Ako umyť okná bez šmúh? Prezradíme vám šikovné triky gazdiniek
Nič nedokáže pokaziť radosť z odvedenej práce tak, ako keď na čerstvo umytých oknách zbadáte nepekne vyzerajúce šmuhy.
Veru, umyť okná tak, aby ste s výsledkom boli spokojní aj po tom, čo vyschnú a zasvieti na nich slnko, je niekedy doslova hotové umenie. Umenie, ktorému sa treba priučiť.
Dnes vám prinášame šikovné triky gazdiniek, ako umyť okná bez šmúh.
Vedeli ste, že nezáleží len na technike umývania či na použitom prostriedku, ale aj na počasí, kedy sa rozhodnete pustiť do umývania okien?
Kedy je ten najlepší čas na umývanie okien?
Vonku je krásny slnečný deň a vám napadlo, že je to ideálny čas na umývanie okien? Tak pozor, dobre si to premyslite. Aj na počasí totiž záleží.
Ak je vonku teplo a svieti slnko, slnečné lúče môžu spôsobovať rýchle zasychanie prípravku a vody na oknách a tým spôsobovať škaredé šmuhy. Samozrejme, vhodné nie je ani umývanie okien počas dažďa.
Pokiaľ chcete mať okná bez šmúh, ideálne je vyčkať na suchý a zamračený deň.
Ako umyť okná v zime? Dá sa to?
Nuž, tušíte dobre. Ani umývanie okien v zime nie je ten najlepší nápad. Prečo?
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že sklo je v zime omnoho citlivejšie a aj malé zavadenie niečím tvrdším, môže spôsobiť jeho poškodenie.
Počas zimných mesiacov sa sklo nachádza v dvoch teplotných zónach - kým jedna časť okna musí odolávať mrazivým teplotám, druhá časť je v príjemnej interiérovej teplote. Práve túto časť okna zvnútra domu môžete smelo vyčistiť aj počas zimy.
Čo však s tou vonkajšou? Určite ju neumývajte počas mrazov, pretože vám prostriedok a voda na okne jednoducho zamrznú. Vo všeobecnosti platí, že okná by ste v zime nemali umývať, ak teplota vonku klesne pod 5 °C.
Pri umývaní okien počas zimných mesiacov myslite aj na teplotu použitej vody. Určite sa vyhnite horúcej vode, v ktorej by ste si síce zahriali ruky, no účinnosť prípravku by bola minimálna. Voľte vodu s teplotou okolo 30 °C.
Tip od experta
"Na čistenie rozhodne neodporúčam používať abrazívne čistiace prostriedky, ani drsné hubky, handry či kefy. Treba sa vyvarovať aj používaniu rozpúšťadiel a riedidiel, ktoré by mohli plast narušiť."
Milan Klepsa, zástupca spoločnosti na výrobu plastových okenných a dverových profilov
Dôležitá je príprava: Nezabudnite na rámy ani žalúzie
Pred samotným čistením okien je dobré urobiť si prípravu.
Zveste dolu záclony či závesy, pozbierajte pavučinu v okolí okien, poutierajte parapety od prachu a utrite i žalúzie.
Nezabúdajte ani na rámy. Môžete ich povysávať alebo dôkladne poutierať kefkou. Ak by na nich zostali nečistoty, mohli by sa počas umývania zmiešať s prostriedkom a preniesť na sklo.
V zimných mesiacoch sa v rámoch okien zvykne vytvárať pleseň, ktorú je taktiež dobré odstrániť.
Najlepšie babské rady, ako umyť okná bez šmúh
Teraz, keď už viete, kedy je na leštenie okien ten najlepší čas a akú teplotu vody zvoliť, pozrime sa i na prípravky na umývanie okien, ktoré vám vyčarujú sklá bez šmúh.
Pokiaľ nedáte dopustiť na starú dobrú okenu, vedzte, že to ide i inak a dokonca aj účinnejšie. Skvele vám môže poslúžiť napríklad taký žihľavový šampón, aviváž či jarová voda.
Poznáte ten najlepší domáci recept na umývanie okien?
Žihľavový šampón na okná bez šmúh
Skúšali ste už niekedy umývanie okien šampónom? Veď prečo by to, čo je dobré pre naše vlasy nemohlo byť dobré aj pre okná?
Použiť môžete akýkoľvek šampón, no skúsené gazdinky odporúčajú práve žihľavový.
Menšie množstvo žihľavového šampónu nalejte do teplej vody, premiešajte a umyte okná bežným spôsobom. Hneď na to okná poutierajte suchou čistou handričkou. A hotovo.
Ak práve po ruke nemáte žihľavový šampón, no na záhrade hromadu žihľavy, na umytie okien môžete použiť aj výluh pripravený zo žihľavy.
Umývanie okien a aviváž? Rozhodne áno!
Ďalším bežne dostupným prostriedkom, vďaka ktorému môžete docieliť dokonale umyté okná bez šmúh je aj aviváž.
Ako na to?
Mále množstvo aviváže rozmiešajte v teplej vode, namočte do tejto zmesi handru a okná poumývajte. Na koniec už iba prejdite suchou čistou handrou.
Nemusíte používať žiaden iný prostriedok ani okná namáhavo leštiť a aj napriek tomu, budete s výsledkom určite spokojná.
Avivážový roztok tiež môžete použiť na utieranie prachu. Získate tak domáci prípravok s antistatickými účinkami, vďaka ktorému pôjde prach z nábytku rýchlejšie dolu, no zároveň si naň nebude tak rýchlo sadať. Skvelé, však?
Jarová voda na okná?
Aj jarová voda na okná môže byť skvelým spôsobom, ako si užívať výhľad cez priezračne čisté sklo bez šmúh.
Čo budete potrebovať?
Okrem jaru, resp. akéhokoľvek ľubovoľného saponátu, potrebujete už iba čistú vodu, do ktorej pridáte pár kvapiek jaru. Premiešajte a okná umyte handrou namočenou v jarovej vode.
Na záver okná pretrite čistou handrou, ktorú predtým namočíte vo vode a dobre vyžmýkate.
Vanilkový puding: Domáci recept na umývanie okien?
Niektoré šikovné gazdinky nedajú dopustiť pri umývaní okien na vanilkový puding alebo Zlatý klas.
Stačí si pripraviť čistiacu zmes, a to rozmiešaním jedného vrecúška vanilkového prášku alebo Zlatého klasu v 5 litroch teplej vody a pustiť sa do umývania okien.
Aj tu odporúčame okná po umytí pretrieť suchou handričkou.
Octom proti šmuhám na oknách
Ocot je skutočne všestranným a obľúbeným pomocníkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.
Je známy svojimi dezinfekčnými účinkami. Mnohé, najmä tie ekologicky zmýšľajúce, gazdinky ho vo veľkom využívajú na čistenie celej domácnosti. Vynikajúco zastúpi kuchynský čistič, poslúži aj na čistenie WC a dokonca je účinný aj pri odstraňovaní plesní.
Ak neustále bojujete s vodným kameňom usadeným na dne vašej rýchlovarnej kanvice, vyskúšajte naliať ocot spolu s trochou vody do kanvice a nechajte zovrieť. Myslíme, že viac už nebudete kupovať žiaden špeciálny prípravok.
Niektoré domáce žienky ocot dokonca používajú aj namiesto aviváže. Ocot totiž dokáže bielizeň zmäkčiť, neutralizovať zvyšky pracieho prášku a po pridaní pár kvapiek kvalitného esenciálneho oleja aj nádherne prevoňať. Octového zápachu sa rozhodne nemusíte obávať.
Ocot môžete použiť aj pri umývaní okien. 2 decilitre octu zmiešajte v 5 litroch vody a okná umyte za pomoci handry namočenej v tomto zázračnom roztoku.
Umývanie okien s citrónovou šťavou
Podobne ako ocot, tak aj citrónová šťava je v domácnosti šikovným pomocníkom, ktorého možno všakovako využiť.
Kyselina citrónová obsiahnutá v citrónovej šťave má veľmi dobré dezinfekčné účinky a navyše, je účinná aj pri pohlcovaní nepríjemných pachov.
Citrónový čistič na okná si pripravíte pridaním 2 dcl šťavy do 5 litrov teplej vody.
NÁŠ TIP: Citrón je skvelý nielen do nápojov, ale aj na použitie do domácnosti. Má svoje uplatnenie v kozmetike, v zdravej výžive, ale i pri upratovaní. Viete, kde všade ho môžete použiť? Inšpirujte sa našimi overenými tipmi.
Alkohol na okná ako posledná záchrana?
Drvivá väčšina prostriedkov na umývanie okien, ktoré dostanete v obchodoch, vrátane legendárnej okeny, funguje na báze alkoholu.
Pokiaľ si s vašimi oknami skutočne už neviete dať rady, môžete na umývanie vyskúšať i číry alkohol alebo alpu zmiešanú s vodou v pomere 1:1. Získate tak účinný prostriedok aj na okná zažraté špinou.
Leštenie okien novinami? Life hack, ktorý musíte poznať!
Leštenie okien novinami poznali už naše staré a prastaré mamy a na tento naozaj účinný spôsob nedali dopustiť.
Noviny totiž dokážu skvele nahradiť rôzne utierky od výmyslu sveta a na rozdiel od nich nezanechávajú na skle žiadne nitky či chĺpky.
Plusom novín je tiež to, že veľmi dobre sajú vodu. Použiť však treba klasické novinové papiere bez lesku, teda nie časopisy.
Pri leštení okien novinami si dajte pozor na rámy, ktoré by mohla farba z vlhkých novín zašpiniť.
Stará dobrá stierka: Ako s ňou správne umývať okná?
Pri umývaní okien vám veľmi dobre môže poslúži aj klasická stierka. Na trhu ich nájdete vo viacerých vyhotoveniach, avšak pre čo najlepšie výsledky a jednoduchú manipuláciu odporúčame voliť gumenú stierku.
Vďaka nej môžete z okna odstrániť prebytočnú vodu a to bez toho, aby ste museli použiť utierku, handričku či noviny. Je však veľmi dôležité vedieť, ako na to.
Vodu z okna začnite stierať od vrchu horizontálnym pohybom zo strany na stranu, resp. od rámu ku rámu.
Stierku vždy jemne pritlačte, no počas umývania ju nikdy nedvíhajte v strede okna. Na tomto mieste by potom zostala nepekná šmuha. A to nechcete.
Stierku by ste mali po každom stere vysušiť a až potom začať ďalším stieraním.
Na záver
Ak nabudúce budete umývať okná, vymeňte špeciálne prípravky na umývanie okien z drogérie za niečo, čo máte doma.
Či už sa rozhodnete vyskúšať aviváž, šampón či jarovú vodu, veríme, že s výsledkom budete spokojní a odmenou vám budu dokonale čisté okná bez šmúh.
Pridajte komentár ku článku