rýchlo zosadá, udržuje prachové čiastočky,
 • prírodná výplň - pohánkové alebo špaldové šupky,
 • vzduch – nafukovacie sedacie vaky, nafukujú sa bez pumpičky.

Každému môže vyhovovať iné množstvo výplne, preto by mal byť sedací vak vybavený plniacim otvorom. Najčastejšie ide o zapínanie na zips.


Materiál sedacieho vaku vyberajte podľa plánovaného využitia

Poťahy na sedacích vakoch sa vyrábajú z rôznych druhov materiálov. Najčastejšie ide o nasledujúce materiály:

 • nylon,
 • bavlna
 • menčester,
 • polyester,
 • kortexin,
 • eko koža,
 • plyš,
 • pravá koža.

Každý materiál má iné vlastnosti, a preto látku na sedacom vaku vždy vyberajte podľa toho, ako plánujete sedací vak využívať.

Sedací vak do detskej izby

Ako vybrať tulivak do detskej izby

Pôvodným účelom prvých sedacích vakov bolo práve ich využitie do detských izieb. Práve preto nemajú sedacie vaky žiadne ostré časti a hrany.

Detské sedacie vaky sú v porovnaní s tými určenými pre dospelých menšie a majú veselší dizajn. Do detskej izby vyberajte sedací vak z materiálu nenáročného na údržbu, ideálne aj so snímateľným poťahom. Ideálne sú sedacie vaky z nylonu a ekokože. Výplň detského sedacieho vaku by mala byť z odolných EPS guličiek alebo prírodná.

Sedacie vaky určené do detskej izby sú vyrábané v pestrom dizajne, vďaka čomu výborne oživíte detskú izbu. Vybrať si môžete napríklad aj futbalovú loptu pre malého futbalistu, či trón pre malú princeznú.

Predtým, ako sedací vak umiestnite do detskej izby sa uistite, že je bezpečne uzavretý a zazipsovaný. Malé guličky vo vaku totiž predstavujú nebezpečenstvo prehltnutia.

Sedacie vaky vhodné do detskej izby

Sedací vak na terasu

Ako vybrať sedací vak na terasu

Ak vyberáte sedací vak do exteriéru, zamerajte sa na sedacie vaky vyrobené z vodeodolných materiálov. Najlepším sedacím vakom na dlhodobé sedenie na záhrade či pri bazéne je sedací vak vyrobený z kortexinu. 

Vhodné na použitie v exteriéri sú aj sedacie vaky z nylonu, eko kože a kože.

Sedacie vaky vhodné na terasu

Ako sa starať o sedací vak?

Starostlivosť o sedací vak závisí najmä od jeho povrchového materiálu. Najjednoduchšie na údržbu sú sedacie vaky so snímateľným poťahom. Ten stačí stiahnuť z vaku a oprať v práčke.

Pri starostlivosti o sedacie vaky bez snímatelného poťahu je vždy potrebné postupovať podľa odporúčaní výrobcu. Vo všeobecnosti zvyčajne platí, že najodolnejšie materiály – nylon a kortexin je možné čistiť s pomocou bežného čistiaceho prostriedku.

Ostatné sedacie vaky je najlepšie nechať vyčistiť odborníkmi.

Vyrobte si ideálny sedací vak (návod ako ušiť sedací vak)

Sedací vak si môžete ušiť aj doma. Je to jednoduchšie, ako by ste čakali.

Pripravili sme pre vás návod, vďaka ktorému budete mať sedací vak hotový za menej ako hodinu. Na výrobu sedacieho vaku pre deti budete potrebovať:

 • 2 ks poťahovej látky s rozmermi 115 cm x 80 cm,
 • dlhý zips 55 cm,
 • 100 l ESP guličky na výplň,
 • špendlíky, 
 • niť,
 • šijací stroj.

Postup ako vyrobiť detský sedací vak

Pripravené kusy látky položte na seba lícnou stranou, prišpendlite a následne zošite pevnou niťou. Zošitú látku preložte napoly. Zostrihnite z jednej strany do oblúka približne 15 cm a zošite dohromady. Zošitú látku rozložte a následne preložte tak, aby ste mali zošité strany položené na seba. Do stredu prišite zips. Okraje, ktoré vám ostali zošite k sebe. Hotový obal pretočte a naplňte vak guličkami. Uzavrite zips a hotovo.

Podobným spôsobom si môžete doma ušiť aj sedací vak pre dospelých, stačí ak rozmery použitých látok zväčšíte na 150 cm x 260 cm a použijete cca 200 l ESP guličiek.

Na záver

Sedacie vaky, alebo aj tulivaky, slúžia nielen na ozvláštnenie interiéru či exteriéru, ale poskytujú aj vysoký komfort počas sedenia, ktorý si rozhodne zaslúžite. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar