Tipy, ako uskladniť letné oblečenie

Ako uskladniť letné oblečenieDni sú kratšie, rána a večery chladnejšie. Je to znak toho, že leto je za nami a na rad príde výmena oblečenia. Mali by ste začať premýšľať nad tým, ako čo najlepšie uskladniť letné veci. Ak ste s týmto procesom ešte nezačali, inšpirujte sa našimi tipmi a na jar vyberte svoje veci ako nové.

Ak ste viacčlenná rodina alebo máte malý byt, občas môže byť pri skladovaní sezónnych vecí problém. Tie letné síce nie sú až také objemovo veľké ako zimné, je ich však dosť veľa a občas sa to môže pri balení i vyrovnať. Vedeli ste, že deliť veci podľa sezón je nielen praktické, ale i dôležité? Z hľadiska praktickosti je to jasné, máte skrátka prehľad vo veciach, ktoré práve nosíte a neriešite veci, ktoré sú práve mimosezónne. Triedením svojmu oblečeniu doprajete i dlhšiu životnosť.

Vyhraďte si dostatok času

U každého vyzerá premena šatníka trochu inak. Niekto sa pasuje so zopár vecami a má to hotové za pár minúť, iný zase rieši hromadu oblečenia zopár dní. Každopádne by ste si na túto činnosť mali vyhradiť dostatok času, pretože sezónnu premenu šatníka by ste mali využiť aj na jeho pretriedenie.

Marie Kondo, odborníčka na upratovanie radí, aby ste najskôr triedili a vyhadzovali, až potom ukladali do skríň. Nikdy nie naopak! Preto je ideálne, ak vyhádžete všetky veci do stredu miestnosti na kopu a pomaly ich začnete triediť. Nezabudnite ani na spodné prádlo a ponožky.

Skriňa plná oblečenia

Marie vo svojich knihách Kúzelné upratovanie a Upratané! radí, aby sme sa najskôr danej veci dotkli a ak v nás nevyvolá radosť, zbavili sa jej. To by malo platiť aj pri oblečení - ak máte v skrini niečo, čo ste si kúpili počas zlej konštelácie hviezd a stále ste to na seba neobliekli, zbavte sa toho. Na túto kopu by mali patriť aj veci, o ktorých viete, že budúcu sezónu ich už na seba nedáte. A samozrejme veci, ktoré ste už rok - dva na sebe nemali.

Pri deťoch je toto triedenie trošku iné - na kopu “vyradiť” môžete dať veci, pri ktorých je jasné, že o rok už budú malé. Takéto upratovanie by sa nemalo týkať iba oblečenia a topánok, ale i doplnkov, či kabeliek. Určite budete prekvapení, aké oslobodzujúce bude dívať sa do skrine, v ktorej je dostatok priestoru a máte v nej len oblečenie, ktoré naozaj nosíte.

Oblečenie ukladajte do skrine až po vytriedení

Čo s vecami, ktoré už nedostanú druhú šancu?

Možností je niekoľko. Buď ich podarujete niekomu, komu sa ešte určite zídu alebo ich vložíte do kontajnera na oblečenie. Niektoré veľké koncerny s oblečením ponúkajú za prinesenie obnoseného oblečenia finančnú odmenu vo forme zľavy na ďalší nákup. Šikovné žienky zase môžu veci prešiť na niečo nové, originálne, inšpirácie nájdete na internete naozaj dosť. A tak sa zo starého fľakatého trička môže stať nová ekotaška, či oblečenie pre bábiku.

Vyradené oblečenie

Kategorické triedenie

Marie Kondo tvrdí, že triediť by sme mali podľa kategórií - tričká, nohavice, košele, atď. Myslite však na to, že niektoré letné veci sa dajú nosiť aj v zime, napríklad tričká, či tielka sa dajú nosiť s vlnenými svetrami a nielen, že je to praktické pri presúvaní sa medzi vykúrenými miestnosťami, je to i trendy.

Oblečenie trieďte podľa kategórii

Čistota na prvom mieste

Ak sa vám už podarilo roztriediť oblečenie, topánky a doplnky na tie, s ktorými sa rozlúčite a na tie, ktoré plánujete uskladniť, zostáva vám už len to najdôležitejšie - vyčistiť ich. Do skrine by mali ísť len veci, ktoré sú vypraté a po vypratí ste ich už na sebe nemali. Je to dôležité, pretože zvyšky kože, potu či vlasov z nášho tela priťahujú roztoče a iné škodce.

Okrem toho jedno tričko s neviditeľnými zvyškami potu môže spôsobiť zatuchnutie aj ostatných vecí. Ak máte doma oblečenie, ktorého čistenie by malo prebiehať v čistiarni, teraz je ten správny čas odniesť ho tam. Pre istotu si poznačte do diára, kedy preň treba zájsť, aby sa vám nestalo, že bude v čistiarni celú zimu alebo naň úplne zabudnete.

Ako uložiť oblečenie do skrine

Ako uskladňovať oblečenie

Všetko záleží od vášho domáceho priestoru. Ak máte veľa miesta v skrini, či v šatníku, pokojne uskladňujte veci, ktoré sú práve mimosezónne, na vyšších policiach. Ak na to priestor nemáte, môžete využiť škatule, či boxy na oblečenie. Na odpudenie prípadných škodcov môžete do boxov vložiť aj levanduľové vrecúško, ktoré zároveň i jemne prevonia vaše oblečenie.

Pri nedostatku priestoru by pre vás mohli byť ideálne vákuové vrecia, tzv. space bagy, ktoré v skrini vytvoria až 4-krát viac miesta. Princíp použitia je jednoduchý - vrecia jednoducho naplníte, zips uzatvoríte a vysávačom z nich vysajete vzduch. Takéto balíčky oblečenia sú skvelé pri manipulácii, môžete v nich mať uložené oblečenie podľa kategórií (tričká, nohavice, sukne…) a pri deťoch podľa veku či pohlavia.

Uskladniť v nich môžete prakticky čokoľvek, pozor si dajte hlavne na ostré časti, ako sú zipsy, pracky opaskov a pod., aby vám vrecia nepoškodili. Oblečenie vo vákuových vreciach zmestíte aj do šuflíka pod posteľ, či do pivnice. Oblečenie je chránené pred roztočmi, či vlhkosťou. Na jar si teda opäť budete môcť užívať svoje oblečenie v pôvodnom vzhľade a v kvalite. Na záver nezabudnite na dôležitú vec - označiť si všetko, čo zbalíte a uskladníte.

Ako na topánky?

Topánky pred uskladnením dôkladne očistite vlhkou handričkou, vysprejujte antibakteriálnym sprejom, nechajte vysušiť a ošetrite ich vhodným prípravkom. Ak ich treba opraviť, či vymeniť podpätok, myslite na to už teraz a dajte ich do rúk odborníkom. Do topánok vložte špeciálne napínacie vložky, prípadne pokrčené noviny, aby nestratili svoj tvar.

Uskladnenie topánok

Kde skladovať topánky?

Najlepšie je, ak topánky skladujete v pôvodných škatuliach. Výhoda je v tom, že do škatule presne sadnú a tá navyše býva označená, takže ak ju správne otočíte, budete vedieť, aké topánky práve vyberáte von. Balerínky, sandále, či šľapky však nepotrebujú až taký veľkorysý priestor samostatnej škatule, môžete dať viac párov topánok do jednej škatule. V tom prípade však nezabudnite na dobré označenie, prípadne malú fotografiu uskladnených topánok.

Lodičky, či elegantné sandálky odložte na dostupnejšie miesta, je pravdepodobné, že ju využijete aj na iné príležitosti počas roka.

Správne miesto

Ak si už zvolíte správny spôsob uskladňovania (teda boxy, škatule, či vákuové vrecia), je dôležité nájsť im vhodné miesto. Mali by ste voliť taký priestor, ktorý je čistý, suchý, vetraný a tmavý. Len tak predídete vyblednutiu oblečenia a vyhnete sa nepríjemným škodcom. Pri uskladňovaní vecí v boxoch doň netlačte príliš veľa vecí, aby oblečenie dýchalo. To neplatí pri vákuových vreciach, z ktorých vzduch jednoducho vysajete.

Vákuové vrece po vysatí vzduchu

Ako to robia mamy

Alexandra Mamová z blogu doubletrouble.sk má s uskladňovaním vecí po svojich deťoch bohaté skúsenosti. „Mám dvojičky a tých vecí je občas naozaj veľa. Nie som úplne poriadkumilovný typ a tak sa príliš uskladňovaním vecí nezaoberám. Väčšinu vecí po dievčatách sa snažím hneď predať alebo posunúť, lebo je mi jasné, že budúci rok to už nevynosia. Ak sa mi to nepodarí, tak veci operiem, poskladám, uložím do vriec alebo krabíc a vyložím hore na skriňu. V príhodnej chvíli potom rozdávam. Špeciálnu konzervačnú starostlivosť veciam ale nevenujem, nemám na to čas ani energiu,” vraví Alexandra. 

Ako pripraviť oblečenie na uskladnenie

Ako sme už spomínali, dôležité je oblečenie vyprať. Prášok voľte podľa typu oblečenia, predĺžite tak životnosť svojmu oblečeniu. Nezabúdajte ani na pranie podľa symbolov na oblečení. Ideálne je, ak oblečenie aj ožehlíte, horúcim vzduchom tak zabránite prípadnému množeniu baktérií.

Pripraviť oblečenie na uskladnenie vám pomôže sušička bielizne. Nielen, že pôsobí podobne ako žehlička - teda dezinfikuje, oblečenie vám pomôže pripraviť na uskladnenie rýchlo a bez zdĺhavej práce. Navyše zostane nadýchané a svieže. 

Šetrenie pri praní

Testujeme pre vás

Veľké triedenie letného šatníka si vyžaduje poriadnu práčku, aby oblečenie ostalo svieže až do novej sezóny. Otestovali sme 14 modelov, pozreli sa na skúsenosti ďalších používateľov a výsledok nájdete v podrobnej recenzii

Zima a chladné dni sa nezadržateľne blížia, takže vás premena šatníka určite neminie. Poriadok v šatníku oceníte aj pri rannom zhone, keď budete mať na mieste všetko potrebné. Navyše sa počas tejto činnosti zbavíte vecí, ktoré aj tak nepoužívate a zbytočne vám zaberajú priestor.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok