Prírodné sójové sviečky – rozvoňajú a zútulnia celú domácnosť

Prírodné sójové sviečky

Sviečka je ideálnym bytovým doplnkom, ktorý krásne dotvorí atmosféru miestnosti a prinesie do nej zaujímavú vôňu. Najmä počas zimných mesiacov sa nám žiada páliť ju častejšie, ako po zvyšok roka. Príjemný plamienok totižto taktiež upokojuje a podčiarkuje teplo domova.

V súčasnosti sú v popredí prírodné varianty rôznych produktov, kozmetiky či potravín, a výnimkou nie sú ani sviečky. Tie, ktoré obsahujú sójový vosk, sa považujú za ekologické a zdravotne nezávadné. Na prvý pohľad nie sú od parafínových ničím odlišné, no napriek tomu sú lepšou voľbou.

Ak teda máte v pláne zaobstarať si novú sviečku, skúste tentokrát siahnuť po prírodnej, sójovej.

Najväčšie výhody sójového vosku

Ako už samotný názov napovedá, sójový vosk sa vyrába zo sóje, respektíve zo sójových bôbov, a považuje sa za ekologickú alternatívu napríklad k bežnému parafínovému vosku, ktorý sa používa pri výrobe sviečok. Ak si zaobstaráte sójovú sviečku s označením BIO, malo by sa jednať o sóju vyprodukovanú z ekologického poľnohospodárstva. 

Parafínové sviečky sú vyrábané z ropy, ktorá nepredstavuje obnoviteľný zdroj. Pálením takýchto sviečok sa môžu do ovzdušia uvoľniť zdraviu škodlivé látky a usadeniny. Môžu síce zaujať farbou a vôňou, no s vplyvmi na okolie je to už, v negatívnom slova zmysle, horšie.

So sójovým voskom sa spája viacero výhod. Okrem toho, že je vegánsky a mäkší, oproti parafínu taktiež horí približne o 50 % pomalšie – to znamená, že sviečky s jeho obsahom by mali vydržať dlhšie. Jedná sa o ľahko obnoviteľný zdroj a je rozložiteľný v prírode. 

Sójový vosk je v porovnaní s parafínovým taktiež oveľa krehkejší, a preto k nemu treba pristupovať inak. Nenájdeme v ňom toxíny, ktoré negatívne vplývajú na naše zdravie a životné prostredie, a je vhodný aj pre alergikov.

Sviečka s prírodnými ingredienciami

Sójový vosk je v súčasnosti veľmi obľúbeným variantom využívaným pri produkcii sviečok.

V čom sú sójové sviečky iné v porovnaní s tými bežnými?

Ako sme už načrtli vyššie pri sójovom vosku, pálenie sviečok s jeho obsahom nám nezasahuje do zdravia ani do životného prostredia. Investícia do sójovej sviečky je teda skvelým krokom.

Najväčšie výhody sójových sviečok sú:

  • vďaka vlastnostiam sójového vosku horia dlhšie, dĺžka ale môže závisieť aj od použitého knôtu;
  • intenzívne prevoňajú priestor už v priebehu niekoľkých minút, vôňa sa postupne uvoľňuje a drží sa počas celej doby horenia;
  • sú netoxické a pri ich spaľovaní sa do ovzdušia neuvoľňuje škodlivý dym,
  • sójový vosk má nízky bod topenia, a preto ho možno ľahko vyčistiť;
  • sú zdravotne nezávadné,
  • vhodné aj pre vegánov, 
  • roztápajú sa rovnomerne.

Tipy na prírodné sójové sviečky

Aké chyby robíme pri pálení sviečok?

Aj taká vec, ako pálenie sviečky, si vyžaduje isté pravidlá a opatrenia. Najčastejšie sa stretávame s tým, že sviečka má pri horení príliš vysoký plameň alebo príliš dymí a plameň je nepravidelný. Týmto nepríjemnostiam môžete predísť tak, že skrátite knôt a umiestnite sviečku mimo prievanu, ktorý nepravidelnosť plameňa spôsobuje.

Umiestnenie sviečky je ďalším faktorom, ktorý vplýva nielen na proces horenia, ale aj na jej celkovú životnosť. Miesto, kde by sa mala vynímať, by malo byť bez priameho slnečného žiarenia, pretože takto sa môže vosk roztopiť.

Vhodné nie je ani to, aby stála blízko horľavých predmetov, ako sú napríklad obrazy, nábytok, záclony, závesy, posteľné obliečky a podobne. Zvoľte teda taký bod vo vašom príbytku, v ktorom bude bezpečne horieť aj niekoľko hodín.

Aj keď máte niekedy chuť zapáliť si viacero sviečok naraz, radšej sa tomu vyvarujte, pretože plameň, prirodzene, spotrebúva kyslík. Preto si radšej sviečky zapaľujte pekne po jednom a postupne. 

Pálenie sviečok

Správne umiestnenie a aj pálenie sviečky vplýva na jej životnosť.

Čo robiť, aby sviečka vydržala čo najdlhšie?

Sviečka by nemala kontinuálne horieť dlhšie ako 3 hodiny. Ak bude horieť bez prestávky dlhšie, môže sa stať, že dôjde k poškodeniu a vyliatiu vosku – to platí v prípade, že máte sviečku bez sklenenej nádobky. 

V ideálnom prípade by ste mali po každých 2 hodinách sviečku sfúknuť a vosk nechať úplne stuhnúť. Pred opätovným zapálením jej doprajte trochu času, a to opäť aspoň 2 hodiny. Vďaka tomu môžete vosku poskytnúť dlhšiu trvanlivosť a zároveň budete mať, v prípade potreby, bezpečnú možnosť na zastrihnutie knôtu.

Môžete taktiež vyskúšať odporúčanie – pred prvým zapálením sviečky ju na chvíľočku umiestnite do mrazničky. Nízka teplota dokonale stvrdí vosk a môže tak horieť ešte pomalšie.

Toto opatrenie môže zabezpečiť, že životnosť sviečky predĺžite. Ak máte sviečku bez nádoby, pri horení by mala stáť na vhodnom podnose. Taktiež dbajte o to, aby bol vosk čistý.  

Dekoratívne sviečky zo sójového vosku

Pár slov na záver

Ak si plánujete rozšíriť vašu zbierku sviečok a doteraz v nej nemáte žiadnu sójovú, vyskúšajte aj tento variant. Nájdete ich v rôznych zaujímavých dizajnoch, môžu byť doplnené o prírodné esenciálne oleje, bylinky, kvety a podobne. Ak sa na to ešte pozrieme z hľadiska ceny – pri sójových sviečkach býva, pochopiteľne, vyššia, no stojí to za to.


O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar