Test a recenzie vysokotlakových čističov 


Autor: Dominika Ježová, Lenka Riganová, Ján Koprla | Aktualizované: 29. 09. 2023

Tieto vysokotlakové čističe odporúčame

Vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET

Bohatá výbava

Vysokotlakový čistič s univerzálnym využitím dodávaný spolu s bohatou výbavou. 

od 144 €

Kärcher-K6-Special

Špičkový prietok

Maximálny prietok tohto čističa je 600 l/hod a je ideálny aj pre väčšie plochy. 

od 349 €

Kärcher K3 Car & Home

Univerzálna pomoc

Maximálne flexibilný a mobilný čistič, ktorý je univerzálnym pomocníkom v domácnosti.

od 139 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie vysokotlakových čističov

15 hodín sme u nás v redakcii strávili hľadaním a hodnotením najlepších vysokotlakových čističov, aby sme vám dnes mohli priniesť výber toho najlepšieho, čo aktuálny trh ponúka. 

Vysokotlakové čističe, často nazývané aj wapky, sa postupne stávajú hitom a získavajú si čoraz viac domácností, práve kvôli skvele odvedenej práci a svojej praktickosti.

KOMBO expert radí

Ján Koprla

Ján Koprla pracuje v súčasnosti ako servisný technik. Má dlhoročné skúsenosti so servisom domáceho náradia, bielej a čiernej techniky, ktoré sú zároveň aj jeho hobby.

Ako sme hodnotili

O spôsobe vysokotlakového čistenia ste už pravdepodobne počuli, no ak náhodou nie, je dobré vedieť, že ide o čistenie rôznych povrchov pomocou prúdu vody pod tlakom. Stačí iba na daný povrch nasmerovať hadicu alebo nadstavec a o všetko ostatné sa postará voda. To, či pridáte aj nejaký čistiaci prostriedok je na vás, avšak výrobcovia tvrdia, že kvalitné čističe dokážu odviesť svoju prácu aj bez nich. Je to ale naozaj tak? 

Ak vás zaujíma odpoveď na túto otázku, ste na správnom mieste. Hodnotili sme najlepšie vysokotlakové čističe, ktoré aktuálny trh ponúka a dnes vám prinášame ich hodnotenia a recenzie.

Pri hodnotení jednotlivých modelov sme sa zamerali na najdôležitejšie technické parametre, ako príkon, maximálny tlak a maximálny prietok. Ďalej sme vychádzali aj z funkcií, ktoré dané wapky ponúkajú a ich príslušenstva. Do úvahy sme zobrali aj používateľské skúsenosti uverejnené na portáli Heureka.sk a Alza.sk.


Porovnanie vysokotlakových čističov

Vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET

#1

Kärcher-K6-Special

#2

Kärcher K3 Car & Home

#3

Kärcher K7 Compact

#4

Bosch UniversalAquatak

#5

Príkon (W)

2000

3000

1600

3000

1900

Maximálny tlak (bar)

150

160

120 

180

135 

Maximálny prietok (l/h)

468

600

380

600

410

Hmotnosť (kg)

9,8 

20

7,6

16

10

Hodnotenie

Plusy

+ všestranné využitie

+ čerpadlo so samonasávacou funkciou

bohaté príslušenstvo

+ aj na intenzívne znečistenie

maximálny tlak

maximálny prietok

vodou chladený motor

+ aj na intenzívne znečistenie 

+ viacúčelová tryska Vario Power Jet Kärcher

regulovateľný tlak - 3 stupne

výbava

+ univerzálne využitie

+ dôkladné vyčistenie

zmestí sa takmer kdekoľvek

navíjanie hadice

+ praktická dýza trio

+ nízka hmotnosť

flexibilita a mobilita pri práci

cena

Mínusy

- nezistené- vyššia cena- nižší maximálny tlak- vyššia cena- krátka tlaková hadica

- maximálny tlak

- prietok

Cena

144 €

349 €

139 €

383 €

162 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky vysokotlakových čističov v overených eshopoch

Recenzie jednotlivých modelov

1. Riwall REPW 150 SET - Bohatá výbava

príkon 2000 W • maximálny tlak 150 bar • maximálny prietok 468 l/hod • hmotnosť 9,8 kg

Vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET sa právom radí k vysokotlakovým čističom, ktoré svojou prvotriednou kvalitou a skvelou výbavou tromfnú aj drahšie zariadenia tohto typu.

Jeho využite je naozaj všestranné. Je ideálny pri čistení veľkých nečistôt v okolí domu, na záhrade či v dielni. Skúsenosti používateľov poukazujú na to, že pri čistení si dokáže poradiť aj s poriadne zažratou špinou, a to dokonca bez použitia čistiaceho prostriedku.

Okrem výborného výkonu vnímame ako plus aj kvalitné čerpadlo so samonasávacou funkciou, čo znamená, že čistič je možné okrem vodovodného kohútika pripojiť aj na iný zdroj vody. Jeho súčasťou je i funkcia Autostop, ktorá po uvoľnení spínača vypne motor. Takto ušetríte nielen vodu, ale aj energiu.

Vodná tryska disponuje možnosťou nastavenia pomocou otáčania, čo má za výsledok reguláciu sily prúdu. Pomocou turbo trysky vytvárajúcej silný rotujúci lúč vody, ľahko odstránite aj usadené a odolné nečistoty.

Ak sa rozhodnete pre tento čistič, spolu s ním získate aj bohatú výbavu v podobe univerzálnej kefy, čističa plôch na umývanie dlažby či terasy a prídavnej predlžovacej hadice dlhej 8 m. Samozrejmosťou je aj nadstavec s otočnou nastaviteľnou tryskou a nadstavec s rotačnou turbo tryskou.
Aby bola manipulácia a uskladnenie čističa čo najjednoduchšie, pri kúpe získate aj hák na uloženie hadice a navíjací bubon.

Tento čistič sa aktuálne predáva za sumu pohybujúcu sa okolo 144 € a podľa portálu Heureka.sk je vo svojej kategórii najpredávanejším modelom. Vzhľadom na priaznivú cenu i kvalitnú výbavu, získal od nás tento model odznak Náš tip.

Výhody

 • všestranné využitie
 • vynikajúci výkon
 • čerpadlo so samonasávacou funkciou
 • funkcia Autostop
 • regulácia sily prúdu
 • bohaté príslušenstvo

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

144 €

Hodnotenie


2. Kärcher K6 Special - Špičkový prietok

príkon 3000 W • maximálny tlak 160 barov • maximálny prietok 600 l/hod • hmotnosť 20 kg

Kärcher-K6-Special

Pre náročných zákazníkov, ktorí si zakladajú na precíznom a nekompromisnom čistení, sme vybrali vysokotlakový čistič Kärcher K6 Special s príkonom až 3000 W a maximálnym prietokom 600 l/h. Jednoducho si poradí s nečistotami z rôznych povrchov, či už ide o jemné alebo zaschnuté škvrny. 

Jeho súčasťou je pištoľ Vario Jet, s ktorou si vytvoríte dokonalé podmienky pri čistení aktuálneho povrchu. Čo to znamená? Jednoduchým otočením môžete kontrolovať výkon aj tlak vody. Nie je prekážkou, ak potrebujete len jemný poprašok alebo naopak, práve silný prúd vody na odstránenie zaschnutých nečistôt. 

Teleskopická rukoväť zabezpečuje, že sa s ním dostanete aj na ťažko prístupné miesta. Maximálnu flexibilitu ponúka aj 10 metrov dlhá hadica. 

S funkciou Quick Connect môžete rýchlo pripojiť hadicu a ostatné príslušenstvo a začať čistiť bez zdržania. Výrobcovia mysleli aj na to, aby bol proces menenia čistiacich prostriedkov čo najrýchlejší, a preto vymysleli systém Plug 'n' Clean. Stačí len zasunúť fľašu s čistiacim prostriedkom do systému a môžete začať čistiť bez akéhokoľvek zdržiavania. 

Aby ste mohli používať čistiť čo najdlhšie, je dôležité, aby sa motor neprehrial. Kärcher K 6 Special prichádza s technologickým prelomom - vodou chladeným motorom, ktorý garantuje, že nebude sklamaný z výkonu aj v najnáročnejších podmienkach. Výkon zostane konzistentný a produktivita práce sa nezníži. 

Jedinou nevýhodou môže byť vyššia suma, ale stále je relatívne v norme za daný produkt. 

Výhody

 • široké možnosti využitia
 • aj na intenzívne znečistenie
 • vodou chladený motor
 • príkon
 • maximálny prietok
 • maximálny tlak

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

349 €

Hodnotenie

3. Kärcher K3 Car & Home  - Univerzálny čistič

príkon 1600 W • maximálny tlak 120 barov • maximálny prietok 380 l/hod • hmotnosť 7,6 kg

Kärcher K3 Car & Home

Ako už napovedá aj samotný názov, vysokotlakový čistič Kärcher K3 Car & Home sa môže pochváliť dôkladnou prácou na dvore, záhrade aj pri čistení auta či motoriek. Je to univerzálny pomocník do každej domácnosti, preto si rozhodne nájde svoje uplatnenie pri mnohých domácich prácach. Môžete ho použiť pri čistení vonkajších schodov, dlažbe, skútrov a motoriek, ale poradí si aj s vrstvou zaschnutej špiny na plote. Okrem skvele odvedenej práce bez rozstrekovania, zaujme aj bohatým príslušenstvom.

Súčasťou prístroja je pištoľ Power Full Control, pričom čistič umožňuje nastavenie až 3 stupňov tlaku na pracovnom nadstavci, čoho výsledkom je maximálna kontrola a ideálny tlak pri akomkoľvek povrchu. Môžete mať tak istotu, že dosiahnete dokonale čistý povrch bez toho, aby ste spôsobili škody na majetku, poškodili lak na aute a podobne. 

K čističu obdržíte aj množstvo ďalšieho príslušenstva. Praktická je napríklad napeňovacia tryska, ktorá pozdvihne umývania auta v domácom prostredí na vyššiu úroveň. Poteší aj 7 metrov dlhá vysokotlaková hadica, s ktorou sa dostanete kdekoľvek. Súčasťou prístroja je aj viacúčelová tryska Vario Power Jet Kärcher K3, s ktorou si zmeníte intenzitu a dokonale poumýva aj ťažko dostupné škvrny. 

Zákazníci oceňujú praktickosť a dostatočný výkon čističu vzhľadom na jeho pomerne malé rozmery. Udávajú, že ide o skvelé pomocníka pri všetkých domácich prácach. Má skvelý príkon pri 1600 W a je navyše jednoducho skladný. 

Výhody

 • aj na intenzívne znečistenie
 • viacúčelová tryska Vario Power Jet Kärcher
 • regulovateľný tlak - 3 stupne
 • maximálny prietok
 • výbava

Nevýhody

 • nižší maximálny tlak

Orientačná cena

139 €

Hodnotenie

4. Kärcher K7 Compact - Kompaktné rozmery 

príkon 3000 W • maximálny tlak 180 bar • maximálny prietok 600 l/hod • hmotnosť 16 kg

Kärcher K7 Compact

Ak hľadáte kompaktný čistič so skvelými vlastnosťami, jednoznačne tejto požiadavke vyhovie práve Kärcher K7 Compact. Tento vysokotlakový čistič s príkonom 3000 W a maximálnym prietokom vody 600 l/hod si poradí s odolnými nečistotami ľavou zadnou. 

V nenápadnom balení dostanete prístroj s vodou chladeným motorom, ktorý sľubuje dlhú životnosť a konštantný výkon aj pri náročnej práci. Zaujala nás aj hliníková teleskopická rukoväť a 10 metrov dlhá tlaková hadica, ktorú môžete jednoducho navinúť.. 

Ako sme zmenili, jeho veľkým plusom je práve to, že je kompaktných rozmerov. Nielen že ho možno jednoducho uskladniť a prepraviť prakticky kdekoľvek, manipulácia s ním je veľmi príjemná. Treba zdôrazniť, že je jeho kompaktné rozmery neovplyvňujú jeho kvalitu. 

Jedinou nevýhodou je vyššia cena, ale kvalita produktu je za obstarávaciu cenu poznateľná. Zákazníci oceňujú kvalitný výkon a kompaktné rozmery produktu. 

Výhody

 • univerzálne využitie
 • kompaktný a výkonný
 • zmestí sa takmer kdekoľvek
 • navíjanie hadice
 • nízka hmotnosť
 • bohaté príslušenstvo

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

383 €

Hodnotenie

5. Bosch UniversalAquatakUniverzálne použitie

príkon 1900 W • maximálny tlak 135 bar • maximálny prietok 410 l/hod • hmotnosť 10 kg

Bosch UniversalAquatak

Bosch UniversalAquatak je vysokotlakový čistič s príkonom 1500 W a maximálnym prietokom vody 360 l/h. Disponuje praktickou dýzou Trio, ktorú vnímame ako jednu z jeho najväčších predností. Ponúka bodové, vejárové a rotačné nastavenie. Prúd vody tak možno dokonale prispôsobiť v závislosti na druhu čisteného materiálu a povrchu. 

Jeho súčasťou je aj praktická nádrž na saponát s objemom 450 ml. Pri použití vysokotlakovej dýzy s čistiacim prostriedkom tak možno dosiahnuť spoľahlivé výsledky. Poteší aj samonasávacia schopnosť vody bez tlaku či kovové čerpadlo, ktoré je súčasťou výbavy. 

Prístroj je relatívne kompaktný pri hmotnosti 6,8 kg bez príslušenstva. Manipulácia s nim by mala byť bezproblémová aj vďaka kolieskam a teleskopickému držadlu.

Produkt hodnotíme ako spoľahlivý, vzhľadom na cenu ponúka dostatočné využitie aj funkcie. Jedinú nevýhodu sme postrehli v relatívnej krátkej dĺžke tlakovej hadici v porovnaní s konkurenciou, ktorá je len 5 metrov.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • nízka hmotnosť
 • flexibilita a mobilita pri práci
 • praktická dýza trio
 • výhodná cena

Nevýhody

 • maximálny tlak
 • prietok
 • krátka tlaková hadica

Orientačná cena

162 €

Hodnotenie

Ako vybrať vysokotlakový čistič?

použitie vysokotlakového čističa

Nie je wapka ako wapka. Trh ponúka veľké množstvo vysokotlakových čističov, ktoré sa od seba odlišujú výkonom, príslušenstvom, funkciami a, samozrejme, aj cenou. A ako sa orientovať v tak veľkej ponuke?

Prinášame vám 5 kritérií, na ktoré sa pri výbere vysokotlakového čističa zamerať. S nimi bude vaša voľba jednoduchšia a v neposlednom rade i rýchlejšia.

1. Tlak

Už samotný názov prezrádza, že vysokotlakové čističe pracujú za pomoci tlaku, teda je dôležité pri výbere zohľadňovať najmä toto kritérium.

Vo všeobecnosti platí, že tie jednoduchšie modely disponujú tlakom do 120 bar a teda si poradia s čistením auta či motorky a záhradného nábytku.

Čističe s tlakom v rozmedzí od 120 – 150 dokážu vyčistiť aj bazény, terasy či vonkajšiu dlažbu.

Ak si zadovážite wapku s výkonom nad 150 bar, môžete si byť istý, že máte v rukách takmer profesionálne zariadenie.

2. Prietok 

Nie len samotný tlak, ale aj prietok wapiek predstavuje veľmi dôležitý údaj. Udáva sa v pretečených litroch za hodinu. Pri čistení menších plôch si vystačíte aj s prietokom 300 až 420 l/hod.

Pre väčšie plochy, ako napríklad terasy, chodníky, fasády či dlažby sa odporúča staviť na vyšší prietok v rozmedzí od 420 až po 700 l/hod.

3. Príslušenstvo

Kvalitné príslušenstvo dokáže prácu nielen zlepšiť, ale ušetriť aj čas, ktorý tak môžete tráviť príjemnejšou činnosťou ako je upratovanie. Od wapky preto vyžadujte viac ako je základ, teda funkcie a výbavu navyše.

Pri kúpe nie je ani na škodu informovať sa o záručnom a pozáručnom servise či náhradných dieloch. 

4. Hmotnosť a rozmery

Kvalitný pomocník do domácnosti by mal v prvom rade slúžiť vám a vašim potrebám, s ohľadom na váš komfort i zdravie. Preto voľte rozmerovo prijateľné a obratné zariadenie, ktoré sa zvládne pohybovať aj v náročnejšom prostredí.

Myslite aj na kolieska, ktoré vám v prípade väčších rozmerov wapky pomôžu s jej presunom. Za pozornosť určite stojí aj dĺžka hadice.

5. Využitie?

Využitie vysokotlakového čističa je naozaj všestranné. Prach, nahromadený smog, prilepená žuvačka, mastné fľaky či plesne? Pre dobrú wapku so šikovným príslušenstvom žiaden problém. Poradí si aj s hrubými nečistotami a odolnou špinou.

Môžete ju využiť pri čistení auta, záhradného nábytku a náradia, kovových konštrukcií, bicyklov, ale i terás, chodníkov, dlažieb a fasád.

Možno ste si práve teraz povedali, že na to všetko si vystačíte aj so záhradnou hadicou. Pokiaľ tento spôsob čistenia využívate občasne, v poriadku. V prípade, že prúd vody využívate na čistenie pravidelne, môžete tak zbytočne prichádzať o vaše peniaze. 

Ak sa rozhodnete pre vysokotlakový čistič, ušetríte oproti umývaniu záhradnou hadicou až okolo 80% vody. A to už je celkom dosť.

Kombík radí

Kombík radí

Pri práci s vysokotlakovým čističom dbajte na bezpečnosť, nejde totiž o žiadnu detskú vodnú pištoľ, ale zariadenie, ktoré pracuje pri vysokom tlaku.


Používajte preto rukavice i ochranné okuliare a pred prvým použitím si prečítajte manuál na použitie a dôkladne sa s prístrojom zoznámte. 

Typy vysokotlakových čističov

O vysokotlakových čističoch možno povedať, že všetky v podstate fungujú na rovnakom princípe. Majú tlakovú hadicu i čerpadlo na samonasávanie vody. Predsa sa však môžu líšiť technickými parametrami. Práve s technickými parametrami následne veľmi úzko súvisí zameranie jednotlivých vysokotlakových čističov. 

Podľa zamerania a spôsobu použitia rozoznávame tieto vysokotlakové čističe:

Vysokotlakové čističe na domáce použitie, tzv. hobby čističe

Tieto čističe sú určené na použitie na dvore či záhrade. Ide o modely, ktoré majú spravidla menší príkon a menší maximálny tlak i prietok. Veľmi často majú aj menšie rozmery a nižšiu hmotnosť a možno ich bez problémov prenášať. Tieto domáce čističe patria do najnižšej triedy a ich cena začína na niekoľkých desiatok eur. 

Vysokotlakové čističe strednej triedy

Tu patria vysokotlakové čističe, ktorých cena je o niečo vyššia, no vyšší je aj príkon a ostatné technické parametre ako maximálny prietok a tlak. Na rozdiel od hobby čističov bývajú vybavené i praktickými funkciami navyše, reguláciou tlaku či možnosťou pridania čistiaceho prostriedku. Tieto čističe si poradia aj s intenzívnym znečistením.

Profesionálne vysokotlakové čističe

Profesionálne wapky dosahujú najvyššie a zároveň aj najlepšie technické parametre a sú určené na profesionálne využitie vo firmách. Treba však pri nich počítač aj s vyššou cenou. 

5 rád, ako udržať čo najdlhšiu životnosť wapky a predísť jej poškodeniu

Tak ako všetko ostatné, aj vysokotlakový čistič si zaslúži správne zaobchádzanie, aby vám mohol zodpovedne slúžiť čo najdlhšie.

Zozbierali sme pre vás 5 tipov, ako zabezpečiť vašej wapke čo najdlhší život.

 1. Používajte čistú vodu bez závad a mechanických nečistôt.
 2. Dávajte pozor na to, aby nedošlo k zamrznutiu tlakového čerpadla čističa.
 3. Pravidelne čistite zabudované filtre.
 4. Používajte originálne príslušenstvo, určené k vášmu modelu.
 5. Po vypnutí stroja odtlakujte systém cez krátke stlačenie pištole.

Skúsenosti užívateľov

Vysokotlakový čistič som si zaobstaral najmä na čistenie auta. Túto prácu zvládne dobre a rýchlo. Neskôr som ho vyskúšal aj na záhradné náradie a nábytok, a výsledok bol rovnako skvelý. Určite kúpu čističa odporúčam.

Andrej, Poprad

Momentálne nám na dvore stojí rozostavaná stavba, okolo ktorej je vždy veľa práce. Špinavé náradie od betónu je samozrejmosťou, preto som sa začal obzerať po pomocníkovi, ktorý by si s týmto vedel poradiť. Nakoniec som sa rozhodol pre vysokotlakový čistič a spravil som dobre.

Michal, Trnava

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe vysokotlakového čističa

1. Na akom princípe funguje vysokotlakový čistič?

Vysokotlakový čistič nazývaný i wapka, je jednoducho povedané, zariadenie s motorom a čerpadlom, ktoré slúži na čistenie rozličných povrchov za pomoci vysokého tlaku a vody. Tento tlak vody je pritom 20 až 50-krát vyšší ako tlak vody zo záhradnej hadice. 

Wapka je vybavená i vysokotlakovou pištoľou, vďaka ktorej možno usmerniť prúdenie vody na potrebné miesto. 

2. Na čo všetko možno použiť vysokotlakový čistič?

Vysokotlakový čistič ma široké možnosti využitia a použiť ho možno na karosérie vozidiel, záhradné náradie, záhradný nábytok, stroje, chodníky, dlažby, múry, fasády, bicykle, altánky, drevené konštrukcie a podobne. 

3. Aký tlak vody je potrebný pre bezproblémové používanie vysokotlakového čističa?

Samotný tlak vody na vstupe nie je až tak podstatný, pretože sám čistič dokáže dodať vode tlak potrebný na účinné čistenie. Dôležitejší je ale prietok vody. Platí, že do wapky by ste mali dodať v priebehu jednej minúty toľko litrov vody, koľko je uvedené pri prietoku v technických parametroch konkrétneho modelu. Len tak totiž zabezpečíte bezproblémové fungovanie čističa. 

4. Prečo je dôležitá regulácia tlaku prúdu vody?

Regulácia tlaku prúdu vody je dôležitá najmä kvôli ochrane povrchov. Tlak vody je totiž natoľko silný, že ľahko môže poškodiť povrch. Ak teda plánujete čistiť pomocou wapky rôzne povrchy, odporúčame voliť taký model, ktorý umožňuje tlak regulovať. Pri čistení vždy začínajte so slabším tlakom a následne postupne tlak pridávajte.  

5. Na čo je dobrý vysokotlakový čistič s ohrevom vody?

Vysokotlakový čistič s ohrevom vody si dokáže účinnejšie poradiť aj s nečistotami organického charakteru s obsahom lepkavých zložiek.  Takéto wapky preto nájdu svoje využitie predovšetkým na profesionálne účely.


Ako hodnotíme

Ak uvažujete nad kúpou vysokotlakového čističa, odporúčame prečítať:

Použité zdroje: 

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Milan
Komboš
Milan

Kärcher K 2 Compact na bežné použitie v domácnosti .

Čo sa vám na produkte páči?
cena
súprava na čistenie auta a exterieru