25 tipov, ako využiť ocot v domácnosti

ocot v domácnosti

Ocot nechýba snáď v žiadnej domácnosti. Má stále miesto v kuchyni pri varení, v kúpeľni pri čistení. Môžete ho primiešať do vody a získate roztok s dezinfekčnými účinkami, ktorý nie je toxický (na rozdiel od mnohých čistiacich prostriedkov z drogérie). 

Je to kyselina, ktorá je neuveriteľne univerzálna a stojí pár centov. Ocot dostanete vo všetkých obchodoch s potravinami.

Samotný ocot dokáže veľa. Dezinfikuje, rozpúšťa vodný kameň, s jedlou sódou vytvoria neporaziteľnú dvojicu. Borax (tetraboritan sodný) a amoniak sú prísady, ktoré spolu s octom zabijú naozaj všetky baktérie. 

Nuž, zíde sa vám aj rozprašovač, vďaka ktorému dostanete koncentrovaný ocot aj na širšie plochy. A tiež kefu, špongie, utierky, od obyčajných handričiek zo starého oblečenia, až po jemné utierky, vhodné na citlivé povrchy, ako je lakované drevo. Nezabudnite na rukavice, ak máte citlivú pokožku, najmä ak idete pracovať s neriedeným octom.

Kde všade ho môžete použiť? Čítajte náš radami nabitý článok.

Kúpeľňa

Ako sme už spomínali, ocot je univerzálny čistič. Kúpeľňa bude vďaka nemu tip-top.

1. Odstránenie vodného kameňa z vane, umývadla a záchoda

WC, vaňa alebo umývadlo sú najčastejšími obeťami vodného kameňa. Po niekoľkých týždňoch používania sa na nich dokáže vytvoriť poriadne hrubá vrstva vodného kameňa v kombinácii s mydlom, sprchovými gélmi atď. Na jej odstránenie je dobré použiť čistý ocot v rozprašovači. 

Nastriekajte ocot na miesta pokryté vodným kameňom. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Potom už pôjde vodný kameň odstrániť jednoducho kefou alebo drsnou stranou špongie. 

2. Čistenie keramických kachličiek

Drobné škvrny po kvapkách vody zmiznú vďaka octu. Za viditeľné kvapôčky na kúpeľňovom obklade môže vodný kameň. Nastriekajte naň ocot, znovu nechajte pôsobiť a zmyte. Na umývanie môžete použiť váš osvedčený saponát na umývanie riadu či univerzálny čistiaci prostriedok (dostupné aj v eko-verzii).

Ak si však chcete vyrobiť vlastný čistiaci prostriedok, zmiešajte:

  • ½ šálky octu,
  • ½ šálky amoniaku,
  • ⅓ šálky boraxu,
  • 3,5 litra vody.

Zmiešajte ingrediencie vo vedre. Keď sa všetko spojí do jednej tekutiny, vyčistite kachličky. Budú žiariť! (1)

3. Upchatá sprchová hlavica či perlátor

Vodný kameň zvykne zabrániť prietoku vody cez sprchovú hlavicu. To sa dá jednoducho vyriešiť tak, že ju namočíte do octu a necháte postáť, pokojne aj hodinu. Potom vodný kameť očistite kefou. 

Podobne vyčistíte aj perlátor z vodovodnej batérie. 

čistenie kúpeľne s octom

4. Pranie veľmi špinavého oblečenia, uterákov a utierok

Uteráky, kuchynské utierky, ale aj oblečenie, bývajú plné baktérií. Veľmi znečistené tkaniny rozoznáte podľa zápachu. Baktérie z nich odstránite praním. Prilejte do bubna práčky jednu šálku octu. Uteráky utierky odporúčame prať pri teplote 60 °C. 

S octom zvládnete odstrániť aj žlté škvrny z bieleho oblečenia. Na pranie bielych vecí však odporúčame použiť biely vínny ocot. 

5. Dezinfekcia práčky

Bubon práčky, dvierka a tesnenie, sa bežne zanášajú vodným kameňom a zvyškami pracích prostriedkov. Zbavíte sa ich tak, že nalejete takmer celý liter octu do bubna práčky. Nechajte si aspoň 1 dl octu na priehradky na pracie prostriedky, vyčistite ich od všetkých zvyškov. Skontrolujte aj gumové tesnenie a filter, tie možno bude treba vyčistiť mechanicky. 

čistenie práčky octom

Kuchyňa

V kuchyni ocot využijete pri varení, aj pri upratovaní po varení. Napríklad na:

6. Čistenie rúry a mikrovlnky

Steny rúry na pečenie a mikrovlnky oblepené kúskami jedál, ktoré pri pečení a ohrievaní „vyprskli“? 

Našťastie aj na to máme trik. Vložte do rúry nádobu, naplnenú octom s vodou v pomere 1:1. Zapnite na takú teplotu, aby octová voda dosiahla bod varu. Nechajte vodu odparovať sa. asi po 10 minútach otvorte rúru a opatrne nádobu vytiahnite. Keď už rúra nebude príliš horúca, umyte steny špongiou. 

7. Dezinfekcia fliaš na vodu

V rámci zdravého pitného režimu je pre nás prirodzené nosiť fľašu s vodou všade so sebou. Po čase sa však vo fľaškách začínajú tvoriť usadeniny. Tie však vyčistíte celkom jednoducho. Nalejte do fľaše ocot, poriadne zatraste. Nechajte pôsobiť. Ideálne je vyčistiť vnútro fľaše mechanicky pomocou tenkej kefy. 

8. Odstránenie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice

Na vyčistenie rýchlovarnej kanvice stačí naliať väčšie množstvo octu. Zatrepte kanvicou, aby sa ocot dostal aj na steny. Nechajte pôsobiť, po 10 minútach zotrite vodný kameň špongiou. Pred ďalším ohrievaním vody 1x prevarte vodu v kanvici a vylejte do odpadu. 

čistenie rýchlovarnej kanvice octom

9. Spriechodnenie upchatého drezu

Na upchaté odtoky budete potrebovať na pomoc aj jedlú sódu. Nasypte pol šálky jedlej sódy do odtoku, zalejte jednou šálkou octu. Kým to “vyšumí”, nechajte zovrieť vodu v kanvici. Horúcu vodu nalejte do drezu. Ak je stále upchatý, pokúste sa ho spriechodniť kefou na drôte. Určite povolí. 

10. Dezinfekcia dosky na krájanie

Drevené dosky bývajú plné baktérií. Zbavíte sa ich jednoduchým postupom - nastriekať čistý ocot, nechať pôsobiť aspoň 15 minút, umyť saponátom v dreze. Pre ešte silnejší čistiaci účinok nasypte na dosku soľ a mechanicky vydrhnite špongiou.

11. Čistenie nerezových spotrebičov

Odtlačky prstov na nereze vám už nebudú tŕňom v oku. Nastriekajte na ne ocot a vyleštite pomocou látkovej handričky.

Terasa, dvor, záhrada

Ocot nájde svoje využitie aj pri prácach okolo domu a na záhrade. 

12. Čistenie hrdze z náradia

Hrdzavé náradie nie je na vyhodenie. Môžete ho zachrániť, stačí ho namočiť do čistého octu. Hrdza sa uvoľní a potom ju očistite tvrdou kefou. Po odstránení hrubej vrstvy hrdze umyte vodou a dôkladne osušte.

13. Zbavenie sa buriny

Použitím vysoko toxických chemikálií zabijete nielen burinu, kontaminovať môžete aj plodiny, ktoré ste vypestovali. Nahraďte ich radšej octom. Nastriekajte opatrne na burinu a nechajte ju zomrieť. 

14. Pasca na hmyz

Vezmite si zaváraninový pohár. Nalejte doň pol šálky jablčného octu. Pridajte kúsok banánovej šupky a šálku studenej vody. Zatvorte a zatrepte. Potom prikryte otvor fóliou, pripevnite gumičkou. Do fólie urobte niekoľko dier. Mušky sa chytia sami. 

15. Testovanie pôdy

Niektoré rastliny obľubujú kyslejšiu pôdu, iné zásaditú. Pomocou octu si kyslosť pôdy môžete otestovať. Vložte trochu hliny do nádoby s octom. Ak začne šumieť, je príliš zásaditá a treba do nej pridať trochu rašeliny. 

testovanie kyslosti pôdy pomocou octu

Obývačka, jedáleň, kdekoľvek

Máme univerzálne riešenia na drobné nehody aj v spoločenských miestnostiach bytu alebo domu. 

16. Odstránenie „koliesok“ po pohároch

Kolieska na drevenom nábytku neostanú večne, ak ich očistíte zmesou olivového oleja a octu 1:1. Použite na to jemnú utierku z mikrovlákna. 

17. Odstránenie vosku zo sviečok

Sviečky dokážu vytvoriť úžasnú atmosféru, no aj zdanlivo nevyčistiteľné škvrny na nábytku. V skutočnosti nie sú nevyčistiteľné. Vosk je dobré pred odstránením zahriať fénom na vlasy. Roztopený vosk potom utrite papierovou utierkou. Potom namočte do vody s octom (1:1) handričku a umyte ňou mastný fľak.

18. Záchrana stvrdnutých štetcov

Mysleli ste si, že štetce stvrdnuté od zaschnutej farby sú na vyhodenie? Nie. Ponorte ich do pohára s octom a pozorujte, ako sa farba uvoľňuje. Potom umyte vo vode so saponátom. Opláchnite a - môžete znovu maľovať. 

čistenie štetcov

19. Čistenie klávesnice, myši

Čistenie klávesnice býva mravčia robota, no raz za čas nevyhnutná. Tento krát nebudete používať rozprašovač - aby sa tekutina nedostala cez škáry a nepoškodila elektroniku. 

Uistite sa, že je počítač vypnutý. Zmiešajte v nádobe rovnaké diely octu a vody. Namočte handričku a vyžmýkajte takmer do sucha. Opatrne poutierajte vonkajšie povrchy. Na medzery medzi tlačidlami použite vatovú tyčinku. (2)

20. Zbavenie sa zápachu dymu

Cigaretový dym si doslova sadá na nábytok aj na textilné doplnky. Aby ste ho nahradili vôňou, pripravte si roztok z pomarančových šupiek, namočených do jablčného octu. Nechajte šupky odstáť, aby sa ich vôňa uvoľnila. Tento roztok postriekajte o všetkých povrchoch. Z pevného nábytku ho potom zotrite suchou utierkou. Poťahy, záclony a deky je najlepšie vyprať s dávnou octu. 

21. Čistenie drevenej či lakovanej podlahy

Na 3 litre vody stačí pol šálky octu. Odporúčame pridať pár kvapiek esenciálneho oleja pre zlepšenie vône. Pomiešajte, vezmite mop a môžete sa pustiť do umývania podlahy. 

čistenie podlahy octom

22. Umývanie okien

Mastnota, šmuhy a špina z vonkajšieho prostredia sú nepriateľom výhľadu. Na umývanie okien použite roztok z 2 dielov vody a 1 dielu octu, nalejte ho do rozprašovača. Striekajte na okná, umývajte utierkou z mikrovlákna až kým šmuhy nezmiznú. 

A nezabudnite na žalúzie. Uľahčíte si to s pomocou látkových rukavičiek. Stačí si namočiť prsty (v rukavičkách) do octového roztoku a utierať žalúzie po jednotlivých lamelách zhora nadol. (2) Áno, bude to nadlho. 

23. Predĺženie života rezaných kvetov

Pridajte do vody vo váze 2 lyžice cukru a 2 lyžice octu. Cukor vyživí kvety a ocot zníži pH vody, čím spomalí rast baktérií. A kvety budú žiť o pár dní dlhšie. 

24. Odstránenie kresieb na stenách 

Niekedy sa umelecké diela detí ocitnú na nie príliš vhodných miestach. Našťastie, tie, ktoré sú nakreslené „iba“ perom, je možné zmazať s pomocou handričky, namočenej do čistého bieleho octu. Stenu čistite opatrne, aby ste nezotreli aj farbu. 

25. Čistenie kobercov

Vdýchnuť mierne opotrebovaným kobercom nový život zvládnete aj svojpomocne. Potrebujete 1 šálku octu na 3,5 litra vody. Na koberec použite kefu s dlhým vlasom a prečistite s roztokom kúsok po kúsku. Nechajte uschnúť na slnku, ak máte možnosť. 

čistenie koberca octom

Záver

Ako vidíte, ocot nie je dobrý len na čistenie. Dokáže prilákať hmyz, skontrolovať pôdu či udržať kvety pri živote. 

Ak vás odrádza zápach octu dá jednoducho odstrániť pridaním citrusových šupiek, byliniek či vonných olejov do čistiacich roztokov. Nebojte sa experimentovať a nájdite si svoju obľúbenú vôňu. Dať šancu čistiacemu prostriedku, ktorý stojí pár centov a neškodí vám ani prírode sa oplatí. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar