10 tipov pre zdravé opaľovanie

ako sa zdravšie opaľovaťTeplé letné počasie nás láka vyraziť von a venovať sa športovým aktivitám, výletom do prírody, alebo leňošeniu na pláži. Pobyt na slnku je pre vaše zdravie nevyhnutný. Nabije vás energiou, dodá vám potrebné dávky vitamínu D, pomôže vám zrelaxovať a získať krásny bronzový odtieň pleti. Príliš veľa slniečka však môže narobiť viac škody ako úžitku. 

Máme pre vás niekoľko tipov, ako zo slnečných lúčov vyťažiť len to najlepšie a vyhnúť sa nepríjemnému spáleniu pokožky.

Pred slnkom by sme sa nemali skrývať najmä preto, že je najdôležitejším a ťažko nahraditeľným zdrojom vitamínu D3, ktorý ovplyvňuje celý ľudský organizmus. Je dôležitý pre zdravé kosti, zuby a pokožku, pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému, metabolizmus cukru v krvi, ale aj psychické zdravie. Viac ako polovica populácie na zemi trpí nedostatkom vitamínu D, práve preto, že približne 90 % potrebného množstva tohto vitamínu je možné získať pobytom na slnku a zvyšných 10 % z potravy, napríklad z morských rýb či avokáda.

UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie kože

Slnečné žiarenie, ktoré dopadá na zemský povrch, sa skladá z 50 % viditeľného žiarenia, 45 % infračerveného a 5 % ultrafialového žiarenia (UV). Slnečné lúče sú najintenzívnejšie pri mori a vo vysokých nadmorských výškach.

UV žiarenie, presnejšie UVA a UVB, predstavuje pri opaľovaní pre našu pokožku riziko. UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky, spôsobuje vysušenie a predčasné starnutie. UVB zas pôsobí na vrchnú vrstvu kože a vyvoláva jej spálenie. To sa prejavuje začervenaním, pocitom pálenia, zvýšenou citlivosťou až bolestivosťou na dotyk. Po niekoľkých dňoch sa pokožka môže začať lúpať.

Vrásky

Nadmerné opaľovanie časom spôsobuje predčasné starnutie pleti a hlboké vrásky.

Alergia na slnko

Nepríjemné vyrážky a opuchy ako následok pôsobenia UV žiarenia trápia asi 10 % populácie. Najviac trpia obyvatelia Škandinávie. Poškodenie kože môžu vyvolať aj niektoré zložky opaľovacích krémov, preto ak máte citlivú pleť so sklonom k akné, venujte zvýšenú pozornosť zloženiu prípravkov, ktoré použijete.

Rakovina kože

V najhorších prípadoch dlhodobého vystavovania sa UV žiareniu bez ochrany sa môže dostaviť rakovina kože.

UV žiarenie

Ako zabrániť poškodeniu pokožky

Aby ste si užili pobyt na slnku bez spálenia a zvyšovania rizika vzniku rakoviny kože, máme niekoľko tipov na bezpečnejšie a zdravšie opaľovanie. 

1. Zistite, aký ste fototyp

Nie každá pokožka sa pri opaľovaní začervená. Záleží na tom koľko obsahuje melanínu, kožného pigmentu, ktorý ju chráni pred spálením. Čím viac melanínu, tým je pokožka tmavšia a odolnejšia voči pôsobeniu slnečných lúčov. Podľa množstva pigmentu rozlišujeme 6 fototypov:

Fototyp 1 

Má veľmi svetlú kožu, často s pehami. Vlasy sú ryšavé alebo blond. Tento typ sa nazýva aj keltským typom. Pokožka tohto typu sa začervená veľmi rýchlo (stačí 10 minút na priamom slnku) a nezhnedne, preto by sa jej majitelia mali opaľovaniu radšej vyhýbať a pri pobyte vonku používať krém s čo najvyšším ochranným faktorom – na Slovensku 30, pri mori 50 a viac.

Fototyp 2

Svetlý európsky typ má svetlú pleť, môže mať menšie množstvo pieh, oči sivej, modrej alebo zelenej farby a blond vlasy. Pri opaľovaní sa často spália po 10 až 20 minútach na slnku.

Fototyp 3

Pleť fototypu 3, alebo tmavého európskeho typu, má svetlo hnedý odtieň pleti. Vlasy a oči sú väčšinou hnedej farby. Spália sa zriedkavo, bez ochrany po 20 až 30 minútach, pokožka pri opaľovaní zhnedne.

Fototyp 4

Majitelia tmavej pleti a veľmi tmavých očí a vlasov patria k stredozemnému typu. Takmer nikdy sa nespália. Aj tak by mali používať krém s ochranným faktorom aspoň 10, pri mori 20.

Fototyp 5

Ľudia veľmi tmavej pleti s čiernymi vlasmi sa nemusia obávať spálenia na slnku. Postačí im ochranný faktor 10.

Fototyp 6

Najtmavší typ pleti, taktiež stačí používať ochranný faktor 10.

Fototyp pokožky

2. Používajte opaľovacie krémy

Už viete, aký ochranný faktor opaľovacieho krému si vybrať podľa toho, aký ste fototyp. Čo však znamená číslo, ktoré označuje daný faktor?

Číslo SFP, teda ochranného faktora krému, oleja či spreja na opaľovanie určuje násobok času, o aký si môžete pobyt n slnku predĺžiť bez toho, aby ste sa spálili. Napríklad, človek s veľmi svetlou pleťou, ktorý sa bez ochrany spáli po 10 minútach a použije krém so SFP 30, môže stráviť na slnku 10x30, teda 300 minút bez nebezpečenstva podráždenia kože.

Natieranie treba opakovať po uplynutí tohto času, ale aj po kúpaní, či po nadmernom potení sa.

Testujeme pre vás

Otestovali sme až 15 prípravkov na opaľovanie nielen pre dospelých, ale aj pre deti a na tvár. Pozrite sa, ako známe značky opaľovacích krémov dopadli v našom teste. 

3. Postupné slnenie

Prudké oteplenie vás možno láka tráviť celé dni a slniečku, no po uplynutí zimného obdobia je lepšie, aby ste si na slnečné lúče zvykali postupne. Aby ste telu nespôsobili šok, začnite krátkymi, niekoľkominútovými pobytmi na slnku, ktoré budete postupne predlžovať. Takto získate rovnomerné a zdravé opálenie.

Postupné opaľovanie

4. Kedy ostať radšej v tieni? 

V letných mesiacoch treba byť zvlášť opatrný v čase, keď je slnečné žiarenie najintenzívnejšie. Je to medzi 11. a 15. hodinou. V tomto čase je pre osoby citlivé na slnko a horúčavu rozumnejšie ostať vo vnútri.

5. V čase intenzívneho žiarenia sa neopaľujte – chráňte sa oblečením a pokrývkou hlavy

Ak túžite po bronzovej pleti, opaľujte sa, ale zvýšte opatrnosť v najhorúcejších častiach dňa. Vystavujte sa slnečným lúčom len v krátkych intervaloch a po zvyšok času sa chráňte svetlým priedušným oblečením. Nezabudnite si pribaliť kvalitné slnečné okuliare, aby ste sa vyhli poškodeniu zraku. Dôležitým doplnkom je aj pokrývka hlavy, letný klobúk, prípadne šatka, ktorá sa vám na dovolenke hodí. 

6. Ochrana zvnútra – zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na antioxidanty

Potraviny, ktoré obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, dokážu ochrániť vaše telo nie len pred voľnými radikálmi, ale aj príznakmi starnutia, ktoré sa môžu časom objaviť. Niektoré antioxidanty podporujú tvorbu melanínu.

Toto sú potraviny, ktoré vám pomôžu zvýšiť ochranu pred UV žiarením:

 • červené ovocie a zelenina – paradajky, melón, jahody
 • zelenina s obsahom betakaroténu – mrkva, špenát, brokolica
 • čokoláda
 • vajcia
 • ryby, rybí olej
 • zelený čaj
Pridajte do stravy zeleninu s obsahom betakaroténu

7. Čistenie pokožky pred opaľovaním

Aby ste získali čo najkrajšie a najzdravšie opálenie, vyčistite svoju pokožku pred opaľovaním peelingom. Tak odstránite odumreté bunky, nečistoty a zvyšky kozmetických prípravkov, ktoré by mohli upchávať póry. Pleť tak ostane svieža a pripravená na opaľovanie. Toto funguje aj ako prevencia vzniku vyrážok. Telový peeling si môžete zaobstarať v drogérii, alebo vyrobiť aj doma – zmiešaním cukru, kávy, prípadne morskej soli a zdravého oleja, napr. kokosového, olivového, atď. 

peeling po opaľovaní pomôže odstrániť odumreté bunky

8. Regenerácia po opaľovaní

Po opaľovaní si pleť zaslúži dôkladnú starostlivosť. Najdôležitejšia je hydratácia, pretože vplyvom žiarenia pokožka stráca vlhkosť. Pri rozumnom opaľovaní postačí obyčajné hydratačné telové mlieko. Veľmi prospešnými zložkami produktov sú prírodné rastlinné maslá a oleje, napr. babmucké, kakaové maslo, kokosový alebo jojobový olej. K regenerácii postačia aj čisté oleje.

Po opaľovaní je vhodné sa osprchovať vlažnou vodou, vďaka ktorej sa otvoria póry a pokožka lepšie prijme hydratačné prípravky.

9. Čo robiť, keď sa spálite?

Každému sa občas stane, že sa pozabudne a zanedbá ochranu pokožky, alebo zaspí na slniečku. Následky sa objavia do 24 hodín a môžu trvať niekoľko dní, niekedy viac ako týždeň – závisí to typu pleti a intenzity spálenia. Mierne spálenie trvá 3 až 5 dní, pri regenerácii sa pokožka môže lúpať. V závažnejších prípadoch sa môžu objaviť bolestivé opuchy. Veľmi vážne prípady spálenia s pľuzgiermi a veľmi červenou kožou si vyžadujú návštevu lekára a hojenie po dobu 2 týždňov.

Aby bola vaša regenerácia po spálení od slnka čo najznesiteľnejšia, držte sa týchto tipov:

 • Ak sa vám objavili pľuzgiere, nestrhávajte ich! Je to prirodzená reakcia vášho tela, ktorá pomôže pokožke zahojiť sa.
 • Nepríjemné pocity vám pomôžu zmierniť studené obklady, prípadne gél aloe vera.
 • Počas hojenia sa znovu nevystavujte slnečným lúčom.
 • Lúpanie kože sa nesnažte nasilu urýchliť. K odstráneniu odumretých buniek vám pomôže teplý kúpeľ.
 • Pite dostatok tekutín. Horúčava môže telo dehydrovať a pokožku vysušiť.
Aloe vera pomôže pri spálení

10. Ani alergia na slnko vám nemusí zabrániť prežiť krásne leto

Slnko nie je alergén. Na citlivej pokožke však môže vyvolať reakciu, ktorá sa nazýva „alergia na slnko“. Prejavuje sa vyrážkami, červenými fľakmi, žihľavkou a pľuzgierikmi, najčastejšie na dekolte a ramenách, ale aj na tvári. Môže sa objaviť už na jar, keď žiarenie naberá na intenzite, je to tzv. polymorfná svetelná dermatóza. Jej príznaky väčšinou postupne vymiznú, ak sa budete vystavovať slnečnému žiareniu v krátkych časových intervaloch, ktoré budete postupne predlžovať – pokožka si zvykne.

Fotoalergická reakcia vzniká kombináciou UV žiarenia a niektorých liekov, rastlín a potravín. Prejavuje sa podobne, ako svetelná dermatóza, môže byť úplne nenápadná. Ak beriete antibiotiká, lieky proti reume a cukrovke, zvýšte opatrnosť pri opaľovaní. Vyhnite sa umelým sladidlám a parfumom. Z potravín môže (ale nemusí) vyvolať reakciu petržlen, zeler, figy a citrusy.

Zvláštnym prípadom je tzv. Malorka akné. Vyrážky sú podobné tým, ktoré často trápia dospievajúcu mládež. Vzniká po použití nevhodných prípravkov na opaľovanie. Vymeňte kozmetiku za kvalitnú, neparfumovanú z lekárne.

V prípade, že sa u vás prejavila alergia na slnko, ako prvú pomoc použite chladivé krémy z panthenolu a aloe vera, prípadne obklady zo smotany, tvarohu, alebo bieleho jogurtu. Pokožku nevystavujte slnečnému žiareniu, až kým nevymiznú príznaky, potom so slnením začínajte veľmi opatrne.

Opaľovanie

Pri silnom slnečnom žiarení buďte opatrní

Bronzová pokožka je pre mnohých veľmi príťažlivá. Získať ju prirodzene a zdravo si vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Venujte jej pozornosť, ktorú potrebuje a za odmenu dostanete nie len krásny vzhľad, ale aj veľa energie a vitamínu D.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

3
Pridajte komentár ku článku

avatar
Eva Matejčíková
Komboš
Eva Matejčíková

Ja som fototyp medzi 2 a 3 – svetlá pleť, hnedé vlasy, zelené oči a bez ochrany sa neopaĽujem – nikdy tie vrásky sú pre mňa silný strašiak a navyše som atopik s veľmi citlivou pokožkou a ako radu ochrany pred spálením dávam protopan sun protect pre atopikov a citlivú pokožku je asi najlepší čo som skúsila a nebolo toho málo a ešte malinový olej celkom OK

ema
Komboš
ema

Ja mám na zdravé opaľovanie doma z notina biodermu sprej, ktorá chráni ako jediná DNA pred slnkom a zatiať som nebola spálená ani červená a opálenie mi drží až doteraz

Sara
Komboš
Sara

co sa kremov tyka, tak mam velmi rada biodermu 30tku, ale toto leto som mala z notina malinovy olej dr.feelgood-a a bolo to mylsim lepsie -pokozka zdrava, hydratovana, opalenie trvale a ani nahodou ma nespalilo