Odskúšané spôsoby, ako odstrániť hrdzu z kovu, nereze, vane, betónu či dlažby

ako odstrániť hrdzu

Keď raz kov napadne hrdza, nie je ľahké ju zase odstrániť. Dlhodobým (a neriešeným) pôsobením oxidácie sa kovové predmety navždy znehodnotia. Navyše, ohrozené sú aj predmety v úzkom kontakte s hrdzou, a to nemusia byť ani z kovu. 

Hrdza na povrchu kovových predmetov je dielom vody a kyslíka. Ich pôsobením vzniká oxidácia. Produktom oxidácie je oxid železitý, ktorý ,,nahlodáva“ povrch železných predmetov. Vrchné vrstvy opadávajú a predmet sa postupne deformuje. 

Predmety napadnuté hrdzou, nie sú navždy stratené, aj keď to tak na prvý pohľad pôsobí. Je možné ju očistiť. Poradíme vám, ako na to.

Čistenie hrdze z nožov a drobných kovových predmetov

Obeťou hrdzavenia sa najčastejšie stáva záhradné náradie a predmety, ktoré sú vystavené vplyvom počasia a vlhkosti vzduchu. 

Z kovových predmetov je možné hrdzu odstrániť mechanicky, teda doslova ,,zodrať“ drôtenou kefou. Pomocou drôtenej kefy odstránite napadnutú vrchnú vrstvu kovu, no je to pomerne prácne a pri väčších plochách tento postup neodporúčame. 

Drobné kovové predmety, ako skrutky, klince, kuchynské pomôcky a podobne ľahko zbavíte hrdze vďaka octu. Stačí ich namočiť do octu a nechať postáť aspoň jeden deň. Kyselina naruší vrstvu oxidu železitého a hrdzu potom stačí jednoducho zotrieť a opláchnuť. (1)

ako odstrániť hrdzu z nožov a drobných predmetov

Čistenie hrdze z nábytku, záhradného náradia a iných väčších predmetov

Skôr než začnete, prekryte stôl či pracovnú dosku a predmety v okolí obrusom či starou plachtou, aby sa nepoškodili. Oblečte si niečo staré, pretože z oblečenia sa hrdza odstraňuje omnoho náročnejšie ako z pevných povrchov. Pri mechanickom čistení odpadávajú kúsky a drobné čiastočky hrdze, čím by ste si mohli narobiť viac práce, než by ste chceli.

A poďme na čistenie. Aké prostriedky použiť?

ako odstrániť hrdzu z kovu

Soľ a citrónová šťava dokážu spolu vytvoriť účinný čistiaci prostriedok. Stačí ich zmiešať kým nevznikne kaša, ktorá sa ľahko rozotiera. Natrite ju na povrch, napadnutý hrdzou a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Keď sa hrdza uvoľní, zotrite ju pomocou kôry z citróna. Predmet opláchnite a dôkladne vysušte. 

Ďalší domáci tip na odstránenie hrdze sú zemiaky. Kyselina šťavelová, nachádzajúca sa vo vnútri zemiaku, pôsobí ako prírodnú ,,odhrdzovač“. Vyskúšajte zapichnúť hrdzavý nôž do zemiaku a nechať niekoľko hodín pôsobiť - hrdza z neho pôjde dole raz-dva. Zemiak čistí lepšie, ak ho posolíte a kvapnete na predmet trochu saponátu na riad. (2)

Zemiaky neúčinkujú? Skúste vínny kameň, sódu a peroxid vodíka. Je to špeciálna prísada, ktorá sa používa namiesto kypriaceho prášku. Zmiešajte vínny kameň so sódou v pomere 1:1 a primiešajte také množstvo peroxidu vodíka, aby vznikla pastovitá hmota.

Ak radi experimentujete, dajte šancu colovým nápojom. (3) Internetom kolujú videá, ako tento sladký nápoj zázračne čistí kúpeľne od vodného kameňa a údajte funguje aj na hrdzu. Stačí predmet obliať colou (nie Coca-Colou) a drhnúť, prípadne ešte posypať trochou jedlej sódy, aby sa účinok zvýšil.

Ako odstrániť hrdzu z nereze, chrómu, kachličiek, vane či záchoda

Hrdzavé škvrny v kúpeľni sa vyskytujú často v dôsledku pôsobenia vody s vysokým obsahom železa. Objavujú sa najmä v okolí odtokov a v spodnej časti vane, tiež na stenách misy toalety. 

Bežné čistiace prostriedky na hrdzu v kúpeľni zvyčajne nepôsobia. Neodporúčame ani používanie bielidla, ktoré by mohlo problém ešte zhoršiť. 

Na čistenie vane či toalety od hrdzavých škvŕn opäť odporúčame skúsiť ocot, prípadne soľ a citrón. Podobne ako pri menších kovových predmetoch, nechajte pôsobiť pastu zo soli a citróna niekoľko hodín a potom zotrite.

V prípade, že sú od hrdze znečistené aj kachličky, nalejte ocot do rozprašovača. Nastriekajte priamo na obklad a nechajte pôsobiť, potom očistite.

Mechanicky z vane, záchoda či kachličiek odstránite hrdzu jednoduchšie pomocou pemzy. Pemza je dostupná vo forme čistiacich tyčiniek, je účinnejšia ako kefa. (4)

Mydlo a citrónová šťava je vhodná aj na čistenie nerezových a chrómových povrchov, ktoré sú náchylné na poškriabanie. Obyčajné mydlo zlepší účinok citrónovej šťavy. Nastrúhajte si mydlo a zmiešajte so šťavou z citróna, aby vznikla krémová pasta. Natrite ju na hrdzavé miesto, nechajte chvíľu pôsobiť a miesto dočistite hubkou. (5)

ako odstrániť hrdzu z kúpeľne

Ako odstrániť hrdzu z vonkajšej dlažby a betónu

Hrdzavením pod vplyvom dažďa netrpí len kovové náradie. Stačí, ak je na dlažbe položený hrdzavejúci kôš či záhradný nábytok a problém sa už netýka len kovového predmetu. Znečistená ostane aj dlažba pod ním.

Aj dlažbu či betón je možné od hrdze očistiť, stačí na to citrónová šťava v kombinácii s jedlou soľou. Táto kombinácia však nie je vhodná pre citlivejšie povrchy, napríklad drevenú podlahu v interiéri či mramor (soľ by ich mohla poškriabať). 

Nie všetky typy dlažieb je teda vhodné čistiť týmto abrazívnym prostriedkom. Namiesto soli môžete použiť obyčajné mydlo. Rozpustite mydlo vo vode. Mydlovú vodu nastriekajte na dlažbu či betón. Nechajte zaschnúť. Potom prichádza na rad citrón. Naneste šťavu z citróna na zaschnuté mydlo a nechajte pôsobiť ďalších 20 minút. Očistite kefou. Ak hrdza z betónu či dlažby nezmizla, treba proces opakovať. 

Veľkým pomocníkom pri čistení betónu či dlažby je tlakový vodný čistič. 

ako odstrániť hrdzu z dlažby a betónu

NÁŠ TIP: Citrón je nielen plný vitamínov, ale aj šikovný pomocník v domácnosti. Pri akých činnostiach ho využite? 

Ak nepomôžu jemné prostriedky z kuchyni, je načase tasiť ťažké zbrane

Chemické čistiace prostriedky na hrdzu obsahujú kyselinu sírovú a kyselinu chlorovodíkovú. Silné kyseliny uvoľňujú väzbu hrdze na povrch kovu (podobne ako kyselina octová, len efektívnejšie) a po niekoľkých minútach je možné ju očistiť. 

Pri použití chemických prostriedkov proti hrdzi je potrebné použiť ochranné prostriedky, pretože sú vysoko toxické. Prekryte si nos, ústa, pre istotu použite aj okuliare a aj rukavice. 

Dá sa predísť hrdzaveniu kovových predmetov?

Kto sa raz pokúšal zbaviť hrdze, už to znovu nechce opakovať. Je lepšie zabrániť hrdzi, aby sa opäť objavila. 

  • Pokiaľ je to možné, treba udržiavať kovové predmety v čistote a suchu. Ak neprídu do kontaktu s vodou, nebudú hrdzavieť. 
  • Nože a iné kovové riady neumývajte v umývačke riadu. Osušte ich ihneď po umytí. 
  • Po očistení predmetu od hrdze ešte odporúčame použiť špeciálny náter, ktorý zabráni opätovnému hrdzaveniu. 
  • V rámci zazimovania ošetrite roztokom proti hrdzaveniu aj záhradný nábytok a náradie a dobre ich uschovajte, aby sa k nim nedostala vlhkosť.

dá sa predísť vzniku hrdze

Na záver

Ak sa dostane do hĺbky kovových predmetov, už nikdy nebudú celkom ako predtým. Preto je lepšie dobre chrániť veci z kovu a zasiahnuť ihneď, ako sa na nich objaví prvý oranžový fliačik.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar