Vyrobte si domáce čistiace prostriedky

Domáce čistiace prostriedky


Počuli ste už o domácej výrobe čistiacich prostriedkov? Pre naše babičky to bola samozrejmosť a hoci dnes máme na výber z obrovského množstva prostriedkov, nie vždy naplnia naše očakávania a slová z reklamných sloganov.

Na výrobu domácich čistiacich prostriedkov možno použiť suroviny, ktoré sa bežne vyskytujú v každej domácnosti.

Prečo domáce čistiace prostriedky?

Keď v obchode navštívite oddelenie drogérie a čistiacich prostriedkov, obklopia vás farebné fľaštičky s rôznymi nápismi, cenami a vôňami. Sú rozdelené v kategóriách podľa materiálu a povrchu, ktoré sa s nimi dajú čistiť. A tak dnes kúpite čistiaci prostriedok, ktorý je určený na umývanie podláh drevených, laminátových, kamenných, ale i na sanitu, sklokeramické dosky, umývačky riadu, či práčky. A nielen to, je toho oveľa viac.

Väčšina z nich je zmesou rôznych chemických látok, ale niektoré sa pýšia aj označenám BIO či EKO. Hoci výber máme široký, čoraz viac ľudí siaha po doma vyrobených čistiacich prostriedkoch. Prečo?

Dôvodov môže byť viacero. Niektoré gazdinky po nich siahajú preto, lebo im záleží na ekológii a životnom prostredí a nechcú nakupovať veľa rôznych plastových fľaštičiek s chémiou. Iní zase volia domáce čistiace prostriedky zo zdravotných dôvodov - alergici alebo ľudia s citlivou pokožkou, ktorým zmes chemikálií jednoducho nerobí dobre.

Existuje ešte tretia skupina ľudí a to sú tí, ktorí chcú jednoducho ušetriť. Áno, doma vyrobené čistiace prostriedky nie sú len ekologické, ale aj ekonomické!

Byť EKO friendly je trendy

Správať sa ohľaduplne voči prírode dnes začína byť nevyhnutnosťou. Našťastie, vďaka mnohým jednotlivcom i hnutiam sa z toho stáva trend, ktorý je pre našu planétu prínosom. Doma vyrobené čistiace prostriedky sú účinné a nestoja viac ako pár centov. Vyrobíte si ich jednoducho a navyše nedráždia pokožku tak, ako tie z obchodu.

Domáce čistiace prostriedky

Mydlo

Pripraviť si domáce mydlo je skvelý nápad. Nielen, že tvorí dennú súčasť osobnej hygieny, možno ho použiť aj ako zložku iných doma vyrobených čistiacich prostriedkov. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a ak ste kreatívna duša, tiež si prídete na svoje. Výrobou mydla ohúrite aj deti, ktoré sa môžu hravo pridať.

Môžete postupovať dvomi spôsobmi:

  1. studený spôsob výroby mydla: pri jeho výrobe sa používa hydroxid sodný, ktorý je však veľmi nebezpečný, pretože leptá pokožku. Pri neopatrnosti si teda môžete ublížiť, navyše, treba počkať určitú dobu, aby bolo mydlo vhodné na použitie. Oveľa bezpečnejší je druhý spôsob.
  2. teplý spôsob výroby mydla: pri výrobe pracujete s polotovarom - mydlovou hmotou, resp. s glycerínom. Táto hmota môže byť priehľadná alebo biela, stačí ju rozpustiť v hrnci, pridať vonné oleje, prípadne prírodné farbivo, oleje, či bylinky. Následne ju nalejete do formy a necháte stuhnúť. Potom mydlo používate bežným spôsobom. Na výrobu mydla si vyčleňte jeden hrniec, v ktorom už nebudete variť potraviny. Neodporúča sa zmes veľmi miešať, aby sa do nej nedostali bublinky, ktoré su v mydle nežiaduce. Pekné mydlo je nielen praktické, ale je vhodné aj ako darček pre milovanú osobu.
Domáce čistiace prostriedky

Prípravok na umývanie riadu

Dnešná domácnosť sa bez prípravku na umývanie riadu nezaobíde, aj keď má umývačku riadu, pretože nie všetko do nej patrí. Jeho príprava je však veľmi jednoduchá.

Vyrobíte ho približne z 1 šálky prírodného mydla, 1 a ½ šálky vody, 2 lyžic octu a ⅓ lyžice kryštalickej sódy. Všetko dajte do kastrólika a miešajte, kým sa zmes nerozpustí. Potom ju nechajte vychladnúť a nalejte do fľaštičky, či dávkovača prostriedku. Pred každým použitím zmes pretrepte a po umytí riad dôkladne opláchnite. 

Domáce čistiace prostriedky

Prášok alebo gél na pranie

Pripraviť si doma kvalitný a účinný prací prášok, či gél nie je až taká veda, ako počúvame v reklamách. Naopak - je to veľmi jednoduché. Či už uprednostňujete jedno alebo druhé, oboje si môžete pripraviť aj doma.

Na výrobu prášku na bielu bielizeň vám postačí 250 g tuhého mydla (ideálne ekologické, či doma vyrobené), 100 g práškovej alebo perličkovej sódy na pranie (ak použijete kryštalickú, dajte 250 g),100 g sódy bikarbóny. Mydlo nastrúhajte na nerezovom strúhadle, prisypte sódu na pranie aj sódu bikarbónu. Dobre premiešajte a skladujte v uzatvárateľnej nádobe. Na 5 kg špinavého prádla sa odporúča dávnovať asi 3 - 4 lyžice prostriedku. Záleží však aj od tvrdosti vody, čím tvrdšia voda je, tým viac pracieho prípravku potrebujete. Pri bielizni z vlny však buďte opatrní a používajte radšej špeciálne prípravky vhodné na vlnu s obsahom lanolínu. 

Pri výrobe gélu na pranie je proces ešte jednoduchší. Dajte zohrievať asi 4 l vody a nastrúhajte do nej 250 g mydla (ideálne marseillské). Miešajte, kým sa mydlo nerozpustí a potom pridajte 100 g práškovej sódy na pranie a pre vôňu zopár kvapiek esenciálneho oleja. Vznikne tuhá gélová hmota, ktorú aplikujte priamo do bubna práčky a použite dávkovanie 3 - 4 lyžice. 

Domáce čistiace prostriedky

Čistič vodného kameňa

Hoci existuje veľa prostriedkov na vyčistenie vodného kameňa, najlepší zostáva obyčajný ocot. Skvele vyčistí rýchlovarné kanvice, stačí ho pridať spolu s vodou v pomere 1:1 a nechať variť. Skvelým pomocníkom je aj pri čistení toaliet a umývadiel. Ocot nalejte do fľašky s rozprašovačom a pofŕkajte nim povrch sanity. Nechajte pôsobiť a potom opatrne handričkou vyčistite.

Hoci existuje veľa prostriedkov na vyčistenie vodného kameňa, najlepší zostáva obyčajný ocot. Skvele vyčistí rýchlovarné kanvice, stačí ho pridať spolu s vodou v pomere 1:1 a nechať variť. Skvelým pomocníkom je aj pri čistení toaliet a umývadiel. Ocot nalejte do fľašky s rozprašovačom a pofŕkajte ním povrch sanity. Nechajte pôsobiť a potom opatrne handrdičkou vyčistite. 

Na čo ešte možno využiť ocot?

Ocot má široké využitie, je vhodné ho použiť pri čistení okien, či zrkadiel. Skvelý je aj na čistenie batérií v kúpeľni alebo v kuchyni. Môžete ho použiť aj do umývačky riadu miesto leštidla - v pomere 1:1 s vodou dodá vašim pohárom lesk za pár centov.

Ocot pridávajú mnohé gazdinky aj do práčky na zmäkčenie bielizne miesto aviváže. V kombinácii so sódou bikarbónou dokáže ocot zázraky aj s upchatým odtokom - do otvoru nasypte pol šálky sódy bikarbóny a zalejte rovnakým množstvom zohriateho octu. Nezľaknite sa reakcie a následného bublania, ktoré spôsobí rozpustenie nečistôt. Po pár minútach ho prelejte horúcou vodou, ktorá všetko spláchne preč.

Domáce čistiace prostriedky

​​​Kedy si dať pozor

Hoci ocot je skvelý pomocník, existujú povrchy, na ktoré by ste ho používať nemali. Ide granit, mramor a o prírodný kameň, ktoré by agresívny ocot mohol poškodiť. Čistý ocot môže tiež spôsobiť zmenu na farbe drevenej podlahy, preto voľte radšej šetrnejšie prípravky. 

Iní pomocníci v kuchyni​​

S pripálenými hrncami vám jednoducho pomôže sóda bikarbóna. Stačí ju nasypať na pripálené miesto, zaliať vodou a povariť, pripálenina sa uvoľní. Na čistenie rúr na pečenie je vhodná sóda, ale aj prášok na pečenie. Rúru navlhčite, posypte sódou alebo práškom na pečenie a nechajte pôsobiť. Potom zotrite vlhkou handričkou. Dobrým pomocníkom je aj citrón - nielen jeho šťava, ktorú môžete použiť na odstránenie fľakov z oblečenia, ale aj kôra, ktorou môžete čistiť mikrovlnku alebo ju použiť ako osviežovač do umývačky riadu. 

Domáce čistiace prostriedky

Záver

Vyrobiť si čistiace prostriedky doma je nielen ekologické, ale aj ekonomické. Čím jednoduchšie prípravky vo svojej domácnosti budete používať, tým čistejšie ovzdušie budete mať. Navyše doma vyrobené prostriedky sú vhodné aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. 

O autorovi

Lucia Súkeníková
 

Lucia je milovníčkou dobrého jedla a čas strávený v kuchyni je pre ňu relaxom.

Je autorkou úspešných kníh Moje skvelé jedlo, Moje skvelé koláčiky a Recepty našich starých mám. Jej receptami sa môžete inšpirovať na blogu moje-jedlo.sk alebo na instagrame moje.jedlo. Okrem blogovania rada píše na rôzne témy. V súkromnom živote je mamou 2 chlapcov.

Pridajte komentár ku článku

avatar