Zápachu z drezu či umývadla sa zbavíte aj bez krtkovania

zápach z odtoku

Zápach z odtoku je to posledné, čo chcete cítiť počas rannej hygieny, alebo pri varení. Občas mu však čelí každá domácnosť. 

Asi tušíte, z čoho pochádza. Predstavte si to množstvo odpadu, ktoré prejde rúrami z umývadla do kanalizácie. Zvyčajne to nie je problém, ktorý by ste nezvládli vyriešiť svojpomocne. Čím skôr začnete, tým jednoduchšie to pôjde. Upchaté rúry odpadov sa totiž už spriechodňujú pomerne ťažko.

Poradíme vám, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z umývadla, alebo kuchynského drezu.

Čo spôsobuje zápach z drezu či umývadla?

Najčastejšou príčinou zápachu z drezu sú zvyšky jedla, mastnota a iný odpad, nahromadený v odtoku. Pri umývaní riadu sa o steny odpadových rúr môže zachytiť čokoľvek! 

Vlhké prostredie sifónu praje premnoženiu baktérií a plesní. Voda môže odtekať pomalšie a problém narastá - dnešné zvyšky jedla a mastnoty sa lepia na zvyšky z hrncov zo včerajšieho obeda. To môže spôsobiť úplne upchatie odtoku.

A prečo zapácha umývadlo v kúpeľni? Aj keď v kúpeľni zvyčajne neumývate mastné riady, zápach z neho je bežný v mnohých domácnostiach. Namiesto jedla sa v odpadoch hromadia vlasy, zvyšky mydla a zubnej pasty, čokoľvek, čo používate na hygienu. 

vlasy v odtoku

V nahromadených vlasoch v odtoku sa ideálne množia baktérie.

Závažnejšou príčinou zápachu z drezu či umývadla môže byť staré či prasknuté potrubie. Odpadové rúry sa po čase prirodzene opotrebúvajú. Uvoľnené potrubné spojenia tiež môžu vyvolať nedostatočné odtekanie vody a nečistôt z umývadla. Pri čistení odtokov pre istotu skontrolujte, či sú všetky spoje dobre utiahnuté a tesnia.

Problém môže vzniknúť aj vtedy, keď sa umývadlá nepoužívajú často (napríklad na chatách, v málo obývaných bytoch), pretože vysychajú. Sifón je vytvorený tak, aby udržiaval malé množstvo vody po každom použití umývadla. Tekutina je deliacim prvkom medzi odpadom a drezom. Odpad vytvára plyny, ktoré zapáchajú a vďaka vode v sifóne sa nedostanú hore, neunikajú do miestnosti. (1) Ak sa drez dlho nepoužíva, sifón vyschne a prestáva plniť svoju funkciu. Plyny z odpadu potom stúpajú nahor, a preto cítite zápach. 

Problém s vyschnutým sifónom sa dá vyriešiť veľmi jednoducho - stačí ho znovu naplniť vodou. Poškodené potrubie si už vyžaduje odborný zásah. Ak máte podozrenie práve na takýto problém, čo najskôr zavolajte inštalatéra. 

Odborníka treba zavolať, ak sa problémy so zápachom opakujú, alebo sa drez či umývadlo stále upcháva, neodteká správne. Môže ísť o závažnejšiu poruchu potrubia. 

upchatý odtok

Preventívne čistenie je jednoduchšie než riešenie upchatého odtoku.

Domáci recept na odstránenie zápachu z drezu či umývadla

Vo vašej kuchyni sa iste nájdu čistiace prostriedky, ktoré majú dezinfekčné účinky

Na uvoľnenie nečistôt v odpade budete potrebovať: štvrť šálky sódy, jednu šálku octu, prípadne bielidlo alebo iný prostriedok so schopnosťou rozpúšťať nečistoty.

Ako na to?

  1. Nasypte sódu do odtoku. Zalejte ju octom. Odíďte z miestnosti a nechajte pôsobiť 2 hodiny. 
  2. Nechajte zovrieť 3 až 4 litre vody. Po malých dávkach nalievajte horúcu vodu do odtoku. (2)
  3. Ocot so sódou a horúcou vodou by mohol stačiť, ale v závažných prípadoch si môžete pomôcť chémiou. Nalejte do odtoku bielidlo s obsahom chlóru, asi pol šálky. Nechajte pôsobiť ďalšie dve hodiny. S chemikáliami narábajte veľmi opatrne - minimálne používajte rukavice.

Ocot je možné nahradiť citrónovou šťavou - dôležitá je chemická reakcia zásaditej sódy s kyselinou. Niekedy sa odpad vďaka týmto dvom prostriedkom uvoľní a zápach zmizne, inokedy je potrebné ísť viac do hĺbky.

NÁŠ TIP: Citrón je všestranný pomocník v domácnosti. Pozrite sa, ako ho využijete na upratovanie a čistenie.

kuchynský drez

Dôkladné čistenie sifónu

Ocot a sóda dokážu oddeliť špinu zo stien potrubia, no na prečistenie upchatého odtoku nestačia. Vyčistiť sifón treba aj mechanicky.

Na to budete potrebovať čistiaci prostriedok (alebo ocot a sódu) dlhú kefu na drôte (kefu na čistenie odpadov), prípadne záhradnú hadicu, vedro a rukavice. (3)

Postup čistenia:

  1. Bude to poriadne špinavá práca, preto si nasaďte gumové rukavice. Podložte vedro pod umývadlo či drez a odmontujte spodný uzáver sifónu. 

  2. Ručne vytiahnite všetky nahromadené nečistoty. 

  3. Potom s pomocou kefy vyčistite rúry, alebo ich prepláchnite pomocou hadice. Prestrčte kefu cez odtok umývadla a uistite sa, že všetok odpad, nahromadený v rúrach je vonku. 

  4. Na čistenie tiež môžete použiť vodu so saponátom a dezinfekčným prostriedkom, aby ste zničili posledné zvyšky špiny a mastnoty. 

  5. Keď sú rúry čisté, nasaďte kryt späť na odtok, dôkladne ho utiahnite, aby neunikla ani kvapka vody. Pustite vodu a opäť skontrolujte tesnenie. 

Hotovo!

čistenie kuchynského odtoku

Okrem stien odpadovej rúry treb sifón vyčistiť aj mechanicky.

Vyhnite sa budúcim problémom so zápachom z odtokov

Ak ste raz zažili čistenie upchatého odpadu, už sa k tejto práci zrejme nechcete vrátiť. Našťastie, dá sa tomu vyhnúť, ak budete preventívne čistiť rúry. Nasledujúce tipy vám pomôžu minimalizovať riziko, že sa zápach vráti:

  • Kombináciu ocot + sóda + horúca voda odporúčame používať pravidelne. Najmä ak denne umývate riady v dreze. Pravidelným čistením zabránite tomu, aby sa v odpadových rúrach hromadili zvyšky, ktoré by mohli zapáchať. 

  • Ako prevencia dobre poslúži aj pravidelná dávka citrónovej šťavy. 

  • Mastný riad v dreze umývajte horúcou vodou a nešetrite saponátom, ktorý mastnotu rozpustí. 

  • Umiestnite do odtoku drezu aj umývadla sitko, ktoré zachytí väčšie kusy odpadu. Odpady zo sitka vyhadzujte do koša. Tak zabránite, aby sa “niečo zaseklo” v sifóne a odpadových rúrach. 

čistý odtok

Preventívne čistenie z času na čas pomôže predchádzať problémov so zápachom.

TIP: Prečítajte si ďalšie tipy na čistenie odtokov skôr, než budete potrebovať zásah inštalatéra. 

Na záver

Nenechajte špinu, aby sa opäť usadila. Vďaka preventívnemu čisteniu sa zvyšky nebudú usádzať na stenách odtokovej rúry a zápach nebude ničiť atmosféru vášho domova.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar