Šikovné triky, ako opticky zväčšiť malú kúpeľňu

malá kúpeľňa

Zobrať malú kúpeľňu a urobiť z nej ako funkčnú a praktickú, tak štýlovú miestnosť chce pri zariaďovaní systém. Nie je to jednoduché, ale rozhodne to nie je nemožné. 

Kľúčové je využiť každý centimeter naplno, miestami možno trochu okabátiť oči a zrazu sa vám otvoria nové možnosti na úložné priestory. 

My sme vám tipy, pomocou ktorých zariadite malú kúpeľňu, zozbierali.

Zrkadlom miestnosť opticky zväčšíte

Ak ste fanúšikom čiernej a neodolali ste ani pri kachličkovaní svojej malej kúpeľne, môžete mať pocit, že miestnosť je odrazu akási menšia.

Práve taký optický efekt totiž dosiahnete používaním tmavej. Každá minca má však dve strany a vy si viete priestor takýmto spôsobom aj „zväčšiť“.

Stačí využiť dostatočne veľké zrkadlo. Malé kúpeľne majú v tomto výhodu, keďže majú užšie steny a tým pádom je kúpa o čosi lacnejšia, aj keď pokrýva celú plochu zo strany na stranu.

Vhodne umiestnené veľké zrkadlo vyvolá želaný optický účinok, ktorým pocitovo izbu zväčšíte takmer až dvojnásobne.

Na úložné priestory využite aj vertikálnu líniu

Pri menších kúpeľniach je potrebné uskromniť sa aj čo sa týka úložného priestoru. Stiesnené dispozície neprajú priaznivcom širokých regálov a skríň. To však neznamená, že si neporadíte.

Využite vertikálny priestor a použite v kúpeľni trebárs regály naskladané nad seba. A hneď je toho miesta na uteráky, kozmetiku a dekorácie viac.

Ak má vaša kúpeľňa obdĺžnikovú dispozíciu (úzka a dlhá), môžete úplne oželieť otváracie kúpeľňové skrinky a sústrediť sa na priestor od podlahy pod strop, napríklad formou spomínaných poličiek. Zdola nahor je totiž malá kúpeľňa častokrát otvorenejšia, než od steny k stene.

Ak potrebujete mať veci uložené v uzavretom priestore, riešením je vysoká a úzka skrinka do kúpeľne. 

Do hĺbky s poličkami

Keď sme už pri tých regáloch a poličkách, optické „triky“ viete dosiahnuť aj pomocou nich. Využitím regálov vsadených do steny (naproti tradičnejším pripevneným) dokážete z priestoru opäť vyťažiť o čosi viac. Každý priestor navyše sa ráta.

Okrem toho, keď poličky „netrčia“ do priestoru, máte v malej kúpeľni viac priestoru na pohyb, čiže ide o naozaj praktické riešenie. Nehrozí úraz a aj miestnosť vyzerá uhladenejšie a elegantnejšie.

Háčiky na dverách

Niekedy je nábytok do kúpeľne luxusom, ktorý si miestnosť dispozične nemôže dovoliť. Kam dať v takom prípade svoje župany, uteráky, alebo hoci aj nejakú dekoráciu, ktorá priestor oživí? Odpoveď je jednoduchá – na dvere!

Háčiky primontované na vnútornú stranu dverí sú šikovné kúpeľňové doplnky na využitie každej voľnej plochy. Zavesíte si na ne hygienické potreby (ale napríklad aj menší kvetináč s rastlinou), to je efektivita sama o sebe.

A nemusí ísť iba o dvere, lištu s háčikmi si viete pripevniť aj na stenu, avšak ideálne na také miesto, kde nehrozí pošmyknutie sa a nepríjemný úraz.

Posuvné dvere do kúpeľne

Tento tip je v kontraste s predošlým, čo poteší najmä tých, ktorí nie sú veľkými fanúšikmi háčikov. V takom prípade využite posuvné dvere.

Tým, že sa ich krídlo neotvára do priestoru, môžete ho využiť na umiestnenie ďalšieho kúpeľňového nábytku, alebo ho ponecháte prázdny a miestnosť sa nadýchne.

Dvere tiež môžete pri otvorení úplne skryť v stene, no ide o čosi náročnejšie riešenie. Nie je to len o tom, že na podlahu umiestnite „koľajničky“ a zásuvné dvere sú na svete.

Ak vám to však dovolia steny medzi kúpeľňou a chodbou, určite stojí za zváženie. Nehovoriac o tom, že v malej kúpeľni už nedôjde k úrazu spôsobenému prudkým otvorením dverí druhou osobou.

Obložte kúpeľňu veľkými kachličkami

Jeden by si mohol myslieť, že do malej kúpeľne pasujú malé kachličky. Pravda je opakom.

Tým, že na obklad do kúpeľne použijete veľké kachličky, váš mozog bude miestnosť vnímať ako opticky väčšiu. Ideálne je, ak použijete identický obklad od podlahy až po strop.

Čo sa týka farieb, tak v tomto vyhráva jednoznačne biela. Tá dokáže priestor vizuálne zväčšiť a dodať malej kúpeľni tak potrebnú optickú hĺbku.

Naopak, tmavé až čierne obklady vyvolávajú presne opačný efekt a priestor zmenšujú. Ako sme už spomínali, dá sa s tým bojovať umiestneným veľkého zrkadla. Zaujímavý efekt dosiahnete mozaikou.

Držte sa dvoch hlavných farieb

Ostaňme ešte chvíľu pri farbách.

Niektorí ľudia majú pri zariaďovaní kúpeľní tendenciu preháňať to rôznymi kombináciami a nemyslia pri tom na to, že priveľa farieb vyvolá efekt stiesnenia a preplnenosti. Keď si to uvedomia, zvyčajne je už neskoro.

Práve malé kúpeľne sú v tomto špecifické. Priam si žiadajú jednoduchosť, a to sa týka aj farieb – ideálne použite maximálne dve. Jednu na steny a druhú na kúpeľňový nábytok. Svetlejšie odtiene opticky priestor zväčšujú a otvárajú, čo je pri skromnejších miestnostiach ďalšou výhodou.

Populárnou kombináciou je však napríklad aj klasická šachovnicová čierna a biela.

Číre kúpeľňové svietidlá

Hra so svetlom je ďalším spôsobom, ako opticky zväčšiť malú kúpeľňu. V duchu jednoduchej mantry menej je niekedy viac odporúčame použiť priamočiare svietidlá. Žiadna extravagancia, jednoduché biele svetlo a číre sklo.

Použitím matných krytov totiž tlmíte osvetlenie, čím docielite presne opačný efekt, než zamýšľate. Miestnosť bude tmavšia, stiesnenejšia.

Keď však svetlu nič nebráni, dostane sa aj do všetkých zákutí a vašu malú kúpeľňu na pohľad zväčší. Nehovoriac o tom, že práve v tejto miestnosti je z hľadiska bezpečnosti a praktickosti jasné svetlo mimoriadne dôležité.

Na záver

S trochou predstavivosti sa dá čarovať aj v kúpeľni, ktorá má pár metrov štvorcových.

Pohrajte sa s optickým vnímaním priestoru a hĺbky, vyberte si vhodné kúpeľňové doplnky, ktoré dotvoria konečný vzhľad vašej kúpeľne snov. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar