Zahoďte predsudky o konope a objavte jej pozoruhodné vlastnosti

konopa siata

Voči konope, bohužiaľ, v spoločnosti stále existujú silné predsudky. Táto rastlina prinášala mnoho úžitku už prastarým civilizáciám. V tomto článku rozhodne nebudeme hovoriť o marihuane. 

Hovoríme o konope, rastline, ktorá plodí semienka tak bohaté na výživné látky, že je ťažké ich k niečomu prirovnať. Na človeka nemajú žiadne omamné a psychotropné účinky. Čo mu dávajú, je pevnejšie zdravie a pomoc pri liečení niektorých ochorení. 

Konopné semienka ako potravina, obsahujú veľa vitamínov, minerálov a rastlinných bielkovín. Sú veľmi variabilné v kuchyni, vyrába sa z nich olej, kozmetika, výživové doplnky či proteínový prášok, vhodný aj pre vegánov.

konopné semienka

Konopné semienka

Konopa siata je mimoriadne nutrične bohatá

Aj keď konopné semienka pochádzajú z rastliny konopy siatej (Cannabis sativa), na človeka nepôsobia omamne. Látka, ktoré také účinky vyvoláva, teda tetrahydrocannabinol (THC), sa v nich nachádza v tak nízkej koncentrácii, že ich nemôžete pocítiť.

Povolená koncentrácia THC v rastlinách, pestovaných kvôli jedlým semienkam, je 0,3 %, čo je skutočne zanedbateľné množstvo. Teda žiadny dôvod zavrhnúť konope ako súčasť výživy. 

Ak dáte konopným semienkam šancu, získate skutočný poklad. Obsahujú totiž veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Množstvá, ktoré uvádzame, sa nachádzajú v 3 polievkových lyžiciach semienok:

  • zdravé tuky = 14,62 g (omega-3, -6 a -9 nenasýtené mastné kyseliny, v ideálnom pomere omega-6:omega-3 - 3:1),
  • karbohydráty = 2,60 g,
  • bielkoviny = 9,47 g,
  • vláknina = 1,2 g,
  • vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E,
  • minerály: magnézium, fosfor, meď, zinok, železo, kremík, sodík,
  • 9 esenciálnych aminokyselín,
  • antioxidanty, z nich unikátny je cannabidol (CBD).
konopné semienka lúpané

Ako pôsobí konope na zdravie človeka

Semienka z konopy siatej majú skutočne pozoruhodné vlastnosti. Najvýznamnejšie účinky sa prejavujú v týchto oblastiach:

Dostatok bielkovín 

Ako jedna z mála rastlín, konope obsahuje všetkých 9 aminokyselín. Výhoda bielkovín z konopných semienok je, že sa do tela vstrebávajú ľahšie, ako tie, zo sójových bôbov. 

V porovnaní s príjmom bielkovín mäsa je oveľa nižší obsah toxínov a žiadne riziko vysokej hladiny cholesterolu. 

Zdravé srdce a cievy

Chráni kardiovaskulárny systém pred ochoreniami, bojuje s arytmiou, prechádza infarktu. To vďaka obsahu nenasýtených mastných kyselín. 

Proti zápalom

Antioxidanty a vitamíny, obsiahnuté v konopných semienkach, pomáhajú liečiť zápaly v tele. Podporujú imunitný systém a preto sú skvelou prevenciou vzniku ďalšieho zápalu. 

Stres a kvalita spánku

Kvalitná výživa má priamy vplyv na spánok a relaxáciu. Konope, presnejšie CBD, pomáha zvýšiť hladinu serotonínu, hormónu, ktorý je dôležitý pre duševné zdravie a hlboký spánok. Tento účinok je dôležitý aj pri liečbe úzkostných stavov a depresie. 

cbd olej

Mozog a kognitívne funkcie

Omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny v optimálnom pomere vplývajú aj na zdravie mozgu, a teda všetky dôležité procesy v tele, vrátane myslenia, pamäti, sústredenia, predstavivosti. Najnovšie štúdie sa zaoberajú rastlinnými zložkami, terpénmi, pretože je u nich potenciál chrániť mozog pred vznikom nádorov. 

Spracovanie cukrov, diabetes

Na regulácii hladiny cukru v krvi sa podieľajú zdravé tuky, ale aj vláknina a sacharidy. Semienka mierne potláčajú chuť do jedla, čím pomáhajú pri chudnutí. 

Pokožka

Ak bojujete s atopickou dermatitídou, alebo akné, konopné semienka môžu pomôcť. Kožné ochorenia sú často zapríčinené nedostatkom nenasýtených mastných kyselín v strave. S použitím konopného oleja alebo kvalitných kozmetických prípravkov máte v rukách účinné zbrane a víťazstvo nad problémami s pleťou takmer isté. 

konopná masť

Chronická bolesť a liečba vážnych ochorení

Liečenie pomocou Cannabis sativa, je téma, ktorou sa intenzívne zaoberá mnoho lekárov, liečiteľov a vedcov. Rastlina konope má skutočne obrovský potenciál a úľavu od bolesti, ktorú prináša, už pocítili aj pacienti, trpiaci veľkými bolesťami. K tejto téme sa vyjadril

Tip od experta

“Konope veľmi účinne pomáha pri kŕčových stavoch, a to najmä pri neurodegeneratívnych ochoreniach ako je roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba, a pri niektorých typoch epilepsie, odolnej na inú liečbu. Lieči nechutenstvo a zmierňuje zvracanie, či už k ním dochádza vplyvom primárneho ochorenia alebo sú dôsledkom agresívnej liečby – zvyčajne chemoterapie nádorov. Medzi uznávané patria aj účinky pri liečbe vysokého vnútroočného tlaku pri zelenom zákale. Konope má uplatnenie aj pri liečbe Tourettovho syndrómu, kedy ľudia periodicky podliehajú neovládateľným tikom.” 


Epidemiológ a odborník na medicínske konope MUDr. Tomáš Zábranský PhD.

Prevenciou a liečbou závažných ochorení sa zaoberalo aj niekoľko štúdií. Čo je isté, konopné semienka vám neuškodia, konope nemá zistené vedľajšie účinky.

Produkty z konope využijete v kuchyni aj kúpeľni

Variabilnosť a výživnosť konope sa využíva nielen v potravinách, ale aj kozmetike. Konope sa využíva aj na výrobu konopnej látky, ktorá v textilnom priemysle slúži na šitie príjemných vzdušných odevov, obuvi a doplnkov. 

konopné semienka

Nelúpané a lúpané konopné semienka

Konopné semienka

Konopné semienka majú chuť podobnú orieškom, nájdete ich v lúpanej aj nelúpanej verzii. Sú základným plodom rastliny a surovinou, z ktorej sa vyrábajú ďalšie konopné produkty. V kuchyni celkom variabilné, môžete si nimi “ochutiť” prakticky akékoľvek jedlo. Stačí 1 hrsť, resp. 3 lyžice semienok denne, aby ste dosiahli požadované účinky. Samotné semienka samozrejme nestačia - ak sa po zvyšok dňa budete stravovať nezdravo, nečakajte zázraky. 

NÁŠ TIP: Konopné semienka si obľúbite na rýchlu prípravu výživných raňajok. Pozrite sa, ako zdravo začať deň. 

Múka z konopných semienok

Výborná a zdravá alternatíva pšenice. Môžete ju použiť klasicky, namiesto múky, ale pozor: konopná múka sa správa inak ako múka, obsahujúca lepok.

Konopný olej

Olej lisovaný zo semienok konope je tiež veľmi užitočnou prísadou do jedál. Nemali by ste ho však ohrievať, aby ste nezničili výživné látky. Použite ho do šalátov či dresingov, nátierok, smoothies alebo studených polievok. Konopný olej má jemnú chuť, pripomínajúcu oriešky so zemitými podtónmi. Pri nákupe sa uistite, či ide o nerafinovaný, za studena lisovaný olej. 

konopný olej

Konopný proteín

Konopný proteín je ľahšie stráviteľná forma doplnenia bielkovín. Alternatíva klasického srvátkového proteínu je obľúbená medzi vegánmi, ale aj ľuďmi, ktorí majú problém stráviť laktózu. Vyrába sa z konopných semien, ktoré majú bohatý výživový profil. Obsahuje 9 esenciálnych aminokyselín, vlákninu, zdravé tuky a minerály. 

Konopný extrakt

Kvapky konopného extraktu môžete zmiešať s konopným olejom a dosiahnete tak najvyšší možný účinok. Extrakt má širokú škálu použitia. Môžete ho konzumovať, alebo používať zvonka proti kožným problémom a bolestiam svalov. Pri dávkovaní konopného extraktu sa riaďte odporúčaním výrobcu. 

Konopné mazanie

Konopné mazanie výborne účinkuje pri bolestiach kĺbov a svalov po športových výkonoch, ale aj pri rekonvalescencii po chirurgických zákrokoch. Masážou odstránite pocit stuhnutosti svalu. Pôsobí proti zápalu, proti bolesti, podporuje prekrvenie, hreje. Vyrába sa z konopného oleja. 

Konope na vlasy

Konopné šampóny patria k tým najúčinnejším prostriedkom proti lupinám. Vlasy zanecháva jemné, hydratuje a vyživuje ich. 

Konopný krém na tvár

Konope má hydratačné účinky aj na pleť. Dokáže liečiť akné, upokojiť podráždenú pokožku. Z konope sa vyrábajú pleťové krémy aj výživné masky, ktoré majú ideálne zloženie, plné vitamínov a antioxidantov pre všetky typy pleti. 

Na záver

Odborníci účinky konope stále skúmajú. Vieme, že nenahradí lieky a lekárske vyšetrenia. Spolu so zdravým životným štýlom je však účinnou prevenciou rôznych ochorení, a to bez pridania chemických látok. Konope je zázrak z prírody.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar