Všetko, čo by ste mali vedieť pred kúpou vysokotlakového čističa

vysokotlakový čistič



Hľadáte univerzálneho pomocníka, ktorý dokáže vyčistiť takmer všetko, na čo sa pozriete? Zoznámte sa s vysokotlakovými čističmi, nazývanými tiež wapky, ktoré sa u nás stávajú čoraz populárnejšie.

Vysokotlakové čističe patria medzi najpraktickejšie a najprecíznejšie domáce spotrebiče, ktoré aktuálne nájdete na trhu. Ak na občasné upratovanie v okolí domu používate záhradnú hadicu, mali by ste pouvažovať nad vysokotlakovým čističom. Vedeli ste, že v porovnaní s hadicou dokáže ušetriť až 80 % vody? Spolu s vodou vám tým pádom ušetrí aj mnoho peňazí.

Čo všetko vysokotlakový čistič dokáže?

Využitie vysokotlakového čističa je naozaj všestranné. Wapka je užitočná na čistenie rôznych povrchov nielen v dome, ale aj v jeho okolí.

Obľúbite si ju aj vďaka jednoduchej manipulácii. Funguje na princípe prúdu vody pod tlakom a narába sa s ňou naozaj ľahko. Jediné, čo musíte urobiť, je nasmerovať hadicu na povrch, ktorý chcete vyčistiť. Do wapky môžete pridať aj čistiaci prostriedok, no tlak v nej je taký vysoký, že na vyčistenie špiny postačí aj voda.

Vysokotlakové čističe vám skvele poslúžia pri čistení:

  • Bicyklov
  • Záhradných strojov a náradia
  • Nábytku (záhradného, terasového, balkónového)
  • Motocyklov, mopedov, áut
  • Plotov, chodníkov, schodov, múrov
  • Bazénov
  • Všetkého okolo domu a fasády
  • Kachličiek v kúpeľni, kuchyni a záchode

Wapka si dokáže poradiť s množstvom nečistôt na rôznych povrchoch. Zvládne napríklad prilepené žuvačky na chodníkoch, nahromadený smog, prach, nečistoty vzniknuté dažďom. Problémom pre ňu nie sú dokonca ani plesne, mastné škvrny a výkonné zariadenie si poradí aj s grafitmi na fasádach budov.  

Wakpa sa dá využiť aj na odstránenie machu, ktorý sa nevyskytuje len na povrchu chodníkov alebo schodov, ale preniká aj do vnútornej časti. V prípade odstraňovania machu je najideálnejšie siahnuť po zariadení, ktoré obsahuje aj rotačnú trysku. Tá svoju prácu odvedie dokonale.

recenzie a test vysokotlakových čističov

Ako vybrať vysokotlakový čistič

Ponuka vysokotlakových čističov je naozaj bohatá, a tak sa môže ľahko stať to, že si pri výbere tej správnej pre vás nebudete vedieť dať rady. Aby sme vám vaše rozhodnutie uľahčili, pripravili sme pre vás kritériá, ktoré by ste pri výbere wapky mali zohľadniť.

Vo všeobecnosti platí, že vysokou efektivitou čistenia sa môžu pochváliť zariadenia s kombináciou optimálneho pomeru prietoku a pracovného tlaku.

A na čo sa zamerať?

Pred kúpou by ste si mali ujasniť, na čo všetko chcete vysokotlakový čistič využívať a akú veľkú plochu ním budete čistiť. Samozrejmosťou je aj otázka peňazí, ktorú plánujete do kúpy zariadenia investovať. Neodporúčame voliť tie najlacnejšia zariadenia, pretože by vás ľahko mohli sklamať svojou kvalitou. Je dobré uvedomiť si, že kúpa vysokotlakového čističa predstavuje dlhodobú investíciu a wapku nekupujeme pravidelne. Preto sa oplatí staviť na kvalitu.  


Pri hľadaní vhodnej wapky si všímajte tieto kritériá

Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť a rozmery zariadenia sú nepochybne podstatným faktorom, a preto by sa mali odvíjať najmä od vašej sily. Voľte preto taký vysokotlakový čistič, o ktorom ste si istí, že ho dokážete jednoducho premiestňovať. Taktiež by vás malo zaujímať, či zariadenie disponuje kolieskami, ktoré by vám v prípade vyššej hmotnosti uľahčili manipuláciu.


Prietok

Prietok predstavuje jeden z najdôležitejších údajov, ktorý sa udáva v litroch za hodinu. Zaisťuje objem vody, ktorý prejde čerpadlom wapky za určitý čas. Voľba prietoku by mala zohľadňovať veľkosť plochy, ktorú chcete čistiť. V prípade, že idete čistiť veľkú plochu ako napríklad terasu alebo dlažbu, zvoľte čistič s prietokom 420 - 700 l/hod. Menšie plochy potrebujú prietok v rozmedzí od 300-420 l/hod. Platí tu pravidlo, že čím väčší je prietok, tým rýchlejšie bude čistenie.


Tlak

Ako už prezrádza aj samotný názov, vysokotlakový čistič pracuje na základe tlaku, preto je najdôležitejším prvkom pri výbere najmä toto kritérium. Aj tu platí, že čím je tlak zariadenia väčší, tým väčší povrch dokáže vyčistiť.

To znamená, že ak ste si zadovážili wapku, ktorá má tlak do 120 barov, môžete ju používať na čistenie bicyklov, motorky alebo záhradného nábytku. Tlak do 150 barov vám umožní vyčistiť väčšiu plochu ako bazén alebo dlažba, a ak máte vysokotlakový čistič nad 150 barov, môžete si byť istí, že máte v rukách profesionálny čistič.


Výkon čerpadla

Čím lepším výkonom wapka disponuje, tým lepšie čistenie dokáže. Tento údaj býva uvedený v l/hod. Pozor však na to, aby váš prívod vody dokázal spĺňať požiadavky wapky. Jednoducho povedané, bolo by pre vás zbytočné investovať do čističa, ktorý dosiahne 500 l/hodinu, ak by váš prívod vody nebol schopný dodať takéto množstvo.


Príslušenstvo

Mali by ste dbať hlavne na záruku, servis a náhradné diely, no nezabudnite ani na príslušenstvo, ako napríklad pracovné nadstavce, pištole, trysky alebo filtre. Základné modely bývajú vybavené rotačnými tryskami, kefami či striekajúcimi pištoľami. Nechýbajú ani rôzne čistiace prostriedky pre dosiahnutie ešte lepšieho výsledného efektu.

Náš tip: Zvažujte kúpu vysokotlakového čističa? Pozrite si hodnotenia a recenzie najpopulárnejších vysokotlakových čističov a stavte na osvedčené modely.

vysokotlakový čistič Karcher K5

Kärcher K5

vysokotlakový čistič Bosch AQT 37 13

Bosch AQT 37-13+

vysokotlakový čistič Riwall 150

Riwall REPW 150

Typy vysokotlakových čističov

Pri hľadaní vysokotlakového čističa sa stretnete s dvoma typmi, a to:

  • Vysokotlakové čističe bez ohrevu
  • Vysokotlakové čističe s ohrevom vody

Pýtate sa, ktorý z nich je lepší?

Wapka bez ohrevu

Tieto zariadenia su ideálne pre čistenie veľkých priestorov nachádzajúcich sa vonku. Sú vhodné aj pri čistení áut či záhradného nábytku. Skvele poslúžia pri odstraňovaní machu a prachu v špárach zámkovej dlažby.

Wapka s ohrevom vody

Funkciu ohrevu vody oceníte najmä pri čistení mastných nečistôt alebo pri veľmi odolnej špine. Horúca voda sa môže v porovnaní so studenou vodou pochváliť až o 50 % väčšou účinnosťou. Zariadenia s ohrevom vody pri čistení nevyžadujú ani veľké množstvo saponátu. Ich profesionálne vlastnosti ich tak predurčujú na využitie do väčších priemyselných a verejných objektov.

Koľko vysokotlakový čistič stojí?

Ceny vysokotlakových čističov sa pohybujú približne od 50 EUR a vyššie. Najlacnejšie modely, samozrejme, veľakrát disponujú chudobnejšou výbavou, nižším tlakom či prietokom. 

Vo vyššej cenovej kategórií môžete nájsť zriadenia za stovky EUR. Tie sa môžu pochváliť vysokým výkonom, skvelým tlakom a prietokom. Určené sú najmä na profesionálne využitie. 


Vysokotlakový čistič je šikovný pomocník, ktorý v domácnosti nepochybne oceníte vďaka jeho širokému využitiu, jednoduchej manipulácii, ale i skvelej práci, ktorú dokáže odviesť. Čistiace práce už pre vás viac nebudú otravné.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar