Ako správne vybrať záclony či závesy?

Ako vybrat zavesy ci zaclony

Ozdobné vankúše, sviečky, kvety, drevené doplnky, mäkučký koberec alebo aj záclony a závesy dokážu s naším príbytkom vyčarovať divy. Spríjemniť, zútulniť, dodať nový nádych a šmrnc, vynoviť.

Záclony a závesy budete mať denne na očiach a navyše to nie je záležitosť, ktorú všetci kupujeme na dennej báze. Preto sme pre vás v Kombe zozbierali zopár šikovných rád, na čo si dať pozor pri výbere závesov a záclon.

Aký je rozdiel medzi záclonou a závesom?

Záclony slúžia najmä na dekoráciu okna, aby nepôsobilo príliš „naho“, a tiež aby nám jednoducho do interiéru nikto nevidel. Sú ušité z jemných, padavých materiálov a poznáme ich v dvoch dĺžkach:

  • krátka (s dĺžkou do polovice okien) – nazýva sa tiež vitrážka – poznáme ich najmä z kuchýň
  • dlhá – slúži najmä na zabránenie výhľadu do bytu a sú omnoho elegantnejšie

Záclony sú síce skvelým dekoračným doplnkom, no so zatienením si nedokážu poradiť.

Clonu nám dokážu vyčarovať práve závesy. Samozrejme, estetickú funkciu nevynímajúc. Len si predstavte, ako elegantne by pôsobila kombinácia závesov a dekoračných vankúšov ušitých z rovnakej látky.

Aj závesy delíme na dve skupiny podľa stupňa zatemňovacej látky:

  • tzv. „dim out“ závesy – dokážu zatemniť priestor so 70 – 75 % účinnosťou
  • tzv. „black out“ závesy – dokážu priestor zatemniť na 100 % a zároveň plnia úlohu tepelného izolanta 

V dnešnej modernej dobe majú však záclony a závesy skôr dekoračnú funkciu, nakoľko ich zatemňovaciu úlohu do značnej miery prebrali rolety, žalúzie či japonské steny.

Ako vymerať záves

Závesy dnes plnia skôr dekoračnú úlohu, no stále dokážu aj zatemniť interiér.

Dvakrát meraj a raz rež

Ak vám je toto príslovie známe, pri meraní záclon a závesov sa vám isto zíde. Vezmite si na pomoc meter a ten pomocou neho získate odpovede na dôležité otázky:

  • Aká je šírka okna?
  • Aká dlhá je závesná tyč, na ktorú budete záclonu alebo záves vešať?
  • Aká je dĺžka od tyče do miesta, kde má záclona alebo záves končiť?

Ak ste si vybrali záclonu a chcete, aby pôsobila vzdušne a padavo, musí byť dostatočne nariasená. Aj keď sa vám zdá, že tej látky je akosi priveľa, nezabúdajte na riasenie. Ak totiž objednáte menšie množstvo, po zavesení bude vyzerať stroho a nezvlnene.

Pri záclonách by ste sa mali riadiť heslom, že je potrebné minimálne dvojnásobné až trojnásobné riasenie – teda šírka záclony by mala byť dvoj či trojnásobkom šírky okna.

Čo sa týka jej dĺžky, odporúčame vám kupovať záclonu asi 1 cm nad parapetom, prípadne ak sa jedná o dlhé záclony či závesy, tak 2-3 cm od zeme. Moderné sú aj závesy, ktoré ležia až na zemi, no predstavte si, ako sa do nich bude zachytávať prach, teda veľmi praktické nie sú.

K dĺžke nezabudnite pripočítať asi 20-30 cm, ktoré si bude vyžadovať záhlavie a obruba.

Materiál je veľmi dôležitý

Pri výbere materiálu záleží jednak od vašich preferencií, štýlu zariadenia interiéru, aj od miestnosti, kam záves či záclonu vyberáte. Do obývacej miestnosti či spálne voľte elegantné, luxusným dojmom pôsobiace závesy. Vhodný je hodváb, či brokát.

Do detských izieb sa hodia skôr jednoduchšie bavlnené či syntetické materiály a do kuchýň si vyberajte záclony, ktoré sú nenáročné na údržbu, pretože ich budete pravdepodobne častejšie prať.

Záclony a závesy

Pred kúpou závesov a záclon si najprv dobre premyslite, aký štýl interiéru máte, a držte sa ho.

Vyberáme farbu a typ záclon a závesov

Pred nákupom novej záclony je dobré najprv si ujasniť, aký typ interiéru máte. Romantický, moderný, extravagantný, provensálsky, vintage? Tohto štýlu sa pri výbere záclon a závesov jednoznačne držte, aby ste nepomiešali v byte, ako sa hovorí, hrušky s jablkami. 

Ak vo vašom byte prevláda drevo, prírodné odtiene a teplé farby ako béžová, žltá, krémová, hnedá, olivová, ako päsť na oko by pôsobili biele záclonky s čipkovanou bordúrou.

No pozor, nespoliehajte sa iba na farebné kombinácie, do úvahy by ste mali zobrať celkový štýl interiéru. Pretože príťažlivo by nepôsobili ani síce krémové, ale lesklé záclony. S takýmto interiérom by krásne ladili bavlnené či syntetické nelesklé záclony s jednoduchým, prírodným vzhľadom.

Nemusíte sa však striktne držať pravidla tón v tóne. Efektne budú pôsobiť aj kontrastné závesy. Ak vo vašom byte dominujú striedme, tlmené farby, výborne ich „rozbijete“ extravagantným výrazným závesom. 

Nezabúdajte tiež na to, že aj pri závesoch a záclonách platí, že svetlé farby priestor opticky rozžiaria a zväčšia. Naopak, tmavé farby ho zmenšia a zútulnia.

kontrastný záves

Závesy dokážu krásne oživiť  a doplniť interiér, a pritom mu môžu dominovať iba dve hlavné farby.

Pri výbere záclon a závesov choďte na istotu. Popozerajte si rôzne inšpirácie na internete, premyslite si, akej farby sú steny, gauč a kreslá, obrazy, dominantné prvky v domácnosti. Všetko by malo pekne ladiť nielen farebne, ale aj materiálovo a štýlovo. Pri meraní radšej pridajte ako uberte na metráži a nezabúdajte na riasenie. A najmä, počúvajte svoju intuíciu, tá nám väčšinou vždy dobre poradí.


O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar