Ako sa správne starať o vlasy?

ako sa správne starať o vlasy

Vlasy sú korunou krásy. Nehovorí sa tak nadarmo. Každá z nás túži po nádhernej hrive z reklám. Pre dosiahnutie krásnych vlasov je potrebné svojej pýche venovať patričnú pozornosť.

Pri vlasoch by sme nemali zabúdať na ich hebkosť a jemnosť. Doprajme svojím vlasom stopercentnú starostlivosť každý deň a výsledok nás určite nesklame. Ako teda správne umývať, česať, kulmovať, fénovať, žehliť a farbiť?

Umývanie vlasov

Umývanie je rutinnou súčasťou starostlivosti o vlasy. Koľko krát, ako a akým šampónom je potrebné vlasy umývať je veľmi individuálne.

Ako často si umývať vlasy?

Odborníci odporúčajú umývať vlasy raz za dva alebo tri dni. Takáto starostlivosť robí vlasom najlepšie, keďže ich nezaťažuje a zároveň udržiava v zdravom stave. 

Mnoho žien si umýva vlasy každý deň. Pri takejto frekvencii umývania dochádza k oslabeniu vlasu. Končeky sa štiepia rýchlejšie a vo vyššej miere. "Šampón zachytáva mastnotu z pokožky, no ak si vlasy umývate príliš často, môžete pokožky hlavy vysušiť a vlasy budú náchylné na lámanie," hovorí Angela Lamb, profesorská asistentka dermatológie z newyorskej školy Icahn School of Medicine.

umývanie vlasov

Veľa žien však nemá inú možnosť keď im narástli problémové a mastnejúce vlasy. V takýchto prípadoch treba vlasom venovať zvýšenú starostlivosť. Správne umývanie a používanie výživných prípravkov po umývaní je veľmi dôležité keďže zmierňuje negatívne dopady umývania na kvalitu vlasu. 

Ako správne umývať vlasy?

Pri umývaní vlasov platí jedno pravidlo: šampón ku korienkom a olej ku končekom. Väčšina z nás nesprávne nanáša aj obyčajný šampón.

Profesionálni kaderníci si vytlačia šampón do dlane, kde ho zmiešajú s trochou vodou a vytvoria jemnú penu. Takto pripravenú penu jemne nanášame hlavne ku korienkom vlasov. Korienky vlasov sú najkritickejšou oblasťou preto treba šampón nanášať práve sem a veľmi opatrne. Končeky vlasov sa účinne umyjú aj prúdom vody. Šampón nanášame postupne bez zbytočného trenia.

Zo začiatku vám takéto umývanie nebude pripadať efektívne, no keď sa naučíte naniesť šampón všade, zistíte, že toto umývanie je omnoho šetrnejšie k vašim vlasom. Šampón treba zmývať veľmi dôkladne. Zvyšky šampónu ponechané na vlasoch spôsobujú mastenie a stratu objemu. Šampón sa neodporúča zmývať horúcou vodou. Najlepšie je zvoliť vodu vlažnú. pri umývaní vlasy zbytočne netrite a nezamotávajte. Česanie potom je nepríjemné a vlasy sú nesmierne zaťažené.

správne umývanie vlasov

Šampón a kondicionér

Pre každý typ vlasov je dôležité zvoliť správny šampón. Nesprávne zvolený šampón privádza vlasy k zníženej kvalite a strate objemu. Vybrať vhodný šampón nie je vždy úplne jednoduché. Je potrebné určiť, čo vaše vlasy potrebujú. Ak trpíte suchými vlasmi, voľte zvláčňujúci šampón a naopak, ak máte silne mastnejúce vlasy, potrebujte vysušujúce zloženie. Pri zničených a lámavých vlasoch treba voliť šampón s vyšším obsahom vitamínov.

Kondicionér významne prispieva k zvyšovaniu kvality vlasu. Používaním kondicionéru zabezpečujete vlasu prísun proteínov a aktívnych zložiek. Výsledky pravidelného používania sú viditeľné aj navonok. Vlasy sú jemné, objemné a lesklé. Kondicionér nanášame vždy po umytí, a to hlavne na spodnú časť vlasov, čo platí obzvlášť pri mastnejúcich vlasoch.

Výživné oleje nanášame na končeky vlasov každý deň. Oleje obsahujú účinné výživné zložky, ktoré zabraňujú rozštiepeniu končekov. Rozštiepené končeky znižujú kvalitu celého vlasu preto je starostlivosť o ne tak veľmi dôležitá.

NÁŠ TIP: Sú účinné, ekologické a majú malé rozmery. 35 hodín sme u nás v KOMBE hľadali tie najlepšie tuhé šampóny, hodnotili ich, porovnávali, testovali a výsledky si môžete prečítať v megateste

Česanie vlasov

Česanie patrí k našej každodennej rutine. Práve preto by sme mu mali venovať patričnú pozornosť. Nesprávne česanie vlasov môže spôsobiť rednutie, oslabenie, lámavosť a ničenie.

Ako správne česať vlasy?

Vlasy by sme mali česať veľmi jemne a pozorne. Trhanie alebo naťahovanie ich veľmi ničí. Väčšina z nás zvykne vlasy rozčesávať od hora. To je nesprávne.

Vlasy sa majú česať od končekov a postupne. Neprečesávajme ich vcelku, ale po malých kúskoch. Tak dochádza k šetreniu vlasu. Kučeravé vlasy sú nepoddajné, preto ich treba česať šetrne s hrebeňom s redšími zúbkami. 

Vlasy sú náchylné na ničenie hlavne v mokrom stave, kedy podliehajú lámavosti. Umytie by malo prebiehať bez zauzľovania, osušenie má byť jemné a nie príliš dlhé a česať by sme ich mali špeciálne prispôsobeným, redším hrebeňom.

česanie vlasov

Hrebeň

Vhodným materiálom pre hrebene sú hrubšie plasty, rohovina alebo drevo. V drogériách nájdeme mnohé druhy hrebeňov. Redšie i hustejšie. Do hrebeňa sa oplatí investovať, keďže ho používame každý deň.

Redšie hrebene sú vhodné pre husté alebo kučeravé vlasy. Najhustejšie tupírovacie hrebene by sme nemali používať na rozčesávanie celých vlasov, keďže ich môžu svojimi hustými štetinami štiepiť. Pre vlasy strednej hustoty volíme hrebene s typickým odstupom zubov.

Kefa

Kefy sú na rozčesávanie vlasov perfektné. Správna kefa vlasy šetrne rozčeše, dodá im objem a lesk. Najlepšie kefy sú tie, ktorých štetiny pochádzajú z prírodných materiálov. Takéto kefy sú vhodné pre dlhé vlasy.

Najlepšie kefy majú štetiny usporiadané stredne husto a na koncoch nemajú guľky. Kefy z materiálov nevhodných pre vaše vlasy často spôsobujú elektizovanie, preto treba zvoliť kefu z vhodných, najčastejšie prírodných, materiálov.

ako sa správne starať o vlasy

Úprava vlasov

Vlasy sa dajú upravovať mnohými spôsobmi. Tepelná úprava môže byť pri nesprávnom používaní pre vlasy deštruktívna. S teplom treba zaobchádzať veľmi opatrne. Pravidelnou nešetrnou úpravou sa môžu vlasy silne ničiť.

Fén na vlasy

Mnoho žien si vlasy fénuje každý deň, no pri nesprávnom použití fénu na vlasy môžete napáchať poriadne škody.

  • Fénovať by ste mali v jednom smere s hlavicou smerujúcou nadol.

  • Nefénujeme príliš horúcim vzduchom.

  • Horúci vzduch vysušuje naše vlasy.

  • Vzduch by mal byť len mierne teplý.

fénovanie vlasov

Hoci nám sušenie miernym prúdom a miernou teplotou zaberie viac času, mali by sme sa snažiť aj týmto spôsobom šetriť naše vlasy. Fénovať by sme nemali dlhšie ako 20 minút.

Na záver sa odporúča dať vlasom takzvaný studený šok. To znamená, že na záver sušenia vlasy prefúknete studeným vzduchom. To im dodá lesk, objem a nádhernú hebkosť.

Nikdy nesušíme vlasy mokré do takej miery, že z nich ešte kvapká voda. Pred použitím fénu ich šetrne osušíme uterákom. Použitie ošetrujúcich prípravkov po sušení taktiež významne napomáha znižovaniu poškodenia. Vlasové doplnky chránia vlas pred poškodením horúcim vzduchom. Vyberte si produkt vhodný práve pre vás a na jeho používanie nezabúdajte.

NÁŠ TIP: Nie je fén ako fén. Moderné fény majú funkcie, vďaka ktorým sú šetrnejšie k vlasom. Výsledky nášho 12 hodinového testu sme spísali do prehľadnej recenzie.

Kulma na vlasy

Pomocou kulmy možno vytvoriť behom pár minút krásny a dlhotrvajúci účes. Natáčanie prebieha pomocou vysokej teploty, a to vlasy veľmi ničí. Mieru poškodenia najúčinnejšie znížite používaním ochranných sprejov, olejov a iných prípravkov. Obchodníci takéto prípravky ponúkajú v širokom spektre prevedenia.

kučeravé vlasy kulma

Vlasy by ste si určite nemali kulmovať každý deň, keďže sa pri natáčaní týmto spôsobom extrémne rýchlo ničia. Kulmujte si ich maximálne dvakrát do týždňa. Nikdy si nekulmujte mokré vlasy. Pred natáčaním ich vždy poriadne presušte aby nedošlo k extrémnemu poškodzovaniu. Vlas na kulme nedržte príliš dlho, pretože môžete oňho prísť. Pre dosiahnutie dlhotrvajúcich vĺn pridržte každú kučeru kým nevychladne. Vlasy kulmujte s nízkou teplotou.

Jednotlivé kulmy ponúkané na trhu sa líšia. Ak si chcete vytvoriť menšie vlny voľte kulmu širokú okolo 3 centimetre a naopak, ak chcete väčšie vlny, voľte šírku väčšiu. Najkvalitnejšie kulmy sú kulmy keramické alebo turmalínové. Tieto kulmy sú najšetrnejšie k vlasom.

NÁŠ TIP: Tepelná úprava účesu vlasov mimoriadne škodí. Po akej kulme siahnuť, aby ste si vlasy úplne nezničili? 

Žehlička na vlasy

Podobne ako pri kulme aj tu platí, že pred žehlením je najlepšie na vlasy naniesť ochranné prípravky. Pred žehlením by mali byť vaše vlasy absolútne suché a ošetrené. Po žehlení sa odporúča použiť výživný olej. Použitie stylingových prípravkov, ako lak alebo tužidlo, ešte pred žehlením je veľmi škodlivé.

recenzie žehličiek na vlasy
  • Vlasy si rozdeľte do sekcií pre dosiahnutie jednotného zarovnania.

  • Žehličku držte na vlasoch len pár sekúnd.

  • Snažte sa nájsť čo možno najnižšiu teplotu, ktorá urovná vaše vlasy.

Nižšia teplota spravidla stačí pri redších vlasoch. Po žehlení sú vaše vlasy oslabené, preto ich nechajte vychladnúť kým ich začnete česať alebo zopínať. Obchodníci ponúkajú rôzne typy žehličiek. Najlepšia žehlička na vlasy má keramickú dosku zabezpečujúce lepší sklz po vlasoch a presne nastaviteľnú teplotu.

NÁŠ TIP: Vyžehlenie vlasov je najrýchlejší spôsob, ako skrotiť neposlušné vlasy. Pozrite sa, ktoré žehličky na vlasy vyšli v našom teste najlepšie.

Natáčanie bez tepla

Krásne vlny dokážete vykúzliť aj bez použitia tepla. Jednou z možností sú originálne natáčky, či už penové, alebo plastové. Natáčky môžete nahradiť aj alternatívnymi spôsobmi ako napríklad natáčanie na slamky, noviny či silonky. Pri tomto spôsobe natočíte prameň na predmet a jednoducho zaviažete. Takto si môžete vytvoriť vlny malé aj veľké. 

Natáčanie pomocou účesu je tiež veľmi jednoduché. Napríklad malé vrkôčiky vám vlasy dokonale nakrepujú. Natáčanie bez použitia tepla vyžaduje hodiny času, no odmenou zato sú krásne vlny bez poškodenia.

Pozrite si toto video, ako natočiť vlasy bez použitia tepla: 

Farbenie vlasov

Farbenie vlasov, či už doma, alebo u kaderníka je veľmi vratkou pôdou. Farbením sa vlasy vysušujú a ničia. Aj keď dnešné farby na vlasy výrobcovia vyrábajú zo šetrnejších látok, stále je to chémia, ktorá pôsobí vo vnútri vlasu.

Pred farbením by sme si vlasy nemali umývať. Na pokožku tváre čela a krku naneste pred farbením vrstvu bežného krému. Ľahšie potom zmyjete škvrny od farby na vašej pokožke.

Po farbení nezabúdajte dodržať špeciálnu starostlivosť. Špecialisti ponúkajú celú plejádu ošetrujúcich, zvláčňujúcich olejov a kondicionérov. Umývanie so špeciálnym šampónom pre farbené vlasy je pre vaše vlasy ošetrujúce. Použitím týchto prípravkov znižujete poškodenie vlasu a zabezpečujete dlhšie trvajúci farebný výsledok.

farbenie vlasov

Vitamíny na vlasy

Pre rast a zdravie vlasov je prospešných viacero vitamínov, ktoré využívajú vo svojich produktoch aj výrobcovia doplnkov stravy proti vypadávaniu vlasov.

Veľmi dôležitou vitamínovou zložkou sú vitamíny skupiny B, ktoré podporujú vlasové folikuly. Ďalšou zložkou, významnou v starostlivosti o vlasy, je prijímanie železa. Hladina železa má až nečakaný dopad na vypadávanie vlasov.

Nedostatok vitamínu D môže mať za následok až chorobné vypadávanie vlasov. Ani tu nezaostáva vitamín C, ktorý je rovnako prospešný pre zdravie vlasu.

Zinok je minerál nesmierne dôležitý pre zdravie nielen vlasov, ale aj nechtov a pokožky. Tieto a mnoho ďalších vitamínov môže ovplyvňovať kvalitu vlasu. Keď vediete zdravý životný štýl, okrem iného sa vám určite poďakujú aj vaše vlasy.

NÁŠ TIP: Testovali sme výživový doplnok Renovix, ktorý obsahuje 12 prírodných látok (praslička, metionín, rakytník, pivovarské kvasnice, Aloe, roketa, pŕhľava, koenzým Q 10, niacín, vitamín D, biotín a zinok) špeciálne pre zdravie vlasov. 

Vitamínový koktejl si viete namiešať vo výživných maskách na vlasy. Veľmi obľúbený je kokosový olej, ktorý sa do masiek pridáva.

Pozrite si niekoľko tipov, ako si doma vyrobiť výživnú masku na vlasy:

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

3
Pridajte komentár ku článku

avatar
ema
Komboš
ema

jeej toto je topka clanok 🙂 ja som to hlavne riesila pri predlzeni vlasov s clipinhair a s ludskymi remy vlasmi to bolo velmi podobne akurat som ako sampon pouzivala ten detsky bez parabenov a inak pohodka

Lu
Komboš
Lu

davam si na vlsy dost pozor a odkedy mam microring este viac

Nin
Komboš
Nin

vlasy mam predlzene, rovno som si k nim kupovala aj olejcek