Ako vyčistiť rúru od pripálenín? Pomôže ocot i citrón

Ako vyčistiť rúru

Zamastené dvierka, cez ktoré už takmer nič nevidieť, špinavý rošt či zažraté pripáleniny. Zoznámte sa s nočnou morou drvivej väčšiny gazdiniek, u ktorých rúra fičí takmer každý deň. 

Aj keď by si tento domáci spotrebič zaslúžil vyčistiť po každom použití, nie vždy sa mu dostane potrebnej starostlivosti. Niekedy naň skrátka zabudneme, inokedy už po zdĺhavom vypekaní a vystávaní pri rúre jednoducho nevládzeme. 

Tak či onak, z času na čas sa tejto nemilej povinnosti nevyhneme. Je totiž dôležité udržiavať rúru čistú, a to nielen preto, že v nej pripravujeme jedlo, ale aj kvôli jej funkčnosti a životnosti.

Ako si teda poradiť so špinavou rúrou bez namáhavého a zdĺhavého drhnutia či bez nutnosti použitia chémie? Zozbierali sme pre vás tie najlepšie babské recepty!

Čo by ste mali vedieť....

Ešte pred tým, než sa pustíte do čistenia rúry, mali by ste poznať pár dôležitých pravidiel, ktoré vám túto nepopulárnu činnosť uľahčia. 


Prevencia je základ

Veru, prevencia je základ, a to aj čo sa údržby rúry týka. 

Ideálne je čistiť rúru po každom jednom použití. Tak totiž nedáte špine šancu pripáliť sa. Čistenie rúry pôjde ľahšie, ak sa doň pustíte skôr, ako rúra stihne úplne vychladnúť. 


Žiadne ostré predmety

Pri čistení rúry rozhodne nepoužívajte žiadne ostré predmety, nože či kovové drôtenky. Mohli by ste tak nenávratne poškodiť jej povrch. 

Ak pripáleniny nemôžete odstrániť pomocou hubky, siahnite po špeciálnej škrabke určenej na čistenie rúry alebo po plastovej špachtličke. 


Vyberte, čo sa vybrať dá

Aby ste rúru vyčistili naozaj dôkladne, za každým z nej vyberte rošt, ktorý následne umyjte samostatne. 

Ak rúra nebola vyčistená už nejaký ten čas a patrične to vidno aj na skle, vytiahnite ho (pokiaľ je to možné) a dôkladne vyčistite z vonkajšej i z vnútornej strany. 

Ako vyčistiť rúru babské recepty

Pri čistení rúry nepoužívajte žiadne ostré predmety, ktorými by ste mohli poškodiť povrch. 

Čo na pripáleniny v rúre pomôže? Špeciálne čističe verzus domáce prostriedky

Pri čistení trúby máte na výber z dvoch možností.

Buď si zaobstaráte špeciálny prípravok na rúru z drogérie alebo sa vyberiete šetrnejšou cestou - pomocou toho, čo nájdete doma. 


Prostriedky na čistenie rúry z obchodov

Špeciálny prostriedok na čistenie rúry zoženiete v každom supermarkete. Zväčša ide o čističe na odstránenie zažratej mastnoty a pripálenín, ktoré si vyžadujú naozaj silné zloženie. 

Často sú preto plné chémie a môžu byť agresívne k vášmu zdraviu, ale i k životnému prostrediu

Zvyčajne však fungujú naozaj dobre a so špinou a mastnotou si dokážu poradiť už v priebehu pár minút. 

Pri manipulácii s nimi je však dôležité chrániť si ruky rukavicami a použiť tiež rúško či respirátor. Na škodu nie je ani použitie ochranných okuliarov. 


Domáce prostriedky na čistenie rúry

Vyčistiť rúru možno aj bez chémie, za pomoci prostriedkov, ktoré máte doma bežne po ruke. 

Veľmi účinný môže byť napríklad ocot, citrón, prášok do pečiva či sóda bikarbóna. 

Stačí iba zvoliť ten správny pomer a ekologický, šetrný čistiaci prostriedok si môžete behom chvíle vyrobiť i doma. 

Tip od experta

"Čistiace prostriedky si môžeme z niekoľkých ekologických ingrediencií aj jednoducho vyrobiť. Väčšina receptov obsahuje sódu bikarbónu, ocot, prípadne kyselinu citrónovú, ktorá má rovnaké účinky ako ocot, len nezapácha. Pomocou nich dokážete jednoducho vyčistiť záchod, kúpeľňu, kuchyňu... Dokonca vodou s otcom aj vyumývať okná."


Laura Martinková, environmentalistka a spoluzakladateľka bezobalového obchodu Odvážené v Prešove

Osvedčené babské recepty, ako vyčistiť rúru bez chémie

Ak sa rozhodnete čistiť trúbu podomácky vyrobeným prostriedkom, mali by ste vedieť, že jeho účinnosť bude do veľkej miery závisieť od stavu, v ktorom sa vaša rúra nachádza.

So zanesenou špinou si domáci prostriedok nemusí vždy poradiť tak účinne, ako chemický prostriedok z drogérie a na úplné odstránenie pripálenín možno bude potrebné postup opakovať niekoľkokrát.

Aj napriek tomu však ide o lepší, ekologický spôsob, šetrný k vášmu zdraviu, k životnému prostrediu a v neposlednom rade aj k vášmu spotrebiču. 

Vyhrňte si rukávy a poďme na to! 🙂 

Všestranný pomocník ocot. Ako vyčistiť rúru octom?

Ocot je všestranným pomocníkom, ktorý možno v domácnosti okrem varenia použiť napríklad aj na dezinfekciu či výrobu čističa na rúru.

Ako na to?

Okrem octu si pripravte čistú vodu a väčšiu nádobu s objemom minimálne 1.5 l vhodnú aj do rúry.

250 ml octu nalejte do jedného litra čistej vody a rozmiešajte. Nádobu s octom a vodou následne vložte do rúry, ktorú nahrejte na 150 °C. Po nahriatí môžete rúru vypnúť a nechať pôsobiť výpary z octovej zmesi aspoň pol hodinu. 

Po uplynutí 30 minút vyberte nádobu s octom i mriežkou a uvoľnenú špinu poutierajte navlhčenou handričkou. Ak je to potrebné (v prípade intenzívneho znečistenia) môžete na dočistenie použiť i saponát. 

Čistenie rúry citrónom

Skvelým domácim prostriedkom na vyčistenie rúry môže byť i čistiť vyrobený z citróna

Citrón ako taký má tiež nielen skvelé dezinfekčné účinky, ale dokáže tiež neutralizovať zápachy

Postup čistenia rúry citrónom je podobný ako pri octe. Citrón vyžmýkajte, zmiešajte spolu s menším množstvom vody a prelejte do nádoby vhodnej do rúry. 

Rúru zapnite na teplotu 120 až 150 °C a nechajte pôsobiť. Výpary citrónovej šťavy sú veľmi účinné pri rozpúšťaní pripáleného tuku a mastnoty.

Po tom, čo rúra vychladne, uvoľnené nečistoty poutierajte navlhčenou hubkou či handričkou. 

Na čistenie rúry môžete použiť aj vytlačené citróny. Stačí ak ich vložíte do misy so šťavou z nich vytlačenou, pridáte vodu a misu vložíte do rúry nahriatej na maximum. Nechajte pôsobiť cca 30 minút a po vychladnutí dočistite. 

Ako vyčistiť rúru s citrónom

Citrón je skvelý v tom, že nielenže dezinfikuje a čistí, ale zároveň i neutralizuje pachy.

Čistenie rúry práškom do pečiva? Len smelo do toho!

Prášok do pečiva, ktorý v obchode kúpite za pár centov, vám v domácnosti môže skvele poslúžiť na viacero účelov. 

Použiť ho môžete napríklad na čistenie topánok, na odstránenie vodného kameňa z wc, ale tiež aj z rýchlovarnej kanvice alebo ho pridajte do prania k záclonám, ktorým chcete vrátiť stratenú belosť. 

Práškom do pečiva vyčistíte i zájdenú rúru a to za pomoci pasty, ktorú vyrobíte zmiešaním jedného balíčka prášku s trochou vody.

Pastu následne za pomoci kefky (výborne poslúži aj stará zubná kefka, ktorú už nepotrebujete) aplikujte na znečistené miesta a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom vyčistite rúru navlhčenou handričkou. 

Túto pastu môžete použiť aj na vyčistenia skla na dvierkach rúry.

Vyskúšať tiež môžete čistenie rúry práškom do pečiva a octom, prípadne citrónom. 200 ml vody nalejte do nádoby, pridajte dva balíčky prášku do pečenia a k tomu jednu lyžicu octu alebo šťavy z citróna.

Túto zmes vložte do rúry zohriatej na 100 °C a nechajte pôsobiť približne 45 minút. Po tom, čo rúra trochu vychladne sa môžete pustiť do odstránenia uvoľnených pripálenín. 

Na vyčistenie rúry pomôže aj soľ

Rúru na pečenie môžete vyčistiť aj pomocou kuchynskej soli

Najprv rúru prejdite navlhčenou handrou a hneď na to aplikujte soľ na znečistené miesta, ktoré potrebujú vyčistiť. 

Rúru zapnite na 50 °C a počkajte, kým soľ nezhnedne a môžete začať s čistením. Vystačíte si už iba s mokrou handričkou.

Ako vyčistiť rúru so soľou

Rúru môžete vyčistiť aj za pomoci bežnej kuchynskej soli.

Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou a octom? 

Podobne ako prášok do pečiva, tak aj sóda bikarbóna môže byť vynikajúcim pomocníkom v boji so špinavou rúrou. Obzvlášť vtedy, ak jej účinky ešte zosilníte octom. Postup je nasledovný. 

Najprv si pripravte pastu zo sódy bikarbóny - zmiešajte lyžičku sódy a trošku vody, pokiaľ nedosiahnete pastovú konzistenciu. Zmes naneste na pripečené miesta v rúre a nechajte účinkovať niekoľko hodín.

Potom môžete znečistené miesta prejsť handrou namočenou v octovej vode alebo zmes vody a octu nechať pôsobiť v rúre zohriatej na 150 °C približne pol hodinu. Nakoniec ručne dočistite. 

Ako vyčistiť rúru s tabletou do umývačky?

So špinavou rúrou si veľmi dobre a účinne poradia i tablety do umývačky riadu

Položte na spod rúry nádobu s teplou vodou a nechajte odstáť. Vezmite tabletu do umývačky, siahnite z nej obal, jemne ju navlhčite a následne ňou pretrite vnútro rúry. 

Potom rúru vyumývajte handričkou namočenou vo vode. 

Vyrobiť si tiež môžete i čistiacu pastu a to rozpustením tablety v trocha teplej vody. 

NÁŠ TIP: Doma vyrobené čistiace prostriedky nie sú len ekologické, ale aj ekonomické! Pripravili sme pre vás praktický manuál, s ktorým si vyrobíte ekologický prášok na pranie, prípravok na umývanie riadu či čistič vodného kameňa. 

Na záver

Doma vyrobený čistiaci prostriedok vám dokáže urobiť rovnako dobrú (ak nie lepšiu) službu ako agresívny čistič z drogérie. 

Nielenže vás nemusí stáť ani cent, keďže ho pripravíte z toho, čo máte doma bežne po ruke, ale získate i ekologickú alternatívu šetrnú k vám, k vašej domácnosti i k životnému prostrediu.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar