Prerábka balkóna: Inšpirácia na šikovné balkónové riešenia

prerábka balkóna

Teplé mesiace sú konečne tu a priamo úmerne s množstvom slnečných lúčov stúpa aj čas strávený na našich balkónoch. Opaľovanie sa, posedenie pri pohári vína, alebo hoci aj poobedňajší „šlofík“. To sú iba niektoré z aktivít, tak príznačné pre balkón. Čo najradšej na balkóne robíte vy? 

Prinášame vám cenné tipy, ako oživiť a prerobiť balkón v paneláku. Každá zmena dodá balkónu druhý dych.

Podlaha na balkóne musí zvládnuť veľa

Nový balkónový look sa začína pekne odspodu. S podlahou na balkóne to je tak - musí vydržať naozaj dosť. Letné horúčavy, dážď, mrazy, váhu nábytku, tlak pohybu. Okrem toho musí byť dlažba na balkón príjemná na dotyk bosého chodidla, nemala by sa príliš šmýkať a mať nerovnosti.

Vhodný povrch si už zvolí každý podľa možností svojho balkóna.

Osvedčenou voľbou je drevo. Nádych elegancie a ekologický aspekt robí z tohto prírodného materiálu mimoriadne populárneho kandidáta. Základom je zvoliť si kvalitnú drevinu, podľa možnosti už ošetrenú ochrannými prostriedkami. Človek sa tiež musí rozhodnúť, či si kúpi typologizované dosky, ktoré na balkón iba „naukladá“, alebo si všetko poctivo napíli. 

Aj umelý trávnik má svoje výhody. Sú ľudia, ktorí nedajú dopustiť na šteklenie chodidiel, tak príznačné pre chodenie po tomto povrchu. Pri jeho pokladaní je však dôležité myslieť na drenážne otvory, ktoré odvedú nadbytočnú vodu. Trávnatý efekt navodí aj zelený koberec. 

Finančne dostupnou klasikou sú keramické dlaždice. Minimálne po stránke farebného zladenia ide o univerzálne riešenie. Mali by byť čo najviac mrazuvzdorné a protišmykové.

Žiaľ, pri priamom slnečnom žiarení sa nedá vyhnúť ich nahrievaniu, s čím sa však dá bojovať svetlejšími odtieňmi. Keď vás omrzia, môžete ich zakryť dlaždicami, ktoré jednoducho poskladáte. 


Pohodlné sedenie na balkón

Na čerstvom vzduchu ide všetko lepšie. Balkón vie byť ideálnou oázou pokoja, ale aj miestom na prácu, kde je človek v kontakte s vonkajším prostredím a nesedí zavretý v interiéri. Podľa aktivít, ktoré plánujete na balkóne robiť by ste mali vyberať hlavný kus nábytku - balkónové sedenie, od ktorého sa odvíja umiestnenie ďalších doplnkov

Môžete zvoliť jednu veľkú pohovku so stolíkom, alebo priestor rozčleňte na časť s menšou pohovkou a kreslom. Túžili ste po závesnom kresle (alebo tzv. vajíčku)? Práve na balkóne nájde svoje využitie – praktické, aj komfortné. 

Pri menších balkónoch je kľúčom maximalizácia voľnej plochy. Populárne sú DIY paletové lavice, ktoré je dnes jednoduché zohnať takmer všade (vyradené nájdete napríklad pri obchodoch, skladoch a firmách, postačí ich očistiť a povrchovo upraviť). Šikovným pomocníkom sú rôzne bistro a balkónové sety – dve stoličky a stolík.

Komfortným riešením sú tiež rôzne tulivaky a väčšie podušky, ak máte radi sedenie na zemi. Stačí k nim doplniť príručný stolík. Masívne kusy by zbytočne uberali už aj tak stiesnený priestor.


Zelená oáza rastlín 

V bytoch a menších domoch dokáže balkón úplne bez problémov suplovať záhradku. Či už preferujete pestrofarebné kvetinové kompozície, alebo praktický bylinkový záhon, rastliny dodajú balkónu život. 

Stálicou slovenských balkónov sú črepníkové rastliny. Máte radšej bylinky či nenáročnú zeleninu? Spojte príjemné s užitočným a vypestujte si na balkóne voňavé a čerstvé suroviny na varenie. Základom je neposadiť rastliny a bylinky príliš skoro, keď je ešte príliš chladno.

Podľa priestoru, ktorý váš balkón ponúka, prispôsobte uskladnenie kvetov, byliniek či zeleniny. Osvedčenou metódou prístupu k takýmto balkónom je vertikálne zariaďovanie. Urobte z jednej steny vertikálnu záhradku s črepníkmi na poličkách, visiacich kvetináčoch alebo debničkách. Naopak, ak máte k dispozícii balkón väčších rozmerov, priestor krásne oživí regál na kvetináče.


Osvetlenie navodí atmosféru tepla domova

Umelé svetlo na balkóne hrá dôležitú úlohu. Opäť je k dispozícii viacero alternatív. Bežné sú exteriérové nástenné svietidlá, ktoré predstavujú praktické riešenie pre frekventované balkóny. Svojich priaznivcov si získavajú tiež girlandy, ktoré obtočíte okolo zábradlia. Pri tlmenom svetle vyvolajú tú pravú romantickú atmosféru. 

Svojské čaro majú aj sviečky a lampáše, pri ktorých je však potrebné dbať na bezpečnosť a umiestniť ich čo najďalej od potenciálne horľavých materiálov. Provizórny lampáš si môžete zhotoviť aj sami – stačí keď napríklad do zaváraninového skla dáte sviečku, vrub obtočíte povrazom a takýto vlastnoručne vyrobený svietnik niekde zavesíte.


Súkromie pred okolitým svetom

Zvedavé pohľady susedov a z ulice nie sú ničím príjemným, najmä ak prekračujú zdvorilostné uznanie. Aj s touto situáciou sa môžete popasovať viacerými spôsobmi.

Prvou alternatívou sú rolety. Nimi dokážete balkón úplne odizolovať od vonkajšieho sveta, avšak často sú ako päsť na oko, neprepúšťajú dostatok vzduchu a priestor za nimi sa nahrieva. 

Ďalšia možnosť je zakrytie zábradlia, čo je praktické najmä v bytoch na nižších poschodiach. Zabezpečíte si súkromie pred okoloidúcimi na ulici. 

Elegantným (ale aj drahším) riešením sú ručne vysúvacie alebo elektrické markízy. Ich nespornou výhodou je to, že v slnečné dni, kedy chcete nachytať bronz, ich jednoducho zatiahnete a vyhrievate sa.

Na záver...

Pri racionálnom zariaďovaní sa dá aj minimálny priestor balkóna využiť k maximálnej spokojnosti. Kreativite sa v tomto prípade medze naozaj nekladú. Nebojte sa experimentovať, práve tak dokážete nájsť to pravé riešenie.

Pridajte komentár ku článku

avatar