Veľký test tuhých šampónov


Autor: Lenka Riganová | 14. 09. 2020

Test tuhých šampónov

Tieto tuhé šampóny odporúčame

Tykokos tuhý šampón

Bez chemických prísad

Obľúbený tuhý šampón bez chemických prísad. 

cena od 8 €

Maca tuhý šampón

2 v 1

Šampón s obsahom inulínu, ktorý pôsobí ako kondicionér. 

cena od 9 €

Moringa Up! Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov

Výživa vlasov

Tuhý šampón vyživujúci vlasy do hĺbky. 

cena od 14 €

Recenzie a test tuhých šampónov

Aj napriek tomu, že tuhé šampóny nie sú na našom trhu žiadnou novinkou, ani zďaleka sa im nedostáva toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili.

Majú prírodné zloženie, sú ekologické, ich používanie šetrí životné prostredie. Vďaka svojim malým rozmerom sú ideálnymi spoločníkmi na cesty, jednoducho a rýchlo sa aplikujú a v neposlednom rade sú k vlasom šetrnejšie, ako klasické tekuté šampóny.

Aj keď si mnohí ešte aj dnes myslia, že ide o cestovné balenie klasického šampónu či nebodaj mydla, pravda je taká, že tuhý šampón predstavuje plnohodnotnú (či ešte lepšiu) náhradu tekutého šampónu, ktorá vydrží rovnako dlho ako konkurent vo fľaši. 

35 hodín sme u nás v KOMBE hľadali tie najlepšie tuhé šampóny, hodnotili ich, porovnávali, testovali a teraz vám prinášame zistené výsledky, spolu s našimi skúsenosťami, tipmi a radami, ako si vybrať ten správny tuhý šampón pre vaše vlasy. 

Ako sme hodnotili

Na trhu v súčasnosti nájdete veľké množstvo tuhých šampónov, pričom stále pribúdajú nové a nové. Tie sa od seba odlišujú nielen značkou, ale aj tvarom, farbou, určením a v neposlednom rade i zložením.

Aby sme vám mohli priniesť čo najširší pohľad na tuhé šampóny, do testu sme vybrali 7 obľúbených  "šampúchov" rozličných značiek. Našim cieľom bolo zistiť, ako veľmi sa jednotlivé tuhé šampóny od seba odlišujú, a to najmä v zložení, či obsahujú len také látky, vďaka ktorým môžu hrdo nosiť prívlastok "prírodný".

Všetky testované tuhé šampóny sme si sami zakúpili, teda naše testovanie nebolo ovplyvnené žiadnym výrobcom či eshopom.

Pri hodnotení sme vychádzali z tých najdôležitejších kritérií, ako už spomínané zloženie, účel, penivosť, ale napríklad aj vôňa a pocit, ktorý šampón zanecháva po umytí vo vlasoch. Ďalej sme sa zamerali aj na balenie a cenu, keďže prírodnej kozmetike býva veľakrát vyčítaná práve vysoká cena. 

Tuhý šampón, ktorý si počas nášho testovania viedol najlepšie, od nás získal odznak Náš tip.


Porovnanie tuhých šampónov

Tabuľku zobrazíte posúvaním zľava doprava.

Tykokos tuhý šampón

#1

Maca tuhý šampón

#2

 Moringa Up! Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov

#3

Šampúch levanduľa a čajovník test

#4

Skúsenosti Musk šampón na rast vlasov povzbudenie

#5

Savon tuhý šampón na mastné vlasy

#6

Garden tuhý žihľavový šampón s prasličkou

#7

Balenie

85 g

50 g

50 g

30 g

40 g

60 g

55 g

Určenie

na suché a namáhané vlasy

proti vypadávaniu vlasov

proti vypadávaniu vlasov

na normálne až rýchlo mastiace sa vlasy

posilnenie vlasov/ pre rast vlasov

na mastné vlasy

na podporu rastu vlasov a proti lupinámm

Hodnotenie

Plusy

+ výrazná kokosová vôňa

+ prírodné zloženie

+ penivosť

+ veľmi dobre sa vymýva

kompostovateľný obal

+ bez umelých konzervantov, farbív a parfumov

+ s obsahom výťažku z koreňa Maca

+ pomoc pri vypadávaní vlasov

+ 2 v 1

+ prírodný produkt

+ s obsahom moringy

+ pôsobí proti vypadávaniu vlasov

vyživuje vlasy

+ pomáha predchádzať masteniu vlasov

+ bojuje s lupinami

+ výrazná levanduľová vôňa

veľkosť, ideálny na cesty

+ hydratačné a regeneračné účinky

povzbudenie rastu vlasov

s obsahom kofeínu

dobrá vymývateľnosť

+ slovenský produkt

+ recyklovateľný obal

netradičná vôňa

vegánsky produkt

+ netestované na zvieratách 

+ krásna vôňa

+ penivosť

umývateľnosť

biologicky odbúrateľný produkt

ručná výroba

Mínusy

- bez zistených nedostatkov

- nie je vhodný na suché vlasy

- cena

- obsahuje tenzid z palmového oleja

- vôňa z vlasov rýchlo vyprchá

- menšia penivosť

- obsah tenzidu z palmového oleja

Cena

8 €

9 €

14 €

4,50 €

5 €

7,50 €

8 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie tuhých šampónov

1. Two cosmetics TYKOKOS tuhý šampón - Bez chemických prísad

• 85 g

Tuhý šampón Tykokos recenzia
Two cosmetics TYKOKOS tuhý šampón zloženie
Two cosmetics TYKOKOS tuhý šampón obal
Two cosmetics TYKOKOS tuhý šampón skúsenosti

Testovanie tuhého šampónu s originálnym názvom Tykokos od Two cosmetics bolo pre mňa doslova zážitkom a zrejme rovnako to budú vnímať aj všetky milovníčky voňavej prírodnej kozmetiky. Preto niet divu, že si z nášho hodnotenia tuhých šampónov odnáša prvé miesto a odznak Náš tip.

Šampón nás očaril svojou výraznou kokosovou vôňou, ktorou je nasiaknutý už aj samotný obal a pocítite ju ešte skôr, než otvoríte krabičku so šampónom. Príjemná kokosová vôňa sa drží vo vlasoch aj po ich umytí. Poďme ale pekne po poriadku a pozrime sa najprv na samotnú značku i zloženie produktu. 

Tento šampón pochádza od výrobcu Two cosmetics, ktorý na našom trhu pôsobí od roku 2016. Venuje sa výrobe 100% prírodných kozmetických produktov, vhodných pre vegetariánov i vegánov. Firma si dáva záležať, aby ňou vyrobená kozmetika bola prírodná, ekologická, udržateľná, starostlivá a originálna. V jej portfóliu nájdete okrem tuhých šampónov aj ďalšie prírodné kozmetické produkty, ako balzamy, mydlá, sprchové gély, maslá, šumivky do kúpeľa a podobne. 

Tuhý šampón Tykokos je vhodný pre všetky nositeľky a nositeľov najmä suchých, nepoddajných a namáhaných vlasov, no podľa výrobcu to nie je to podmienkou a po šampóne môžete siahnuť aj v prípade iného typu vlasov.

Hlavnú zložku šampónu tvoria výťažky z kostihoja lekárskeho, ktorý má hneď viacero pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. V oblasti krásy ide o schopnosť liečiť pokožku a omladzovať ju. Kostihoj napomáha k regenerácii nových buniek, pokožku (vrátane tej vlasovej) zvlhčuje a zároveň ju čistí. Vlasom dodáva lesk a objem a pomáha im bojovať s lupinami. Túto úlohu v šampóne plní aj žihľava, ktorá navyše zmierňuje i vypadávanie vlasov.

V šampóne je ďalej obsiahnutý extrakt z morskej riasy, ktorý zabezpečuje vlasom vlhkosť a spolu s olivovým olejom sa stará o ich výživu. Práve tieto dve látky stoja za hebkosťou vlasov, ktorú možno nadobudnúť pravidelným, dlhodobým používaním tohto tuhého šampónu. Výživu vlasov má na starosti aj pridaný rastlinný keratín.

Aj v tomto tuhom šampóne plní úlohu tenzidu sodium cocoyl isethionate, teda tenzid z kokosového oleja.

Ak by sme mali spomedzi všetkých testovaných šampónov vybrať ten, ktorého účinky sme pozorovali najrýchlejšie, bol by to práve tento tuhý šampón. Vlasy boli citeľne hebkejšie už po pár umytiach a príjemne prevoňané za každým jedným umytím. 

Problém nebol ani s penivosťou. Na to, aby vám tuhý šampón dostatočne penil postačí kontakt s trochou vody a pošúchanie. Buď šampón pošúchate v rukách a výslednú penu nanesiete na vlasy alebo šampón môžete šúchať priamo o mokré vlasy. 

Nedá mi nepovedať, že tento tuhý šampón, rovnako ako aj ostatné hodnotené tuhé šampóny, sa veľmi dobre, ľahko a rýchlo z vlasov vymýva, čo jednoznačne patrí k výhodám šampónov v tuhom stave. Stačí, keď sa len zamyslíte nad tým, koľkokrát sa vám stalo, že ste si vlasy opláchli a následne prišli na to, že v nich máte ešte kúsok peny. Pri tuhých šampónoch sa pena z vlasov vymýva v podstate hneď. 

85 gramový tuhý šampón vydrží toľko čo klasika v tekutej plastovej fľaši. Na rozdiel od nej má však Tykokos šampón kompostovateľný obal vyrobený z vedľajších produktov pri spracovaní orechov (dužina, škrupiny, šupky), za využitia zelenej energie. Obal možno kompostovať, separovať alebo dokonca vrátiť výrobcovi, za čo má od nás palec hore. 

Výhody

 • výrazná kokosová vôňa
 • pre suché a namáhané vlasy
 • prírodné zloženie
 • penivosť
 • veľmi dobre sa vymýva
 • kompostovateľný obal

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

8 €

Hodnotenie

• 50 g

Kvitok tuhý šampón Maca
Navia tuhý šampón Maca zloženie
Tuhý šampón Navia skúsenosti
Navia tuhý šampón Maca skúsenosti

Druhé miesto v našom teste najlepších tuhých šampónov obsadil šampón Maca, patriaci pod slovenskú značku Kvítok. Tú môžete poznať aj pod pôvodným označením Navia. V sortimente tejto značky nájdete rozličné prírodné produkty bez umelých konzervantov, farbív či parfumov, ktorých hlavnou ingredienciou je okrem prírodných zložiek i láska. 

Tento tuhý šampón obsahuje výťažok z koreňa Maca - prastarej rastliny, ktorá je známa množstvom priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Dokáže pomôcť pri anémii, menštruačných poruchách, podporuje hormonálnu rovnováhu i mužskú potenciu, využíva sa aj pri liečbe tuberkulózy. Okrem toho však tiež znižuje stres a úzkosti a zlepšuje stav mysle (1). 

Koreň Maca však nevplýva priaznivo na ľudské telo iba zvnútra, ale aj zvonku. Pozitívne pôsobí aj na vlasy, stimuluje ich rast, zlepšuje odolnosť korienkov a bráni ich vypadávaniu. Tieto jeho účinky ešte viac umocňuje i prítomnosť rozmarínového éterického oleja, pivonkového extraktu a žihľavového hydrolátu. Aj práve preto je tento tuhý šampón obzvlášť vhodný pre ľudí s nadmerným vypadávaním vlasov.

Samozrejme, vypadávanie vlasov ako také je normálny jav, genetický daný. Človeku denne vypadne v priemere až 100 vlasov, pričom sú však hneď nahrádzané novými. Problém nastáva vtedy, keď tento rastový cyklus vlasov nie je zachovaný - vlasy nadmerne vypadávajú, no nerastú nové. Práve v takýchto situáciách dokáže pri pravidelnom a dôslednom, dlhodobejšom užívaní pomôcť tuhý šampón Maca, čo potvrdzuje i množstvo recenzií od spokojných zákazníkov

Okrem už spomínaného koreňa Maca šampón ďalej obsahuje i tenzidy z kokosového oleja, ktoré predstavujú jeho hlavnú zložku. Ich úlohou je odstránenie nečistôt a mastnoty z vlasov a pokožky hlavy. Kým v tuhých šampónoch sú (teda aspoň by mali byť) tenzidy výlučne prírodného charakteru, v tekutých šampónoch bez prívlastku prírodný, plnia úlohu tenzidov rôzne sulfáty, ako SLS, ALS, SLES si SCS, ktoré môžu byť mimoriadne dráždivé pre oči, pokožku, ale aj pľúca.

V šampóne sa ďalej nachádza avokádové maslo pre zabezpečenie hydratácie pokožky a zamedzeniu jej vysušovania i panthenol B55, ktorý pozitívne vplýva na kvalitu vlasov. Ako kondicionér v tomto prípravku pôsobí prírodná látka inulín.

Pozitívne vnímame transparentné zloženie produktu, keďže všetky obsiahnuté látky nájdete uvedené na balení šampónu. Tento šampón neobsahuje žiadnu pridanú chémiu a preto mu právom patrí nálepka "prírodný". 

Svojou neutrálnou vôňou, za ktorou s najväčšou pravdepodobnosťou stojí Maca, síce nijako neohúri, ale ani neurazí.  Veľmi dobre je na tom ale penivosť šampónu, a to aj napriek tomu, že o tuhých šampónoch zvykne kolovať mýtus, že málo penia. Pritom však do veľkej miery závisí od techniky nanášania. Pri testovaní sme však nadobudli pocit, že tento šampón nie je práve najideálnejší na suché vlasy. 

Šampón má oválny tvar a je dostupný v dvoch veľkostiach - 25 g balenie a XXL balenie 50 g. Cena je primeraná a porovnateľná s cenou iných konkurenčných produktov.

Výhody

 • bez umelých konzervantov, farbív a parfumov
 • s obsahom výťažku z koreňa Maca
 • pomoc pri vypadávaní vlasov
 • 2 v 1 - šampon s obsahom kondicionéra
 • výborná penivosť

Nevýhody

 • nie je vhodný na suché vlasy

Orientačná cena

9 €

Hodnotenie

• 50 g

Moringa Up! Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov
Moringa Up! Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov zloženie
Moringa Up! Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov balenie
Moringa Up! Tuhý šampón proti vypadávaniu vlasov skúsenosti

Tuhý šampón Moringa Up! je spomedzi všetkých hodnotených šampónov s cenovkou pohybujúcou sa okolo sumy 14 € najdrahší. Je vysoká cena odrazom vysokej kvality? 

Hneď na začiatok musím priznať, že o moringe ako rastline a vôbec o značke Moringa Caribbean som doteraz nepočula, a to aj napriek tomu, že ide o slovenskú značku a v prírodnej kozmetike nie som žiadnym nováčikom. 

Značka sa špecializuje na vývoj a výrobu produktov s obsahom rastliny moringa. Tá je síce pestovaná mimo našich hraníc, konkrétne na ostrove Svätá Lucia (čo sa do istej miery taktiež môže podpísať pod výslednú cenu), no potom je dodávaná na naše územie, kde pokračuje jej ďalšie spracovanie. Pod značkou Moringa Caribbean môžete nájsť výživové doplnky, čaje a kávu, čokoládu či kozmetiku. Práve pod ňu spadá aj tuhý šampón Moringa Up! proti vypadávaniu vlasov. 

Hlavnou látkou tohto tuhého šampónu je už spomínaná moringa, ktorá je bohatá na esenciálne mastné kyseliny, vitamín A a C, vápnik, železo, horčík, draslík, zinok i zeatín. Práve vďaka obsahu jednotlivých zložiek pozitívne pôsobí na vlasy dokonca až v piatich oblastiach. 

Železo obsiahnuté v moringe zásobuje korienky vlasov kyslíkom, ktorý je nevyhnutný pre rast vlasových folikulov. Stimuláciu rastu vlasov má zas na svedomí zinok taktiež obsiahnutý v moringe. Je všeobecne známe, že nedostatok zinku je sprevádzaný vypadávaním vlasov a ich spomaleným rastom. 

Vitamíny C a E patria medzi silné, účinné antioxidanty. Kým vitamín E prispieva k regenerácii vlasov, vitamín C pomáha zamedzovať ich oslabovaniu a poškodzovaniu. 

Dôležitú úlohu zohrávajú aj aminokyseliny, ktoré sú stavebnými prvkami buniek. V spojitosti s vlasmi je dôležitý predovšetkým arginín, lyzín, cysteín i metionín. Moringa je bohatá aj na omega-3 mastné kyseliny, ktoré zabezpečujú vlasom potrebnú výživu.

Ani tento šampón neobsahuje syntetické parfumy, konzervanty, silikóny či parabény. Má 100%-né prírodné zloženie. Šampón má výraznú, no veľmi peknú vôňu, ktorá zanecháva dlhotrvajúci pocit sviežosti vo vlasoch. Pri správnej aplikácii výborne pení a z vlasov sa vymýva rýchlo a jednoducho. 

Čo sme však pri tomto tuhom šampóne pozorovali (a pritom môže ísť o nedostatok mnohých tuhých šampónov) je, že vlasy po umytí nie sú hebké tak, ako pri použití tekutého šampónu. Aj z toho dôvodu môžu byť začiatky používania tuhého šampónu sprevádzané sklamaním a presvedčením, že vybraný tuhý šampón nie je vhodný pre vaše vlasy. V skutočnosti sa však vlasy postupne zbavujú chémie, ktorá im bola dodávaná klasickými komerčnými šampónmi, čo môže trvať približne jeden mesiac. 

Samozrejme, aj tu platí, že šampón by ste si mali vyberať v prvom rade na základe typu vlasov. Teda v prípade, že máte mastné vlasy, určite by ste nemali siahať po šampóne na suché vlasy, ktorý by stav vašich vlasov mohol ešte zhoršiť. 

A teda čo náš názor na cenu tohto tuhého šampónu? Za 14 € dostanete v 50 gramovom ovále, ktorý padne presne do ruky, všetko to, čo potrebujú vlasy náchylné k vypadávaniu. 

Výhody

 • prírodný produkt bez obsahu syntetických parfumov, konzervantov a iných nežiadúcich látok 
 • s obsahom moringy
 • pôsobí proti vypadávaniu vlasov
 • vyživuje vlasy
 • skvelá, výrazná vôňa

Nevýhody

 • cena môže byť pre niekoho privysoká

Orientačná cena

14 €

Hodnotenie

• 30 g

Ponio šampúch levanduľa a čajovník
Ponio šampúch levanduľa a čajovník
Ponio šampúch levanduľa a čajovník zloženie
Ponio šampúch levanduľa a čajovník skúsenosti

Značka Ponio je bezpochyby jednou z nájznámejších značiek tuhých šampónov a prírodnej kozmetiky vôbec. V jej ponuke sa nachádzajú pleťové krémy, prírodné mydlá, kondicionéry, tuhé šampóny, balzamy či prírodné dezodoranty. Všetko ručne a poctivo robené podľa vlastných receptúr a postupov, tak, aby bola vždy zachovaná kvalita. 

Z tuhých šampónov značky Ponio sme pre vás vybrali obľúbený šampúch levanduľa a čajovník. A prečo práve pomenovanie šampúch? Tento milý názov vznikol zo spojenia dvoch slov šampón a pampúch, ktorý tuhý šampón pripomína. V ponuke značky Ponio nájdete napríklad aj prírodné dezodoranty s originálnym pomenovaním pazúch. 

Poďme ale späť k hodnotenému šampúchu levanduľa a čajovník. Milujem vôňu levandule a všetko s ňou spojené. Aj preto ma tento šampúch očaril v podstate okamžite. Má prenikavú, sviežu levanduľovú vôňu a tvar pampúcha, ktorý padne presne do ruky. Po tejto stránke je teda všetko v úplnom poriadku a môžeme prejsť na zloženie. 

Zloženie šampónu je prírodné, čo znamená, že neobsahuje žiadne parabény, silikóny či sulfáty. Úlohu tenzidu, ktorý má na starosti penenie, rozpúšťanie či čistenie plní v tomto tuhom šampóne tenzid z kokosového oleja, čo je rozhodne šetrnejšia alternatíva ako SLS používané v klasických šampónoch. 

Okrem tenzidu z kokosového oleja však šampón obsahuje aj tenzid z palmového oleja. Ten je ale v poslednej dobe mnohými vyznávačmi prírodnej kozmetiky zatracovaný, a to najmä kvôli svojmu spôsobu získavania, ktorý môže byť neudržateľný a prispievať k odlesňovaniu dažďových pralesov (2). 

Tuhé šampóny sú špecifické tým, že neobsahujú vodu, teda aspoň na to odkazujú výrobcovia. Voda ako taká je totiž v kozmetickom priemysle využívaná ako plnidlo. Aj to je dôvod prečo sa klasický tekutý šampón predáva v objemnejších fľašách. Veď uznajte sami. Čomu by ste dali prednosť - malému 30 gramovému tuhému šampóniku alebo tekutému šampónu vo veľkej fľaši (ideálne čím väčšia fľaša, tým lepšie)? S najväčšou pravdepodobnosťou si vyberiete tekutý šampón, lebo pri ňom máte pocit, že kupuje viac a že takýto šampón vydrží dlhšie. To je však iba mýtus a predajcami využívaný marketingový ťah, pretože tuhý šampón je svojou výdržou porovnateľný s klasickým tekutým šampónom.

Keď by ste sa ale pustili do analýzy zloženia tuhých šampónov, zistili by ste, že niektoré predsa len obsahujú vodu, a to aj napriek už spomínaným tvrdeniam výrobcov. Napríklad aj nami testovaný šampúch levanduľa a čajovník obsahuje v zložení vodu. Tu ale možno predpokladať, že ide o malé množstvo, čo nevnímame ako nevýhodu. 

Šampúch ďalej obsahuje levanduľu, ktorá vlasy nielenže krásne prevonia, ale zároveň ich aj vyživuje. Čajovník je zas účinným bojovníkom s mastnými vlasmi, keďže napomáha čisteniu pórov a potláča produkciu mazových žliaz. Hlavnú aktívnu zložku predstavuje pyritión zinku, ktorý pozitívne pôsobí na vlasovú pokožku. V šampóne sa ďalej nachádza rozmarínový extrakt, pantenol, ovivový olej i olej crambe. 

Šampón je určený na normálne vlasy, so sklonom k rýchlemu masteniu a tvorbe lupín, ktoré dokáže pravidelným používaním eliminovať. Samozrejme, na to je však potrebné šampón pravidelne používať a predlžovať interval medzi jednotlivými umytiami.

Tento šampón je dostupný v dvoch veľkostiach - 30 g a 60 g. 30 gramové balenie je vhodné pre každého, kto si chce daný šampón najprv otestovať. 

Výhody

 • pomáha predchádzať masteniu vlasov
 • bojuje s lupinami
 • výrazná levanduľová vôňa
 • veľkosť, ideálny na cesty
 • ručne robený

Nevýhody

 • obsahuje tenzid z palmového oleja

Orientačná cena

4,50 €

Hodnotenie

5. Musk Povzbudenie - Podpora rastu vlasov

• 40 g

Musk šampón na rast vlasov povzbudenie
Musk šampón na rast vlasov povzbudenie zloženie
Musk šampón na rast vlasov povzbudenie
Musk šampón na rast vlasov povzbudenie

Ako prezrádza už aj samotný názov, ďalší tuhý šampón od MusKu je určený na povzbudenie a podporu rastu vlasov. Vďaka tomu môže byť ideálnou voľbou pre normálne vlasy, napríklad farbené, bez nejakého špecifického problému, ktoré ale potrebujú povzbudiť a nakopnúť k rastu. 

Šampon patrí pod značku Musk, ktorá sa špecializuje na ručnú výrobu prírodnej bio kozmetiky z tých najkvalitnejších, prírodných surovín, bez použitia palmového oleja či živočíšnych tukov. Pri zrode svojich produktov kladie dôraz na jednoduchosť a zrozumiteľnosť tak, aby zákazník pri študovaní zloženia nemusel hľadať jednotlivé pojmy v slovníkoch. Aj keď, samozrejme, pri každom produkte sú v zložení uvedené aj odborné názvy látok, nechýbajú zátvorky a v nich jasné, zrozumiteľné pomenovanie ľudskou rečou. 

V začiatkoch sa spoločnosť špecializovala prevažne na výrobu mydiel, no neskôr svoje portfólio rozšírila o ďalšie prírodné kozmetické produkty, ako tuhé šampóny, oleje a maslá, soľ do kúpeľa či mydelničky. 

Šampón pozostáva z jemných tenzidov z kokosového oleja, ktoré vlasy nielenže čistia, ale zároveň vytvárajú v spojitosti s vodou aj bohatú penu. Tá síce nie je taká hustá a nadýchaná ako pri tekutých šampónoch, ale to len z toho dôvodu, že v šampóne nenájdete žiadnu chémiu, ktorá by sa postarala o bohaté penenie. 

Zloženie šampónu tvorí viacero zdraviu prospešných látok. Argánový olej v BIO kvalite má hydratačné a regeneračné účinky na vlasy, podporuje ich rast a upokojuje pokožku hlavy. Ďalej obsahuje i kondicionér pre jednoduché rozčesávanie či kyselinu mliečnu, ktorá udržiava neutrálne pH pokožky a hydratuje ju. 

O príjemnú vôňu sa starajú esenciálne oleje pomaranč a pepermint, ktoré spolu vytvárajú zaujímavú kombináciu. Tá sa vo vlasoch ale príliš dlho neudrží. Pokiaľ teda milujete pocit čerstvo umytých voňavých vlasov, tento šampón pre vás nemusí byť ten pravý. 

V šampóne sa ďalej nachádza i kofeín známy svojím povzbudzujúcim účinkom, a to nielen na telo a dušu, ale aj samotné vlasy. Kofeín zvyšuje mikrocirkuláciu a zásobovanie pokožky hlavy živinami. Prispieva k aktivizácii vlasových korienkov, čo pozitívne ovplyvňuje rast vlasov. 

Aj tento šampón sa z vlasov veľmi dobre vymýva, čím v konečnom dôsledku pomáha znižovať spotrebu vody. A za to majú od nás tuhé šampóny ďalšie plus. Vlasy sú pri pravidelnom umývaní týmto šampónom viditeľne živšie a hebkejšie. Tuhý šampón im pomáha zbaviť sa chemických látok, ako sulfáty, silikóny, parabény a umelé farbivá, ktoré na vlasoch ponechávajú klasické šampóny z drogérií. 

Aj tento tuhý šampón je ekologickou alternatívou bezpečnou pre životné prostredie, s obsahom prírodných, biologicky odbúrateľných ingrediencií. Balený je v krabičke z recyklovateľného papiera, teda žiadne plasty, čo podporuje myšlienku Zero Waste života. 

Výhody

 • hydratačné a regeneračné účinky
 • povzbudenie rastu vlasov
 • s obsahom kofeínu
 • dobrá vymývateľnosť

Nevýhody

 • vôňa z vlasov rýchlo vyprchá

Orientačná cena

5 €

Hodnotenie

6. Tuhý šampón Savon mastné vlasy - Vhodný aj pre vegánov

• 60 g

Savon tuhý šampón na mastné vlasy
Savon tuhý šampón mastné vlasy zloženie
Savon tuhý šampón mastné vlasy obal
Savon tuhý šampón mastné vlasy skúsenosti

Pre všetkých nositeľov a nositeľky mastných vlasov sme vybrali šampón SAVON, špeciálne navrhnutý pre potreby tohto typu vlasov. 

Aj SAVON rovnako ako všetky predchádzajúce značky patrí k našim slovenským značkám, ktoré sa zaoberajú výrobou poctivej 100%-nej prírodnej kozmetiky. Tá pozostáva z extraktov byliniek, ktoré si zamestnanci zbierajú vo vlastnej záhrade alebo na lúkach. Aj práve preto pre nich výroba jednotlivých kozmetických produktov neznamená len bezduché miešanie, ale za každým kontakt s prírodou.

Filozofia spoločnosti je jasná - "V súlade s prírodou". V SAVONE sa kladie mimoriadne veľký dôraz na recyklovateľnosť. Všetky produkty, ktoré firma ponúka sú balené buď do ekologických sklenených obalov alebo taktiež ekologických papierových krabičiek. Zaujímavosťou je aj fakt, že firma nenakupuje obaly, v ktorých zákazníkom odosiela zakúpené produkty, ale využíva tie balenia, ktoré sama dostane alebo obaly zozbierané pri nákupoch a podobne. Týmto krokom dávajú krabiciam druhú šancu a zároveň minimalizujú svoj vlastný odpad. 

A aký je tuhý šampón SAVON na mastné vlasy? Šampón má netradičnú zaujímavú vôňu, ja osobne z neho cítim sviežosť, ktorú majú s najväčšou pravdepodobnosťou na svedomí esenciálne oleje rozmarínu a čajovníka. Práve tieto dve byliny majú antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ktoré ocení každá rýchlo mastniaca sa pokožka, vrátane tej na hlave. 

Veľmi zaujímavou zložkou tohto šampónu je ryžový proteín. Ten chráni vlasové vlákno pred poškodením, vlasy zosilňuje a zjemňuje. Pomáha tiež predchádzať tvorbe lupín a vypadávaniu vlasov. V šampóne je obsiahnuté aj bambucké maslo, ktoré pôsobí ako výživa pre vlasy, obzvlášť pre zničené a poškodené, či už pod vplyvom žehlenia, fénovania a podobne. 

Nimbový olej zas plní úlohu kondicionéra. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré vlasy vyživujú. Okrem toho je obľúbený aj vďaka svojim schopnostiam podporiť rast vlasov. Ďalšou veľmi častou zložkou rôznych šampónov, ktorá nechýba ani v tomto prípravku je panthenol, známy aj ako vitamín B5. Ten je mimoriadne dôležitý pre zdravé vlasy, ale aj pokožku a nechty. Šampón obsahuje i kvetinovú vodu z čajovníka, ktorá dokáže pomôcť pri problematickej pokožke hlavy so zvýšenou tvorbou kožného mazu. 

Aj vzhľadom na obsah daných účinných látok, sa odporúča pred prvým použitím vykonať tzv. Patch test. Ide o test znášanlivosti prípravku na malej ploche na tele, ktorý dokáže odhaliť prípadnú alergickú reakciu či precitlivenosť na niektorú zložku. 

Čo sa týka použitia šampónu, to je rovnaké ako pri všetkých tuhých šampónových prípravkoch. Buď teda penu vytvoríte v rukách pridaním vody a trením šampónu alebo šampón budete trieť priamo vo vlasoch a takto vytvárať penu. Aj napriek tomu, že mne osobne sa osvedčil druhý spôsob, teda šúchanie šampónu priamo vo vlasoch, pri tomto šampóne som mala dojem, že pení o niečo menej. Na druhej strane sa však veľmi dobre vymýva a problém nenastal ani vtedy, keď mi do očí nechtiac stiekla pena.  

Aj napriek slabšej penivosti je šampón účinným prostriedkom na boj s mastnými vlasmi, no treba pamätať na to, že potrvá, kým sa dostavia požadované účinky. 

Výhody

 • slovenský produkt
 • recyklovateľný obal
 • netradičná vôňa
 • vegánsky produkt
 • netestované na zvieratách

Nevýhody

 • menšia penivosť

Orientačná cena

7,50 €

Hodnotenie

7. Garden šampón s prasličkou - Nádherná vôňa

• 55 g

Garden tuhý žihľavový šampón s prasličkou
Garden tuhý žihľavový šampón s prasličkou zloženie
Garden tuhý žihľavový šampón s prasličkou balenie
Garden tuhý žihľavový šampón s prasličkou skúsenosti

Posledné miesto v našom teste patrí tuhému šampónu značky Yemma - Garden. 

Aj tento tuhý šampón pochádza z rúk slovenského výrobcu. Značka Yemma sa špecializuje na výrobu prírodnej kozmetiky, pričom kladie dôraz na jednoduché zloženie bez zbytočných pridaných látok, ako farbivá, parabény či silikóny. 90% produktov tejto značky je vhodných aj pre vegánov a 80 % produktov pozostáva z BIO zložiek. 

Aj napriek tomu, že výrobca na svojich stránkach uvádza, že výrobky sú bez obsahu palmového oleja, pri skúmaní zloženia šampónu Garden sme na neho natrafili, hneď ako na druhú látku uvedenú v zložení. Aj keď bol doteraz palmový olej v produkcii prírodnej kozmetiky, ale aj napríklad v potravinárstve hojne využívaný, čoraz viac sa apeluje na jeho škodlivosť, a to hneď v niekoľkých smeroch. 

Čo sa týka potravinárskeho priemyslu, poukazuje sa na škodlivé účinky palmového oleja na ľudské zdravie. Pri častej konzumácii totiž hrozí riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Ďalším veľmi závažným problémom je spôsob jeho získavania. Na to, aby sa mohli palmy vysadiť sa totiž vyrúbe veľké množstvo dažďového pralesa označovaného aj za pľúca zeme. 

V zložení sa okrem už spomínaného jemného tenzidu z palmového oleja ďalej nachádza i tenzid z kokosového oleja, koksový olej i voda. Z olejov tu má svoje zastúpenie i ryžový olej, ktorý dokáže pomôcť pri riedkych vlasoch.

Dôležitú zložku šampónu tvorí žihľava. V tomto tuhom šampóne sa stará o posilnenie vlasov, má protizápalové a analgetické účinky, vďaka ktorým môže pomôcť s problémovou vlasovou pokožkou trpiacou lupinami. Okrem žihľavy v šampóne nájdete aj prasličku, ktorá bojuje proti lámavosti vlasov. 

Šampón dobre pení a z vlasov sa výborne vymýva. Plusom je aj jeho vôňa a pocit sviežosti, ktorý zanecháva vo vlasoch dlhší čas po umytí. 

Všetky použité suroviny sú zapracované do malej oválnej gule s objemom 55 g, z ktorej aj pri pravidelnom používaní ubúda iba pomaly. Dokonca som občas mala pocit, že takýto šampón vydrží dlhšie ako klasický tekutý vo fľaši, keďže z neho sa mi podarilo niekedy vyliať i viac, ako som plánovala, čo sa pri tuhom šampóne nestane nikdy. Taktiež sa vám nikdy nestane to, že by sa tuhý šampón vylial niekde v taške počas cestovania a "nezhabú" vám ho ani na letisku, keďže nejde o tekutinu. 

Nevýhodou však môže byť, a to nielen pri tomto šampóne, ale všeobecne pri všetkých tuhých šampónoch, skladovateľnosť. Na skladovanie si totiž budete musieť zaobstarať špeciálnu nádobku - mydelničku, ktorých je ale v ponuke výrobcov prírodnej kozmetiky viac ako dosť. 

Aj napriek tomu, že tento šampón v našom hodnotení obsadil posledné miesto, rozhodne by sme ho striktne neoznačili za ten najhorší. Aj tu totiž platí, tak ako pri bežných šampónoch, že je dôležité správne si vybrať a nájsť taký šampón, ktorý bude vyhovovať potrebám konkrétnych vlasov. 

Výhody

 • krásna vôňa
 • penivosť
 • umývateľnosť
 • ekologické, krásne balenie
 • biologicky odbúrateľný produkt
 • ručná výroba

Nevýhody

 • obsah tenzidu z palmového oleja

Orientačná cena

8 €

Hodnotenie

 Ktorý tuhý šampón je najlepší? 

tuhé šampóny rest recenzie

S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám už určite párkrát stalo, že vám niekto odporučil šampón, s ktorým bol maximálne spokojný a pomohol mu, a vy s nadšením, že vám daný produkt zmení život, ste bežali do najbližšej drogérie kúpiť si ho.

Koľko že to bolo sklamania, keď ste zistili, že po použití šampónu sú vaše vlasy bez lesku, suché, zamotávajú sa, skrátka neúčinkuje u vás tak, ako u osoby, ktorá vám ho odporučila. 

Veru, toto je veľmi bežná situácia, za ktorú môže jediný prostý dôvod, a to ten, že každý z nás môže byť nositeľom iného typu vlasov. To, čo niekomu maximálne vyhovuje, môže byť zas pre niekoho iného krokom vedľa. 

Aj preto nejestvuje jednoznačná odpoveď na otázku, ktorý tuhý šampón je najlepší. Platí, že v prvom rade by ste mali vyberať podľa typu vašich vlasov a potom nechať šampónu dostatočný čas na prejavenie účinkov. Pri tuhých šampónoch sa odporúča ich používanie minimálne po dobu jedného mesiaca. Ak za tento čas nebudete pozorovať žiadne účinky či nebodaj sa u vás vyskytne zhoršenie stavu vašich vlasoch, mali by ste sa poobzerať po inom type šampónu. 

A aké sú naše dojmy z jednotlivých tuhých šampónov? Len tie najlepšie. Majú totiž nespočetné množstvo výhod, pre ktoré si ich obľúbi každý, kto sa rozhodne vyskúšať ich. Či už ide o ekologický rozmer, alebo o prírodné zloženie, praktickosť či vynikajúcu prenosnosť, skrátka - keď raz vyskúšate tuhý šampón, už sa zaručene nikdy nevrátite ku klasickým tekutým. 

Ako si vybrať tuhý šampón?

recenzie rest tuhých šampónov

Plánujete začať používať tuhý šampón, no doteraz s ním nemáte žiadne skúsenosti? V tom prípade vám určite napadá množstvo otázok typu, čo je vlastne tuhý šampón, čím sa odlišuje od klasického tekutého šampónu a vôbec, je lepší ako tekutý šampón? 

V tejto časti sa dozviete všetko podstatné, čo by ste mali vedieť ešte predtým, než sa rozhodnete vyskúšať tuhý šampón. 

Čo je tuhý šampón?

Keď sa povie tuhý šampón, mnohí z nás si v mysli automaticky (mylne) vybavia tuhé mydlo, čo je neraz dôvodom toho, že na túto kozmetickú vychytávku nazeráme trochu skepticky. Pritom však ide o dva úplne odlišné kozmetické produkty.

Základným rozdielom medzi nimi je, že tuhé šampóny nie sú na báze mydla, nie je potrebné premývať ich octom a nie sú vhodné zväčša len pre menej náročných používateľov, spravidla mužov, ktorých krátke vlasy nepotrebujú toľko starostlivosti ako dlhá ženská hriva.

Nie, tuhé šampóny si netreba zamieňať ani so suchými šampónmi vo forme prášku či spreju. Tie slúžia ako núdzové východisko na záchranu mastných vlasov, pričom využívajú zvyčajne škrob, ktorý dokáže vpiť mastnotu z vlasov a dodať im čerstvosť. 

Tuhý šampón možno označiť za tuhú verziu klasického tekutého šampónu, ktorá funguje na báze tenzidov (povrchovo aktívnych látok schopných znižovať povrchové napätie kvapalín) s použitím prírodných surovín. (3)

Tuhý šampón vz. tekutý šampón: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Oba varianty, teda tuhý i tekutý šampón, slúžia na starostlivosť o vlasy a radíme ich do kategórie šampónov. Aj napriek tomu sa však medzi nimi nájde niekoľko podstatných rozdielov. 

Konzistencia

Jeden z najzákladnejších, voľným okom viditeľným rozdielom medzi tuhým a tekutým šampónom je v prvom rade konzistencia. Tuhý šampón má na rozdiel od tekutého šampónu tuhú konzistenciu, väčšinou je dostupný v tvare splošteného kruhu, ktorý padne presne do ruky. Aj vďaka tomu je praktickejšou voľbou, napríklad pri cestovaní, keďže v batožine zaberie minimum miesta. 

Zloženie

Zloženie tuhých šampónov je vo veľkej miere podobné zloženiu tekutých šampónov (pokiaľ sa bavíme o tých s prírodným zložením), predsa len medzi nimi jestvuje jeden základný rozdiel a to ten, že tuhý šampón neobsahuje vodu.

Okrem toho, že neobsahuje vodu, nenachádzajú sa v ňom ani sulfáty dráždiace citlivú pokožku, ale namiesto nich obsahuje šetrné tenzidy, ktoré čistia vlasy. Vďaka tomu, že tuhé šampóny neobsahujú vodu, nepotrebujú ani žiadne chemické konzervanty, čo je ďalšie plus.  

Voda ako taká je veľmi dobrým plnidlom, ktoré sa často využíva v rôznych odvetviach. Podľa tvorcov Ponio šampónov - jedných z najpopulárnejších tuhých šampónov na našom trhu, môže byť dôvod preferencie tekutých šampónov jednoduchý - pocit, že kupujem viac, teda dobre premyslený marketingový ťah výrobcov.

Ekologickosť

Množstvo uvedomelých ľudí chytili tuhé šampóny za srdce kvôli svojej ekologickosti, ktorá je s klasickými tekutými šampónmi neporovnateľná. 

V prvom rade ide o prírodné zloženie a šetrný spôsob výroby. Veľmi dôležitým rozdielom je aj balenie. Kým tuhé šampóny sú zvyčajne balené v ekologickej papierovej krabičke, tekuté šampóny nájdeme v regáloch drogérií balené v plastových fľašiach. A o tom, aké dopady má používanie plastov na naše životné prostredie, už hádam ani nemusíme písať. 

Tip od experta

"Zloženie tuhých šampónov je podobné klasickým šampónom, hlavným rozdielom je, že neobsahuje vodu. Základ tvoria tenzidy - látky zodpovedné za čistenie vlasov. Bežné šampóny obsahujú sulfáty (najčastejšie syntetický SLS, sodium lauryl sulfate), ktoré sú pre malú veľkosť svojej molekuly pre citlivú pokožku dráždivé. Namiesto SLS používam šetrnejšie tenzidy z prírodných (rastlinných) zdrojov, ktoré sú menej dráždivé k pokožke aj vlasom. Ďalšie zložky ovplyvňujú ošetrenie vlasu pri umytí - napríklad žihľavový odvar, panenský kokosový olej, glycerín, citrónová šťava či prírodné silice. Šampúch neobsahuje sulfáty, tiež žiadne konzervanty (parabény a iné), umelé vône ani silikóny."


Ponio, slovenská značka ručne robenej kozmetiky

Aké výhody a nevýhody má tuhý šampón? 

O plusoch tuhých šampónov sme čo to načrtli už vyššie, teraz ich zhrnieme a pozrieme sa aj na nevýhody. 

Výhody tuhých šampónov

K výhodám tuhého šampónu možno zaradiť:

 • Praktickosť - malé, šikovné, vmestia sa kdekoľvek, ideálne na cestovanie.
 • Ekologickosť - balené v papierových obaloch, vhodných na kompostovanie či separovanie.
 • Prírodné zloženie - šampóny bez obsahu chemických látok, šetrenú k vlasom i k pokožke hlavy. 
 • Výdrž - aj keď sa síce môže zdať, že taký malý tuhý šampón toho veľa nevydrží, opak je pravdou. 30 gramový tuhý šampón vydrží v priemere toľko, čo 200 ml balenie tekutého šampónu, t. j. približne 15 umytí.    

Nevýhody tuhých šampónov

 • Dlhšia doba dostavenia účinkov - keďže tuhé šampóny pozostávajú z prírodných zložiek, trvá niekoľko umytí, kým možno pozorovať účinky. 
 • Skladovanie - potreba zaobstarať si nejakú nádobku.

Ako správne používať tuhý šampón?

Použitie tuhého šampónu je rovnako jednoduché ako umývanie vlasov tekutým šampónom. 

Stačí si namočiť vlasy a pošúchať ich tuhým šampónom a následne rozpeniť vo vlasoch. Alebo si penu môžete urobiť v rukách - trením tuhého šampónu a naniesť na vlasy. Nechajte trochu pôsobiť a opláchnite. 

Podľa niektorých názorov je tuhý šampón vhodnou voľbou aj na umývanie celého tela a v prípade núdze, ním dokonca operiete aj oblečenie.

Skúsenosti tuhé šampóny
Tuhé šampóny skúsenosti

Vedeli ste, že...

Kombík radí

Na konci používania tuhého šampónu ostáva malý kúsok, s ktorým je pomerne ťažké umyť si vlasy. Na druhej strane je ho však škoda vyhodiť.

 

Aby ani gram tuhého šampónu nevyšiel na zmar, môžete ho rozdrviť a pridať k praciemu prášku. 

Ako si vybrať tuhý šampón?

Vybrať si tuhý šampón je pomerne jednoduchá záležitosť. Stačí, ak sa budete riadiť nasledujúcimi kritériami.


1. Typ vlasov

Typ vlasov je najdôležitejším kritériom, podľa ktorého by ste mali vyberať tuhý šampón. Na trhu nájdete množstvo šampónov vhodných na suché, namáhavé a poškodené vlasy či vlasy mastné alebo farebné. Vyberte si taký typ, ktorý bude zodpovedať vašim vlasom. 

Tuhé šampóny na suché vlasy

Pre suché vlasy je charakteristická vysoká lámavosť a roztrapkané, poškodené končeky. Takéto vlasy sa veľmi ťažko rozčesávajú. 

Šampón na suché vlasy by preto mal obsahovať viac hydratačných zložiek, chrániť končeky, uľahčiť rozčesávanie a dodať vlasom pružnosť. 

Tuhé šampóny na poškodené vlasy

Poškodené vlasy pôsobia mdlo, sú bez lesku, lámu sa a majú končeky v zlom stave. 

Šampóny na poškodené vlasy by mali pozostávať z látok, ktoré uzatvoria poškodené miesta vo vlasoch, hydratujú ich a zvyšujú ich odolnosť. 

Tuhé šampóny na farbené vlasy

Farbené vlasy sú veľmi často bez života, nelesknú sa, sú oslabené, lámu sa, rýchlo prichádzajú o farbu, a to aj pôsobením slnečného žiarenia. 

Šampóny na farbené vlasy dodávajú vlasom lesk a potrebnú výživu a zároveň chránia farbu pred vymývaním či pôsobením slnka. 

Tuhé šampóny na normálne vlasy

Normálne vlasy sú snom každej ženy. Sú zdravé, lesknú sa a ľahko sa z nich tvaruje účes. 

Tuhé šampóny na normálne vlasy dodávajú vlasom vitalitu a starajú sa o ich zdravý, krásny vzhľad. 

Tuhé šampóny na mastné vlasy

Za mastné vlasy možno označiť tie vlasy, ktoré mastnejú už niekoľko hodín od umytia (teda nie 2 či 3 dni). Mastné vlasy sa prejavujú zlepenými pramienkami a ochabnutosťou. 

Tuhé šampóny na mastné vlasy sú určené na odstránenie mastnosti z vlasov a zároveň zabraňujú tvorbe mazu na pokožke hlavy. Charakteristická je pre nich nižšia penivosť. 


2. Zloženie tuhých šampónov

Zloženie tuhých šampónov by malo byť zo zásady prírodné. Netreba ho však prehliadať, pretože šampón môže obsahovať niektorú zo zložiek, na ktorú ste alergický alebo precitlivený. 


3. Účel šampónu

Tu si položte otázku, čo od šampónu očakávate. Chcete sa zbaviť lupín, zastaviť nadmerné vypadávanie vlasov alebo ich posilniť a dodať im objem? Tuhý šampón vyberajte podľa toho, čo ním chcete docieliť.   

Najčastejšie kladené otázky pri výbere tuhého šampónu

1. Čo je tuhý šampón a aké má zloženie?

Tuhý šampón je šampón v tuhej podobe, ktorý neobsahuje chemické zložky, iba prírodné látky, čím je šetrnejší k vlasom i k vlasovej pokožke. Ide o biologicky odbúrateľnú ekologickú variantu klasického tekutého šampónu, ktorá je vhodná na každodenné použitie. 


2. Prečo používať práve tuhý šampón?

Tuhý šampón je ekologický, má prírodne zloženie, bez obsahu chemických konzervantov. K vlasom je šetrnejší, no rovnako účinný ako klasický tekutý šampón. Vydrží dlho a je veľmi praktický aj pri cestovaní, keďže zaberie len málo miesta a nikdy sa nevyleje. 

A v neposlednom rade je tu aj jeho ekologický rozmer, keďže pomáha žiť Zero Waste život. 


3. Ako dlho vydrží tuhý šampón?

Aj keď sa môže zdať, že tuhý šampón veľa nevydrží, resp. len pár umytí, skutočnosť je taká, že 30 g tuhý šampón vydrží približne rovnako ako klasický tekutí šampón v 200 ml balení, teda cca 15 umytí.

Samozrejme, môže to byť individuálne, podľa množstva, ktoré pri jednom umytí človek použije. 


4. Ako používať tuhý šampón a ako často si ním umývať vlasy?

Tuhý šampón sa používa v podstate rovnako ako bežný tekutý šampón. 

Stačí napeniť v rukách a penu naniesť na vlasy alebo šampón trieť po vlasoch, čím sa vytvorí pena. Šampón nechajte chvíľu pôsobiť a opláchnite. 

Tuhý šampón možno používať kedykoľvek, pokojne aj každý deň. 


5. Ako skladovať tuhý šampón?

Na skladovanie tuhého šampónu budete potrebovať mydelničku, kde nestojí voda, ktorá by mohla rozpúšťať šampón. Na prenášanie tuhých šampónov vám zas poslúži tzv. prenoska, ktorú možno využiť napríklad aj na tuhé mydlo.  


1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Sára
Komboš
Sára

Pouzivam tuhé šampóny slovenských značiek už 2 a pol roka, sú skvelé 🙂 a mala poznámka k článku…šampóny Musk obsahujú sulfat, konkrétne sodium Coco sulfate