36 tipov, ako si uľahčiť žehlenie

Triky na žehlenie



Žehlenie patrí medzi najmenej obľúbené z domácich prác. Je to preto, že býva často náročné. Vytvoriť dokonale uhladený vzhľad textílie je doslova umenie. Niekedy stačí chvíľka nepozornosti a horúca žehlička poškodí vaše obľúbené šaty. Našťastie existujú triky, s pomocou ktorých si prácu dokážete uľahčiť.

Začína sa to v práčke

Aby sa oblečenie pokrčilo čo najmenej, treba ho správne oprať. Dodržujte niekoľko zásad, ktoré znížia vašu námahu.

1. Neprepĺňajte práčku

Ak je bubon práčky preplnený, bielizeň sa pokrčí. Navyše sa poriadne neoperie a riskujete poškodenie práčky preťažením. Prádlo vkladajte voľne, aby malo dostatok priestoru.

2. Správna teplota

Dodržiavajte odporúčanú teplotu pri praní – je uvedená na štítku odevu. Niektoré tkaniny by sa mohli vysokou teplotou poškodiť a pokrčiť natrvalo.

3. Použite kvalitný prostriedok

Niektoré pracie prostriedky môžu pomôcť zabrániť vzniku záhybov už pri praní. Užitočným môže byť aj zmäkčovač vody.

Vešanie prádla

4. Menej otáčok pri žmýkaní

Menej vyžmýkané oblečenie schne pomalšie, ale nepokrčí sa tak, ako pri vysokých otáčkach. Najmä pri viac krčivých materiáloch zvoľte radšej žmýkanie pri nižších otáčkach.

5. Pleteniny sušte vodorovne

Aby svetre a pulóvre nestratili svoj tvar, treba ich prať v rukách, alebo na špeciálnom pracom programe, ktorý perie a žmýka jemne. Pletenina nasiaknutá vodou by sa mohla pri zavesení vyťahať, preto je lepšie ju sušiť rozloženú na sušiaku, prípadne na stole, podloženú uterákom.

6. Pred tým, ako prádlo zavesíte, poriadne ho vytrepte 

Snažte sa rukami vyrovnať záhyby, upravte vrecká, manžety aj goliere.

7. Krčivé materiály zaveste samostatne

Veľmi krčivé odevy zaveste samostatne na ramienko.

8. Prádlo vešajte len na okrajoch

Vyžehliť odtlačky kolíkov do tkaniny je pomerne náročná úloha. Prádlo zaveste len a okraje, čo najjemnejšie. Použite radšej viac kolíkov.

Sušenie prádla

Ak vlastníte sušičku, môže vám uľahčiť (alebo nahradiť) žehlenie

9. Pred vložením prádla do sušičky

Prádlo vytrepte a upravte rovnako, ako pred zavesením.

10. Sušte na šetrných programoch.

Niektoré sušičky majú aj program "ľahké žehlenie" – neváhajte ho využiť.

11. Po vysušení bielizeň ihneď vytiahnite.

Ak by ste ju nechali v sušičke, zbytočne by sa pokrčila.

12. Pár kociek ľadu pomôže oblečenie vyrovnať

Oblečenie môžete vyrovnať pomocou sušičky tak, že do nej vhodíte pár kociek ľadu. Zapnite ju na najvyšší výkon na 5 minút a vložte suché oblečenie. Po vytiahnutí by mali byť záhyby preč.

13. Trik s mokrou špongiou

Podobne v sušičke funguje aj mokrá špongia. Vďaka pare sa záhyby narovnajú.

Ramienka s oblečením

Zvláštne triky, pomocou ktorých sa úplne vyhnete žehličke

Nebojte sa vyskúšať triky na vyrovnanie textílií, ktoré vás prekvapia svojím účinkom.

14. Biely ocot

Zmiešajte vo fľaši s rozprašovačom 1 diel bieleho octu a 3 diely vody. Zmes jemne nastriekajte a oblečenie, zaveste na vešiak a nechajte voľne uschnúť. Záhyby by mali zmiznúť.

15. Čistá voda

Rozstrekovač môžete naplniť len čistou vodou, veľmi jemne postriekať a uhladiť záhyby rukou. Aj tento trik vám pomôže narovnať záhyby alebo aspoň uľahčiť žehlenie.

16. Para zo sprchy či z kanvice

Na miestach, kde máte obmedzené možnosti žehlenia, ako sú hotely, si vyskúšajte zavesiť oblečenie do kúpeľne počas toho, ako sa budete sprchovať. Para zo sprchy zatiaľ navlhčí oblečenie, ktoré potom stačí zarovnať rukou a nechať uschnúť. Podobne funguje aj para z kanvice na vodu.

17. Horúci hrniec

Tento trik je vodný vtedy, ak nemáte po ruke žehličku. Nechajte v hrnci zovrieť vodu, vylejte ju a prechádzajte po odeve ako so žehličkou.

Niekedy oblečenie nemusíte žehliť vôbec

Efektívne žehlenie rôznych materiálov  

Prvým krokom k úspešnému žehleniu je zistiť, akú teplotu znáša daný materiál. Podľa materiálu si rozdeľte oblečenie na kôpky, aby ste nemuseli zbytočne prenastavovať teplotu. Aby ste predišli znehodnoteniu odevu, riaďte sa niekoľkými pravidlami:

18. Bavlna

Žehlite jú vždy vlhkú, pri vysokej teplote, naparujte, pripadne použite aj rozprašovač. Podobne postupujte aj s ľanom, ale žehlite vždy z rubnej strany.

19. Svetre a iné vlnené odevy 

Vyžadujú nízku teplotu a naparovanie. Pre istotu môžete žehliť cez bavlnenú vreckovku.

20. Polyesterové odevy

Zvoľte nižšiu teplotu, ale rovnakú vlhkosť, ako pri bavlne.

21. Nylón, akryl a čipkované prvky

Znesú len nízku teplotu, bez pary.

22. Zamat a kašmír

Nežehlite, len naparujte.

23. Menčester, tvíd, flanel

Pri žehlení priamym priložením povrchu žehličky na materiál s vyšším vlasom, ako je menčester, môžu vzniknúť neželaný lesklý povrch. Zabránite tomu tak, že na odev priložíte mierne navlhčené plátno.

24. Riasenie 

ak sa chystáte žehliť nariasenú sukňu a nechcete zničiť riasenie, pripnite záhyby kolíkmi. A prežehlite – tak si zachová tvar.

25. Hodváb 

Žehlite vždy z rubnej strany na najnižšej teplote.
Rôzne materiály majú iný spôsob žehlenia

Vlhké oblečenie sa žehlí ľahšie

Ako sme už spomínali, vlhkosť žehlenie uľahčuje, preto sa predávajú väčšinou naparovacie žehličky. Zveste bielizeň zo sušiaka ešte mierne vlhkú, prípadne nastavte sušičku tak, aby ju nevysušila úplne. Vlhké odevné materiály sa ľahšie tvarujú.

26. Nikdy nežehlite dve vrstvy naraz

V rannom zhone a snahe urýchliť žehlenie občas siahneme po zdanlivo efektívnom riešení – vyžehliť dve vrstvy látky naraz. S veľkou pravdepodobnosťou sa však vytvorí záhyb na spodnej vrstve, čo vám prácu len sťaží. Každý kus odevu je lepšie prevliecť cez dosku a žehliť postupne, v jednej vrstve.

27. Aby bielizeň krásne voňala 

Pridajte kvapku svojho parfému do nádržky naparovacej žehličky. Takto bude každá blúzka, košeľa, sukňa či nohavice, ktoré ňou vyžehlíte, voňať vašou obľúbenou vôňou.

28. Ako sa zbaviť škvŕn od spálených vlákien?

Nehody sa stávajú a vypálenú dieru už asi nezacelíte. Ak ste sa len mierne pozabudli a na vašej bielej blúzke vznikol hnedý odtlačok žehličky, je tu malá šanca, že sa vám podarí ho odstrániť. Vyskúšajte tento trik:

Vytlačte šťavu z jednej až dvoch cibúľ, vytlačte ju na škvrnu a nechajte 30 minút pôsobiť. Potom osušte handričkou a vyperte v práčke.

Vlhké prádlo sa žehli ľahšie

Investujte do kvalitnej žehličky

Čím kvalitnejšiu žehličku si zaobstaráte, tým menej času a námahy vás bude stáť žehlenie. Ak prechádzate po záhyboch niekoľko krát a výsledok stále nie je ideálny, možno je čas vymeniť žehličku.

29. Výkon

Väčšina žehličiek má funkciu naparovania. Líšia sa výkonom a možnosťami nastavení pre jednotlivé materiály. Čím vyšší je výkon žehličky, tým rýchlejšie sa zohreje. Množstvo pary, ktorú dokáže uvoľniť, sa udáva v gramoch za minútu.

30. Žehliaca plocha

Dôležitou súčasťou je žehliaca plocha. Efektivita žehlenia záleží od jej tvaru, aj od materiálu, z ktorého je vyrobená. Obľúbenými materiálmi výrobcov moderných žehličiek je keramika a teflón, niekomu však postačí aj klasický nerez či hliník. Tvar žehliacej plochy by mal umožniť šikovne vyžehliť aj ťažko dostupné miesta, ako sú goliere, manžety a zapínacie časti. Toto uľahčuje zúžená špička žehličky.

31. Doplnkové funkcie

Ak sa vám často stáva, že po odchode máte strach, že ste zabudli vypnúť žehličku, zaobstarajte si model s funkciou automatického vypnutia – s nimi požiar nehrozí.

Na trhu sú dostupné aj žehličky s odpojiteľnou šnúrou. Fungujú pomocou špeciálneho stojanu, na ktorom sa zahrievajú. Práca s nimi je omnoho ľahšia, ako so „šnúrovými“ modelmi.

Malé, cestovné žehličky sú veľmi praktické, ak ste často mimo domova a dbáte na uhladený vzhľad. Pre domácnosť však nie sú najlepšou alternatívou.

32. Dizajn 

Ak žehlíte naozaj často, príjemný vzhľad je tiež dôležitou vlastnosťou. Podobne, ako iní pomocníci do domácnosti, aj žehlička sa môže stať dizajnovým doplnkom priestoru. Práca s nástrojom, ktorý je praktický a lahodí aj oku, sa môže stať celkom príjemným relaxom.

Testujeme pre vás

Otestovali sme 6 rôznych typov žehličiek, aby sme vám uľahčili rozhodovanie. 

33. Kvalitná žehliaca doska

Nemenej dôležitá je kvalita, výška a veľkosť žehliacej dosky. Ak si myslíte, že všetky dosky na žehlenie sú rovnaké, mýlite sa. Širšia doska vám umožní vyžehliť väčšiu plochu látky za kratší čas.

Ak máte určený dosť veľký priestor pre žehliacu dosku, poobzerajte sa po masívnejších, ťažších modeloch. Majú výbornú stabilitu a pevnosť a sú veľmi praktické pri žehlení posteľného prádla a rozmernejšej bielizne.

Menšie, užšie a ľahšie dosky sú zas skladnejšie a ľahko prenosné.

Výška dosky môže byť nastaviteľná. Táto vlastnosť je výhodou, ak v jednej domácnosti žehlí pravidelne viac osôb rôznej výšky. Výška dosky by mala byť taká, aby ste sa nemuseli zohýbať a namáhať si chrbticu.

Doska musí mať bezpečné miesto na odkladanie žehličky. Je to veľmi dôležité – môže pomôcť predísť úrazu. Musí byť tiež potiahnutá kvalitnou tkaninou, odolnou voči vysokým teplotám.

Doplnky na žehlenie rukávov – tzv. rukávniky sú malé, tenké dosky, bez ktorých rukávy nikdy dokonale nevyžehlíte.

Žehlenie rôznych materiálov


34. Spojte príjemné s užitočným

Po čase sa stáva žehlenie monotónnou činnosťou. Môžete si ho spríjemniť sledovaním filmov, seriálov alebo počúvaním hudby, učiť sa jazyk pomocou audionahrávok a pod. Takto sa pre vás práca môže stať relaxom. 

Ako uložiť oblečenie, aby si zachovalo uhladený vzhľad?

35. Dostatok miesta v skrini

Dbajte na to, aby malo oblečenie v šatníku dostatok miesta. Natlačené kusy odevov sa veľmi rýchlo pokrčia. Možno je čas zbaviť sa niektorých nenosených kúskov.

36. Využívajte ramienka

Vešiaky do skrine umožňujú zavesiť odevy, ktoré sa môžu pri ukladaní „do komínov“ ľahko pokrčiť. Využite ich na košele, blúzky, šaty, alebo čokoľvek, čo má ušká na zavesenie. Na úpletové odevy sú určené nafukovacie ramienka, ktoré nenechávajú vytlačené obrysy. Na ramienka môžete zavesiť aj polosuché oblečenie – svojou váhou sa samo narovná.

Ako uložiť oblečenie do skrine

Objavte vlastné zlepšováky

Nakoniec s praxou získate zručnosti, ktorá vám prácu s bielizňou uľahčí a urýchli. Či ste perfekcionista, alebo mamička, ktorá denne žehlí košieľky pre bábätko, s našimi radami to zvládnete ľavou zadnou.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

2
Pridajte komentár ku článku

avatar
zdena
Komboš
zdena

Žehlíte niektorá košele na vešiaku ? ja seriózne zvažujem, že si zaobstarám ručný naparovač orava steameasy hlavne na blúzky a košele. Čo myslíte ? Je to dobrý ťah či len zbytočne vyhodené peniaze ? nenávidím žehlenie akože maximálne

ewa
Komboš
ewa

my mame orava steamsy a je sikovny aj na plisovane sukne