Škodce na izbových rastlinách? Takto sa ich zbavíte!

Škodce na izbových rastlinách

Zdá sa vám, že váš obľúbený kvietok začal akosi chradnúť, vädnú mu listy, zmenil svoje sfarbenie? Pravdepodobne ho napadli škodce. 

Škodce na izbových kvetoch nie sú ničím neobvyklým, ba práve naopak. Objavujú sa veľmi často, a to aj tam, kde sa rastlinám venuje množstvo pozornosti a starostlivosti.

Ako proti nim zabojovať? 

Prečo sa nedarí izbovým rastlinám? 

Aj vy si zúfalo kladiete otázku, prečo sa vašim rastlinám nedarí, a to aj napriek tomu, že sa o ne s láskou staráte? 

Dôvodov môže byť viacero. 

Veľmi častým problémom, prečo rastlina neprosperuje, je jej zlé umiestnenie. Buď ju umiestnime príliš do tieňa, kde má málo svetla alebo naopak, na veľmi slnečné miesto. 

Ďalším, pomerne častým dôvodom je zlá zálievka. Aj tu sú dva varianty - prílišná alebo nedostatočná. Zeleným izbovým rastlinám môže ublížiť aj nadmerné hnojenie či nesprávne presádzanie. 

A potom sú tu aj rozličné škodce, ktoré okupujú izbové rastliny. Dôvod ich výskytu pritom nemusí súvisieť výlučne iba so starostlivosťou o kvety.

Na vine totiž môže byť aj prostredie vášho domova. Škodce obľubujú suché a teplé prostredie. Práve preto sa na izbových kvetoch môžu objaviť práve počas vykurovacej sezóny. 

Škodce si domov môžete priniesť aj na novej rastline, a to či už priamo na nej alebo aj v zemine. 

Ktoré škodce na izbových rastlinách patria k tým najrozšírenejším a ako sa ich zbaviť? 

Ako sa zbaviť vošiek

Izbovým kvetom v našich domácnostiach často chýba svetlo alebo ho naopak majú priveľa. 

Izbové kvety a ich najčastejšie škodce

Zelené izbové rastliny v našich domácnostiach zvyknú najčastejšie napádať títo neželaní návštevníci. Ako ich rozoznať a ako sa ich zbaviť? 

1. Vošky na kvetoch

Vošky patria k tým najznámejším škodcom na izbových rastlinách. Môžu byť rôznej farby - čierne, zelené, oranžové či sivé. Zvyčajne sa nachádzajú na stonkách, ale aj pukoch kvetov, kde vyciciavajú šťavu. Spoznáte ich tiež tak, že za sebou nechávajú lepkavú tekutinu, tzv. medovinu. 

Napadnutie rastliny voškami môže spôsobiť rast listov neobvyklého tvaru, ale tiež aj pleseň a celkové chradnutie rastlinky. 

Keď sa u vás na rastlinách objavia vošky, zamyslite sa, či to s polievaním nepreháňate. Vošky totiž obľubujú práve vlhké prostredie.

Ako sa zbaviť vošiek? 

Vošiek sa možno zbaviť pomerne ľahko.

Pri miernejšom napadnutí často postačí iba opláchnutie rastliny vlažnou vodou. Čo ale vtedy, ak je invázia vošiek nezvládnuteľná? 

Skúste si vyrobiť prírodný postrek na vošky. 

Prírodný postrek na vošky

V prípade premnoženia vošiek skúste niektorý z týchto postrekov, ktorý si vyrobíte aj sami doma. 

  • Cibuľový postrek - nastrúhanú alebo rozmixovanú cibuľu zmiešajte s rovnakým množstvom vody, odšťavte a použijte ako postrek. 
  • Mydlový roztok - dve lyžičky tekutého mydla zmiešajte so 4 litrami vody. Tento postrek je vynikajúci nielen proti voškám, ale napríklad aj na roztoče a strapky. 
  • Žihľavový postrek - nechajte v litre vody lúhovať približne 100 g žihľavy po celý deň a následne použijte ako postrek proti voškám. 
  • Cesnakový postrek - veľmi účinný je aj postrek z cesnaku, ktorý pripravíte roztlačením piatich strúčikov cesnaku v litre vody. Povarte na miernom ohni po dobu približne 20 minút. Preceďte a tekutinu použijte ako postrek na vošky. 
Ako sa zbaviť vošiek na izbových rastlinách

Na vošky sú veľmi účinné aj rôzne postreky, ako napríklad žihľavový či cesnakový, ktoré si vyrobíte doma. 

2. Mušky 

Ďalšími škodcami na izbových kvetoch sú mušky. K tým najčastejším patria molice, smútivky a strapky. Ako zistiť, ktoré z nich napadli vaše izbové rastliny a ako ich vyhubiť?

Molice na izbových rastlinách

Molice spoznáte podľa bieleho zafarbenia. Zväčša sa nachádzajú na spodnej strane listov, kde vyciciavajú šťavy z rastliny. Dôsledkom ich cudzopasenia môže byť hniloba listov. 

Smútivky na izbových rastlinách

Smútivky sú čierne, malé mušky, neustále poletujúce okolo rastlín. Milujú vlhký substrát. 

Strapky

Tieto malé škodce dosahujú veľkosť približne jeden až dva milimetre. Majú až dva páry krídel, ľahko sa preto dostanú z rastliny na rastlinu. Na listoch zanechávajú striebristé škvrny i tmavohnedé stopy trusu. 

Listy napadnuté strapkami sú najprv biele, postupne hnednú až úplne vyschnú a odpadnú.  

Ako sa zbaviť mušiek v kvetináčoch?

Malé mušky neustále poletujúce v okolí rastlín môžu poriadne znepríjemniť život nielen samotným rastlinám, ale aj obyvateľom domu. Aby ste proti muškám mohli účinne zakročiť, najprv zistite, ktorý druh mušiek napadol vaše izbové kvety.

Pri moliciach často postačí rastlinu iba osprchovať. Ak to nezaberie, vyskúšajte lepkavé doštičky rozmiestnené v okolí kvetu, na ktoré sa molice jednoducho prilepia. 

Aj so smútivkami vám veľmi dobre pomôžu lepkavé pasce. Skontrolujte, či substrát nie je premočený. Ak áno, nechajte ho poriadne vyschnúť. Pozor však na to, aby ste tým neublížili rastline. 

Boj so strapkami môže byť o niečo komplikovanejší. Napadnutú rastlinu dajte do karantény tak, aby nebola v kontakte s ostatnými rastlinami. Následne ju osprchujte a umyte mydlovým roztokom. Ak to nezaberie, pravdepodobne sa nezaobídete bez špeciálneho postreku z obchodu. 

Najčastejšie škodce na izbových rastlinách

Keď vaša rastlina chradne, hľadajte príčinu.

3. Roztočce

Roztočce možno zaradiť k pavúkovcom. Majú 4 nohy a na napadnutých rastlinkách dokážu vytvárať pavučiny. 

Zlou správou je, že voľným okom sú takmer neviditeľné, nakoľko sú veľmi maličké. Všimnúť si ich však môžete kvôli malým striebristým či žltohnedným škvrnám na listoch.

V ich rozoznaní vám môže pomôcť napríklad aj lupa. 

Ako sa zbaviť roztočcov na zelených izbových rastlinách?

Tu pomôže biologická ochrana alebo insekticídy. Roztoče majú v obľube horúce a suché prostredie, preto počas letných dní rastliny jemne roste. 

Skúsiť môžete aj mydlový roztok, no ten pri intenzívnom napadnutí už nemusí byť dostatočne účinný.

4. Puklice známe aj pod označením červce

Puklice na izbových rastlinách možno rozoznať veľmi ľahko. Na listoch a stonkách rastlín hľadajte malé hnedé hrudky.

Ako sa zbaviť puklíc?

Pri miernom výskyte puklíc si vystačíte s kuchynským olejom alebo aj technickým liehom, ktorým každý napadnutý list jemne potrite.

Ak je vaša rastlina napadnutá intenzívne, poškodené časti odstráňte a na zvyšok rastliny aplikujte olej alebo lieh. Po pár dňoch rastlinu umyjte a ručne pozbierajte mŕtve puklice. 

Kombík radí

Kombík radí

Ak si z obchodu prinesiete novú rastlinu, presaďte ju.


V substráte sa totiž môžu nachádzať mušky alebo rôzni iní škodcovia. 

Hnedé škvrny na listoch izbových rastlín. Čo znamenajú? 

Spozorovali ste na listoch vašich izbových rastlín hnedé škvrny? Príčin ich vzniku môže byť hneď niekoľko. Medzi tie najčastejšie patria:


Popáleniny od slnka

Drvivá väčšina rastlín v domácnostiach nemá rada priame svetlo. V prípade výskytu hnedých škvŕn preto rastlinu umiestnite na iné miesto, kde nie je priame slnko, odstráňte poškodené listy a ošetrite fungicídom. 


Škodcovia

Hnedé škvrny na listoch izbových rastlín môžu spôsobovať aj rôzni škodcovia. Rastlinu preto dôkladne poobzerajte, či sa na nej nenachádza nejaká nevítaná návšteva. Ak nájdete nejakého škodca, zakročte proti nemu. 


Tmavohnedé fľaky vs. suché hnedé fľaky

Tmavohnedé fľaky na listoch sú väčšinou dôsledkom prílišnej zálievky. Pozrite sa preto na substrát. Ak je premočený, zálievku zmiernite. 

Suché hnedé fľaky sú naopak dôsledkom nedostatočnej zálievky. 

Hnedé škvrny na listoch

Tmavé škvrny na listoch rastlín môžu znamenať hneď niekoľko problémov. 

Dracena a choroby: Čo môže potrápiť stálicu izbových rastlín v našich domácnostiach?

V tomto článku sa pozrieme aj na obľúbenú a v našich domácnostiach hojne sa vyskytujúcu rastlinu s názvom dracena, na ktorej listoch sa často objavujú práve hnedé škvrny. Aké ďalšie nedostatky, ale i choroby ju môžu napadnúť?

 

Zmeny na listoch Draceny

Hnednutie špičiek listov

Hnednutie špičiek listov draceny vzniká v dôsledku nedostatočnej vlhkosti v domácnosti. Pomôže preto pravidelné, mierne rosenie. 

Žlté škvrny

Aj pri žltých listoch je problém v suchom vzduchu v domácnosti. Taktiež pomôže rosenie. 

Hnedé škvrny na listoch draceny

Hnedé škvrny sa na listoch draceny môžu objaviť vtedy, ak je nadmerne polievaná, ale tiež aj pri nedostatočnom, resp. žiadnom hnojení. 

Biele suché škvrny

Bielymi suchými škvrnami sa dracena ohlási v prípade, že je umiestnená na priamom, ostrom slnku. S premiestním rastlinky na iné miesto preto dlho neváhajte. 

Skrútené listy na dracene

Pri skrútených, ochabnutých listoch dracene pravdepodobne chýba vlhkosť a teplejšie prostredie. Skúste ju teda premiestniť a taktiež aj prihnojovať. 


Dracena choroby

Dracena má najčastejšie problémy s listami, a to v dôsledku jej nesprávneho umiestnenia či zlej zálievky. Niekedy sa však na nej môžu objaviť aj škodcovia. 

Najčastejšie ide o červce, nazývané tiež puklice, ktoré z draceny môžete odstrániť vyššie uvedenými spôsobmi, teda mechanicky, prostredníctvom stolového oleja alebo liehu. 

Ak to nezaberie, siahnite po špeciálnom postreku z obchodu. 

Ďalším škodcom môžu byť roztočce, ktoré na rastline zanechávajú malé pavučinky. Živia sa šťavami rastliny, preto pri nich treba konať rýchlo, aby rastlinu úplne nezničili. 

Na ich likvidáciu vyskúšajte mydlový roztok, pokiaľ nebude účinný, zaobstarajte si špeciálny postrek. 

Dracena choroby

Dracena má krásne listy, na ktorých sa však veľmi ľahko môžu objaviť hnedé škvrny. 

Ako prechádzať výskytu škodcov na izbových rastlinách? 

Aby ste predišli výskytu, ako aj rozmnoženiu škodcov na vašich izbových rastlinách, pravidelne, aspoň raz do týždňa, ich kontrolujte. Ak spozorujete akéhokoľvek škodcu, rýchlo konajte.

Pri takomto včasnom zachytení škodcov ešte odstránite mechanicky a často vám postačí iba mydlová voda. 

Snažte sa rastlinám poskytnúť také podmienky, aké potrebujú. Ak nemajú radi priame svetlo, neumiestňujte ich na slnečné stanovisko. Ak potrebujú dostatok vody, nenechajte ich vyschnúť. 

Pokiaľ si nie ste istí, aké podmienky má rada práve vaša rastlinka, pátrajte na internete alebo sa poraďte s niekým, kto to s rastlinami vie. 

Rastliny taktiež neumiestňujte v blízkosti radiátora alebo priamo na neho. Aj keď to niektoré izbové kvety môžu prežiť, drvivej väčšine rastlín toto stanovisko nebude vyhovovať. 

Opatrní buďte aj pri vetraní počas chladného počasia. Studený vzduch totiž môže rastlinám uškodiť. 

Tip od experta

"Je dôležité vedieť si uvedomiť, aký je pomer teploty a svetla. Pretože hlavne v zimnom období dochádza na izbových rastlinách k veľkým škodám, že nevnímame túto záležitosť. Keď je málo svetla, sú krátke dni alebo je nízka intenzita slnečného svitu, musíme ubrať aj na zálievke a pokiaľ to je trošku možné aj na teplote.  

Ing. Pavol Chlouba, záhradník

Na záver

Pri škodcoch na izbových rastlinách platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. Vaše izbové rastlinky preto nezabudnite pravidelne dôkladne skontrolovať a venovať im potrebnú starostlivosť. 

Iba tak sa vám totiž odvďačia krásnym, zdravým vzhľadom. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar