Najlepšie opaľovacie prípravky 2019


Autori: Lenka Riganová, Simona Ivánová | Aktualizované: 10. 06. 2019

Tieto prípravky odporúčame

Garnier Ambre Solaire

Pre všetky typy pleti

Telové mlieko vhodné pre každý typ pleti. 

cena od 10 €

minerálny ochranný sprej DAYLONG Baby

Pre tých najmenších

Ochranný krém pre citlivú pokožku, vhodný aj pre deti.

cena od 13 €

Krém na tvár COLLISTAR SPECIAL PERFECT TAN TANNING FACE TREATMENT SPF15

Pre citlivú pleť

Krém ideálny pre citlivú pleť, náchylnú na tvorbu vrások.

cena od 14 €

Recenzie prípravkov na opaľovanie

Leto sa nezadržateľne blíži. Z regálov v drogériách na nás začínajú vykukovať najrozličnejšie prípravky na opaľovanie. Ponuka je široká, a výber toho správneho, ktorý vás spoľahlivo ochráni sa tak môže zdať ako neľahká úloha. 

My v KOMBE to vieme, aj preto sme strávili 20 hodín hľadaním a analyzovaním jednotlivých prípravkov na opaľovanie, ktoré súčasný trh ponúka. 

KOMBO expert testuje pre vás

Simona Ivánová

Aj keď Simu Ivánovú zlákal makeup ešte na strednej škole, profesionálnou vyškolenou Make-up artistkou sa stala až v roku 2016. Má za sebou účinkovanie v televízii, na módnych prehliadkach, foteniach do magazínov a mnoho iného

"To, že si pokožku pred slnkom musíme chrániť nie je žiaden mýtus, ale fakt. Mnoho ľudí slnečné žiarenie podceňuje, nahovára si, že predsa zo slnka naše telo prijíma D vitamin a že budeme zdraví, no pohybujeme sa po veľmi tenkom ľade."

Ako sme hodnotili

V našom teste nájdete starostlivo vybrané opaľovacie prípravky na celé telo, tvár, ale aj pre deti a nechýbajú ani samoopaľovacie produkty. Všetky prípravky sme vyberali predovšetkým na základe užívateľských skúseností, no prihliadali sme aj na zloženie, ochranný filter, aplikáciu či iné dôležité vlastnosti, ako napríklad vodeodolnosť.

A keďže čoraz častejšie zo všetkých strán počúvame o tom, prečo by sme mali používať opaľovacie prípravky, v tomto článku vám zhrnieme tie najpodstatnejšie dôvody. Pridáme aj pár dôležitých rád, ako si vybrať správny opaľovací prípravok vzhľadom na typ vašej pokožky. 

Recenzie prípravkov na opaľovanie

Opaľovacie prípravky na celé telo

GARNIER Ambre Solaire - Pre všetky typy pleti

mlieko na opaľovanie s faktorom 30

Garnier Ambre Solaire

cena od 9 €

Telové mlieko GARNIER Solaire Ambre je určené pre všetky typy pokožky.

Jeho úlohou je chrániť pokožku pred poškodením vplyvom slnečného žiarenia a dodať jej zároveň aj potrebnú hydratáciu po dobu 24 hodín. Mlieko je vhodné aj k vode, pretože je vodeodolné. Samozrejme, pri pobyte v blízkosti vody a kúpaní netreba zabúdať na pravidelnú aplikáciu. 

Mlieko má ochranný faktor SPF 30. Ochranný faktor sám o sebe udáva, o aký násobok času si možno po aplikácii ochranného prípravku predĺžiť pobyt na slnku. Pokiaľ máte napríklad svetlú pleť, ktorá zčervenie už po desiatich minútach, vďaka krému s faktorom 30 oddialite začervenanie o 300 minút (10 x 30). 

Telové mlieko má príjemnú vôňu a velmi dobre sa rozotiera.

BIOTHERM BRUME SOLAIRE SPF50 - Vo forme spreju

sprej na opaľovanie s faktorom 50

sprej na opaľovanie

cena od 18 €

Telový sprej na opaľovanie Biotherm  je primárne určený pre ženy.

Obsahuje hydratačné zložky, ktoré pokožku nielenže ochránia pred slnečnými lúčmi, ale zároveň ju aj hydratujú a vyživujú, čo je počas letných mesiacov obzvlášť dôležité.

Veľkou výhodou tohto prípravku je bezpochyby jeho nanášanie, keďže je dostupný vo forme spreju. Po nanesení sa rýchlo vstrebáva. Aj tento prípravok je vodeodolný a tak vhodný aj na letnú dovolenku strávenú pri mori. 

Za 200 ml prípravku zaplatíte cca 18 €. 

BIODERMA Photoderm Max - Pre intolerantnú pokožku

opaľovacie mlieko pre intolerantnú pokožku s faktorom 50

sprej na opaľovanie BIODERMA Photoderm Max

cena od 16 €

Veľmi populárna a obľúbená značka Bioderma má vo svojej ponuke množstvo kvalitných produktov určených pre citlivú pleť, na ktorú nezabúda ani počas letných mesiacov. 

Opaľovacie mlieko Bioderma Photoderm Maxhypoalergénne zloženie, a preto je vhodné aj pre citlivú a intolerantnú pokožku. Okrem toho, že pokožku ochráni pred silným slnečným žiarením, pôsobí preventívne i proti jej zostarnutiu. 

Výhodou je jednoduché rozotieranie, rýchle vstrebanie a taktiež aj to, že nezanecháva nepríjemný mastný film. Proti slnečným lúčom poskytuje vysokú ochranu SPF 50. 

Krém sa predáva v tube s objemom 100 ml, za cenu pohybujúca sa okolo 16 €.

DERMACOL SUN MILK SPRAY - Aj ako prevencia pred starnutím pleti

mlieko na opaľovanie v spreji s faktorom 10

mlieko na opaľovanie v spreji DERMACOL SUN MILK SPRAY SPF10

cena od 6 €

Ďalším prípravkom určeným na ochranu celého tela pred slnečnými lúčmi je aj mlieko na opaľovanie v spreji Dermacol Sun.

V zložení tohto prípravku sa nachádza ochranný komplex UVA v kombinácii s olejom z hroznových jadier i vitamín E, ktoré nielenže pokožku ochránia pred slnkom, ale zároveň zabraňujú aj jej poškodeniu a predčasnému starnutiu. 

Vodeodolné mlieko je vybavené ochranným faktorom SPF 10, na čo by ste pri kúpe rozhodne nemali zabúdať, a to najmä v prípade, že máte pokožku náchylnú k rýchlemu sčervenaniu. 

Prípravok pred použitím dobre pretrepte a na pokožku ho aplikujte vždy minimálne 20 minút vopred, pred plánovaným pobytom na slnku. 


Prípravky na opaľovanie pre deti

Aj tých najmenších je potrebné chrániť pred nebezpečnými slnečnými lúčmi. Ako na to? Skúste niektorý z nasledujúcich, starostlivo vybraných prípravkov. 

DAYLONG Baby - Pre tých najmenších

minerálny ochranný krém s faktorom 30

minerálny ochranný sprej DAYLONG Baby

cena od 13 €

Vodeodolný krém Daylong Baby je určený pre tých najmenších.

Jeho úlohou je ochrániť citlivú detskú pokožku pred slnkom a taktiež udržať jej zdravý vzhľad. UV filter tohto prípravku sa rozloží na všetky potrebné miesta. Vďaka spôsobu výroby vo forme lipozomálneho lócia sa dobre rozotiera a nezanecháva mastný film.

Pri deťoch by ste mali mať na pamäti to, že ich citlivú pokožku nestačí chrániť len prostredníctvom opaľovacieho krému, ale mali by ste tiež dbať aj na to, aby sa deti nachádzali čo najviac v tieni. 

Krém je vodeodolný a predáva sa v tube s objemom 50 ml. Jeho cena sa pohybuje okolo sumy 13 €.  

NIVEA Sun Kids - Vrecková verzia

mlieko s faktorom 30

mlieko  Nivea Sun Kids

cena od 5 €

Vrecková verzia detského mlieka na opaľovanie Nivea Sun Kids je obľúbená najmä kvôli rýchlemu vstrebávaniu a nezanechávaniu mastných fľakoch na oblečení.

Krém sa predáva v krásnej tubičke s hravým dizajnom v objeme 50 ml a je dostupný za veľmi dobrú cenu cca 5 €.

Obsahuje komplexy UVA a UVB, a je vysoko vodeodolné, vďaka čomu nemusíte svoju ratolesť ťahať z vody každých 10 minút, aby ste ju namazali novou vrstvou. Ochranný faktor tohto prípravku je 30, no na trhu sú dostupné i verzie s vyšším SPF. 

Tento produkt je za nás výbornou voľbou v prípade, že hľadáte kvalitu za dobrú cenu.

AVÈNE Sun Kids - Neparfumovaný

solárna ochrana s faktorom 50

Avène Sun Kids

cena od 20 €

Mlieko na opaľovanie Avène Sun Kids slúži ako ochrana detskej pokožky pred slnkom.

Keďže je určený pre deti, výrobcovia pri jeho vzniku zohľadnili práve citlivú detskú pokožku. Tú nielenže spoľahlivo a šetrne ochráni pred slnkom, ale zároveň ju aj vyživuje. Nie je parfumovaný a je vhodný aj na tú najcitlivejšiu pokožku. 

Mlieko je vodeodolné a vďaka prítomnosti SPF 50 poskytuje vysokú ochranu. Predáva sa v tube s objemom 250 ml za cenu 20 €. 

VICHY Idéal Soleil Capital - Hypoalergénne zloženie

jemný ochranný sprej pre deti s faktorom 50

Ochranný sprej VICHY Idéal Soleil Capital

cena od 20 €

Pokiaľ máte doma neposedného drobca, určite nám dáte za pravdu, že naniesť na neho nejaký prípravok býva často doslova boj. Aj preto je veľmi vhodnou voľbou práve opaľovacie mlieko Vichy Dieál Soleil Capital, vo forme spreju. 

Prípravok sa vďaka aplikačnej tryske veľmi dobre nanáša a rovnako dobre sa aj rozotiera. Navyše, na oblečení či plavkách nezanecháva žiadne škvrny. 

Tento telový sprej je hypoalergénny a na detskú pokožku pôsobí jemne a nezaťažuje ju. Vďaka UVA a UVB ju chráni pred ostrým a priamym slnkom. Veľmi dôležitou a praktickou vlastnosťou je aj jeho vodeodolnosť. 

Za 200 ml prípravku zaplatíte cca 20 €. 

ASTRID Sun Kids  - Zníženie rizika slnečnej alergie

mlieko na opaľovanie v spreji s faktorom 30

Mlieko na opaľovanie Astrid Sun Kids

cena od 9 €

Veľmi vyhľadávaným prípravkom na opaľovanie je aj mlieko Sun Kids značky Astrid. Práve pre túto značku sú charakteristické kvalitné produkty za veľmi výhodnú cenu. 

Mlieko obsahuje provitamín D, UVA a UVB komplex. Je vysoko vodeodolné a je určené na telo aj tvár. Vďaka spreju dokážete naniesť presne požadované množstvo a prípravok sa i veľmi dobre rozotiera. 

Hydratuje citlivú detskú pokožku a zároveň účinne znižuje i riziko vzniku slnečných alergií. Je vybavené ochranou SPF 30. 

200 ml tohto prípravku stojí cca 9 €, čo sa naozaj oplatí. 


Opaľovacie prípravky na tvár

COLLISTAR SPECIAL PERFECT - Pre citlivú pleť

prípravok na tvár s faktorom 15

Krém na tvár COLLISTAR SPECIAL PERFECT TAN TANNING FACE TREATMENT SPF15

cena od 14 €

Opaľovací krém Collistar Special Perfect bol špeciálne vyvinutý pre ženy.

Ide o prípravok určený na tvár, pre citlivú pleť, ktorá je náchylná k tvorbe vrások. Slnko má totiž veľmi výrazný podiel na starnutí pleti i na vzniku vrások. Vystavovanie pleti slnečnému žiareniu stojí za jej predčasným starnutím. A nie, nehovoríme len o prípadoch, kedy sa na slnku spálite, ale už aj malé množstvo UV žiarenia spúšťa v pokožke proces starnutia. Ochranu tváre pred slnkom preto rozhodne netreba podceňovať. 

Krém účinne chráni pokožku pred slnečným žiarením, v dôsledku ktorého vznikajú nepríjemné začervenania alebo pigmentové fľaky. Má ochranný faktor SPF 15.

Prípravok sa predáva v tube s objemom 50 ml, za cenu cca 14 €. 

PIZ BUIN ALLERGY SUN SENSITIVE - Pre dlhotrvajúce opálenie

krém proti alergii s faktorom 30

krém proti alergii 2.PIZ BUIN ALLERGY SUN SENSITIVE SKIN FACE CREAM SPF30+

cena od 11 €

Pokiaľ sa vaša pleť so slnkom nekamaráti a pobyt na ňom vám spôsobuje alergickú reakciu, odporúčame siahnuť po opaľovacom kréme PIY BUIN Allerz Sun Sensitive, ktorý pomáha predchádzať slnečnej alergii.

Okrem toho, že produkt chráni vďaka prítomnosti SPF 30 pleť pred spálením, zabezpečuje aj jej dlhotrvajúce opálenie. V jeho zložení sa nachádza upokojujúca zložka CalmanelleTM, ktorá upokojuje pokožku po slnení.

Krém je určený pre ženy, je odolný voči vode, ale i potu. Obsahuje vitamín E, ktorý bráni pokožke predčasne zostarnúť.

50 ml tohto prípravku vás vyjde približne na 11 €. 

DUCRAY Melascreen - Ochrana pred predčasným starnutím

ľahký krém s faktorom 50

Ľahký krém s faktorom 50 DUCRAY Melascreen

cena od 15 €

Hlavnou úlohou prípravku Ducray Melascreen je ochrániť pleť pred tvorbou pigmentových škvŕn a predčasným starnutím. Zároveň zosvetľuje a vyrovnáva hyperpigmentáciu, teda tón pleti, spôsobený slnečným žiarením. 

Krém na tvár je bez parfumácie, parabénov a nekomedogénnov, vďaka čomu je vhodný aj pre alergikov a ľudí s nadmerne citlivou pleťou. Výhodou tohto krému je aj jeho vodeodolnosť. 

Ochranu proti slnku zabezpečuje faktor SPF 50. Krém má príjemnú vôňu, výborne sa rozotiera a rýchlo sa vstrebe. Možno ho pokojne používať aj pod makeup. 

Za tubu s obsahom 40 ml tohto krému zaplatíte cca 15 €.


Samoopaľovacie krémy

V prípade, že túžite po bronzovej pokožke, no nemáte čas na slnenie, siahnuť môže aj po samopaľovacom prípravku. 

Bioderma Photoderm Autobronzant - Aj pre tú najcitlivejšiu pleť

Bioderma Photoderm Autobronzant

cena od 14 €

Veľmi obľúbeným a často vyhľadávaným samoopaľovacím prípravkom je produkt Bioderma Photoderm Autobronzant, ktorý sa môže pochváliť i titulom Produkt roku 2017 vo svojej kategórii. 

Tento prípravok v sebe spája aktívne tónovacie látky DHA a difúzny systém, ktorý rovnomerne rozptyľuje DHA v pokožke. Výsledkom tohto procesu je tak krásne, plynulé opálenie, a čo je dôležité, prirodzený odtieň.

Prípravok je vo forme spreju, čo znamená, že sa veľmi jednoducho a rýchlo aplikuje. Má jemnú, nevtieravú vôňu a hypoalergénne zloženie, a preto je ideálny aj pre tú najcitlivejšiu pokožku. Možno ho používať na celé telo. 

Intenzitu opálenia si pritom sami regulujete množstvom prípravku a pravidelnosťou natierania. Pri používaní tohto prípravku by ste mali myslieť tiež na to, že nie je vybavený žiadnym ochranným faktorom pred slnkom, a tak nenahrádza krém na opaľovanie.

ST. MORIZ Self Tanning - Dlhotrvajúci efekt

Samoopaľovacia pena ST. MORIZ Self Tanning

cena od 10 €

Samoopaľovacia pena ST. MORIZ Self Tanning dodá pokožke jemné opálenie, ktoré nepôsobí umelo. 

Opálenie je dlhotrvácne, no aplikáciu produktu je potrebné pravidelne opakovať. Rozotieranie je jednoduché a vďaka rýchlemu vstrebávaniu nanášanie netrvá dlho. Pre dokonalý výsledok je vhodné použiť aplikačnú rukavicu, ktorá zabraňuje vzniku viditeľných fľakov na rukách.

Aby ste zas predišli nevzhľadne vyzerajúcim fľakom na pokožke a zároveň dosiahli rovnomerné opálenie, pred prvou aplikáciou prípravku odporúčame dopriať najprv vašej pokožke píling. 

COLLISTAR TAN FACE SELF -  Prirodzené opálenie

Ziaja Cupuacu

cena od 5 €

Samoopaľovací prípravok Ziaja Cupuacu je určený na celé telo. 

Okrem toho, že pokožke dodáva prirodzený, opálený vzhľad, zároveň ju aj hydratuje. Je vhodný aj na suchú pokožku, ktorú zvláčnuje, regeneruje a navracia jej pevnosť a pružnosť. Jednoducho sa aplikuje i rozotiera a nezanecháva škvrny. 

Veľkou výhodou je aj jeho prijateľná cena - za 300 ml prípravku zaplatíte cca 5 €. 

Ako si vybrať prípravok na opaľovanie?

Ochrana pleti, opašovací krém

Najdôležitejším kritériom pri výbere prípravku na opaľovanie je bezpochyby správny ochranný faktor. Vyššie číslo SPF však automaticky neznamená, že nás dokáže aj lepšie ochrániť. Počas nákupu opaľovacích produktov by ste sa mali držať zlatého pravidla: čím je vaša pokožka bledšia a čím bližšie k rovníku sa chystáte, tým by mal byť UV faktor prípravku vyšší.

To však neplatí pri deťoch, pretože ich pokožka sa zaraďuje medzi najsvetlejšie. Preto by ste mali stále používať najvyšší ochranný faktor, či už ste na Slovensku alebo pri mori. Taktiež by ste mali vedieť aký typ pokožky máte.

  • Európan so svetlou pleťou – do tejto skupiny radíme osoby, ktoré majú tmavšiu pleť a dokážu sa spáliť za cca 12 minút (bez použitia krému). Pre túto skupinu sa odporúča používať ochranný faktor vo výške 20-40.
  • Európan s tmavou pleťou – osoby, ktoré majú svetlohnedú pleť, tmavé oči a vlasy. Na slnku sa spália za 20 minút. Pre tento typ ľudí je vhodný krém s faktorom 10-15.
  • Keltský typ – patria sem osoby, ktoré majú svetlú pehavú pleť a ryšavé vlasy. Slnko ich neopáli do hneda, ale do červena. Používať by mali prípravky s faktorom 30-50.
  • Stredomorský typ – osoby tohto typu majú nielen tmavé vlasy, ale aj pleť. Na priamom slnku sa spália za 45 minút. Pre to im stačia prípravky s faktorom 10-15.

Tip od experta

"UV žiarenie je samo o sebe považované (potvrdené vedcami) za ľudský karcinogén, ktorý poškodzuje kožu, a to už aj po veľmi krátkom čase strávenom na slnku. Existujú UVA a UVB lúče, z ktorých UVA majú na starosti starnutie kože a UVB spálenie kože.

Na to, aby sme chránili naše telo, našu kožu, tu máme SPF (Sun Protection Factor). Vo všeobecnosti existujú krémy, spreje, rôzne emulzie s rôznymi číslami SPF, od 5 až po 50. Pokiaľ hľadáte produkt, ktorý by vás pred škodlivými slnečnými lúčmi ochránil, na produktoch musí byť aspon jeden z týchto nápisov, a to buď širokospektrálny alebo UVA+UVB."


Simona Ivánová

Prečo používať opaľovacie prípravky?

O dôvodoch, prečo používať opaľovacie prípravky už toho bolo napísaného, ale aj povedaného viac ako dosť. Niektoré z dôvodov sú vážnejšie viac, iné menej. Tie vážnejšie vám dokážu vyvolať až rakovinu kože, zatiaľ čo tie menej vážne poškodia vašu pokožku po estetickej stránke.

  • Pigmentové škvrny – pehy sú síce sexy, no pigmentové škvrny, ktoré po dlhom pobyte na slnku vyliezajú ako huby po daždi už nie. Používanie opaľovacieho krému je počas horúcich slnečných dní dôležité neustále. To platí aj v prípade, že sa idete len prejsť. Pigmentové škvrny vznikajú postupne, takže ak v tejto chvíli žiadnu nemáte, môže sa hocikedy objaviť.
  • Spálenie – možno si myslíte, že ak krém nepoužijete a budete vystavení slnku, ľahšie a rýchlejšie vás opáli. Toto tvrdenie je mýtus, pretože namiesto opálenia vás slnko spáli. So spálenou pokožkou sa už určite stretol každý z nás. Uznajte, nie je to príjemný pocit. Nielen, že spálená pokožka vyzerá ako paradajka, no v istom štádiu sa začne aj šúpať, a to neraz vyzerá až odpudzujúco.
  • Vrásky a vysušená stará pokožka – pravidelné vystavovanie sa slnku bez použitia opaľovacieho krému dokáže vašu pokožku zmeniť na nepoznanie. Okrem nadmerného vzniku vrások je pokožka zostarnutá a suchá. Vedeli ste, že slnko dokáže pokožke pridať aj desať rokov?
  • Hydratácia a príjemná vôňa – úlohou opaľovacích prípravkov nie je pokožku len ochrániť, ale aj hydratovať na dlhšiu dobu. Vďaka silnej hydratácii sa na pokožke nebudú tvoriť malé šupinky, čo napomáha dlhšiemu a silnejšiemu opáleniu.
  • Rakovina kože – pre ochránenie sa pred rakovinou kože je veľmi dôležité zvoliť krém so správnym ochranným faktorom. Možno si myslíte, že vám pri mori bude stačiť 30, no to nie je úplne pravda. Počas tropických dní by ste mali do rúk vziať minimálne 50.

Vedeli ste, že? 

Kombík radí

Vedeli ste, že až 80% celoživotnej dávky všetkého UV žiarenia dostane človek behom prvých 18 rokov života?


V detstve je však pokožka nielenže tenšia, ale zároveň aj zranitelnejšia. Ak v tomto období nastane jej poškodenie, zapamätá si ho po celý život.  


Tip od experta

"Na trhu existuje veľké množstvo prípravkov na ochranu pokožky, výber je už len a len na vás, či preferujete produkty v spreji, ktorých reaplikácia počas dňa je jednoduchšia a praktickejšia, alebo vám vyhovujú hutnejšie krémy či oleje. 

Je všeobecne známe, že v čase od 11 do 15 je slnko najsilnejšie. Ak ste preto v tomto čase vystavení slnečnému žiareniu, odporúčam vám používať faktor 50. V ranných a poobedných hodinách je už faktor na vašom uvážení. Treba si však pripomenúť mýty, na ktoré sa mnohí z nás stále dajú nachytať, a to, že ak si aplikujete faktor 15 a následne 30, tak dokopy máte faktor 45. Nie, takto to nefunguje a vy ste stále chránení len tým faktorom, ktorý je z tých dvoch použitých najvyšší."


Simona Ivánová

5 tipov, ako si udržať opálenie čo najdlhšie

Krásne, zdravé opálenie netrvá večne. Prinášame vám 5 tipov, ako sa z neho tešiť čo najdlhšie: 

1. Hydratuje, zvonku aj zvnútra

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité pre správne fungovanie celého organizmu, vrátane našej pokožky. Aby vaše opálenie nezmizlo s príchodom prvých chladnejších dní a vaša pokožka nebola suchá, pite denne minimálne 2 litre čistej vody. 

2. Nepreháňajte to s pílingom

Píling slúži na zbavenie sa odumretých častí kože, a teda do istej miery aj vášho opálenia. Voľte preto na tento účel prírodné produkty, ktoré sú šetrnejšie k pokožke. 

3. Stravovanie

Predstavte si, že dokonca aj samotné stravovanie má svoj podiel na tom, ako dlho vám nadobudnuté opálenie vydrží. Niektoré potraviny totiž obsahujú látku s názvom tyrozín, ktorý má podstatnú úlohu pri tvorbe melanínu. Je to napríklad avokádo, losos, morčacie mäso, vaječné bielka či mandle. 

4. Rozlúčte sa s epiláciou

Teda aspoň na istý čas. Epiláciou totiž prichádzate nielen o chĺpky, ale i o opálenie. Odporúčame radšej siahnuť po žiletke. 

5. Sprchujte sa v studenej vode

Milujete horúci kúpeľ? Pokiaľ si vaše opálenie chcete udržať čo najdlhšie, mali by ste na horúcu vodu zabudnúť. Tá totiž spôsobuje vysušenie pokožky, ktoré následne vedie k jej šúpaniu. 

Tip od experta

"Veľmi populárny mýtus je, že pod mrakom slnko neopaľuje. Aj keď je obloha zamračená, pofukuje studenší vetrík a vy sa rozhodnete si pospať na pláži pod holým nebom s domnením, že vás “nechytí”, musím vás sklamať. Až 70-80% UV žiarenia prejde cez oblaky.  Rovnako si dávajte pozor aj na SPF produkty otvorené a používané v minulom roku, nakoľko ich účinné látky postupom času strácajú na kvalite."


Simona Ivánová

Najčastejšie kladené otázky pri výbere opaľovacieho prípravku

1. Aký je rozdiel medzi opaľovacím mliekom, sprejom, krémom či olejom?

Krém na opaľovanie sa vyznačuje pomerne vysokou hustotou, čo znamená, že sa môže ťažšie rozotierať. Zvyčajne je určený špeciálne na tvár. 

Opaľovacie mlieko sa na rozdiel od krému ľahšie rozotiera a rýchlejšie vstrebáva. Aj preto býva najčastejšie určené na celé telo. 

Ako najpraktickejšie riešenie sa javí čoraz viac obľúbený sprej, ktorý sa jednoducho nanáša. Pokryje väčšiu plochu tela a ľahko sa rozotiera. 

Opaľovacie oleje výborne vyživujú pokožku, no bývajú dosť mastné, čo mnohým nevyhovuje. Horšie je na tom aj ich vstrebateľnosť. Pri nedostatočnom vstrebaní môžu zanechať škvrny.

2. Je rozdiel medzi opaľovacím prípravkom pre dospelých a opaľovacími prípravkami pre deti? 

Opaľovacie prípravky určené pre dospelé osoby sa nijako výrazne neodlišujú od prípravkov pre deti. Obsahujú rovnaké ochranné zložky, líšia sa len typmi použitých receptúr. Zložky obsiahnuté v prípravkoch pre najmenších, bývajú zvyčajne šetrnejšie k citlivej detskej pokožke. 

Ak ste náhodou doma zabudli detský opaľovací krém, a po ruke máte len prípravok pre vás, pokojne ním môžete natrieť aj vašu ratolesť. 

3. Znamená vyšší ochranný faktor vyššiu ochranu? 

Ochranný faktor OF alebo častejšie aj SPF vyjadruje mieru absorbovania UV lúčov. Jednoducho povedané, ide o násobok doby, ktorú môžete stráviť na slnku bez toho, aby ste sa spálil. 

Pokiaľ na slnku môžete byť 10 minút, opaľovací prípravok s faktorom 50 túto dobu predĺži o 500 minút. Vyšší ochranný faktor teda automaticky nemusí hneď znamenať vyššiu ochranu. Dôležitým kritériom je aj doba, ktorú môžete stráviť na slnku bez spálenia sa.

Taktiež by ste mali vedieť, že žiaden opaľovací krém nepredstavuje 100%-nú ochranu. Krémy s faktormi 50 filtrujú 98% škodlivého žiarenia, čo je zároveň maximum medzi všetkými na trhu dostupnými prípravkami.

4. Musím sa opaľovacím krémom natierať aj keď nie som na slnku? 

Áno. Mraky totiž dokážu redukovať slnečné žiarenie iba o 20%. 


Pridajte vašu recenziu

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok