Ako sa zbaviť baktérií v domácnosti? Všetko o dezinfekcii

Dezinfekcia domácnosti

„Čistota, pol života.“ Dnes omnoho viac ako ľudové porekadlo. Na každom rohu na nás číhajú baktérie a vírusy, ktoré ohrozujú naše zdravie a žiaľ v prípade súčasného, notoricky známeho vírusu, aj život.

Domovy sú našou oázou pokoja, oddychu a útočiskom pred svetom. Neviditeľní a nevítaní návštevníci si však dokážu nájsť cestu aj do našich domácností a premeniť tak krásne chvíle relaxu v bezpečnom prostredí na chvíle boja a nepohody.

Salmonela zo surových vajec, E.coli v surovom mäse a Listeria v mäkkých syroch na nás tíško striehnu v kuchyni. V kúpeľni a na toalete trpezlivo vyčkávajú vírusy chrípky, rotavírusy a rhinovírusy.

Čím bojovať proti baktériám a vírusom menej chemickou cestou?

Proti všetkým možným vírusom a baktériám v domácnosti dokážeme bojovať zodpovedným správaním a správne a precízne vykonanou dezinfekciou. Typov a prostriedkov je mnoho, pripravili sme pre vás preto prehľad možností, z ktorých si jednoducho vyberiete pre vás ten najvhodnejší.

Obyčajná mydlová voda

Pri ochrane zdravia je potrebné dbať aj na prostriedky, ktoré pre dezinfekciu domácnosti zvolíte. V komerčných čistiacich prostriedkoch je zastúpený celý rad chemikálií a preto odporúčame ich používanie minimalizovať a uberať sa prirodzenejšou cestou.

Jednou z najdostupnejších alternatív, ktorá sa u vás v domácnosti určite nájde, je mydlo, resp. mydlová voda. Horúca mydlová voda je vynikajúcim pomocníkom pre dezinfekciu a čistenie domácnosti bez komerčných chemických prípravkov.

Vyčistením povrchu mydlovou vodou efektívne odstránite a zničíte vírusové častice a baktérie. Mydlo totiž rozloží bielkovinový obal vírusu, ktorý sa v dôsledku toho rozpadne a tým zaniká.

Stáročia používaný ocot 

Ďalšou dostupnou, prírodnou, netoxickou a najmä univerzálnou možnosťou je ocot, ktorý sa na boj proti nežiaducim baktériám vyskytujúcim sa v domácnosti používa už veky. Ocot za svoju silu vďačí kyseline octovej, ktorá pomocou chemickej zmesi bielkovín a lipidov poškodzuje bunkovú štruktúru baktérií a vírusov.

Ocot je rovnako účinný ako komerčné čistiace prostriedky, perfektný do celej domácnosti, no vyžaduje väčšie množstvo času na pôsobenie.

Samotný ocot môžete využiť na čistenie takmer všetkých povrchov, okrem mramoru a drevených podláh. Môže tiež poškodiť napr. plastové a gumené komponenty automatických pračiek a umývačiek riadu. Pri použití octu sa nie je treba obávať octového zápachu, nakoľko typická vôňa octu sa po dôkladnou vyschnutí vytratí.

Dokáže si poradiť s mastnotou, eliminuje celý zástup domácich patogénov, ničí choroboplodné baktérie usídlené v kuchyni, kúpeľni či toalete a v neposlednom rade je účinný aj v boji proti vírusu chrípky

Je dokonca vedecky preukázané, že 6% roztok kyseliny octovej je pri pôsobení nad 30 minút schopný odstaviť vysoko odolnú baktériu tuberkulózy (biely, sladový a rozmarínový ocot obsahujú približne 5% kyseliny octovej).

Nezabudnite na dezinfekciu mobilu

Nezabúdajte si často čistiť aj displej mobilu - je doslova ložiskom batérií.

Všestranná sóda bikarbóna

Jedlá sóda, rovnako ako ocot, má antibakteriálny účinok a užitočnú schopnosť odstraňovať škvrny, čo zo sódy bikarbóny robí ďalšieho vynikajúce pomocníka pri čistení a dezinfekcii domácnosti.

Kombináciou sódy bikarbóny, octu a citróna vytvoríte obzvlášť silný čistiaci a dezinfekčný prostriedok, ktorý navyše vašu domácnosť aj veľmi príjemne rozvonia.

Esenciálne oleje

Pri boji s mikroorganizmami v domácnosti vám účinne pomôžu aj niektoré esenciálne oleje, ako napríklad čajovníkový, eukalyptový, levanduľový či olej z citrónovej trávy. Majú perfektné antibakteriálne účinky a bonusom je nádherne rozvoniavajúca domácnosť.

S obsahom alkoholu

Na dezinfekciu povrchov vám rovnako dobre poslúžia aj roztoky s obsahom alkoholu minimálne 60 až 70 percent.

3% roztok peroxidu vodíka

Ďalším vhodným dezinfekčným prostriedkom do domácnosti, ktorý dokáže bojovať proti rôznorodým baktériám a vírusom je peroxid vodíka. Viete si ho zaobstarať vo forme 3% roztoku, ktorý môžete používať bez riedenia. Účinný je na hladkých, neporéznych povrchoch a nevhodný na textil.

Pri dezinfekcii noste ochranné rukavice

Pri dezinfekcii sa vždy chráňte rukavicami a dávajte pozor, aby sa vám chemikálie nedostali do kontaktu s pokožkou či dýchacími cestami.

Bielidlo

Agresívnejší spôsob, ako zatočiť s baktériami a vírusmi, predstavuje použitie bieliaceho roztoku. Agresívnejším jednak pre svoju výraznú arómu, resp. zápach, a agresívnejší aj z dôvodu, že ničivo pôsobí nielen na mikroorganizmy, ale aj na povrchy, kde sú mikroorganizmy zachytené.

Pri práci s bielidlom je preto potrebné postupovať naozaj opatrne, použite ochranné rukavice a najprv otestujte, ako bieliaci roztok zareaguje s povrchom, ktorý sa chystáte dezinfikovať.

Keď to necháte na profesionálov - dezinfekcia ozónom

Pokiaľ chcete domácnosť vydezinfikovať celoplošne a preniknúť na každé miesto, vynikajúcim riešením je nechať dezinfekciu na odborníkov a vyskúšať dezinfekciu ozónom. 

Ozónová dezinfekcia vás zbaví 99,9% vírusov a baktérií, nepríjemných zápachov, ničí huby, plesne, roztoče a hmyz. Zatočíte tak nielen s mikroorganizmami, ale dáte zbohom aj alergiám a zdravotným ťažkostiam, ktoré spôsobujú.

Ozón je nezávadný, prírodný a ekologický plyn, ktorý je jedným z najúčinnejších dezinfekčných prostriedkov, za čo vďačí svojím oxidačným vlastnostiam. Používa sa v rôznorodých odvetviach, od zdravotníckych zariadení až po predajne a požičovne športových potrieb.

O ozónovej dezinfekcii sa však vždy poraďte s profesionálmi.

Dezinfekcia ozónom

Ak si chcete vyčistiť celú domácnosť od A až po Z, výbornou voľbou je dezinfekcia ozónom.

Komerčné čistiace prostriedky

V neposlednom rade môžete vždy siahnuť po dobre známych komerčných prostriedkov, dostupných v potravinách a drogériách, o ktoré na regáloch naozaj nie je núdza. Obsahujú ale množstvo chemických prísad, ktorých účinok na zdravie je otázny.

 Vedeli ste, že para je výbornou dezinfekciou? Prečítajte si recenziu parných čističov.

Ako správne postupovať pri dezinfekcii?

Základným pravidlom pri dezinfekcii je chrániť si pokožku a dýchacie cesty, nech už zvolíte ktorýkoľvek zo spôsobov a prostriedkov dezinfekcie.

Pri čistení a dezinfekcii povrchov:

  • používajte ochranné rukavice, najlepšie jednorazové, ktoré po použití vyhodíte,
  • dbajte o to, aby bola miestnosť dobre vetraná, 
  • pri zaobchádzaní s dezinfekčnými prostriedkami postupujte podľa pokynom uvedených na obale.


Pre dosiahnutie maximálneho možného efektu je dôležité pred samotnou dezinfekciou povrch vyčistiť. Na tento účel postačuje horúca mydlová voda, ktorá dokáže výrazne znížiť počet prítomných baktérií.

Potom následne stačí aplikovať dezinfekčný prostriedok podľa vlastného výberu. Opäť dávame do pozornosti netoxické, biologicky odbúrateľné dezinfekčné prostriedky bez chemických látok.

Dobrými pomocníkmi či už pri čistení alebo samotnej dezinfekcii sú antibakteriálne obrúsky a papierové kuchynské utierky, ktoré nahrádzajú klasické látkové handry, v ktorých sa zvyknú množiť baktérie. Výhodou kuchynských papierových utierok je aj ich kompostovateľnosť.

Pri dezinfekcii domácnosti nezabúdajte najmä na dotykové povrchy:

  • vodovodné batérie
  • kľučky dvier a okien
  • spínače svetiel
  • úchytky skriniek
  • diaľkové ovládače
  • klávesnicu počítača
  • hracie konzoly
  • mobilné telefóny aj pevné linky

Kombík radí

Kombík radí

V žiadnom prípade nesiahajte na výrobky dávno zabudnuté v skrini, ktorým uplynula doba spotreby, hlavne ak ste sa rozhodli pre komerčné čistiace prostriedky. 


Pri voľbe vhodného dezinfekčného prostriedku dbajte na povrch, ktorý chcete dezinfikovať, aby ste tak predišli jeho poškodeniu.

Zhrnutie na záver

Naše domácnosti si neustále zdokonaľujeme, modernizujeme a prispôsobujeme našim potrebám a požiadavkám. Dobrým miestom pre život robí však domácnosť nielen rodina a krásne moderné zariadenie, ale ako sa za posledné mesiace ukázalo – aj čistota.

Preto je vhodné a zodpovedné venovať zvýšenú pozornosť opatreniam, ktoré našu domácnosť premenia na hygienicky čisté a bezpečné miesto.

Aj v prípade dezinfekcie však platí, že všetko sa má robiť s mierou. Z imunologických výskumov totiž vyplýva, že sterilné prostredie imunite neprospieva a nadmernou a prílišnou dezinfekciou oslabujeme svoju imunitu, zabíjame mikroorganizmy pomáhajúce budovať imunitný systém a tým sa vystavujeme ešte väčšiemu nebezpečenstvu.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar