Recenzia: 100 % prírodné a rozložiteľné čistiace prostriedky Chistee

chistee prírodné čistiace prostriedky

Pracie prášky, prípravky na riad, mastnotu, sklo či kuchynské povrchy - v domácnostiach nájdeme rôzne čistiace prostriedky. Prečítali ste si však niekedy ich zloženie? Celé spektrum chemikálii pre čistý domov síce splní svoj účel, no ich použitie sa spája s podráždením očí, pokožky alebo dýchacích ciest, v koncentrovanej forme sú niektoré čističe klasifikované ako nebezpečné látky, čo pre používateľov predstavuje potenciálne problémy s manipuláciou, skladovaním a likvidáciou. (1)

Upratať svoju domácnosť môžete aj inak - využitím kombinácie surovín, ktoré majú prirodzený antibakteriálny a dezinfekčný účinok a dala nám ich príroda. Čistiace prostriedky na šetrnejšie upratovanie majú výhody nielen pre vás, ale aj pri ošetrovaní konkrétnych povrchov, a najmä sú šetrné k životnému prostrediu. 

Presne túto myšlienku rozvinula vo svojich produktoch slovenská značka Chistee, ktorá vytvorila celú radu čistiacich prostriedkov z prírodných surovín. 

Chistee.sk: Bezpečie, jednoduchosť a zodpovednosť

Vzniku konceptu udržateľného čistenia predchádzali roky výskumu a zdokonaľovania, ktoré vyústili do 100 % prírodných všestranných čistiacich prostriedkov. Všetky zložky, ktoré sú obsiahnuté v ich čistiacich prostriedkoch, sú zo 100 % rozložiteľných surovín. Ako píšu na svojej webovej stránke: “Produkty CHISTEE neustále vyvíjame a testujeme. Merania opakovane potvrdzujú antibakteriálne a dezinfekčné účinky čistiacich prostriedkov ako aj ich schopnosť odstraňovať bielkovinové a mikrobiálne znečistenie.” 

Veľkou výhodou produktov Chistee je ich univerzálnosť a koncentrovaná forma, ktorú si môžete rozriediť podľa typu povrchu, ktorý idete čistiť. Čistiace prostriedky predávajú ako koncentráty alebo čistiace spreje vo fľaškách zriedené s vodou v pomere 1:6. 

Jeden koncentrát bez problémov pokryje upratovacie potreby domácnosti a nahradí ostatné produkty v plastových fľašiach. Ušetríte tak množstvo zdrojov, práce, energie aj odpadu.

chistee prírodné čistiace prostriedky

Z produktovej rady CHISTEE som testovala levanduľový koncentrát tekutého mydla na rukysprej na ruky, mätový koncentrát univerzálneho čističa a sprej na čistenie interiéru auta

Skôr, ako sa pustím do recenzie, veľký palec hore dávam za nádoby v rôznych objemoch, do ktorých sa koncentráty riedia s vodou. Ja som si ponechala 1050 ml a 520 ml fľaše a menšie 280 ml balenie som darovala mame. 


chistee universal koncentrát

Po prečítaní etikety na obale som sa asi prvýkrát v živote nevedela dočkať, keď budem upratovať celý byt a vyskúšam ho na všetky možné povrchy. Bola som zvedavá najmä na kúpeľňové šmuhy a sporák, kde sa pri varení ocitne kadečo.

Zloženie je 100 % rozložiteľné a čisto prírodné: voda, olivový olej, svetlicový olej, geránium olej, olej z pestreca mariánskeho, mätový olej, morská soľ. Nemám rada upratovanie v rukaviciach, preto oceňujem, že je mimoriadne šetrné k pokožke. 

Koncentrát stačí zriediť vodou a vytvoriť si tak čistiaci prostriedok na konkrétny povrch. Ja som si vytvorila prostriedok do spreja s objemom 520 ml (riedila som v pomere 1:5) a s jednou fľaškou som sa pustila do upratovania. 

chistee universal koncentrát riedenie
chistee universal koncentrát riedenie

Začala som upratovaním povrchov nábytku, ktoré sú mix laminátu a dreva. Pokračovala som v kuchyni, kde si koncentrát poradil so zachnutými kvapkami vody v dreze, vyčistil vodovodnú batériu, sporák, kde som schválne nechala cez noc zaschnúť škvrny z omáčky na cestoviny, mastnú sieťku z digestora, kuchynskú linku a sklenený stôl. 

V kúpeľni som bez problémov vyčistila sanitu, vodovodné batérie, sklo aj zaschnutú vodu na obkladačkách. 

chistee universal koncentrát nábytok
chistee universal koncentrát kuchyňa
chistee universal koncentrát sklo

Záverečná bodka boli podlahy, na ktoré som použila teplú vodu s pár kvapkami koncentrátu. V byte je kombinácia dlažby a plávajúcich podláh, s mopom boli umyté raz dva a celý byt ešte intenzívnejšie prevoňala príjemná mäta. 

Viete, čo bolo najlepšie? Že som takmer celý byt upratala iba s jedným čistiacim prostriedkom a menila som im utierku podľa povrchu. 

chistee universal koncentrát podlahy
chistee universal koncentrát podlahy
chistee universal koncentrát podlahy

Stihla som si z neho vyrobiť aj prostriedok na umývanie riadu. Najprv som sa zľakla, že nepení tak, ako som bola zvyknutá, ale riad bol umytý rovnako. Koncentrát som skúsila aj na ručné pranie bežeckých šatiek a čeleniek, ktoré krásne prevoňal. 

Ak nechcete mať neustále na mysli, aký čistiaci prostriedok vám doma chýba, stačí vám koncentrát, ktorý pri riedení 1:5 vydrží na doplnenie viac ako 10 fľašiek s objemom 520 ml.

chistee universal koncentrát

Páči sa nám

 • jeden čistiaci prostriedok sa dá použiť na upratanie celého bytu
 • dá sa použiť na viac ako 20 druhov povrchov a textílií
 • efektívne nahradí produkty špecializované na čistenie konkrétnych povrchov
 • 3 rôzne vône na výber
 • efektívne riedenie
 • nevysušuje ruky

Nepáči sa nám

 • nič konkrétne
chistee hand wash koncentrát

Hustý koncentrát na ruky dorazil v sklenenej fľaši so šrobovacím uzáverom. Ihneď po otvorení ma dostala jeho príjemná levanduľová vôňa. Koncentrát som zriedila v pomere 1:3 v nádobe so speňovačom, no podľa informácie na obale je možné ho riediť do pomeru 1:20.

Pri riedení 1:3 si z koncentrátu naplníte 320 ml speňovač takmer 11-krát, takže okrem úspory plastov ušetríte aj pár eur. 

chistee hand wash koncentrát
hand wash chistee

Zaujímalo ma, čím dosiahli Chistee antibakteriálne vlastnosti koncentrátu. V zložení som našla zmes rôznych rastlinných olejov - kokosový, olivový, arganový, ľanový, levanduľový, mätový, borievkový, cesnakový, majorán, ružové drevo, olej zo semienok konopy siatej, z citrónovej trávy. Z vymenovaných má antibakteriálne účinky najmä levanduľový, mätový a olej z citrónovej trávy. 

Musím povedať, že v porovnaní s klasickým tekutým mydlom ma prekvapila konzistencia po nanesení na ruky. Zvykla som si na krémovosť tekutého mydla, ktorú Chistee nemá (predpokladám, že je to práve pre prírodnú zmes rastlinných olejov). Napriek tomu napeňovač vytvorí nadýchanú penu, ktorá bez problémov zmyje z rúk aj mastnotu aj ruky špinavé z práce na záhrade. Nevysušuje a ľahko ich prevonia.

Páči sa nám

 • poctivé husté zloženie koncentrátu
 • príjemná vôňa levandule
 • nedráždi pokožku rúk
 • poradí si aj s mastnotou, špinou od hliny
 • úspora peňazí aj zbytočných plastov

Nepáči sa nám

 • neviem posúdiť, nakoľko ničí aj vírusy, keďže neobsahuje alkohol
chistee hand spray

Pred rokom boli antibakteriálne gély a spreje na chvíľu nedostatkovým tovarom. Dezinfekcia sa stala povinnou súčasťou dámskych kabeliek, víta nám pri vstupe do akejkoľvek prevádzky, či budovy. 

Nikdy som nemala problém so suchou pokožkou rúk. Neustále dezinfikovanie rúk niekoľkokrát denne sa ale podpísalo aj na mojich rukách, preto som sa tešila na tento produkt, aj keď, samozrejme, poctivo používam dezinfekciu pred vstupom. 

Ako prvá vec ma oslovila jeho jemná levanduľová vôňa, čo je príjemná zmena v porovnaní s intenzívnym alkoholovým zápachom klasických antibakteriálnych gélov. Vyhovuje mi sprejová forma, pretože pri gélovej nikdy nepoužijem potrebné množstvo a prebytok gélu pravidelne končí na oblečení alebo na zemi. 

Sprej na ruky si môžete kúpiť zriedený vo fľaštičke s rozprašovačom alebo si kúpiť celý koncentrát na ruky a vyrobiť si ho zriedením s vodou v pomere 1:5. Zloženie je totožné s koncentrátom, iný je iba redší pomer než v mydle.

Sprej sa veľmi rýchlo stal súčasťou mojej kabelky aj turistického batoha. Používala som ho na túrach, poslúžil namiesto vlhčených utierok na umytie rúk po chytaní kameňov a stromov, po ceste v mestskej doprave, pri nakupovaní a iných bežných činnostiach. 

Páči sa nám

 • praktické balenie, nevylieva sa ako gél
 • príjemná vôňa
 • nedráždi pokožku rúk
 • antibakteriálna zmes olejov
 • dá sa vyrobiť z koncentrátu na ruky

Nepáči sa nám

 • neviem posúdiť, nakoľko ničí aj vírusy, keďže neobsahuje alkohol
car wash chistee

V interiéri auta sa strieda hneď niekoľko povrchov, ktoré treba čistiť a ošetrovať. Sprej na čistenie auta je to jediné, čo budete potrebovať na kompletné upratovanie. Navyše vďaka praktickej fľaši sa dobre skladuje či už na boku dverí, alebo v priehradke pod prístrojovou doskou. 

Sprej na čistenie auta sa dá kúpiť samostatne alebo vyrobiť z univerzálneho koncentrátu. Ideálne je riedenie s vodou v pomere 1:5. Zloženie je opäť mixom vody, morskej soli a rastlinných olejov: olivový, svetlicový, gerániový, olej z pestreca mariánskeho a olej z citrusových listov. 

chistee car wash

Keďže som sprej chcela poriadne otestovať, v jednu sobotu som si vzala do parády otcovo auto. V porovnaní so sprejom na ruky alebo univerzálnym čističom má fľaša jemnejší rozprašovač, ktorý vytvoril penu. Pohodlne som vyčistila prístrojovú dosku, všetky povrchy na dverách a okolité tesnenia, gumené koberčeky aj zachytané sklá a zrkadlá, textilné opierky na hlavu. Vďaka citrusovému oleju interiér krásne voňal.

Páči sa nám

 • praktické balenie, nevylieva sa ako gél
 • príjemná vôňa
 • nedráždi pokožku rúk
 • antibakteriálna zmes olejov
 • dá sa vyrobiť z koncentrátu na ruky

Nepáči sa nám

 • neviem posúdiť, nakoľko ničí aj vírusy, keďže neobsahuje alkohol

Záverečné hodnotenie

Ekologické čistiace prostriedky od Chistee majú obrovský potenciál nájsť si fanúšikov. Veľmi sa mi páči portfólio produktov postavené na silných koncentrátoch, ktoré sa ďalej riedia podľa povrchu alebo textílie. Ako minimalistka veľmi oceňujem, že nepotrebujem kupovať X ďalších prostriedkov na sklo, nerez či drevo a na upratovanie mi stačí jedna fľaša s rozprašovačom. 

Peter Faltus, jeden zo spoluzakladateľov Chistee, pre Forbes povedal, že “pri samotnom predaji je obzvlášť náročné zladiť očakávania kupujúcich, naučených používať chemické prostriedky.“ (2) Ak máte pochybnosti, či sa prírodné prostriedky vyrovnajú tým klasickým s chémiou, na bežné čistenie domácnosti sa výborne osvedčili. Majú účinnú čistiacu silu, šetria vašu peňaženku, zdravie a prírodu.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar