Domáca aromaterapia: Aké oleje si vybrať na energiu, produktivitu či osvieženie?

domáca aromaterapia

Mnoho ľudí je voči aromaterapii skeptických. Nevedia si nevedia vysvetliť, ako môže vdychovanie voňavých olejov vplývať na to, ako sa cítia.

Odpoveď je: nie sú to obyčajné oleje, ktoré pekne voňajú. I keď vôňa sama o sebe dokáže v človeku vzbudiť pozitívne emócie a navodiť príjemnú atmosféru, esenciálne oleje majú oveľa širšie spektrum účinkov.  

Ukrývajú skutočné esencie rastlín, ktorých liečivú silu objavili ľudia už v období staroveku. My ich múdrosti využívame doteraz. Pomáhajú nám žiť kvalitnejšie, zbaviť sa stresu, ktorý nám súčasná doba prináša, liečiť sa z prechladnutia, chrípok a mnohých bolestí.

aromaterapia

Už v staroveku sa rastliny spracovávali do olejov.

Aromaterapia nie je novodobý výmysel, funguje tisíce rokov

Zrod aromaterapie, ako ju poznáme dnes, nastal v starovekom Egypte, už v roku 3 500 pred nl. Egypťania poznali kúzlo pestovania rastlín a ich spracovania za účelom získavania olejov. Používali ich na liečenie rôznych chorôb, ale aj na starostlivosť o pleť, čistiace a omladzujúce procedúry. 

Už v tom čase bolo rozvinuté používanie liečivých bylín a ich olejov v Číne a v Indii - kde boli súčasťou ajurvédskeho liečenia. Terapiu olejmi z rastlín si všimol, a používal vo svojej praxi, aj Hippocrates, jeden z najslávnejších osobností medicíny všetkých čias.

Dnes to máme vedecky potvrdené: vdychovanie esencii stimuluje limbický systém a priamo pôsobí na tie časti mozgu, ktoré ovplyvňujú emócie, pamäť, zmysly. Limbický systém tiež zohráva dôležitú rolu vo fyziologických funkciách, ako je dýchanie, srdečný tep, krvný tlak. Preto je celkom logické, že na nás liečivé látky z rastlín priamo pôsobia a účinky sa dostavia už po pár minútach.

Kombík zistil

Kombík radí

V Japonsku využívajú firmy aromaterapiu na podporu produktivity svojich zamestnancov. Japonský výrobca vôní Takasago urobil prieskum medzi administratívnymi pracovníkmi. Podľa výsledkov urobili zamestnanci o 20 % menej chýb a preklepov, keď sa miestnosťou šírila vôna levandule, o 33 % menej chýb s vôňou jasmínu a až o 54 % menej chýb, keď v miestnosti cítili citrónovú arómu. 


Objektivita prieskumu je, vzhľadom na zameranie firmy, otázna, no vplyv vôní už testovalo viacero univerzitných tímov a výsledky hovoria o pozitívnom vplyve na to, ako sa ľudia v práci cítia. 

Esenciálny alebo éterický olej: Aký je v nich rozdiel?

Esenciálny olej je prakticky to isté, čo étericky olej. Môžete sa tiež stretnúť s pojmom silica. 

Spozornieť však treba pri názvoch vonný olej. Tu totiž nejde o extrakt z rastlín, ale o laboratórne vyrobenú vôňu, ktorá nemá žiadne terapeutické účinky. 

esenciálne oleje

Ako používať esenciálne oleje?

Esenciálne oleje môžete používať priamo na telo, nakvapkať do aromalampy alebo do difuzéra

Z difuzéra sa účinné látky odparujú do vzduchu, takže sa do tela dostanú inhalovaním. Vdychovaním z neho získate všetky účinné látky, navyše, krásne prevonia váš domov. 

aromadifuzér

Aroma difuzér uvoľňuje vôňu ako paru do vzduchu.

Ak potrebujete zvýšiť liečivý účinok, použite esenciálny olej na naparovanie. Do hrnca s horúcou vodou nakvapkajte trochu oleja, skloňte sa nad hrniec a prikryte sa veľkým uterákom. Vdychujte paru niekoľko minút. 

Mnohé z esenciálnych olejov (napríklad levanduľový, či olej z ylang ylang) majú upokojujúce účinky, zlepšujú náladu, dokonca pomáhajú dosiahnuť hlbší stav meditácie, naštartovať kreativitu a zahnať frustráciu. Zlepšia spánok, osviežia, dodajú energiu. Vdychovanie vône pomáha liečiť dýchacie cesty.

vdychovanie oleja

Masáže zas pomáhajú zbaviť telo rôznych bolestí, zápalov, stuhnutého svalstva, boľavých kĺbov. Esenciálny olej sa kvapká do rastlinného oleja s menej výraznou vôňou, napríklad kokosového. 

Pár kvapiek esenciálneho oleja si môžete pridať do kúpeľa. Viete si predstaviť príjemnejší relax, ako voňavý horúci kúpeľ? Olej navyše dodá vašej pokožke jemnosť a pružnosť, vyživí vaše vlasy, zaženie neduhy. 

Obľúbené esenciálne oleje a ich terapeutické účinky

Liečivých rastlín je v prírode nespočetné množstvo. Teraz si predstavíme tie najobľúbenejšie, z ktorých sa vyrábajú esenciálne oleje.

Levanduľa

Esenciálny olej z levandule patrí k najvšestrannejším olejom s celou škálou blahodarných účinkov. Pôsobí priam povznášajúco na psychiku, zmierňuje napätie a stres, dokonca napomáha zmierniť príznaky šoku.

Telo detoxikuje, podporuje funkciu obličiek, žlčníka a čriev. Môžete ho použiť aj na citlivú pokožku, ktorú zjemňuje, odstraňuje začervenanie, jazvy, hojí rany. Levanduľa podporuje regeneráciu buniek. Je účinná skutočne proti akejkoľvek bolesti, pre všetky vekové kategórie, pre ľudí, ktorí túžia získať viac energie aj pre tých, ktorí potrebujú upokojiť myseľ, alebo zlepšiť celkový zdravotný stav.

Eukalyptus

Eukalyptový olej uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha červeným krvinkám prijať viac kyslíka. Je veľmi osviežujúci a v odparovaním prináša do miestnosti príjemnú vlnu energie. Éterický olej z eukalyptu je taký prírodný “životabudič”. 

Ruža

Vzácny olej z ruže má rozmanité účinky. Jeho vôňa je podmanivá a pôsobí ako afrodiziakum. Pokožku hydratuje a zjemňuje, dá sa povedať, že priam omladzuje. Blahodarne tiež pôsobí na tráviaci systém, pomáha ustáliť hormonálnu nerovnováhu a prejavy menopauzy

Ružový olej je balzamom na dušu - zmierňuje stres a úzkosť, duševnú únavu, zlepšuje náladu a rozjasňuje myseľ.

Harmanček

Harmanček je známy svojimi protizápalovými aj upokojujúcimi účinkami. Je vhodný aj pre bábätká. Používa sa na zlepšenie spánku, liečbu dýchacích ciest, zmierňuje kŕče a prejavy alergie. 

Aníz

Voňavý aníz sa používal ako liek už v starovekom Egypte. Esenciálny olej z anízu zlepšuje trávenie, chuť do jedla, pomáha uvoľniť kŕče. Prináša úľavu pri bolesti kĺbov a svalov, zmierňuje opuchy a reumu. 

Na psychiku má účinky ako mierne sedatívum, pomáha zmierniť príznaky epilepsie, upokojiť hystériu, strach. Dokáže tiež eliminovať škodlivé látky v ovzduší. 

NÁŠ TIP: Testovali sme praktické inhalátory do vrecka, namiešané zo 100 % esenciálnych olejov na špecifické problémy. 

Oregano

Účinkuje proti hlienom a parazitom. Je to silný bojovník proti chrípke, pretože eliminuje vírusy a baktérie v ovzduší. Dokonca zmierňuje teplotu, bolesť hlavy a stimuluje imunitný systém. Má príjemnú bylinkovú vôňu.  

Ylang ylang

Olej z exotického kvetu ylang ylang má kvetinovú, sladkú vôňu. Jeho účinky sú skutočne širokospektrálne. Uvoľňuje stres a napätie, dokáže rozptýliť hnev a frustráciu. Podporuje sexuálnu túžbu u žien aj u mužov, čím pomáha zlepšiť vzťahy, navrátiť do nich harmóniu.

V starostlivosti o pokožku zjemňuje, upokojuje podráždenie, neutralizuje mikróby, utlmuje nadmernú tvorbu mazu. Vyživujúce účinky sa ukážu aj na vlasoch, ktoré chráni pred štiepením a vysušením. Ylang ylang vám odporúčame aj vtedy, keď trpíte svalovými kŕčmi a bolesťami.

Aromaterapia pre deti

Mnohé mamičky si kladú otázku, či je používanie esenciálnych olejov bezpečné pre ich ratolesti. Odpoveď znie: áno, aromaterapia je vhodná pre deti.

Môžete nakvapkať olej do difuzéra, alebo použiť na masáž, avšak za dodržiavania niektorých pravidiel:

  • Používajte zriedený olej. Na masáže bábätiek stačí rozmiešať pár kvapiek do kokosového oleja. 
  • Nikdy nepoužívajte olej na tvár, mohol by podráždiť oči, nos, uši.
  • Poraďte sa s lekárom a aromaterapeutom, ak liečite vážnejšie ochorenie, aby nedošlo k interakcii s liekmi. 

Pomocou aromaterapie sa dajú liečiť už prvé koliky bábätiek, upokojiť neutíchajúci plač a pomôcť pri bolesti z prerezávania zúbkov.

esenciálny olej kvapky

Pre deti vždy používajte zriedené esenciálne oleje.

Na záver

Éterické oleje sú pokladom alternatívnej medicíny. Bez nežiaducich účinkov vám pomôžu sa uvoľniť, aj keď prežívate obdobie plné stresu. Chorým pomôžu vyliečiť sa, zdravým dodajú energiu a podporia duševnú pohodu.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar