Ako premeniť obyčajnú vázu na kľúčový dizajnový prvok v miestnosti?

Váza ako nadčasová dekorácia

Dekorovanie interiéru je často o malých detailoch. Správna váza môže výberom materiálu, dizajnu i veľkosti upútať na seba pozornosť a stať sa kľúčovým prvkom v miestnosti. Pokiaľ ju naplníte aj vyhovujúcimi kvetmi, oživíte akýkoľvek kút interiéru.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si perfektnú vázu pre váš domov, a zároveň ju kreatívne umiestniť v interiéri.

Estetický a praktický doplnok zároveň

Váza je nadčasovou dekoráciou. Slúži ako estetický doplnok, ale zároveň má aj praktické využitie. Niektoré vázy sú prispôsobené viac estetickej funkcii, čo možno vidieť na ich vlastnostiach. Patria sem napríklad ťažké vázy, ktoré nie je možné ľahko prenášať a napúšťať vodou, preto slúžia výhradne ako dekorácia, do ktorej môžete uložiť umelé kvety alebo suché rákosie. 

Dekorovanie pomocou váz je jednoduchý spôsob ako vyzdobiť domov, či už ich doplníte krásnymi kvetmi alebo ich použije ako okrasný predmet. Existuje niekoľko typov váz, a tiež množstvo spôsobov, ako ich umiestniť v interiéri. Najčastejšie ich nájdeme na jedálenskom stole, konferenčnom či príručnom stolíku, ale môžu byť tiež súčasťou iných rafinovanejších výzdob. Aby sme vám pomohli získať inšpiráciu, zhrnuli sme niekoľko tipov, ako si vybrať správnu vázu, ako ju umiestniť v interiéri, a tiež niekoľko kreatívnych nápadov na použitie váz miesto ich klasického využitia. (1)

váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako dizajnový prvok interiéru

Váza je estetický, ale aj praktickým doplnkom v interiéri, ktorý môže mať množstvo kreatívnych využití. 

Ako si vybrať správnu vázu? 

Pri výber vázy je potrebné zvážiť niekoľko definujúcich vlastností, ktoré ju robia jedinečnou. Patrí medzi ne veľkosť, tvar, materiál, funkčnosť a farba.

Zanedbateľný nie je ani bezpečnostný prvok, najmä ak máte malé ratolesti. Vyrábajú sa aj plastové vázy, ktoré pôsobia na prvý pohľad ako keramické. Materiál im v určitých prípadoch neuberá na štýle. Nezabudnite zvážiť všetky detaily zároveň, aby ste dosiahli balans. 

Veľkosť vázy je podstatná

Najvhodnejšia veľkosť vázy závisí od typu umiestnenia a od kvetov, ktoré chcete do nej vložiť. Niektoré vázy sú príliš malé na zväzok či kyticu kvetov, maximálne do nej zmestíte drobné fialky. Pri tradičnom aranžovaní platí pravidlo, že dĺžka stoniek kvetov by nemala byť väčšia ako 1,5 až dvojnásobok výšky vázy. Ďalším pravidlom je, že šírka vázy by mala byť aspoň dvojnásobok výšky najvyššej stonky. 

Väčšia váza môže rušiť jedálenský stôl. Naproti tomu malá váza môže byť ideálnou voľbou na stôl, poličku alebo parapet. Nie je tiež vhodné umiestniť veľkú podlahovú vázu do malej miestnosti, kde bude viac prekážať ako skrášľovať. Na druhej strane úzka váza môže dobre fungovať v prázdnom rohu. 

váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako dizajnový prvok interiéru
váza ako dizajnový prvok interiéru
váza ako dizajnový prvok interiéru
váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako dizajnový prvok interiéru

Aký tvar vázy si zvoliť? 

Ďalším dôležitým bodom pri výbere vázy je samotný tvar vázy. Niektoré kvety vyniknú vo vázach s úzkym hrdlom, zatiaľ čo iné nie. Pri výbere tvaru vázy prihliadajte na jediné kritériu. Typ kvetu, ktorý plánujete vložiť do vázy, určí aj typ vázy, ktorú by ste mali preferovať. Vysoká ruža sa hodí pre vyššiu vázu s úzkym hrdlom, ale jarné kvety ako tulipány alebo narcisy, lepšie vyniknú v mierne rozšírenej váze.

  • Moderné hranaté vázy možno nájsť v rôznych veľkostiach, od malých dekoratívnych kúskov až po veľké predmety. Ak chcete viesť do interiéru originalitu, ide o vhodný kúsok, ktorý zaujme. 
  • Váza tvaru presýpacích hodín je doplnok, ktorý ponúka nadčasový dizajn. Je možné je perfektne zladiť s akýmkoľvek typom dekorácií, modernými, tradičnými aj nadčasovými. Vyznačuje sa pútavým tvarom, v spodnej časti je široká a v strede úzka. Jednoduchý, ale zaujímavý dizajn vám dovoľuje aranžovať kvety akýmkoľvek spôsobom.
  • Guľatá váza sa často vyrába s úzkym hrdlom, ale možno ju nájsť aj s rozšíreným. Je klasickým typom vázy, ktorá má svoju tradíciu. Zmestíte do nej niekoľko kvetov, ktoré ju krásne doplnia. 
  • Valcové vázy pôsobia moderne, pričom poskytujú aj prvok jednoduchosti, ktorý možno použiť na pozdvihnutie akéhokoľvek interiéru. Môžete si vybrať akýkoľvek materiál - keramika, drevo, sklo, a tieto vázy sa stanú dokonalým nadčasovým doplnkom každého priestoru.
váza ako dizajnový prvok interiéru

Aký materiál preferovať?

Medzi najobľúbenejšie materiály patrí sklo. Zvýrazňuje prírodný prvok rastlín, čo pôsobí veľmi esteticky. Nepriehľadný materiál ako kameň, keramika, drevo, kov alebo plast, ktoré sú skvelé v tom, že sú praktické. Nevidno na nich škvrny, šmuhy a podobne. Najdôležitejšie, aby materiál vázy dopĺňať štýl miestnosti, do ktorej ju chcete umiestniť. 

  • Keramická váza je veľmi všestrannou vázou, ktorá je rovnako ako dekorácia, tak aj praktický doplnok. Môžete ju použiť na jednoduché aranžovanie kvetín až po zložitejšie aranžovanie ruží a ľalií.
  • Kovová váza je bytovou dekoráciou, ktorá nevyjde z módy. Je veľmi odolná a nenáročná na údržbu. Je vyrobená z nehrdzavejúcich kovov, ako je hliník, mosadz, bronz, čo znamená, že vplyvom vonkajších podmienok nezhrdzavie. 
  • Drevená váza je jedinečná tvarom, textúrou, čím oživí každý priestor. Je do istej miery aj netradičná, preto musíte prihliadať na to, či sa hodí k aktuálnu štýlu vášho interiéru.
  • Plastová váza je cenovo dostupným variantom, ktorý takmer dokonale kopíruje vzhľad váz z keramiky či iných materiálov. Nájdete ju v rôznych tvaroch a veľkostiach, a tiež farebných dizajnoch.  
váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako dizajnový prvok interiéru
váza ako dizajnový prvok interiéru

Prihliadajte na farbu vázy

Pri výbere farby je dôležité prihliadať na štýl a konkrétnu farebnú paletu priestoru, do ktorej ju chcete umiestniť. Premýšľanie o tých detailoch vám pomôže zúžiť možnosti, a tiež to, ktorý odtieň si vybrať. Ak máte problém s výberom, je lepšie sústrediť sa na neutrálne tóny, ktoré budú sedieť v interiéri. 

Váza prírodnej farby predstavujú spôsob, ako oživiť miestnosť. Patria sem prirodzené a jemné tóny, ktoré nikdy nevyjdú z módy, ako krémová, hnedá, béžová, modrá, zelená. Tieto jemné farby sú nadčasové a skvele doplnia akúkoľvek miestnosť.

Naopak svetlé farby sú výraznejšie, odvážnejšie a okamžite upútajú pozornosť. Jasné farby nie sú vhodné do každého interiéru, ale naopak jemnejšie pastelové odtiene oživia aj strohý priestor. (2)

váza ako dizajnový prvok interiéru
váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako nadčasový doplnok miestnosti
váza ako dizajnový prvok interiéru

Ako použiť vázu?

Pri umiestnení vázy je podstatné zvážiť veľkosť vázy a je účel. Pokiaľ ide o čisto dekoratívny doplnok, skvele sa bude vynímať na poličke, ale pokojne aj ako samostatne stojaca vysoká váza v kúte miestnosti. Jej hlavnou funkciou je ozdobiť miestnosť, ale zároveň nesmie prekážať v priestore. 

Samostatne stojaca váza 

Jedným z najpopulárnejších trendov v oblasti bytových dekorácií sú vysoké podlahové vázy. Sú ideálne na sušené kvety alebo veľké kytice, ale aj ako prázdne, ktoré vynikajú svojou textúrou. Zvyčajne sa umiestňujú do rohov miestnosti. Pôsobia elegantne, a tiež ako dominantný dekoračný prvok v interiéri.

Ak chcete vázu položiť na zem, mala by mať minimálne 30 centimetrov, aby nezanikla. Ak je váza dostatočne vysoká, môže byť pokojne umiestnená na podlahe. Samostatne stojaca vázy môžete umiestniť aj v páre po boku dverí, aby ste dosiahli vizuálny balans.

Vintage súčasť stola 

Tradičné umiestnenie vázy je na stôl, a pokiaľ je doplnená o sezónne kvety, prináša prírodný prvok do priestoru. Bežne ju nájdeme ako súčasť jedálenského stola, ale vynikne aj na recepčnom pulte, písacom stole, konferenčnom stolíku a podobne. Krásne dopĺňa stôl a oživuje jednoducho pôsobiaci priestor. Nemusíte mať strach odchýliť sa od sklenenej vázy a pokojne môžete použiť aj keramickú. Ide bezmála o dekoráciu, ktorá sa vám zapáči. 

Dekorácia na rímse krbu

Usporiadanie niekoľkých váz v rôznych tvaroch a veľkostiach, je dobrý spôsob, ako vytvoriť originálnu dekoráciu. Môžete si vybrať ručne vyrábané keramické či sklené vázy, ktoré tvoria sériu niekoľko za sebou rozložených váz a vzájomne sa dopĺňajú, čím vytvoríte naozaj pekný dekoratívny prvok. Umiestniť ich môžete na rímsu krbu, ale aj na priestranné okno či poličku.

Rozjasnite s kvetmi chodbu či vstupnú halu

Miestnosť, v ktorej vítate hostí, je dokonalým priestorom na umiestnenie váz plných čerstvých kvetov. Môžete ich položiť na konferenčný stôl, pult a komodu. Dokonale pôsobia v dome, v pracovni či čakárni, ak vítate klientov. Pokiaľ ich nemôžete neustále obmieňať o živé kvety, vázy môžete skrášliť aj umelými doplnkami, ktoré pôsobia realisticky. 

Estetický doplnok v interiéri

Usporiadanie niekoľkých remeselných váz v poličke či knižnici, môže vytvoriť zaujímavý interiérový doplnok. Je to tiež ideálne riešenie, ak máte plno zaujímavých a netradičných váz, ktoré nechávate niekde zabudnuté v poličke. V kombinácií s umeleckými dielami, knižkami, ale aj ako samostatne stojace medzi soškami, môžu naozaj okúzliť. Vytvoríte si tým vlastnú zbierku, ktorá zaujme návštevníkov a vytvorí tak doplnok, ktorý esteticky obohatí interiér.

Prázdne vázy nemusia byť nudné

Interiér môžete vyzdobiť aj prázdnymi vázami. Pokiaľ sú v krásnych farbách, majú rôzny sochárske tvary, textúry a zdobenia, potom fungujú rovnako dobre prázdne ako naplnené kvetmi. Môžu byť krásnymi doplnkami, ktoré vystavíte na parapetu, v knižnici, na poličku ako zaujímavý detail výzdoby. (3)

Kreatívne použitie váz

Zapojte svoju dizajnérsku fantáziu a rozhliadnite sa po svojom príbytku, kde by sa hodila ako štýlový prvok v miestnosti. Kúpeľňa, vstupná chodba, kuchyňa? Váza má toľko kreatívnych využití. 

1. Použite ju ako kvetináč

Zasaďte do vázy obľúbený sukulent alebo kaktus. Ak je váza priehľadná, krásne v nej vynikne pôda a jednotlivé vrstvy zeminy. Spodok vázy vyplňte kameňmi, štrkom a vrstvu zeminy zmiešajte s pieskom. Vznikne vám praktický a neobyčajný kvetináč. Už len uložte váš obľúbený kaktus alebo niekoľko menších súčasne, a týmto vytvoríte nový spôsob využitie vázy vo vašej domácnosti. 

váza ako kvetináč
váza ako nadčasový doplnok miestnosti

2. Praktický doplnok v kúpeľni

Váza nájde svoje využitie aj v kúpeľni. Možno ju použiť na estetické odkladanie toaletných potrieb, akými sú vatové tampóny a tyčinky, ale pokojne aj ako držiak pre hrebeň, rúže, maskary. Oživíte tak kultúru vo vašej kúpeľni a praktické veci budete mať vždy poruke.

3. Držiak na perá

Môžete z nej vytvoriť aj praktický držiak na perá, ale aj iné písacie či kancelárske potreby. Pracovný stôl bude pôsobiť oveľa estetickejšie. Všetky farebné perá, zvýrazňovače, ceruzky, môžete uložiť do vázy. V tomto prípade je opäť super použiť priehľadnú vázu, aby ste ľahko videli, čo máte vo vnútri uložené. 

4. Vytvorte si DIY lampu

Vytvorte si vlastnú lampu úplne jednoducho len tým, že umiestnite LED drôtené svetielka do farebnej priesvitnej vázy. Môžete tak vytvoriť skvelú atmosfére v miestnosti, na terase, balkóne, ale aj ozdobiť nejaký slávnostnú sálu. Je to skvelý spôsob ako dekorovať miestnosť pri určitej príležitosti. 

5. Svietnik

Pomocou vázy si môžete vytvoriť aj veľmi pekný svietnik, ktorý dokáže dokonale premeniť atmosféru v miestnosti. Umiestnite svoju obľúbenú sviečku do farebnej vázy z číreho skla a vytvorte slávnostnú atmosféru na večierku, pri oslave, svadbe, alebo len vo svojej izbe. Ozvláštnite ho doplnkami, akými sú kávové zrná, žalude zo stromu a podobne. (4)

váza ako nadčasový doplnok miestnosti

Kreatívne využitie vás je skvelý spôsob ako jednoducho ozvláštniť interiér o zaujímavé dekorácie. 

Na záver

Pri výbere tej správnej vázy pre váš domov je dôležité prihliadať na štýl zariadenia, farebnú paletu interiéru, materiály, a tiež detaily ako bezpečnosť. Pokiaľ máte malé dieťa, rozhodne neumiestňujte vázu na miesto, kde by ju mohlo dieťa stiahnuť, rozbiť a ublížiť si.

Čerstvé kvety sú vo vázach neprekonateľné, avšak majú len krátku životnosť, preto je niekedy vhodné použiť alternatívu. Okrem umelých kvetov môžete siahnuť aj po suchých kvetoch, konároch, rákosí, vetvičkách a podobne, ktoré rafinovane doplnia vázu. 

Overené e-shopy na nákup interiérových dekorácií


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar