Test a recenzie vysokotlakových čističov 


Autor: Lenka Riganová, Ján Koprla | Aktualizované: 22. 04. 2020

Tieto vysokotlakové čističe odporúčame

Vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET

Bohatá výbava

Vysokotlakový čistič s univerzálnym využitím dodávaný spolu s bohatou výbavou. 

od 144 €

Vysokotlakový čistič Kärcher K7 Premium Full Control Plus Car & Home

Špičkový prietok

Maximálny prietok tohto čističa je 600 l/hod a je ideálny aj pre väčšie plochy. 

od 544 €

Vysokotlakový čistič Kärcher K2

Kompaktné rozmery

Maximálne flexibilný a mobilný čistič, ktorý možno vďaka malým rozmerom jednoducho preniesť.

od 71 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie vysokotlakových čističov

15 hodín sme u nás v redakcii strávili hľadaním a hodnotením najlepších vysokotlakových čističov, aby sme vám dnes mohli priniesť výber toho najlepšieho, čo aktuálny trh ponúka. 

Vysokotlakové čističe, často nazývané aj wapky, sa postupne stávajú hitom a získavajú si čoraz viac domácností, práve kvôli skvele odvedenej práci a svojej praktickosti.

KOMBO expert radí

Ján Koprla

Ján Koprla pracuje v súčasnosti ako servisný technik. Má dlhoročné skúsenosti so servisom domáceho náradia, bielej a čiernej techniky, ktoré sú zároveň aj jeho hobby.

Ako sme hodnotili

O spôsobe vysokotlakového čistenia ste už pravdepodobne počuli, no ak náhodou nie, je dobré vedieť, že ide o čistenie rôznych povrchov pomocou prúdu vody pod tlakom. Stačí iba na daný povrch nasmerovať hadicu alebo nadstavec a o všetko ostatné sa postará voda. To, či pridáte aj nejaký čistiaci prostriedok je na vás, avšak výrobcovia tvrdia, že kvalitné čističe dokážu odviesť svoju prácu aj bez nich. Je to ale naozaj tak? 

Ak vás zaujíma odpoveď na túto otázku, ste na správnom mieste. Hodnotili sme najlepšie vysokotlakové čističe, ktoré aktuálny trh ponúka a dnes vám prinášame ich hodnotenia a recenzie.

Pri hodnotení jednotlivých modelov sme sa zamerali na najdôležitejšie technické parametre, ako príkon, maximálny tlak a maximálny prietok. Ďalej sme vychádzali aj z funkcií, ktoré dané wapky ponúkajú a ich príslušenstva. Do úvahy sme zobrali aj používateľské skúsenosti uverejnené na portáli Heureka.sk a Alza.sk.


Porovnanie vysokotlakových čističov

Vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET

#1

Vysokotlakový čistič Kärcher K7 Premium Full Control Plus Car & Home

#2

Vysokotlakový čistič KARCHER K 5 FULL CONTROL CAR AND HOME

#3

vysokotlakový čistič Karcher K3

#4

Vysokotlakový čistič Kärcher K2

#5

Príkon (W)

2000

3000

2100

1600

1400

Maximálny tlak (bar)

150

180

145 

120

110

Maximálny prietok (l/h)

468

600

500

380

360 

Hmotnosť (kg)

9,8 

18

12,7

5,6

4

Hodnotenie

Plusy

+ všestranné využitie

+ čerpadlo so samonasávacou funkciou

bohaté príslušenstvo

+ aj na intenzívne znečistenie

maximálny tlak

maximálny prietok

príkon

+ aj na intenzívne znečistenie 

+ regulovateľný tlak

maximálny prietok

výbava

+ univerzálne využitie

+ dôkladné vyčistenie

možnosť nastavenia tlaku 

nízka hmotnosť

+ kompaktné rozmery

+ nízka hmotnosť

flexibilita a mobilita pri práci

cena

Mínusy

- nezistené- vyššia cena- vyššia cena- tlak- príkon

- maximálny tlak

- prietok

Cena

144 €

544 €

324 €

210 €

71 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky vysokotlakových čističov v overených eshopoch

Recenzie jednotlivých modelov

1. Riwall REPW 150 SET - Bohatá výbava

príkon 2000 W • maximálny tlak 150 bar • maximálny prietok 468 l/hod • hmotnosť 9,8 kg

Vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET sa právom radí k vysokotlakovým čističom, ktoré svojou prvotriednou kvalitou a skvelou výbavou tromfnú aj drahšie zariadenia tohto typu.

Jeho využite je naozaj všestranné. Je ideálny pri čistení veľkých nečistôt v okolí domu, na záhrade či v dielni. Skúsenosti používateľov poukazujú na to, že pri čistení si dokáže poradiť aj s poriadne zažratou špinou, a to dokonca bez použitia čistiaceho prostriedku.

Okrem výborného výkonu vnímame ako plus aj kvalitné čerpadlo so samonasávacou funkciou, čo znamená, že čistič je možné okrem vodovodného kohútika pripojiť aj na iný zdroj vody. Jeho súčasťou je i funkcia Autostop, ktorá po uvoľnení spínača vypne motor. Takto ušetríte nielen vodu, ale aj energiu.

Vodná tryska disponuje možnosťou nastavenia pomocou otáčania, čo má za výsledok reguláciu sily prúdu. Pomocou turbo trysky vytvárajúcej silný rotujúci lúč vody, ľahko odstránite aj usadené a odolné nečistoty.

Ak sa rozhodnete pre tento čistič, spolu s ním získate aj bohatú výbavu v podobe univerzálnej kefy, čističa plôch na umývanie dlažby či terasy a prídavnej predlžovacej hadice dlhej 8 m. Samozrejmosťou je aj nadstavec s otočnou nastaviteľnou tryskou a nadstavec s rotačnou turbo tryskou.
Aby bola manipulácia a uskladnenie čističa čo najjednoduchšie, pri kúpe získate aj hák na uloženie hadice a navíjací bubon.

Tento čistič sa aktuálne predáva za sumu pohybujúcu sa okolo 144 € a podľa portálu Heureka.sk je vo svojej kategórii najpredávanejším modelom. Vzhľadom na priaznivú cenu i kvalitnú výbavu, získal od nás tento model odznak Náš tip.

Výhody

 • všestranné využitie
 • vynikajúci výkon
 • čerpadlo so samonasávacou funkciou
 • funkcia Autostop
 • regulácia sily prúdu
 • bohaté príslušenstvo

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

144 €

Hodnotenie

príkon 3000 W • maximálny tlak 180 barov • maximálny prietok 600 l/hod • hmotnosť 18 kg

Vysokotlakový čistič Kärcher K7 Premium Full Control Plus Car & Home

Druhé miesto v našom hodnotení obsadil čistič Kärcher K 7, ktorý taktiež pochádza od svetoznámeho výrobcu Kärcher. Ide o čistič, ktorý si poradí i s odolnými nečistotami a je vhodný aj pre náročnejších používateľov, čo potvrdzuje i jeho výbava. 

Tento čistič možno využiť v domácnostiach, záhradách, dielňach a v menších hospodárstvach. Môže sa pochváliť príkonom až 3000 W a špičkovým prietokom s hodnotou až 600 l/hod. Vďaka tomuto prietoku vydrží pracovať na veľkých plochách i dlhý čas.

Maximálny tlak je 180 barov a čistič si vďaka nemu poradí aj s intenzívnym znečistením a rôznymi povrchmi. Tlak je možné jednoducho regulovať a upravovať môžete podľa potreby aj množstvo čistiaceho prostriedku. 

Prácu s týmto modelom uľahčuje nastaviteľné teleskopické držadlo a taktiež aj úsporné miesto nachádzajúce sa priamo na čističi, ktoré slúži na uloženie pracovného nadstavca i pištole. 

To, čo vás pri prvom uchytení čističa môže prekvapiť je jeho vyššia hmotnosť, konkrétne 18 kg. Čistič je však skonštruovaní tak, aby manipulácia s ním bola čo najjednoduchšia, a to aj pri takejto hmotnosti. 

Pri kúpe čističa Kärcher K 5 vás síce môže odradiť jeho vyššia cena, prípadne vyššia hmotnosť, avšak je dobré vedieť, že získate zariadenie s vynikajúcim výkonom a dlhou životnosťou.

Výhody

 • široké možnosti využitia
 • aj na intenzívne znečistenie
 • regulácia tlkau
 • príkon
 • maximálny prietok
 • maximálny tlak

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

544 €

Hodnotenie

3. Kärcher K 5 Full Control Car & Home - Aj na intenzívne znečistenie

príkon 2100 W • maximálny tlak 145 barov • maximálny prietok 500 l/hod • hmotnosť 12,7 kg

Vysokotlakový čistič KARCHER K 5 FULL CONTROL CAR AND HOME

Aj vysokotlakový čistič Kärcher K 5 Full Control patrí k najpredávanejším modelom na trhu. 

Disponuje príkonom 2100 W a tlakom 145 barov, ktorý je vhodný aj pre intenzívnejšie znečistenie. Navyše, tlak je možné regulovať tak, aby bol čistič použiteľný na akýchkoľvek povrch. Vydarenú výbavu dopĺňa i maximálny prietok vody 500 l/hod.

Obsluha tohto vysokotlakového čističa je veľmi jednoduchá a uskutočňuje sa za pomoci tlačidiel nachádzajúcich sa na pištoli. Pre väčšiu prehľadnosť je čistič vybavený i LED displejom. 

Ďalšou veľkou výhodou, ktorá uľahčuje používanie tohto čističa na maximum je aj možnosť prepínať z vysokého tlaku na prostriedok bez nutnosti odobrať nadstavec, čo nepochybne šetrí čas. Rovnako jednoduchá je vďaka funkcii Plug'n'Clean aj výmena čistiaceho prostriedku, ktorá prebieha jediným pohybom ruky. Stabilitu čističa zabezpečuje oporná noha, ktorá plní zároveň aj úlohu držadla. 

Prístroj je dodávaný spolu so súpravou pre domácnosť - čistič plôch, čistič kameňa a čistič fasád a nechýba ani bubon na navíjanie hadice.

Výhody

 • aj na intenzívne znečistenie
 • regulovateľný tlak
 • maximálny prietok
 • výbava

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

324 €

Hodnotenie

4. Kärcher K 3 - Univerzálne použitie 

príkon 1600 W • maximálny tlak 120 bar • maximálny prietok 380 l/hod • hmotnosť 5,6 kg

vysokotlakový čistič Karcher K3

Ako už napovedá aj samotný názov, vysokotlakový čistič Kärcher K 3 full CONTROL CAR AND HOME sa môže pochváliť dôkladnou prácou na dvore, záhrade či pri čistení auta. Okrem skvele odvedenej práce bez rozstrekovania, zaujme aj bohatým príslušenstvom.

Súprava Car Kit určená na čistenie áut obsahuje kefu na odstránenie sivého povlaku a penovaciu trysku, ktorá ma za úlohu maximálne uvoľnenie špiny. Súčasťou je aj autošampón, ktorý zabezpečí ešte lepší konečný efekt. Na čistenie okolia domu a záhradného náradia či nábytku slúži súprava Home Kit, obsahujúca plošný čistič T 150 a čistiaci prostriedok Patio & Deck.

Prístroj je vybavený dvoma kolesami s ľahkým chodom, pre uľahčenie manipulácie. Nechýba ani vysokotlaková hadica, ktorá je dostatočne dlhá, konkrétne 6 m. Na to najhoršie znečistenie slúži rotačná tryska s rotujúcim bodovým prúdom. Ochranu čerpadla pred čiastočkami špiny zabezpečuje vodný filter.

Čistič umožňuje nastavenie stupňa tlaku na pracovnom nadstavci, čoho výsledkom je maximálna kontrola a ideálny tlak pri akomkoľvek povrchu. Tlak je regulovateľný otáčaním pracovného nadstavca Vario Power, až pokiaľ sa na ukazovateli pištole nezobrazí požadovaný stupeň.

Výhody

 • univerzálne využitie
 • dôkladné vyčistenie
 • možnosť nastavenia tlaku
 • maximálny prietok
 • nízka hmotnosť
 • bohaté príslušenstvo

Nevýhody

 • menší maximálny tlak

Orientačná cena

210 €

Hodnotenie

5. Kärcher K 2 - Kompaktné rozmery

príkon 1400 W • maximálny tlak 110 bar • maximálny prietok 360 l/hod • hmotnosť 4 kg

Vysokotlakový čistič Kärcher K2

Vysokotlakový čistič Kärcher K 2 nás zaujal svojimi kompaktnými rozmermi a praktickosťou. Práve vďaka tomuto spojeniu je maximálne flexibilný a mobilný, a vy si ho tak môžete vziať so sebou kdekoľvek potrebujete.

Ide o široko využiteľné zariadenie, vhodné na čistiace práce okolo domu i auta, umývanie bicyklov či záhradného nábytku. Súprava Car Kit určená na čistenie áut obsahuje umývaciu kefu na odstránenie sivého povlaku, penovaciu trysku s objemom 0,3 l pre intenzívne uvoľnenie špiny a špeciálny autošampón.

Na umývanie domácnosti je určená súprava Home Kit, ktorej súčasťou je plošný čistič T50 a čistiaci prostriedok pre väčšie plochy bez rozstrekovania. Vo výbave nájdete aj pištoľ, vysokotlakovú hadicu dlhú 4 m, pracovný nadstavec, rotačnú trysku s rotujúcim prúdom, ktorá si dokáže poradiť aj s odolnou špinou a vodný filter.

Zárukou ľahkej a pohodlnej manipulácie je okrem nízkej hmotnosti 4 kg aj ergonomicky tvarovaná rukoväť a veľký hák slúžiaci na uloženie kábla priamo na prístroji.

Čistič má v porovnaní s predchádzajúcimi hodnotenými modelmi menší príkon, tlak i prietok, no treba povedať, že na domáce čistenie postačuje. Navyše, jeho veľkou výhodou je priaznivá cena.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • nízka hmotnosť
 • flexibilita a mobilita pri práci
 • súprava na čistenie auta
 • súprava na čistenie exteriéru
 • výhodná cena

Nevýhody

 • príkon
 • maximálny tlak
 • prietok

Orientačná cena

71 €

Hodnotenie

Ako vybrať vysokotlakový čistič?

použitie vysokotlakového čističa

Nie je wapka ako wapka. Trh ponúka veľké množstvo vysokotlakových čističov, ktoré sa od seba odlišujú výkonom, príslušenstvom, funkciami a, samozrejme, aj cenou. A ako sa orientovať v tak veľkej ponuke?

Prinášame vám 5 kritérií, na ktoré sa pri výbere vysokotlakového čističa zamerať. S nimi bude vaša voľba jednoduchšia a v neposlednom rade i rýchlejšia.

1. Tlak

Už samotný názov prezrádza, že vysokotlakové čističe pracujú za pomoci tlaku, teda je dôležité pri výbere zohľadňovať najmä toto kritérium.

Vo všeobecnosti platí, že tie jednoduchšie modely disponujú tlakom do 120 bar a teda si poradia s čistením auta či motorky a záhradného nábytku.

Čističe s tlakom v rozmedzí od 120 – 150 dokážu vyčistiť aj bazény, terasy či vonkajšiu dlažbu.

Ak si zadovážite wapku s výkonom nad 150 bar, môžete si byť istý, že máte v rukách takmer profesionálne zariadenie.

2. Prietok 

Nie len samotný tlak, ale aj prietok wapiek predstavuje veľmi dôležitý údaj. Udáva sa v pretečených litroch za hodinu. Pri čistení menších plôch si vystačíte aj s prietokom 300 až 420 l/hod.

Pre väčšie plochy, ako napríklad terasy, chodníky, fasády či dlažby sa odporúča staviť na vyšší prietok v rozmedzí od 420 až po 700 l/hod.

3. Príslušenstvo

Kvalitné príslušenstvo dokáže prácu nielen zlepšiť, ale ušetriť aj čas, ktorý tak môžete tráviť príjemnejšou činnosťou ako je upratovanie. Od wapky preto vyžadujte viac ako je základ, teda funkcie a výbavu navyše.

Pri kúpe nie je ani na škodu informovať sa o záručnom a pozáručnom servise či náhradných dieloch. 

4. Hmotnosť a rozmery

Kvalitný pomocník do domácnosti by mal v prvom rade slúžiť vám a vašim potrebám, s ohľadom na váš komfort i zdravie. Preto voľte rozmerovo prijateľné a obratné zariadenie, ktoré sa zvládne pohybovať aj v náročnejšom prostredí.

Myslite aj na kolieska, ktoré vám v prípade väčších rozmerov wapky pomôžu s jej presunom. Za pozornosť určite stojí aj dĺžka hadice.

5. Využitie?

Využitie vysokotlakového čističa je naozaj všestranné. Prach, nahromadený smog, prilepená žuvačka, mastné fľaky či plesne? Pre dobrú wapku so šikovným príslušenstvom žiaden problém. Poradí si aj s hrubými nečistotami a odolnou špinou.

Môžete ju využiť pri čistení auta, záhradného nábytku a náradia, kovových konštrukcií, bicyklov, ale i terás, chodníkov, dlažieb a fasád.

Možno ste si práve teraz povedali, že na to všetko si vystačíte aj so záhradnou hadicou. Pokiaľ tento spôsob čistenia využívate občasne, v poriadku. V prípade, že prúd vody využívate na čistenie pravidelne, môžete tak zbytočne prichádzať o vaše peniaze. 

Ak sa rozhodnete pre vysokotlakový čistič, ušetríte oproti umývaniu záhradnou hadicou až okolo 80% vody. A to už je celkom dosť.

Kombík radí

Kombík radí

Pri práci s vysokotlakovým čističom dbajte na bezpečnosť, nejde totiž o žiadnu detskú vodnú pištoľ, ale zariadenie, ktoré pracuje pri vysokom tlaku.


Používajte preto rukavice i ochranné okuliare a pred prvým použitím si prečítajte manuál na použitie a dôkladne sa s prístrojom zoznámte. 

Typy vysokotlakových čističov

O vysokotlakových čističoch možno povedať, že všetky v podstate fungujú na rovnakom princípe. Majú tlakovú hadicu i čerpadlo na samonasávanie vody. Predsa sa však môžu líšiť technickými parametrami. Práve s technickými parametrami následne veľmi úzko súvisí zameranie jednotlivých vysokotlakových čističov. 

Podľa zamerania a spôsobu použitia rozoznávame tieto vysokotlakové čističe:

Vysokotlakové čističe na domáce použitie, tzv. hobby čističe

Tieto čističe sú určené na použitie na dvore či záhrade. Ide o modely, ktoré majú spravidla menší príkon a menší maximálny tlak i prietok. Veľmi často majú aj menšie rozmery a nižšiu hmotnosť a možno ich bez problémov prenášať. Tieto domáce čističe patria do najnižšej triedy a ich cena začína na niekoľkých desiatok eur. 

Vysokotlakové čističe strednej triedy

Tu patria vysokotlakové čističe, ktorých cena je o niečo vyššia, no vyšší je aj príkon a ostatné technické parametre ako maximálny prietok a tlak. Na rozdiel od hobby čističov bývajú vybavené i praktickými funkciami navyše, reguláciou tlaku či možnosťou pridania čistiaceho prostriedku. Tieto čističe si poradia aj s intenzívnym znečistením.

Profesionálne vysokotlakové čističe

Profesionálne wapky dosahujú najvyššie a zároveň aj najlepšie technické parametre a sú určené na profesionálne využitie vo firmách. Treba však pri nich počítač aj s vyššou cenou. 

5 rád, ako udržať čo najdlhšiu životnosť wapky a predísť jej poškodeniu

Tak ako všetko ostatné, aj vysokotlakový čistič si zaslúži správne zaobchádzanie, aby vám mohol zodpovedne slúžiť čo najdlhšie.

Zozbierali sme pre vás 5 tipov, ako zabezpečiť vašej wapke čo najdlhší život.

 1. Používajte čistú vodu bez závad a mechanických nečistôt.
 2. Dávajte pozor na to, aby nedošlo k zamrznutiu tlakového čerpadla čističa.
 3. Pravidelne čistite zabudované filtre.
 4. Používajte originálne príslušenstvo, určené k vášmu modelu.
 5. Po vypnutí stroja odtlakujte systém cez krátke stlačenie pištole.

Skúsenosti užívateľov

Vysokotlakový čistič som si zaobstaral najmä na čistenie auta. Túto prácu zvládne dobre a rýchlo. Neskôr som ho vyskúšal aj na záhradné náradie a nábytok, a výsledok bol rovnako skvelý. Určite kúpu čističa odporúčam.

Andrej, Poprad

Momentálne nám na dvore stojí rozostavaná stavba, okolo ktorej je vždy veľa práce. Špinavé náradie od betónu je samozrejmosťou, preto som sa začal obzerať po pomocníkovi, ktorý by si s týmto vedel poradiť. Nakoniec som sa rozhodol pre vysokotlakový čistič a spravil som dobre.

Michal, Trnava

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe vysokotlakového čističa

1. Na akom princípe funguje vysokotlakový čistič?

Vysokotlakový čistič nazývaný i wapka, je jednoducho povedané, zariadenie s motorom a čerpadlom, ktoré slúži na čistenie rozličných povrchov za pomoci vysokého tlaku a vody. Tento tlak vody je pritom 20 až 50-krát vyšší ako tlak vody zo záhradnej hadice. 

Wapka je vybavená i vysokotlakovou pištoľou, vďaka ktorej možno usmerniť prúdenie vody na potrebné miesto. 

2. Na čo všetko možno použiť vysokotlakový čistič?

Vysokotlakový čistič ma široké možnosti využitia a použiť ho možno na karosérie vozidiel, záhradné náradie, záhradný nábytok, stroje, chodníky, dlažby, múry, fasády, bicykle, altánky, drevené konštrukcie a podobne. 

3. Aký tlak vody je potrebný pre bezproblémové používanie vysokotlakového čističa?

Samotný tlak vody na vstupe nie je až tak podstatný, pretože sám čistič dokáže dodať vode tlak potrebný na účinné čistenie. Dôležitejší je ale prietok vody. Platí, že do wapky by ste mali dodať v priebehu jednej minúty toľko litrov vody, koľko je uvedené pri prietoku v technických parametroch konkrétneho modelu. Len tak totiž zabezpečíte bezproblémové fungovanie čističa. 

4. Prečo je dôležitá regulácia tlaku prúdu vody?

Regulácia tlaku prúdu vody je dôležitá najmä kvôli ochrane povrchov. Tlak vody je totiž natoľko silný, že ľahko môže poškodiť povrch. Ak teda plánujete čistiť pomocou wapky rôzne povrchy, odporúčame voliť taký model, ktorý umožňuje tlak regulovať. Pri čistení vždy začínajte so slabším tlakom a následne postupne tlak pridávajte.  

5. Na čo je dobrý vysokotlakový čistič s ohrevom vody?

Vysokotlakový čistič s ohrevom vody si dokáže účinnejšie poradiť aj s nečistotami organického charakteru s obsahom lepkavých zložiek.  Takéto wapky preto nájdu svoje využitie predovšetkým na profesionálne účely.


Ako hodnotíme

Ak uvažujete nad kúpou vysokotlakového čističa, odporúčame prečítať:

Použité zdroje: 

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Milan
Komboš
Milan

Kärcher K 2 Compact na bežné použitie v domácnosti .

Čo sa vám na produkte páči?
cena
súprava na čistenie auta a exterieru