Vitamíny pre tehotné a dojčiace ženy


Ženské telo potrebuje počas tehotenstva viac vitamínov a minerálov ako inokedy. Jedným zo spôsobov ako ich doplniť a zabezpečiť bábätku prísun všetkých dôležitých látok je užívanie tehotenských prípravkov, špeciálne vyvinutých pre potreby budúcej matky, ale i potreby bábätka.

Najpredávanejšie vitamíny a minerály pre tehotné


Recenzie tehotenských vitamínov a minerálov

Výber vitamínových prípravkov pre tehotné a dojčiace ženy je v súčasnej dobe naozaj bohatý. Aby ste sa v kope prípravkov lepšie zorientovali, vybrali sme 10 najobľúbenejších tehotenských prípravkov a dnes vám prinášame naše hodnotenia. Ktoré z produktov sú tie naj?

• 1 balenie = 3 x 30 kapsúl

LadeeVita Trimestrové balenie cps 3x30

Prípravok LadeeVita bol starostlivo navrhnutý a pripravený tak, aby sa v jeho zložení nachádzali všetky potrebné a dôležité minerály i vitamíny pre budúcu mamičku, ale i bábätko. 

Obsahuje 100%-tnú odporúčanú dennú dávku kyseliny listovej, dôležité minerály a vitamíny, a tiež omega-3 mastné kyseliny, vrátane DHA, DHA + EPA. Omega-3 mastné kyseliny zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri vývoji nervovej sústavy bábätka, pričom ich príjem je najpodstatnejší v období 10 týždňov pred narodením.

V zložení tohto produktu taktiež nájdete aj nasledovné účinné látky: Vitamín B1, Vitamín B2, Vitamín B3, Vitamín B5, Vitamín B6, Vitamín E, biotín, zinok, meď, mangán, selén. Práve vďaka tomuto zloženiu je prípravok vhodný aj pre ženy, ktoré s plánovaním tehotenstva ešte len začínajú. Môžete sa však na neho spoľahnúť už aj počas samotného tehotenstva a dokonca ho môžete užívať aj počas dojčenia.

Dávkovanie

Okrem naozaj bohatého zloženia za plus považujeme aj jednoduché užívanie. Denne stačí užiť iba jednu tabletu, keďže je v nej obsiahnuté všetko, čo mamička a dieťa potrebujú. Kapsulky sú malé, nemajú žiadnu chuť a ich užívanie prebieha bez problémov. 

Výhody

 • smile-o
  vhodný od plánovania tehotenstva až po ukončenie dojčenia
 • smile-o
  obsah omega-3 mastných kyselín
 • smile-o
  bohaté zloženie vitamínov a minerálov
 • smile-o
  malé kapsulky bez chuti
 • smile-o
  stačí jedna kapsula denne

Nevýhody

 • frown-o
  bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

25€

• 1 balenie = 30 tbl + 30 cps

GS Mamavit Prefolin+DHA

Plánujete otehotnieť alebo očakávate prírastok či momentálne sa už tešíte z bábätka a dojčíte? V každom zo spomenutých prípadov je pre vás vhodnou voľbou doplnok GS Mamavit Prefolin+DHA

Tento doplnok je kombináciou minerálov, vitamínov, EPA a DHA. Práve táto kombinácia je pre ženy vyhovujúca v čase, keď spolu s partnerom plánujú rodičovstvo a telo sa na toto náročné obdobie potrebuje pripraviť. V tehotenstve je zas naozaj dôležité zabezpečiť požadované množstvo minerálov a vitamínov pre zdravie ženy, ale i pre zdravie bábätká. Netreba však na to zabúdať ani po pôrode a v období dojčenia, kedy sa telo zotavuje. 

Prípravok obsahuje 23 minerálov a vitamínov, a tiež kyselinu listovú. Práve tá je veľmi podstatná, keďže sa stará o rast zárodočných tkanív. Jód napomáha k tvorbe hormónov a správnej funkcii štítnej žľazy. Omega-3 mastné kyseliny pozitívne vplývajú na vývoj plodu. 

Dávkovanie

Pred otehotnením je odporúčaná denná dávka 1 kapsula a 1 tableta každý druhý deň, po jedle alebo počas jedla. V období tehotenstva či dojčenia sa užíva 1 kapsula a 1 tableta jedenkrát denne. 

Výhody

 • smile-o
  široké spektrum vitamínov a minerálov
 • smile-o
  obsah kyseliny listovej i omega-3 mastných kyselín
 • smile-o
  výhodné balenie

Nevýhody

 • frown-o
  bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

17€


• 1 balenie = 60 vrecúšok

Vitamíny a minerály INOFOLIC

Prípravok INOFOLIC je pre vás vhodný v prípade, že sa snažíte o bábätko, ale vytúžené dve čiarky na tehotenskom teste neprichádzajú. 

Inofolic pozitívne vplýva na činnosť vaječníkov a zvyšuje počet kvalitných vajíčok. V jeho zložení nájdete kyselinu listovú i inozitol, ktoré vám dokážu pomôcť v snahe o bábätko. Súčasťou prípravku je i zložka myo-inositol, ktorá zlepšuje kvalitu oocytov a pozitívne vplýva na ich dozrievanie. V jednom vrecku sa nachádza 2g myo-inozitolu a 200 ug kyseliny listovej.

Častým dôvodom prečo sa ženám nedarí otehotnieť býva hormonálna nerovnováha, problémy s ovuláciou, ale i so samotným cyklom. Zloženie prípravku INOFOLIC preto bolo navrhnuté s ohľadom na túto skutočnosť a so schopnosťou zlepšiť cyklus, ovuláciu a prinavrátiť hormonálnu rovnováhu.

Dávkovanie

Denne sa užívajú jeden až dva sáčky, ktoré je potrebné nechať rozpustiť v pohári s vodou. 

Výhody

 • smile-o
  vhodný pri problémoch s otehotnením
 • smile-o
  účinné zloženie
 • smile-o
  úprava cyklu i hormonálnej rovnováhy

Nevýhody

 • frown-o
  chuť prášku nemusí každému vyhovovať

Naše hodnotenie

Orientačná cena

29€

• 1 balenie = 100 tabliet

Jamieson Kyselina listová

Kyselina listová v sebe skrýva celý rad priaznivých účinkov a preto je jej užívanie počas tehotenstva odporúčané každej žene. A s čím všetkým dokáže pomôcť?

Kyselina listová prispieva k syntéze aminokyselín, ale i k tvorbe krvi a pozitívne vplýva aj na správnu látkovú premenu. Pre nenarodené bábätko je dôležitá najmä z dôvodu, že napomáha k rastu zárodočných tkanív. Navyše, podporuje obranyschopnosť organizmu, ale i psychickú rovnováhu budúcej mamičky, pomáha bojovať s únavou a posilňuje organizmus. Veľmi dôležitú rolu zohráva taktiež v procese delenia buniek. 

Doplnok je vhodný pre diabetikov i pre vegetariánov. 

Dávkovanie

Užíva sa v množstve jedna kapsula, jedenkrát denne. Odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť. 

Výhody

 • smile-o
  široké spektrum pozitívnych účinkov
 • smile-o
  podporuje imunitný systém
 • smile-o
  pozitívne vplýva na psychickú rovnovnáhu
 • smile-o
  vhodná pre vegetariánov i diabetikov
 • smile-o
  výhodné balenie

Nevýhody

 • frown-o
  miešanie len s vlažným nápojom alebo potravou

Naše hodnotenie

Orientačná cena

5€

• 1 balenie = 30 tbl + 30 cps

Vitamíny pre tehotné Dr.Max Pregnafolin + DHA

Prípravok Dr.Max Pregnafolin + DHA predstavuje bohatý zdroj vitamínov, vhodný pre ženy od 13. týždňa tehotenstva až do ukončenia kojenia.

Tehotnej žene, ale aj jej nenarodenému bábätku poskytuje prísun dôležitých vitamínov, najmä vitamín D3, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny DHA a EPA, jód, a taktiež aj folát vo forme kyseliny listovej. Tento prípravok pozostáva z kapsúl s vysokým obsahom rybieho oleja, ktorý v správnej kombinácii s vyváženou stravou dopĺňa DHA v tele matky i dieťatka. DHA je pritom dôležité pre správne fungovanie mozgu, srdca, ale i pre dobrý zrak.

Aj obsah kyseliny listovej v tomto prípravku má svoje opodstatnenie. Kyselina je vlastne vitamín skupiny B a v tele sa mení na folát. Nie každé telo však disponuje touto funkciou zmeny a preto prípravok Pregnafolin® + DHA obsahuje folát v 2 formách – kyseliny listovej a L-metylfolátu. 

Prípravok taktiež obsahuje aj: Vitamín B1, Vitamín B2, Vitamín B5, Vitamín B6, Vitmín B7, Vitamín C, Vitamín D3 a jód.

Dávkovanie
Kapsule sa užívajú v množstve 1 kapsula a jedna tableta denne počas jedla alebo po jedle. Neodporúča sa súbežné užívanie viacerých vitamínov naraz. 

Výhody

 • smile-o
  bohatý zdroj vitamínov
 • smile-o
  vysoká koncentrácia rybieho oleja
 • smile-o
  obsah kyseliny listovej

Nevýhody

 • frown-o
  vhodný od 13. týždňa tehotenstva
 • frown-o
  neodporúča sa užívanie s inými vitamínovými prípravkami

Naše hodnotenie

Orientačná cena

18€

• 1 balenie = 30 tbl + 30 cps

Vitamíny pre tehotné ženy Femibion 2 Kys. listová a METAFOLIN+DHA+Vit.D3

Rovnako ako predchádzajúci prípravok, aj doplnok Femibion 2 Kys. listová a METAFOLIN+DHA+Vit.D3 je určený pre tehotné ženy od 13. týždňa tehotenstva až po ukončenie dojčenia.

Doplnok obsahuje široké spektrum účinných látok. Jedna tableta obsahuje Vitamín C 110mg, Vitamín B1 1,2 mg, Vitamín B2 1,6 mg, Vitamín B6 1,9 mg, Vitamín B12 3,5 mcg, Vitamín C 110mg, Vitamín D3 20 mcg, Vitamín E (alfa-tokoferol ekvivalent) 13 mg, Folát 400 mcg, Jód 150 mcg, Biotín 60 mcg, Niacín (ekvivalent) 15 mg. 

V jednej kapsule nájdete Kyselinu dokozahexaénovú (DHA) 200 mg (**) a Vitamín E 12 mg. 

Všetky spomenuté účinné látky pozitívne vplývajú na zdravie matky, ale i plodu, zabezpečujú napríklad správnu syntézu i látkovú premenu, napomáhajú k fungovaniu imunitného systému, znižujú únavu a vyčerpanie.

Dávkovanie
Prípravok sa užíva v množstve 1 kapsula a 1 tableta denne spolu s hlavným jedlom, pričom je dôležité ich zapitie dostatočným množstvom vody.

Výhody

 • smile-o
  veľký obsah minerálov i vitamínov
 • smile-o
  obsah kyseliny listovej
 • smile-o
  priaznivé účinky na zdravie plodu i matky
 • smile-o
  zníženie únavy i pocitu vyčerpania

Nevýhody

 • frown-o
  vhodné od 13. týždňa tehotenstva

Naše hodnotenie

Orientačná cena

21€

• 1 balenie = 100 tabliet

Vitamíny pre tehotné ženy Jamieson Prenatal multivitamín 100tbl

Jamieson Prenatal multivitamín je pestrou a širokou kombináciou veľkého množstva prospešných vitamínov a minerálov. Je vhodný pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, ale aj pre tie, ktoré už tehotné sú, a je skvelým doplnkom aj počas obdobia dojčenia. 

V jeho zložení nájdete účinnú kyselinu listovú a niacín, ktoré pomáhajú predchádzať vyčerpaniu a únave. Kyselina pantoténová zas pomáha udržiavať zdravú duševnú rovnováhu. Súčasťou prípravku je i riboflavín, ktorý sa stará o dobrý zrak a tiamín zaručujúci správnu činnosť srdca.

V každej tablete nájdete tiež Vitamín B12 podporujúci tvorbu červených krviniek a obranyschopnosť organizmu. Zloženie ďalej pozostáva z: Vitamín A, Betakarotén, Vitamín B1, B2, B6, Vitamín C a E, Vitamín D3, D-biotín, vápnik, zinok, železo, horčík, meď i jód. 

Dávkovanie

Doplnok sa užíva v množstve jedna tableta denne, počas jedla. V prípade, že sa rozhodnete pre užívanie viacerých výživových doplnkov súbežne, odporúča sa medzi ich užívaním udržiavať časový odstup.

Výhody

 • smile-o
  pri plánovaní počatia
 • smile-o
  pre tehotné i dojčiace ženy
 • smile-o
  obsah kyseliny listovej
 • smile-o
  veľké množstvo minerálov i vitamínov
 • smile-o
  výhodné balenie
 • smile-o
  pozitívne vplýva aj na kvalitu vlasov a pleti

Nevýhody

 • frown-o
  dodržiavanie časového odstupu pri užívaní viacerých prípravkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

14€

• 1 balenie = 30 kapsúl

Vitamíny pre tehotné DOPRAVA ZADARMO YARILO einstein plus cps 1x30 ks

Aj doplnok YARILO einstein sa nám zapáčil možnosťou každodenného užívania už pri plánovaní počatia, ale aj pri tehotenstve a dojčení.

V jednej kapsule Yarilo einstein plus je ukrytých až 800 µg folátov, pričom až 600 µg z tohto množstva predstavuje aktívny folát najnovšej generácie. Súčasťou kvalitného zloženia sú tiež omega-3 kyseliny DHA a EPA, železo, selén, jód a veľké množstvo iných prospešných vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

Za výhodu tohto prípravku považujeme, že nepáchnu rybinou ako ostatné prípravky obsahujúce DHA. 

Dávkovanie

Veľkým plusom je aj užívanie prípravku, kedže denne stačí jedna kapsula, najlepšie cca 1 hodinu po raňajkách. Pre čo najlepšie výsledky sa odporúča začať s užívaním už mesiac pred plánovaním otehotnením,

Výhody

 • smile-o
  užívanie pred otehotnením, počas tehotenstva i počas dojčenia
 • smile-o
  jedna tableta obsahuje veľké množstvo prospešných látok
 • smile-o
  prípravok nepáchne rybacinou

Nevýhody

 • frown-o
  odporúčané užívanie už mesiac pred počatím

Naše hodnotenie

Orientačná cena

19€

• 1 balenie = 12 kusov

GraviPop lízanka pre tehotné ženy

Ďalším produktom určeným pre tehotné ženy, ktorý nepochybne zaujme i svojim prevedením sú lízanky GraviPop

Prípravok bol vyvinutý špeciálne pre ranné nevoľnosti, ktoré sú typické pre prvé mesiace tehotenstva. Tieto chutné roksové lízanky obsahujú vitamín C, vápnik a zázvor. Práve zázvor sa stará o zvýšenú tvorbu tráviacich štiav a zároveň neutralizuje kyseliny. Lízanky tak upokojujú žalúdok a uľavujú od nevoľnosti s nutkaním na zvracanie.

Vitamín C sa zodpovedne stará o podporu imunity a je známy aj svojimi antioxidačnými účinkami. Vápnik predstavuje základný prvok ľudského tela, pričom dokáže obmedziť dráždivé účinky žlčových kyselín. V balení nájdete lízanky s príchuťou pomaranča, citrónu, višne i jablka.


Dávkovanie

Lízanky sa užívajú podľa potreby, v prípade nevoľnosti. Môžete ich užívať aj preventívne.

Výhody

 • smile-o
  vhodné pre nepríjemné ranné nevoľnosti
 • smile-o
  výborná chuť
 • smile-o
  uľavia od nevoľností
 • smile-o
  forma lízaniek

Nevýhody

 • frown-o
  menšie množstvo účinných látok

Naše hodnotenie

Orientačná cena

3€

• 1 balenie = vrecúška 1x20 ks 

Vitamíny po pôrode DIETPHARM Centravit Postnatal dr. max

Obdobie po pôrode je bez pochýb náročným pre každú ženu. Výživový doplnok DIETPHARM slúži na to, aby obdobie laktácie uľahčil čo najviac.

Pri dojčení mamičky odovzdávajú veľké množstvo vitamínov i minerálov prostredníctvom mlieka svojim ratolestiam. Je preto naozaj dôležité dopĺňať tieto vitamíny, aby dieťa mohlo všetko potrebné naďalej dostávať v mliečku, a zároveň, aby bol pre ženu priebeh šestonedelia čo najkomfortnejší.

Prípravok obsahuje komplex vitamínov, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie zubov a ďasien, ale i vlasov a nechtov, a nezabúdajú tiež na pokožku. V prípravku sa nachádzajú nasledovné látky: Vitamín B12, B6, C, D a taktiež železo a folát. Účinné zloženie pomáha bojovať aj s únavou a pocitom vyčerpanosti, s ktorými bojuje počas tohto obdobia nejedna mamička.

Dávkovanie

Denne je potrebné užiť jedno vrecko, rozpustené v pohári vody. 

Výhody

 • smile-o
  vhodné na obdobie po pôrode
 • smile-o
  dodáva potrebné vitamíny a minerály
 • smile-o
  pomáha predchádzať pocitu vyčerpanosti a únave

Nevýhody

 • frown-o
  určené iba po pôrode

Naše hodnotenie

Orientačná cena

16€


Podľa čoho vyberať vitamíny?

Vitamíny pre tehotné ženy

Z veľkého množstva prípravkov určených pre budúce mamičky nemusí byť vôbec jednoduché vybrať si ten najlepší. V zložení síce nájdete veľké množstvo látok, avšak často sa môže stať to, že jednotlivým zložkám jednoducho nebudete rozumieť a nebudete poznať ani ich účinky. Aby sme vám toto rozhodovanie uľahčili, pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších látok, spolu s ich vplyvmi. 

Každá budúca mamička by sa v tehotenstve mala zamerať na dostatočný príjem kyseliny listovej, taktiež vitamínu C, železa, jódu i vápnika. Veľmi podstatnú úlohu zohrávajú aj vitamíny skupiny B. Aby sa vaše dieťatko v bruchu vyvíjalo správne, potrebuje napríklad tiež fosfor, magnézium, zinok i vitamíny E.

Vitamín A

Vitamín A podporuje správny rast bábätka. Je dôležitý pri vývoji zraku, kože a sliznice. Treba však dať pozor na to, že zvýšené množstvo vitamínu A v prvom trimestri môže spôsobiť neželané vývojové chyby. Dbajte preto na odporúčanú dennú dávku, ktorá je 1,5 mg.

Vitamín B1

Tento vitamín plní v tele úlohu koenzýmu pri metabolizácii sacharidov a pomáha predchádzať únave. Odporúčaná dávka je 1,6 mg.

Vitamín B2

Riboflavín pomáha počas tehotenstva regulovať správny rast a vývin dieťaťa. Odporúčaná dávka je 1,8 mg.

Vitamín B6

Vitamín B6 vám počas tehotenstva môže pomôcť hlave pri nevoľnostiach, preto dbajte na jeho zvýšený príjem najmä v prvých mesiacoch. Odporúčaná dávka je 2,1 mg. 

Vitamín B12

Dôležitú úlohu pri krvotvorbe plní práve vitamín B12, a tiež pomáha pri syntéze bielkovín. Odporúčaná dávka je 2,6 µg.

Kyselina listová

Kyselina listová by vďaka svojim priaznivým účinkom nemala v tehotenstve chýbať žiadnej žene. Podporuje metabolizmus bielkovín i tvorbu génov a červených krviniek. Je veľmi dôležité, aby sa v ženskom organizme tento vitamín nachádzal už v predstihu, približne mesiac pred otehotnením. Odporúčaná dávka je 0,4 mg.

Jód

Jód má na starosti správnu činnosť štítnej žľazy. V prípade, že žena trpí nedostatkom jódu, hrozí riziko potratu, poruchy vývoja plodu či predčasný pôrod. Odporúčaná dávka jódu je 100 – 150 µg. 

Zinok

Deti, ktorých matky počas tehotenstva trpeli nedostatkom zinku, môžu neskôr trpieť postihnutím mozgu. Zvlášť opatrné by mali byť ženy vegetariánky. Odporúčaná dávka zinku je 15 mg.

Selén

Selén je dôležitý prvkom pri vývoji kostného svalstva a taktiež môže znižovať riziko potratu. Odporúčaná denná dávka 60 – 200 µg by sa však nemala prekročiť z dôvodu, že môže toxicky pôsobiť.  

Magnézium

Nedostatok magnézia môže spôsobiť predčasný pôrod a taktiež môže stáť aj za poruchami funkcie placenty. Denná dávka je vo výške 450 mg.

Železo

Počas tehotenstva prebieha  v ženskom tele rýchly rast tkanív i zvýšený počet červených krviniek, čo má za následok zvýšenú spotrebu železa. Práve preto má naozaj veľký význam dopĺňať ho v dostatočnom množstve. Odporúčaná dávka je 30 mg. 

Pri užívaní vitamínov myslite na to, že opatrnosti nie je nikdy dosť.  Akékoľvek prípravky vždy užívajte podľa predpísaného dávkovania.  


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

pilulka.sk logo
drmax.sk logo
lieky24.sk logo
prezdravie logo

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok
 
 
 
Najnovšie Najstaršie Najobľúbenejšie
zdena
Komboš
zdena
Hodnotenie :
     

ja by som pridala captafer – je velmi dobry pre anemicke mamicky ktore potrebuju zvysit hladinu zeleza v krvi prirodzenou cestou – pomaha jeho vstrebavaniu z potravy (captafer.cz/sk/home-3/)