Ako si vybrať zubnú pastu na mieru

Ako vybrať zubnú pastu

Hovorí sa, že pri umývaní zubov je najdôležitejšia zubná kefka, no aj zubná pasta dokáže pre zuby urobiť viac, než ste si možno mysleli. Podstatné je zistiť, ktorá by vám vyhovovala najviac.

S aminfluoridmi, kombinovaná s ústnou vodou, bylinková alebo bieliaca? Nájdite si tú svoju vďaka našim radám.

Zubné pasty podľa veku, citlivosti či alergie

Výber zubnej pasty môže ovplyvniť viacero faktorov. Najčastejšie sa orientujeme podľa chuti, penivosti, alebo sviežosti, mnohí však dávajú prednosť riešeniu problémov v ústnej dutine, s ktorými im zubné pasty môžu pomôcť.

Príkladom sú ľudia trpiaci aftami, ktorí sa vyhýbajú zubným pastám s obsahom penidiel SLS (sodium lauryl sulfát) a SCS (sodium coco sulfát), vďaka čomu pasty menej penia, no sú šetrnejšie k ústnej dutine. Podobne je ovplyvnený aj výber u jedincov alergických na fluór, ktorí sa orientujú výlučne na zubné pasty bez fluóru.

Bieliace zubné pasty

Zubné pasty na bielenie zubov sú vhodné pre tých, ktorí chcú dosiahnuť mierne, prirodzené vybielenie zubov. Obsahujú rôzne leštiace častice alebo mikroperličky, ktoré účinne a pritom šetrne odstraňujú povrchové usadeniny spôsobené konzumáciou tzv. „farbiacich potravín“, napr. kávy, čaju, vína, čučoriedok a pod.

Častokrát bývajú obohatené o fluorid, ktorý pomáha remineralizovať zubnú sklovinu a tak predchádzať vzniku zubného kazu. Patria tu aj zubné pasty pomáhajúce odstraňovať zafarbenie zubov vznikajúce v dôsledku vyššieho veku.

Zubná pasta na citlivé zuby

Tí, ktorí sa kvôli zubom úmyselne vyhýbajú všetkým horúcim či ľadovým nápojom a jedlám, uvítajú možnosť znížiť citlivosť zubných krčkov pomocou zubnej pasty. Väčšina zubných pást na citlivé zuby obsahujú látky, ktoré znižujú citlivosť zubov tým, že pomáhajú uzatvárať dentínové kanáliky. Navyše sa v ich zložení nachádzajú menšie abrazívne častice, ktoré zuby výrazne neobrusujú.

Zubná pasta Sensodyne Fluoride s mätovou príchuťou obsahuje nitrát draselný (5 %), ktorý má klinicky preukázaný účinok na zníženie citlivosti zubov pri jej používaní 2x denne. Obsahuje tiež fluorid sodný, ktorý pomáha pri prevencii zubého kazu.

Pasta na bielenie MyAustria

Zubná pasta s ústnou vodou

Pasty na zuby s obsahom ústnej vody predstavujú komplexné riešenie v starostlivosti o ústnu hygienu. Viaceré zubné pasty využívajú micelárne technológie na hĺbkové čistenie zubov, majú antibakteriálny účinok a vďaka obsahu ústnej vody čistia aj ťažko dostupné miesta.

Detské zubné pasty

U detí je dôležitá nielen príchuť zubnej pasty, ale aj jej zloženie. Deti totiž častokrát pastu poriadne nevypľujú, ale časť z nej prehltnú. Preto by sa deťom mali kupovať výhradne pasty určené pre deti. Je už len na rodičoch, či sa rozhodnú pre zubnú pastu s fluórom, ovocnou príchuťou alebo pastu na prírodnej báze.

Jednou z možností je aj Elmex detská zubná pasta vyvinutá predovšetkým na čistenie a starostlivosť o mliečne zuby. Môže sa používať od prerezania prvého mliečneho zuba až do prerezania sa stálych zubov, približne dovtedy, dokým dieťa nezačne školskú dochádzku.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar