Zeleň v tmavom byte: 12 nenáročných izbových rastlín

izbové rastliny do tmavého bytu

Izbové kvety sú veľmi pôvabným a užitočným spoločníkom do bytu. Okrem toho, že pekne vyzerajú, dodávajú priestoru život, čistia vzduch a vyrábajú kyslík (1). Aj tmavú miestnosť dokážu urobiť svetlejšou a útulnejšou.

Možno si myslíte, že na pestovanie izbových kvetov potrebujete slnkom presvetlený byt, veľa voľného času a pestovateľských zručností. Opak je pravdou. 

rastliny v tmavom byte

Existuje veľa izbových rastlín, ktoré v podstate žijú svojim životom a potrebujú len minimálnu starostlivosť. Niektoré sú dokonca šťastnejšie v tmavom rohu, než vystavené slnečnému svetlu, darí sa im s minimálnou zálievkou a oceňujú, že na starostlivosť o ne takpovediac zabudnete.

Ktoré druhy rastlín sa hodia aj do tmavých izieb?

1. Zamioculcas zamiifolia

zamioculcas

Zamioculcas je izbová rastlina, vhodná pre začínajúcich pestovateľov, ľudí, ktorí trávia čas mimo domu alebo jednoducho občas zabudnú poliať kvety. Prežije takmer všetko, no priame slnečné žiarenie by jej spálilo listy. Preto je umiestnenie v tmavšej miestnosti pre ňu ideálne.

 • Nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť, občas jej utrite prach z listov.
 • Zalievajte ju len mierne, pôda musí medzi zálievkami vyschnúť.

2. Begónia kráľovská (Begonia rex)

Begónia rex

Begónie sú izbové kvety, ktoré si vás získajú zvláštnymi kresbami na kovovo sa lesknúcich listoch. Bolo vyšľachtených viacero odrôd v pestrých farbách, bielej, striebornej, fialovej, ružovej, zelenej aj červenej. Begonia rex pochádza z džungle, kde rastie pri zemi v tieni iných rastlín (2). Priame slnko teda neznesie. 

 • Zalievajte ju mierne, ale pravidelne. Begónie sú citlivé na premokrenie, preto dbajte na to, aby mal črepník na spodku dierky na odtekanie prebytočnej vody. Používajte odstátu alebo dažďovú vodu - minerály by mohli begónii uškodiť. 
 • Každých 14 dní jej dodajte výživu tekutým hnojivom. 
 • V zime begónia prechádza obdobím vegetačného pokoja. Je vhodné ju umiestniť do chladnejšej miestnosti (15 °C je akurát) a obmedziť polievanie.

NÁŠ TIP: Prečítajte si, aké škodce najčastejšie napádajú izbové rastliny a ako si s nimi poradiť. 

3. Figovník lýrovolistý (Fikus lyrata)

Fikus lyrata

Spomedzi fikusov sa tejto odrode darí v tmavých miestnostiach najlepšie (3). Má tmavozelené listy v tvare lýry, rastúce z podlhovastého kmeňa. Odrezaním vrcholu začne rásť do krovitého tvaru - vrchol potom môžete umiestniť do nádoby s vodou, kde vyženie nové korienky. 

 • Pôda fikusu by mala byť mierne vlhká - pravidelne zalievajte.
 • Okrem jesene a zimy hnojte každé dva týždne.
 • Pravidelne jej čistite listy od prachu vlhkou handričkou alebo vlažnou sprchou.

4. Dracéna voňavá (Dracaena fragrans)

dracena

So svojimi pásikavými listami, vyrastajúcimi z pevného kmienku pôsobí dracéna voňavá ako malá tropická palma. Pomaly, v priebehu pár rokov vám aj v byte môže dorásť do výšky 2 metrov. Podobne, ako iné druhy dracén, aj dracéna voňavá je celkom spokojná v polotieni.

 • Zalievajte ju opatrne rovnomerne po celej ploche črepníka, aby ste predišli premokreniu koreňov.
 • Dracéna potrebuje kyprú pôdu. Už pri prvom presádzaní si dajte pozor, aby ste ju príliš nepritlačili.

5. Svokrin jazyk (Sansevieria)

svokrine jazyky

Svokrine jazyky pochádzajú zo suchých oblastí Afriky, preto spokojne rastú do výšky aj zo suchého substrátu. Darí sa im rovnako dobre v tieni aj na svetlých miestach (4). Je to sukulent, ktorý zadržiava vodu v listoch a nepotrebuje veľa pozornosti. 

 • Zalievajte len mierne, v zime len raz za dva týždne, aby pôda medzi zálievkami poriadne preschla. Voda sa nesmie dostať do stredovej ružice.
 • V čase od apríla do augusta podporíte rast hnojivom pre sukulenty.  

6. Monstera (Monstera deliciosa)

monstera

Mohutná exotická rastlina, ktorá sa dokáže vytiahnuť až do výšky 5 metrov. V tmavých miestach rastie pomalšie a listy môžu mať plný tvar, bez typických výrezov. Ak má svetla priveľa, listy zas začínajú blednúť, takže polotieň je pre monsteru ideálny.

 • Monsteru zalievajte dôkladne, medzi zálievkami nechajte preschnúť len povrch substrátu.
 • V lete počas horúcich dní sa žiada občas zarosiť listy rozprašovačom - monstera obľubuje vlhkú vzduch.
 • Keď začnú korene prerastať von z kvetináča, treba rastlinu presadiť.
 • Hnojiť odporúčame 2x do mesiaca.

7. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

Zelenec chocholatý

Ak hľadáte nenáročné izbové kvety, verte, že zelenec chocholatý najvhodnejším kandidátom pre pestovateľov začiatočníkov (5). Prežije na akomkoľvek mieste, či pri okne, alebo v tmavom kúte. Táto vďačná rastlinka sa pekne vyníma v závesných kvetináčoch, z ktorých spúšťa svoje rozvetvené “pavučiny” z dlhých bielych listov. 

 • Od jari do jesene sa zelencu darí vo vlhkej pôde, v zime treba zálievku obmedziť a nechať substrát preschnúť.
 • Prihnojiť stačí na jar, alebo jednoducho, keď si spomeniete.
 • V lete ho môžete umiestniť aj na balkón či na terasu.

8. Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)

potosovec

Potosovec je popínavá rastlinka s dekoratívnymi bielymi kresbami na zelených lesklých listoch. Ak mu dáte dostatok priestoru na rast, bude sa krásne šplhať do všetkých strán. V prirodzenom prostredí tvorí podrast stromom a ovíja sa okolo kmeňov, pre človeka je teda ideálnou izbovou rastlinou do tieňa. Ocení vlhkejší vzduch.

 • Potosovec vyháňa vzdušné korene, ktorými sa rád zachytáva o predmety v jeho okolí, napr. mriežky, tyče, police či nástenné dekorácie. Môže rásť do výšky, alebo spúšťať visiace vetvy zo závesného kvetináča.
 • Zalievajte len vtedy, keď je už zemina suchá. V čase rastu, teda na jar, pridajte do zálievky trochu hnojiva.

9. Orchidea (Phalaenopsis)

orchidea

Medzi nenáročnými izbovými rastlinami prevládajú tie zelené, teda pestované pre výrazné listy. Existujú druhy, ktoré dodajú tmavej miestnosti jemnosť a farbu svojimi rozkvitnutými kvetmi. K tým najkrajším kvetom do tieňa patrí lišajovec, známejší pod názvom orchidea. 

Orchidey sa pýšia kvetmi so žiarivými farbami a vzormi, ktoré kvitnú aj niekoľko mesiacov. Rastlina je vhodná aj do kúpeľne s oknom, pretože obľubuje vyššiu vlhkosť vzduchu.

 • Na pestovanie si zaobstarajte špeciálny substrát pre orchidey.
 • Nové kvety väčšinou vykvitnú pri nižších teplotách v miestnosti (18 °C).
 • Orchidea potrebuje výdatnú zálievku. Ideálnu vlhkosť jej doprajete, ak raz do týždňa ponoríte celý kvetináč do nádoby s odstátou vodou na pol hodiny. nechajte substrát nasiaknuť a opäť preložte kvetináč do sucha. Zabránite tak premokreniu a hnitiu koreňov.

10. Lopatkovec (Spathiphyllum)

lopatkovec

Bohato sa rozrastajúce zelené listy a sporadicky rastúce jemné biele kvietky - to sú znaky obľúbenej nenáročnej rastlinky, lopatkovca. Vlhkomilná rastlina nepotrebuje prakticky nič, len vodu, za ktorú sa vám odvďačí bujnými tmavozelenými listami a občas kvitnutím.

 • Zalievajte pravidelne - ak substrát vyschne, listy okamžite vädnú.
 • Občas postriekajte listy rozprašovačom s odstátou vodou.

11. Chamédorea úhľadná (Chamaedorea elegans)

Chamédorea úhľadná

Krásna mini palmička vám vnesie do bytu trošku exotiky. Špicaté úzke listy na pevných žilkách vyrastajú v celých trsoch priamo z pôdy, po niekoľkých rokoch sa vytvára nízky kmienok. Žlté voňavé kvety sa objavia po troch až štyroch rokoch.

 • Intenzívne zalievajte. Odporúčame umiestniť kvetináč na misku s kamienkami.
 • Hnojte ideálne v lete (obdobie rastu) tekutým hnojivom. 

12. Šachor striedavolistý (Cyperus alternifolius)

Šachor striedavolistý

Má unikátny tvar, dáždniky na dlhých stonkách. Ak hľadáte izbové rastliny do kúpeľne, šachor sa vám za pridanú vlhkosť vzduchu len odvďačí rastom do viac ako 1 metrovej výšky. Je to rastlina, ktorá prirodzene rastie v bahnitých pôdach jazier a močarísk.

 • Zalievajte často - šachor potrebuje mokrú pôdu.

NÁŠ TIP: Ak máte v byte aj svetlejšie miesta, inšpirujte sa ďalšími nenáročnými izbovými rastlinami, ktoré môžu zútulniť priestor. 

Na záver

Každá miestnosť v byte si zaslúži živú rastlinu, zvlášť taká, ktorej chýba svetlo. Kvety do tieňa prinášajú dávku pozitívnej energie, lepšie ovzdušie, skrátka, nový život.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar