Toto je 6 najlepších vitamínov a doplnkov proti stresu

Vitamíny proti stresu

Aj keď sú spúšťače stresu u každého človeka špecifické, najčastejšie stresové faktory súvisia práve s pracovným tlakom, peniazmi, zdravím a vzťahmi.

Stres by sme nemali brať na ľahkú váhu. Môže premostiť až do chronického štádia a viesť k únave, bolesti hlavy, podráždeniu žalúdka, nervozite či hnevu. Pravidelné cvičenie, primeraný spánok a dobrá výživa sú jednými z najlepších spôsobov, ako lepšie pripraviť svoje telo na boj proti stresu, ale pomôcť si môžete aj niekoľkými vitamínmi.

Zostavili sme prehľad 6 najlepších vitamínov a doplnkov stravy, vďaka ktorým vyhráte boj so stresom.

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) je bylina, ktorá rastie v chladných horských oblastiach Ruska a Ázie.
Je už dlho známa ako adaptogén, prírodná, netoxická bylina, ktorá stimuluje odolnosť vášho tela voči stresu.
Jej účinky sú známe pre dve aktívne zložky rozavín a salidrozid. Rozchodnica ružová je ľudským telom veľmi dobre tolerovaná a bezpečná.

Osemtýždňová štúdia na 100 ľuďoch s chronickými únavovými príznakmi, ako je zlá kvalita spánku a poruchy krátkodobej pamäti a koncentrácie, zistila, že doplnením 400 mg extraktu z rozchodnice denne sa zlepšili príznaky už po 1 týždni.

Náš tipVyskúšajte výživový doplnok Rhodiola Bio Essense s obsahom extraktu z koreňa rozchodnice ružovej. Doplnok obsahuje flavonoidy, salidrozidy, rozavín, terpény, fenolické kyseliny, minerály a stopové prvky.

Rozchodnica ružová

Na zmiernenie stresu je dôležitý prísun dostatočného a kvalitného spánku. Stres totiž veľmi úzko súvisí s nespavosťou, poruchami spánku, ťažkosťami pri zaspávaní. Ak ste však v strese a máte problémy zaspať, ťažko si zabezpečíte kvalitný poriadny oddych a tak sa krútite v kolotoči. Pomôcť vám môže melatonín.

Melatonín je prírodný hormón, ktorému sa hovorí aj hormón spánku. Reguluje cyklus spánku a bdenia. Hladiny hormónu sa zvyšujú večer, keď je tma, aby sa podporil spánok, a ráno, keď je svetlo, sa jeho hladina naopak znižuje. Ak ho telo neprodukuje dostatok, môžete ho doplniť v podobe výživového doplnku.

V jednej úspešnej štúdii s 1683 ľuďmi s primárnymi poruchami spánku melatonín v porovnaní s placebom skrátil čas potrebný na to, aby ľudia zaspali, predĺžil spánok a zlepšil celkovo jeho kvalitu.

Náš tipAk máte problémy so spánkom, alebo ak často cestujete lietadlom a ťažko sa vám zaspáva, vyskúšajte Melatonín vo forme kapsúl. Jedna kapsula obsahuje 1mg melatonínu, čo je ideálna dávka tesne pred spaním.

Dr. Max Melatonín

Glycín je aminokyselina, ktorú vaše telo používa na tvorbu proteínov. Aj keď sa vám na prvý pohľad môže zdať čudné, čo majú svaly spoločné so spánkom, čítajte ďalej.

Štúdie naznačujú, že glycín môže zvýšiť odolnosť vášho tela voči stresu tým, že vplýva na kvalitný nočný oddych vďaka upokojujúcemu účinku na mozog a schopnosti znižovať teplotu tela. Nižšia telesná teplota podporuje spánok a pomáha vám prespať celú noc.

V jednej štúdii 15 ľudí, ktorí mali sťažnosti týkajúce sa kvality spánku, vzali 3 gramy glycínu pred spaním a zaznamenali oveľa menšiu únavu a zvýšenú ostražitosť nasledujúci deň v porovnaní s placebom. Navyše, aminokyselinu glycín zoženiete za veľmi dobrú cenu, oplatí sa ju aspoň skúsiť.

Náš tipVyskúšajte aminokyselinu glycín vo forme prášku Glycine. Podieľa sa na syntéze všetkých proteínov v ľudskom tele a je tiež hlavnou stavebnou zložkou kolagénu. Telo si ju síce dokáže vyrobiť, ale nie vždy v dostatočnom množstve. A to môže byť aj váš problém. 

Glycín aminokyselina

Ashwagandha (Withania somnifera) je adaptogénna bylina pôvodom z Indie, ktorá sa roky používa v indickej ajurvéde, jednom z najstarších liečivých systémov na svete.

Podobne ako pri rozchodnici ružovej sa predpokladá, že ashwagandha zvyšuje odolnosť vášho tela voči fyzickému a psychickému stresu, zmierňuje úzkosť a depresiu, ako aj nižšie ranné hladiny kortizolu - stresového hormónu. Podporuje tiež energiu, vitalitu a výdrž a dobrý spánok.

Ashwagandha je dobre tolerovaná a v štúdii zameranej na účinky ashwagandhy na zmiernenie stresu vedci zaznamenali pri 60 ľuďoch lepšie výsledky pri testovaní úrovne stresu, úzkosti a únavy.

Náš tipÚčinným pomocníkom pri znižovaní stresu, zvýšení energie, vitality a tiež zlepšení spánku pre vás môže byť doplnok Ashwagandha ADVANCE prémiovej kvalityV jednej kapsule sa nachádza 350 mg extraktu z koreňa ashwangandhy. 

Ashwangandha advance

L-theanín (alebo iba theanín) je aminokyselina, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v čajových listoch na výrobu zeleného čaju. Nevyskytuje sa v žiadnom jedle, okrem jedného vzácneho druhu húb, je možné ho dopĺňať vo výživových doplnkoch.

Výskumy dokázali, že L-theanín podporuje koncentráciu a sústredenosť, pocit pokoja a pohody bez veľajších účinkov. Znižuje hladinu stresu a je perfektným doplnok pred spaním. Nepôsobí však na organizmus ako sedatívum.

Táto aminokyselina sa v doplnkoch zameraných na spánok stala bežnou ingredienciou kombinovanou často s melatonínom. L-theanín je dobre tolerovaný, bezpečný a má relaxačné účinky, keď sa užíva dennej dávke od 200 do 600 mg vo forme kapsuly.

Náš tipJedna 180 ml šálka zeleného čaju vám najčastejšie poskytne 25 až 60 mg theanínu. Vyskúšajte vymeniť čaj za tablety, ak sa cítite pod tlakom a stresom. 

L-theanín od Vetrisolu obsahuje v jednej tablete až 400 mg theanínu a tiež 1,5 mg vitamínu B6. Ten prispieva taktiež k normálnej činnosti nervovej sústavy a k zníženiu vyčerpania a únavy.

L-theanín

Osem vitamínov B, súhrnne známych ako vitamíny B-komplex hrajú dôležitú úlohu v metabolizme premenou jedla, ktoré zjete, na použiteľnú energiu. Vitamíny typu B sú tiež dôležité pre zdravie srdca a mozgu. Navyše, bolo preukázané, že môžu zlepšovať náladu a znižovať stres.

Potravinové zdroje vitamínov B zahŕňajú zrná, mäso, strukoviny, vajcia, mliečne výrobky a listovú zeleninu.

Na zlepšenie príznakov stresu, napríklad nálady a hladín energie boli navrhnuté zvýšené dávky vitamínov B. V jednej 12-týždňovej štúdii u 60 ľudí s pracovným stresom mali tí, ktorí užívali B-komplex menej stresových symptómov súvisiacich s prácou, vrátane depresie, hnevu a únavy, v porovnaní so skupinami s placebom.

Doplnky B-komplexu sú všeobecne bezpečné, ak sa užívajú v odporúčaných dávkach. Treba byť však obozretný, aby ste vitamíny B neužívali vo veľkých množstvách, môžu mať škodlivé vedľajšie účinky.

Náš tipSkúste na zníženie únavy a vyčerpania, stresu a celkovo na správnu funkciu nervového systému zaradiť B-komplex Forte

B-komplex forte

Žijeme v rýchlej dobe. Stres môže byť spôsobený mnohými faktormi - najčastejšie prácou, peniazmi, zdravím či nefungujúcim vzťahom. Mali by sme poriadne oddychovať, dožičiť si poriadny spánok, kvalitnú stravu, no mnohí vieme, že to častokrát ignorujeme. Dobrým pomocníkom vám môžu byť vitamíny a doplnky stravy.

Pred vyskúšaním nového doplnku výživy sa však vždy radšej poraďte s lekárnikom či lekárom, najmä ak užívate iné lieky, ste v štádiu tehotenstva alebo plánujete otehotnieť.

Ak stres vo vašom živote naďalej pretrváva, zvážte možnosť porozprávať sa s lekárom, terapeutom alebo koučom o možných riešeniach. Nie je to žiadna hanba, naopak, veľmi sa vám uľaví.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar