Knižné bestellery pre jednoduchší a ekologickejší život

Knihykazda.cz skúsenosti

Som veľkou milovníčkou kníh, a to už od svojich detských čias. Ešte som ani nevedela čítať a už som si rada listovala v najrôznejších knihách. Táto moja záľuba ma neprešla ani osvojením čítania, práve naopak.

Aj dnes, v dobe internetu a elektronických kníh dávam naďalej prednosť klasickým knihám. Aj napriek tomu, že internet je plný veľkého množstva receptov, pri hľadaní inšpirácie, čo a ako variť, volím radšej kuchársku knihu. Ak sa chcem naučiť niečo nové, pred online kurzom uprednostním kvalitnú knihu z danej problematiky. A takto by som mohla pokračovať ďalej....

V posledných dňoch, kedy doma v záhradke trávim viac času ako po iné obdobia, som pátrala po knihe, ktorá by ma vtiahla viac do problematiky bio záhradníctva. Po dlhom hľadaní som v internetovom obchode Knihykazda.cz objavila knihu s názvom Bio zahradničení – základní kurz. Pri prezeraní stránky som narazila aj na knihu Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, ktorá ma ihneď zaujala svojim názvom.

A tak som sa nakoniec rozhodla pre obe knihy, pretože ich spája, mne blízky, bio a ekologický spôsob života.

eshop s knihami Knihakazda.cz skúsenosti

Obe knihy spája bio a ekologický spôsob života. 


Kniha BIO zahradničení recenzia
Bio zahradničení kniha
Bio zahradničení kniha recenzia

Autorom knihy je Peter Berg, ktorý sa venuje biologicko-dynamickému záhradničeniu celý život. 

Kniha Bio zahradničení pochádza od autora Petra Berga, ktorý je biologicko-dynamickým záhradníkom. Pokiaľ tento pojem počujete po prvýkrát, nebojte sa, mám pre vás aj vysvetlenie. Biologicko-dynamický spôsob pestovania či záhradničenia zohľadňuje do veľkej miery pozemské a kozmické životné rytmy a súvislosti. Pre tento spôsob je tiež charakteristické pestovanie bez používania chemicko-syntetických hnojív a pescitídov. 

Sám autor zasvätil bio záhradničeniu celý svoj život. Vlastní biodynamickú farmu s rozlohou 35 hektárov v oblasti trojmedzia Nemecka, Francúzska a Švajčiarska, ktorá je, dalo by sa povedať, akýmsi rodinným dedičstvom rodu Bergerových. Pestujú na nej veľké množstvo plodín, ktoré neslúžia len pre osobnú spotrebu rodiny, ale predávajú ich aj koncovým zákazníkom. Autor sa o svoje rokmi nadobudnuté skúsenosti podelil v knihe Bio záhradničení, ktorá vás vtiahne do tajov bio pestovania. 

Kniha pozostáva zo 192 strán a je rozdelená do 13 väčších kapitol, skladajúcich sa z ďalších menších podkapitol. Má tvrdú väzbu a predáva sa za sumu cca 13 €. 

V prvej kapitole sa dozviete, ako začať s bio záhradničením. Druhá kapitola vám pomôže spoznať vašu konkrétnu pôdu. Ďalšie kapitoly sa zameriavajú na záhradničenie podľa fázy mesiaca, kedy a ako robiť výsev, dozviete sa viac o dôležitosti kompostu, aj o jeho príprave. Nechýbajú ani tipy, ako oživiť pôdu a starať sa o ňu, a tiež ako posilňovať a ochraňovať pestované plodiny za pomoci biologických prostriedkov. 

Zaujímavou časťou knihy je aj kapitola o včelách. Kým pre niekoho sú včely obávanými návštevníkmi, autor o nich v knihe rozpráva ako o veľmi dôležitých záhradných pomocníkoch. Radí ako pre nich pripraviť úkryt, ale aj potravu. 

Posledné 4 kapitoly knihy sú venované jarnej, letnej, jesennej a zimnej sezóne, a všetkému, čo by ste po tieto obdobia mali spraviť v záhradke.

Kniha BIO zahradničení obsah
Kniha BIO zahradničení kapitoly
Obsah kniha Bio zahradničení
Kniha o bio zahradničení recenzia

Kniha je plná zaujímavostí a rád, ako pestovať napríklad aj paradajky, bylinky, ovocie, ale aj kvetiny a mnoho ďalšieho.

Kniha veľmi dobre a zrozumiteľne popisuje krok za krokom, ako sa vydať cestou bio záhradničenia a vlastnej vypestovanej zeleniny a ovocia, na ktorých kvalitu sa budete môcť spoľahnúť. Je doplnená o veľmi vydarené, no najmä opodstatnené ilustračné obrázky, ktoré ešte viac pomáhajú pochopiť text a teda to, čo autor v danej časti chcel povedať. 

Musím na seba povedať, že celkom nerada čítam v češtine, a to predovšetkým odborné, náučné texty, no s touto knihou som nemala žiadne problém. Je písaná vecne, zrozumiteľne a jednoduchým štýlom.

Kniha BIO zahradničení obsahuje množstvo zaujímavostí, rád a tipov - niekoľko z nich som už stihla aj aplikovať. :). Odporúčam ju každému začiatočníkovi či pokročilému záhradníkovi, ktorý sa chce naplno pustiť do BIO pestovania. 

bio záhradničenie

Moja bio záhrada. 🙂 

bio záhradničenie skúsenosti

A moje bio jahody. 

Kniha Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii
Kniha Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii recenzia

Mufinny s arašidovým maslom, rozhodne odporúčam. 

"Väčšina z nás má doma 40 až 60 rôznych drogistických výrobkov, ako sú napríklad čistiacie prostriedky, krémy a deodoranty, ktorú môžu byť neekologické, môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky a pritom je ich možné bez problémov nahradiť prijatelnejšími výrobkami".

Tak presne týmito slovami začína kniha s názvom Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii pochádzajúca od kolektívu smarticular.net. Je určená pre všetkých ekologicky zmýšľajúcich ľudí. Ako prezrádza už aj samotný názov, stačí nám 5 prípravkov a už viac nebudete zbytočne míňať peniaze na rôzne kozmetické prípravky, ktoré bývajú neraz predražené, no zároveň aj plné chémie. 

A o ktorých 5 prostriedkov ide? 

  • Jedlá sóda 
  • Sóda na pranie
  • Ocot
  • Kyselina citrónová
  • Jadrové mydlo

Až na posledný prípravok, teda jadrové mydlo, možno vyššie spomenuté prípravky určite nájsť v každej domácnosti. Čo sa týka jadrového mydla, ide o ekologický a šetrný prostriedok na pranie, ideálny predovšetkým na predpieranie či čistenie odolných škvŕn. Pokiaľ ho doma ešte nemáte, jeho zaobstranie vás nebude stáť veľa. Možno ho totiž kúpiť už do jedného €. 

Kniha je dostupná v mäkkej väzbe a má 192 strán. Predáva sa za cenu cca 10 €, čo je vzhľadom na to, koľko peňazí vám môžu ušetriť jednotlivé tipy, viac ako prijateľná čiastka. 

Okrem toho, že s vlastnoručne vyrobenými prípravkami do domácnosti a kozmetikou môžete nielen ušetriť, spravíte zároveň niečo aj pre vaše zdravie. Viete, čo do produktu dáte a v prípade potreby si viete prispôsobiť aj množstvo jednotlivých látok. 

Podomácky vyrobená drogéria je šetrná nielen k vášmu zdraviu, ale aj k životnému prostrediu, keďže pozostáva z prírodných či biologicky ľahko rozložiteľných látok. Veľkým plusom sú aj žiadne obaly a teda žiaden odpad. 

Kniha Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii obsah

V knihe sa dozviete napríklad aj to, ako si poradiť pomocou domácich prostriedkov so štípancami od hmyzu. 

Kniha Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii

Súčasťou knihy je množstvo tipov na domáce eko čistiace prostriedky, bez agresívnej chémie. 

Kniha prináša až viac ako 300 návodov a 33 receptov, ako si vyrobiť domácu drogériu. Je prehľadne rozdelená do základných kapitol - Čistenie a upratovanie, Pranie, Starostlivosť o telo, Zdravie, Výživa, Domácnosť, Záhrada a Ďalšie využitie, v ktorých nájdete tipy a rady z jednotlivých oblastí. 

Kniha je napísaná vecne a zrozumiteľne a nechýbajú ani praktické ilustračné obrázky. Pokiaľ zmýšľate a žijete ekologicky, túto knihu si jednoducho zamilujete. Ak ste sa doteraz ekologickým spôsobom života veľmi nezaoberali, je pravý čas začať, napríklad aj touto knihou. 

Nezabúdajme na to, že planéta Zem nám nepatrí. Ostane tu aj po nás, pre ďalšie generácie. Žijme s ňou preto v maximálnom súlade, starajme sa o ňu a chráňme ju. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar