Oslava nového života: Ako zorganizovať perfektnú baby shower párty

baby shower párty

Poznáte baby shower? Jednoducho povedané, je to oslava blížiaceho sa narodenia dieťaťa, keď sa stretnú najbližší a kamaráti a spoločne s budúcimi rodičmi sa tešia na príchod ešte nenarodeného dieťatka. Sú vám takéto oslavy povedomé zo zahraničných filmov? Pôsobia na vás príliš americky? Baby shower sa čoraz častejšie organizujú aj na Slovensku.

Možno budete prekvapení, ale tradícia tohto zvyku siaha do starovekej Indie. Samozrejme, nie v takej podobe, v akej oslavu poznáme dnes.

V Indii sa tomu hovorilo „seemantha“ a jej prvotný význam bol hlavne oslava materstva, pôrodu a nového života. Oslava sa konala okolo 7 - 8 mesiaca tehotenstva za sprievodu hudby. Verilo sa totiž, že práve hudba sa dostane do uší ešte nenarodeného dieťatka a rozvinie jeho zmysly. 

I v starovekom Grécku nebol tento zvyk ojedinelý. Neskôr bolo nutné tehotenstvo utajovať čo najdlhšie a tak sa od tohto zvyku upustilo. Dnes je táto slávnosť opäť v kurze, a to nielen v zahraničí, ale už aj u nás.

kamarátky baby shower

Baby shower je príjemná oslava s blízkymi priateľkami.

Čo je podstatou baby shower?

Na dobrú oslavu sa nájde dôvod vždy. Hlavným cieľom je zísť sa, porozprávať sa o priebehu tehotenstva, o každodenných peripetiách budúcej mamičky, ale i o výbavičke. Každému občas padne dobre odreagovať sa od bežných problémov. 

Nie je ojedinelé, že práve táto oslava je príležitosťou, kedy budúci rodičia oznámia pohlavie svojho bábätka. Častokrát sa to udeje prostredníctvom balónika neutrálnej farby, z ktorého sa po prepichnutí vysypú buď ružové alebo modré konfety. Niekedy je to prekvapenie nielen pre priateľov, ale i pre samotného budúceho otecka.

baby shower oznámenie pohlavia

Baby shower je príležitosťou na oznámenie pohlavia dieťatka.

Kedy je ten správny čas večierok?

Niektorí rodičia sú bojazliví a nechcú nič zakríknuť ešte pred pôrodom, iní na povery neveria. Podľa toho, ako sa budúci rodičia rozhodnú, môžu usporiadať túto oslavu buď pred narodením, alebo až po narodení bábätka.

V prvom prípade si túto oslavu nechávajú páry na čas približne mesiac - dva pred pôrodom, keď už mamička nemáva tehotenské nevoľnosti, no cíti sa stále dostatočne fit na to, aby si oslavu dokázala užiť naplno. 

V prípade, že si mamička praje nechať oslavy až na čas po narodení dieťatka, neponáhľajte sa s termínom. V prvých dňoch po narodení sú ešte obaja vyčerpaní a hlučné návštevy by nemuseli byť veľmi príjemné. Čas bezprostredne po pôrode by mal patriť dieťaťu a jeho rodičom. 

výzdoba baby shower pre chlapca

Zvyčajne sa baby shower organizuje ešte pred narodením bábätka.

Ako zorganizovať baby shower?

Aj keď v našich končinách nie je baby shower bežná, môže sa vám stať, že do vašej klasickej či emailovej schránky príde pozvánka. Ako sa na takú párty pripraviť a zorganizovať ju? 

Kto zvyčajne organizuje baby shower?

Baby shower môže zorganizovať najlepšia kamarátka, ale veľa mamičiek sa rozhodne túto oslavu chytiť aj do vlastných rúk.

Záleží od vzájomnej dohody - mnoho budúcich mamičiek je unavených z tehotenstva a takúto pomoc od kamarátky rado prijme. Existujú tiež mamičky, ktoré sú iniciatívne a príležitosť usporiadať baby shower berú ako skvelú možnosť na sebarealizáciu a vybočenie zo stereotypu. Všetko záleží na tom, ako tehotenstvo prebieha a ako sa matka s bábätkom cítia.

organizácia baby shower

Oslavu zvyčajne organizujú kamarátky budúcej matky.

Pozvánky

Je úplne vo vašej réžii, koho na baby shower pozvete a koho nie. Budúca mamička by sa mala cítiť komfortne, takže podľa toho treba voliť i hostí.

Forma, akou pozvete aktérov na baby shower môže byť rôzna. Môžete siahnuť po tradičných tlačených pozvánkach, ktoré pošlete klasickou poštou. Takéto personalizované pozvánky budú pre pozvaných určite milou spomienkou.

Môžete to však poňať aj modernejšie - poslať email alebo vytvoriť na sociálnej sieti skupinu, do ktorej pozvete vybraných hostí čo vám umožní aj naďalej spoločne komunikovať o detailoch oslavy. 

Jedno však treba dodržať v oboch prípadoch - hostí pozvať v dostatočnom časovom predstihu, aby s oslavou rátali a nič si v daný termín neplánovali.

večierok pre budúcu mamičku

Hostí pozývajte tak, aby sa mamička cítila komfortne.

Občerstvenie

Aby ste nesedeli len tak “nasucho”, pripravte malé občerstvenie, ktorého súčasťou býva tiež torta.  Inšpirácií nájdete na internete skutočne mnoho.

Môžete siahnuť po jednohubkách, nátierkách, šalátoch ale i chutných kapkejkoch s ružovou či modrou polevou, po torte s bocianom alebo iných tematicky ladiacich jedlách. Nezabudnite na obľúbené nápoje vašich priateľov. 

NÁŠ TIP: Avokádo je vďačná potravina, z ktorej pripravíte obľúbené guacamole, šaláty či cestoviny. Navyše, pre tehotné je mimoriadne vhodné pre svoj obsah vitamínov, minerálov, vlákniny a kyseliny listovej.

Výzdoba

Pripraviť výzdobu bude výzva najmä pre kreatívne duše. Živé kvety, konfety, balóny či fotostena určite ohúria a vytvoria mnoho nádherných okamihov, na ktoré budete s láskou spomínať niekoľko rokov. 

Vyblázniť sa tiež môžete na doplnkoch - pohároch, tanierikoch, svietnikoch a pod. Ak ste skôr ekologicky orientovaní budúci rodičia, voľte miesto jednorazového riadu klasické taniere, prípadne siahnite po kompostovateľných dekoráciách. 

Farebne môžete výzdobu ladiť do modrej alebo ružovej, ak už viete pohlavie dieťaťa, alebo zvoliť neutrálne tóny, či obľúbenú farbu budúcej matky. 

Darčeky pre bábätko

Určite žiadny hosť nepríde na oslavu s prázdnymi rukami. Preto je fajn mať aspoň predstavu o tom, čo by budúcu mamičku naozaj potešilo. A najmä, čo po pôrode aj reálne využije.

darčeky pre bábätko

Ak mamička vyslovene po niečom netúži, vyberajte tak, aby sa jej darčeky po pôrode zišli.

Plienky 

Plienky sú vec, ktorá je pre bábätko naozaj nevyhnutná. Platí, že čistých plienok nie je nikdy dosť. Čo tak poňať to kreatívne a urobiť z nich plienkovú tortu? 

Fantázii sa medze nekladú a vy sa môžete skutočne realizovať. Stačí pridať aj zopár kozmetických výrobkov či kefku na vlásky a máte darček ako lusk. 

Plienková torta sa dnes už dá aj objednať, no odporúčame sa dohodnúť s ostatnými hosťami vopred, aby mamička nedostala tri torty naraz.

Oblečenie

Ak viete, či sa v brušku skrýva chlapček alebo dievčatko, pokojne siahnite aj po roztomilom oblečení. Výber v našich obchodoch je skutočne široký. Či sa už rozhodnete pre dupačky, body, rozkošné šatočky či frajerské rifle, dbajte v prvom rade na pohodlie dieťatka. Keďže prvé mesiace dieťatko hlavne leží, snažte sa vyhýbať veciam, ktoré by ho mohli tlačiť na chrbátiku, napr. kapucne. 

Radíme tiež voliť radšej viac veľkostí oblečenia, pretože v prvých týždňoch rastie bábätko najviac a mohlo by sa stať, že to množstvo vecí ani nestihne vynosiť. Prípadne sa o veľkosti poraďte s budúcou mamičkou. 

Nezabúdajte ani na sezónnosť - pre zimné bábätko asi nebude dobrý nápad kupovať pyžamká s krátkym rukávom. Veľkosť oblečenia býva v obchodoch dobre označená, preto odhadnúť ten správny kúsok nebude problém. Čo sa týka materiálov, vyhráva rozhodne bavlna, prípadne biobavlna.

Hračky a praktické darčeky do výbavy

Aj toto je veľmi dobrá voľba. Skúste siahnuť po rôznofarebných šuštiacich zvieratkách, prípadne zvoľte hrazdičku, hračky nad postieľku, kresielko s hračkami.

Dobrou voľbou je i jedálenská stolička, hniezdo do postieľky, ležadlá pre novorodencov. Ak má mamička konkrétne prianie (napríklad odsávačka mlieka, prebaľovací pult), pokojne sa dohodnite viacerí a do drahších veci investujte spoločne. 

Ako kreatívny a zároveň praktický darček môžete ponúknuť aj poukaz na rôzne služby, ktoré sa budúcej mamičke hodia - napríklad 2 hodiny stráženia, umývanie okien, upratovanie, poukaz na fotenie novorodenca

NÁŠ TIP: Nevyznáte sa v množstve vecí pre bábätká? Uľahčíme vám výber! Otestovali sme odsávačky na mliekoelektrické opatrovateľky a  detské stoličky

Tematické hry sa postarajú o zábavu

Aby ste si užili oslavu čo najviac, spestrite si ju rôznymi hrami. Niekoľko inšpirácií na aktivity s mamičkovskou tematikou: 

  • Pripravte do obálky priania pre dieťatko aj budúcu mamičku, ktorú si otvorí až o niekoľko rokov. 
  • Hádajte veľkosť obvodu tehotenského brucha mamičky. Odstrihnite stužku tak, aby ste sa jej dĺžkou čo najviac priblížili k obvodu.
  • Nakúpte detské body neutrálnej farby, kreatívny materiál, farbičky a každá z účastníčok body vyzdobí. Budúca mamička vyberie víťazku. 
  • Hádajte, čo je v rozmixovanom príkrme pre bábätko. Pripravte rozmixované suroviny do malých nádob, z ktorých budete ochutnávať. 
  • Keď sme pri jedle, vyskúšajte si kŕmenie poslepiačky. Každá z účastníčok dostane podbradník a zaviaže si oči. Sediac za stolom sa vo dvojiciach budú vzájomne kŕmiť detskou výživou. Uvidíme, či porazíte svoje deti v neporiadku, ktorý robia pri jedení.

Na záver

Cieľom baby shower je vzájomne sa zísť, porozprávať a najmä zabaviť sa. Pre budúcu mamičku je to vzácny čas s blízkymi priateľkami, ktorého si pravdepodobne po narodení dieťaťa už toľko neužije.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar