Zeleň v tmavom byte: 12 nenáročných izbových rastlín
Izbové kvety sú veľmi pôvabným a užitočným spoločníkom do bytu. Okrem toho, že pekne vyzerajú, dodávajú priestoru život, čistia vzduch a vyrábajú kyslík (1). Aj tmavú miestnosť dokážu urobiť svetlejšou a útulnejšou.
Možno si myslíte, že na pestovanie izbových kvetov potrebujete slnkom presvetlený byt, veľa voľného času a pestovateľských zručností. Opak je pravdou.
Existuje veľa izbových rastlín, ktoré v podstate žijú svojim životom a potrebujú len minimálnu starostlivosť. Niektoré sú dokonca šťastnejšie v tmavom rohu, než vystavené slnečnému svetlu, darí sa im s minimálnou zálievkou a oceňujú, že na starostlivosť o ne takpovediac zabudnete.
Ktoré druhy rastlín sa hodia aj do tmavých izieb?
1. Zamioculcas zamiifolia
Zamioculcas je izbová rastlina, vhodná pre začínajúcich pestovateľov, ľudí, ktorí trávia čas mimo domu alebo jednoducho občas zabudnú poliať kvety. Prežije takmer všetko, no priame slnečné žiarenie by jej spálilo listy. Preto je umiestnenie v tmavšej miestnosti pre ňu ideálne.
2. Begónia kráľovská (Begonia rex)
Begónie sú izbové kvety, ktoré si vás získajú zvláštnymi kresbami na kovovo sa lesknúcich listoch. Bolo vyšľachtených viacero odrôd v pestrých farbách, bielej, striebornej, fialovej, ružovej, zelenej aj červenej. Begonia rex pochádza z džungle, kde rastie pri zemi v tieni iných rastlín (2). Priame slnko teda neznesie.
NÁŠ TIP: Prečítajte si, aké škodce najčastejšie napádajú izbové rastliny a ako si s nimi poradiť.
3. Figovník lýrovolistý (Fikus lyrata)
Spomedzi fikusov sa tejto odrode darí v tmavých miestnostiach najlepšie (3). Má tmavozelené listy v tvare lýry, rastúce z podlhovastého kmeňa. Odrezaním vrcholu začne rásť do krovitého tvaru - vrchol potom môžete umiestniť do nádoby s vodou, kde vyženie nové korienky.
4. Dracéna voňavá (Dracaena fragrans)
So svojimi pásikavými listami, vyrastajúcimi z pevného kmienku pôsobí dracéna voňavá ako malá tropická palma. Pomaly, v priebehu pár rokov vám aj v byte môže dorásť do výšky 2 metrov. Podobne, ako iné druhy dracén, aj dracéna voňavá je celkom spokojná v polotieni.
5. Svokrin jazyk (Sansevieria)
Svokrine jazyky pochádzajú zo suchých oblastí Afriky, preto spokojne rastú do výšky aj zo suchého substrátu. Darí sa im rovnako dobre v tieni aj na svetlých miestach (4). Je to sukulent, ktorý zadržiava vodu v listoch a nepotrebuje veľa pozornosti.
6. Monstera (Monstera deliciosa)
Mohutná exotická rastlina, ktorá sa dokáže vytiahnuť až do výšky 5 metrov. V tmavých miestach rastie pomalšie a listy môžu mať plný tvar, bez typických výrezov. Ak má svetla priveľa, listy zas začínajú blednúť, takže polotieň je pre monsteru ideálny.
7. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)
Ak hľadáte nenáročné izbové kvety, verte, že zelenec chocholatý najvhodnejším kandidátom pre pestovateľov začiatočníkov (5). Prežije na akomkoľvek mieste, či pri okne, alebo v tmavom kúte. Táto vďačná rastlinka sa pekne vyníma v závesných kvetináčoch, z ktorých spúšťa svoje rozvetvené “pavučiny” z dlhých bielych listov.
8. Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)
Potosovec je popínavá rastlinka s dekoratívnymi bielymi kresbami na zelených lesklých listoch. Ak mu dáte dostatok priestoru na rast, bude sa krásne šplhať do všetkých strán. V prirodzenom prostredí tvorí podrast stromom a ovíja sa okolo kmeňov, pre človeka je teda ideálnou izbovou rastlinou do tieňa. Ocení vlhkejší vzduch.
9. Orchidea (Phalaenopsis)
Medzi nenáročnými izbovými rastlinami prevládajú tie zelené, teda pestované pre výrazné listy. Existujú druhy, ktoré dodajú tmavej miestnosti jemnosť a farbu svojimi rozkvitnutými kvetmi. K tým najkrajším kvetom do tieňa patrí lišajovec, známejší pod názvom orchidea.
Orchidey sa pýšia kvetmi so žiarivými farbami a vzormi, ktoré kvitnú aj niekoľko mesiacov. Rastlina je vhodná aj do kúpeľne s oknom, pretože obľubuje vyššiu vlhkosť vzduchu.
10. Lopatkovec (Spathiphyllum)
Bohato sa rozrastajúce zelené listy a sporadicky rastúce jemné biele kvietky - to sú znaky obľúbenej nenáročnej rastlinky, lopatkovca. Vlhkomilná rastlina nepotrebuje prakticky nič, len vodu, za ktorú sa vám odvďačí bujnými tmavozelenými listami a občas kvitnutím.
11. Chamédorea úhľadná (Chamaedorea elegans)
Krásna mini palmička vám vnesie do bytu trošku exotiky. Špicaté úzke listy na pevných žilkách vyrastajú v celých trsoch priamo z pôdy, po niekoľkých rokoch sa vytvára nízky kmienok. Žlté voňavé kvety sa objavia po troch až štyroch rokoch.
12. Šachor striedavolistý (Cyperus alternifolius)
Má unikátny tvar, dáždniky na dlhých stonkách. Ak hľadáte izbové rastliny do kúpeľne, šachor sa vám za pridanú vlhkosť vzduchu len odvďačí rastom do viac ako 1 metrovej výšky. Je to rastlina, ktorá prirodzene rastie v bahnitých pôdach jazier a močarísk.
NÁŠ TIP: Ak máte v byte aj svetlejšie miesta, inšpirujte sa ďalšími nenáročnými izbovými rastlinami, ktoré môžu zútulniť priestor.
Na záver
Každá miestnosť v byte si zaslúži živú rastlinu, zvlášť taká, ktorej chýba svetlo. Kvety do tieňa prinášajú dávku pozitívnej energie, lepšie ovzdušie, skrátka, nový život.
Pridajte komentár ku článku