Pleseň na stenách môže ohroziť vaše zdravie. Ako sa jej zbaviť?

Sprej proti plesni

Pleseň na stenách to nie sú len nevzhľadne vyzerajúce tmavé škvrny na múroch vášho domova, ale predovšetkým možný zdroj nákaz ohrozujúci vás i vašu rodinu.

Ako si s nimi poradiť a vyhnať pleseň zo stien raz a navždy? 

Čo je pleseň? Ako vzniká pleseň na stenách?

Plesne sú mnohobunkové huby vytvárajúce povlak (zvyčajne) tmavej farby. Veľmi dobre sa im darí vo vlhkom prostredí, kde majú dostatok živín potrebných pre svoj rast, ale aj rozmnožovanie. 

Práve vlhké prostredie predstavuje jeden z najčastejších dôvodov vzniku týchto nepríjemných spoločníkov.

Dôvodov, prečo vzniká pleseň na stenách však môže byť ďaleko viac. Niekedy sa pod ňu podpisuje iba jeden faktor, inokedy zas ide o kombináciu viacerých faktorov súčasne. 

K najčastejším príčinám vzniku plesní možno zaradiť: 

 • nedostatočne vetraný priestor, 
 • vysoká vlhkosť v priestoroch, vlhké omietky, vlhké murivo,
 • nevhodný spôsob vykurovania,
 • nábytok umiestnený tesne k stenám,
 • podlahové krytiny, pod ktoré preniká voda, 
 • zlé inštalovanie okien, 
 • zlé zateplenie budovy.

Zistenie príčiny, resp. zdroja plesní a jeho odstránenie je nesmierne dôležité, pokiaľ chcete predísť opätovnému vytváraniu týchto nevzhľadne vyzerajúcich a zdraviu škodlivých škvŕn.

Predtým než sa teda pustíte do likvidácie plesne na stene, venujte dostatočnú pozornosť aj zdroju vzniku plesní.

Tip od experta

"Plesne sú nielen estetickým, ale aj deštrukčným, a hlavne hygienicky škodlivým faktorom užívania budov. Niektoré z nich sú toxigénne, spôsobujú alergie a ochorenia.

Mikroskopické huby sú schopné prenikať do tkaniva človeka a vyvolať mykózu, ktorá ohrozuje najmä ľudí s narušenou imunitou.“


Mária Búciová z Katedry technológie stavieb Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity

Pleseň na stene a zdravie

Pri plesniach na stenách rozhodne nejde len o estetickú záležitosť. Plesne totiž môžu negatívne pôsobiť aj na zdravie človeka, ktorý sa v priestoroch s plesňami zdržiava. 

Spóry plesní uvoľňované do ovzdušia a následne vdychované obyvateľmi domu spôsobujú precitlivenosť, ktorá môže mať za následok: 


Zvýšená chorobnosť

Zvýšená chorobnosť zahŕňa opakované infekcie dýchacích ciest, upchaný nos, kašeľ, bolesti hrdla i sťažené dýchanie, ktoré môžu viesť až k rôznym alergiám s chronickým charakterom. 

Nezriedka sa objavujú i kožné problémy - svrbivé vyrážky či ekzémy


Poruchy imunitného systému/vysilenie imunitného systému

Všetky vyššie spomenuté príznaky, ktoré pretrvávajú dlhodobo alebo sa opakovane vracajú, môžu viesť až k poruchám imunitného systému a k jeho vysileniu. 


Svetová zdravotnícka organizácia WHO vo svojej príručke ku kvalite vzduchu v interiéri v súvislosti s vlhkosťou a plesňami vymedzila nasledovné ochorenia: 

 • astma,
 • alergie, 
 • zápaly priedušiek,
 • dýchavičnosť,
 • chronický kašeľ,
 • infekcie  dýchacích ciest,
 • svrbenie a podráždenie.
Plesne na stene a zdravie

Život v priestoroch napadnutých plesňami môže spôsobovať zvýšenú chorobnosť. 

Ako odstrániť pleseň zo steny?

Pokiaľ už máte jasno v tom, čo pleseň na stene vášho príbytku spôsobuje, môžete sa pustiť do jej odstránenia. 

Aké máte možnosti? 

Pleseň na stene a ocot ako prírodná pomoc

Pokiaľ nechcete hneď siahať po prípravkoch z drogérií, prostriedok na zničenie plesní nájdete aj vo vašej domácnosti.

Ocot je sám o sebe považovaný za netoxický, biologicky odbúrateľný a navyše aj lacný prostriedok, ktorý sa na dezinfekciu používa už roky. Obsahuje 5 až 8 % kyseliny octovej, ktorá dokáže ničiť baktérie a vírusy - poradí si s množstvom patogénov osídľujúcich vašu domácnosť. 

Ocot má v domácnosti pri upratovaní široké možnosti využitia, pozor však na to, že čistenie ním nie je vhodné pre akýkoľvek povrch. 

Pri použití octu na pleseň na stene zmiešajte ocot s vodou, a to v pomere 1:1 a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Následne striekaním aplikujte na stenu a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Potom zotrite handričkou. 

Zmes sódy bikarbóny, peroxidu vodíka a octu na pleseň na stenách

Vyskúšať môžete aj zmes sódy bikarbóny, peroxidu vodíka a octu k pomere 1:1:1.

Túto zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na miesto postihnuté plesňou a nechajte pôsobiť 20 minút. Nakoniec zotrite handričkou. 

Čajovníkový olej

Jednou z možností, ako na plesne na stene je aj čajovníkový olej, ktorý zoženiete v zdravej výžive alebo v drogérii. 

Do 0,5 l vody pridajte dve čajové lyžičky čajovníkového oleja, dobre premiešajte a pomocou fľaše s rozprašovačom aplikujte na pleseň. 

Pri použití na pleseň na stenách nie je potrebné zotierať. Pri aplikácii na kachličky alebo iný stierateľný povrch nechajte pôsobiť približne hodinu a a zotrite. 

Postrek z prášku na pečenie

Ďalšou alternatívou z domácnosti je aj prášok do pečiva zmiešaný s vodou. 

Do 0,5 l vody pridajte jeden prášok do pečiva, nastriekajte na miesto s plesňou a nechajte pôsobiť. Podľa povrchu následne môžete pleseň zotrieť. 

Sprej proti plesni

V drogériách zoženiete aj rôzne prostriedky určené priamo na pleseň na stenách, ale aj na rôzne iné povrchy, ako napríklad drevo, kameň, plasty, silikón, keramika, obklady či smalt. 

Niektoré prípravky určené na plesne sú biocídne, teda pri prekročení limitov biocídnych zložiek môžu mať na ľudské zdravie negatívny vplyv. A nielen to. Prípravky na báze chlóru (pri aplikácii na plesne na stene) neraz môžu doslova rozožrať aj samotnú omietku a teda narobiť ešte viac škody ako úžitku. 

Aj preto sú v ponuke šetrnejšie prírodné prípravky na odstránenie plesne na stene.

Tieto prípravky zvyčajne využívajú na boj s plesňami peroxid vodíka a striebra. Peroxid vodíka napáda bunečné steny mikroorganizmov a striebro zas pôsobí v ich vnútri.

Na dezinfikovanom povrchu zostávajú stopy striebra, ktoré pomáhajú predchádzať opätovnému vzniku plesní. A to všetko bez škodlivého vplyvu na zdravie človeka. 

Ako odstrániť pleseň zo steny

Použitie spreju proti plesni na stenách dôkladne zvážte, pretože ľahko môže poškodiť omietku.

3 kroky ku zbaveniu sa plesní na stene natrvalo

1. Odstráňte pleseň na stenách

Pomocou niektorého z vyššie uvedených spôsobov odstráňte pleseň zo steny. Či už sa rozhodnete pre menej invazívne spôsoby, ako ocot či sóda bikarbóna alebo siahnete po biocídnych prípravkoch, je na vás. 


2. Zbavte sa vlhkosti, ale aj tepelných mostov

Jednou z najhlavnejších príčin vzniku plesní je vlhkosť, ktorá sa vytvára na studených miestach, známych aj pod označením tepelné mosty.

Dnes sú už však k dostaniu termoizolačné maliarske farby, ktoré slúžia na zvýšenie povrchovej teploty stien. Vytvárajú tak nehostinné prostredie pre plesne. Okrem toho tiež prispievajú k celkovej tepelnej pohode priestoru. 


3. Použite protiplesňový náter

Veľmi populárne sú aj protiplesňové nátery pomocou farieb zabraňujúcich rastu plesní. Povrchy týchto náterov majú schopnosť samé sa trvalo dezinfikovať a teda neumožňujú plesniam vzniknúť. 

A čo biela pleseň na stene?

Nepozdáva sa vám vzduch vo vašej kúpeľni? Možno máte na stenách pleseň, o ktorej ste ani netušili. 

Pleseň môže mať totiž okrem tmavej podoby aj inú farbu - zelená, krémová, modrá, šedá či biela pleseň na stene nie je taktiež ničím neobvyklým.

Na rozdiel od jej viditeľnejších variantov, bielu pleseň na stene len tak ľahko nespozorujete. To, že niečo nie je v poriadku si všimnete kvôli nepríjemnému zápachu. 

Vo všeobecnosti sa bielej plesni nevenuje až taká pozornosť, ako jej tmavým variáciám, a to aj napriek tomu, že na zdravie človeka môže taktiež vplývať negatívne. Rovnako ako tmavá pleseň, aj biela pleseň spôsobuje rôzne alergické reakcie, dýchacie i kožné problémy. 

Biela pleseň sa môže objaviť na stenách, ale taktiež aj na drevenom nábytku či na textíliách a veľmi často ju nájdete napríklad aj v kvetináči na hline. Zvyčajne sa objaví tam, kde je vysoká vlhkosť. 

Ako odstrániť bielu pleseň zo stien? 

Na vyhubenie bielej plesne zo stien môžete použiť rovnaké prostriedky, ako na tmavú pleseň. Poslúži vám ocot, čajovníkový olej, zmes peroxidu vodíka, sódy bikarbóny a octu, roztok z prášku na pečenie či sprej proti plesni. 

Tieto prostriedky môžete využiť aj v prípade, keď objavíte pleseň na textíliách. 

Biela pleseň na stene

Biela pleseň taktiež negatívne vplýva na zdravie človeka. 

Pleseň na stenách v byte: Keď má problém aj váš sused

Pleseň na stenách sa môže objaviť nielen v dome, ale aj v byte. Dôvody pritom môžu byť v oboch prípadoch rovnaké, teda nedostatočné vetranie, vysoká vlhkosť či nesprávne zateplenie budovy. 

Pleseň na stene v byte však môže vzniknúť aj z dôvodov, o ktorých nemusíte mať ani tušenie. Šporovlivá susedka pod vami, ktorá sa radšej naoblieka, ako by mala prikúriť či povodeň u susedov nad vami, ktorú ste síce nemali šancu spozorovať, no steny stihli navlhnúť. 

Pri plesniach na stenách bytu sa vždy zamerajte na zistenie príčiny a potom konajte. Ak máte podozrenie, že príčina plesní na stenách vášho bytu môže tkvieť u susedov, neváhajte sa na nich obrátiť, prípadne na domovníka.

Pleseň v novostavbe? Nič neobvyklé! 

Pleseň na stenách sa vonkoncom netýka len starých stavieb, domov a bytov. Tmavé, zapáchajúce škvrny čoraz častejšie pozorovať aj na stenách novostavieb. 

Dôvodov môže byť hneď viacero. Pozrime sa na tie najčastejšie. 


Rýchle novostavby

Toto je jeden z tých najčastejších dôvodov. Stavby postavené za vlhkého počasia, rýchlo odovzdané svojim majiteľom, bez toho, aby najprv poriadne vyschli a nechali sa vyzrieť.


Nové technológie

V stavebníctve sa v súčasnosti pracuje s rôznymi novými technológiami. Jednou z nich je aj sadrokartón obsahujúci celulózu, na ktorej rada cudzopasí pleseň.


Tepelné mosty

Tepelné mosty môžu stáť nielen za tepelnými únikmi a teda zvýšením účtov za vykurovanie, ale tiež aj za plesňami. 

Ide o najstudenejšie miesta, ako rohy či časti nad oknami, kde dochádza k tepelnej výmene a kde sa zráža vlhkosť. Často môže ísť aj o dôsledok nesprávne zvolenej izolácie. 

Tip od experta

"Sadrokartón obsahuje celulózu, ktorú obľubuje nebezpečná čierna huba. Hubám sa darí aj na mnohých moderných omietkach, lebo sa pri nich používajú organické prísady. Ideálne ‚protiplesňové‘ bolo z tohto pohľadu anorganické vápno. Dnes vám však už málokto bude ochotný natierať ním stenu päť ráz – chce to fortieľ a čas."


Docentka Ing. Elena Piecková

Na záver

Pleseň na stenách predstavuje problém, pred ktorým netreba zatvárať oči, ale konať skôr, než sa stihne podpísať pod vaše zdravie. 

Dnes už existuje veľa možností, ako sa zbaviť plesne na stenách účinne a hlavne natrvalo. O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar