29 tipov, ako môžeme pomôcť životnému prostrediu
Situácia v našej prírode je alarmujúca. Najnovšie prepočty hovoria, že v roku 2050 by malo byť v oceánoch viac plastov než rýb. Je na čase urobiť niečo pre nápravu obrovských škôd, ktoré sme svojím životným štýlom spôsobili.
Ak každý z nás vo svojom živote urobí niekoľko drobných zmien, veci sa pohnú v lepšiemu. Začať môžete už dnes, napríklad vo vašej kuchyni.
1. Nakupujte lokálne potraviny
Kdekoľvek sa nachádzate, vyberajte si potraviny, ktoré nemuseli merať dlhú cestu zo vzdialených krajín. Podporte radšej lokálnych pestovateľov. Nakupujte napríklad na miestnom trhovisku, v mäsiarstve či v pekárni. Ak nemáte také možnosti, vyberajte si v supermarketoch produkty s označením slovenského výrobcu. Takmer v každých potravinách máte na výber medzi lokálnym a dovezeným tovarom.
2. Noste plátenú nákupnú tašku
Obmedzením nákupu igelitiek môžeme výrazne znížiť množstvo plastového odpadu. Jedna plátená taška vydrží niekoľko rokov. Namiesto mikroténových sáčkov si môžete zaobstarať sieťky, alebo priehľadné látkové taštičky.
Odpad môžete znížiť aj nosením vlastných plátených tašiek. Zdroj: www.unsplash.com
3. Žiadna balená voda
Na Slovensku tečie stále veľmi kvalitná pitná voda z vodovodu. Obmedzením nákupu minerálnych vôd a nápojov, balených v plastových fľašiach a plechovkách, pomôžete znížiť objem výroby obalov aj hromadenie zbytočných odpadov. Oboje veľmi zaťažuje životné prostredie. Navyše, ak sa zbavíte zvyku denne nakupovať nápoje vo fľašiach, ušetríte veľa peňazí aj námahy pri vláčení fliaš.
4. Pred nákupom potravín si napíšte zoznam...
… a nechoďte na nákup hladný. Nebudete sa musieť vracať do obchodu na druhý deň, miniete menej peňazí a vezmete si domov naozaj len to, čo potrebujete.
Pred nákupom si spíšte zoznam potrebných vecí. Zdroj: www.unsplac.com
5. Niektoré produkty sú jedlé aj po záruke
Na obaloch potravín býva uvedený dátum minimálnej trvanlivosti. Po jeho uplynutí sú však stále jedlé, na kvalite strácajú až po dlhšom čase. Pokazené potraviny sú nebezpečné, ale také, ktoré sú v nepoškodenom obale deň-dva po dátume minimálnej trvanlivosti, vám iste neublížia.
6. Naučte sa vytvárať nové jedlá zo zvyškov
Nie všetko, čo v prvý deň nezjete, musí byť na druhý deň na vyhodenie. Na internete nájdete veľa receptov, ktoré vám pomôžu využiť to, na čo už dnes nemáte chuť, na dnešnú, chutnú večeru. Časom sa naučíte zužitkovať všetko, do poslednej omrvinky.
Naučte sa spotrebovať zvyšky z kuchyne v podobe nového jedla. Zdroj: www.unsplash.com
7. Kompostujte
Odpad zo zeleniny a ovocia vzniká v každej kuchyni. Dá sa využiť na výrobu organického hnojiva kompostovaním. Dokonca aj v byte, vďaka vermikompostérom a elektrickým kompostérom.
8. Zatvárateľné nádoby namiesto jednorazových obalov
Ak máte doma keramickú, sklenenú alebo nerezovú misu na pečenie s vrchným krytom, nepotrebujete alobal. Desiate deťom ukladajte do plastových nádob s viečkom, nie do mikroténových sáčkov.
Kompost poslúži ako hnojivo. Zdroj: www.pixabay.com
9. Odmietnite slamku
Len v USA sa denne použije asi 500 miliónov slamiek. Slamka je zbytočná, nápoj si vychutnáte aj bez nej. Aj na Slovensku čoraz viac kaviarní podporuje “bezslamkový” trend, prípadne ich nahrádzajú ekologickejšími verziami.
10. Kupujte sypaný čaj
Čajové vrecká nenarobia obrovské kopy odpadu, ale každá drobnosť sa počíta. Ďalšou výhodou je, že sypané čaje sú často omnoho kvalitnejšie, ako vreckové.
Sypané čaje sú nielen chutnejšie a zdravšie, ale šetria tiež životné prostredie. Zdroj: www.unsplash.com
11. Zaobstarajte si váš vlastný cestovný hrnček na kávu
Aby ste sa vyhli nákupu jednorazových pohárov. Tie už tvoria menej zanedbateľnú zložku odpadu na skládkach. Vo svete padne ročne až 20 miliónov stromov na ich výrobu. Z obrovského množstva jednorazových pohárov sa recykluje len necelé 1 percento.
Niektoré kaviarne ponúkajú zľavy pre zákazníkov, ktorí si vezmú kávu do vlastného termohrnčeka. Takto sa vám peniaze, ktoré miniete na hrnček, vrátia po niekoľkých kávičkách.
12. Jedzte menej hovädzieho mäsa
Zo všetkých druhov veľkochovu zvierat, má práve chov hovädzieho dobytka najničivejší dopad na životné prostredie. Ak neodoláte steaku či hamburgeru, aspoň si ich doprajte výnimočne, napríklad za odmenu.
Chov hovädzieho dobytka má najhorší dopad na životné prostredie. Zdroj: www.pixabay.com
13. Nakupujte trvanlivé potraviny vo veľkých baleniach
Na päťkilové balenie ryže sa spotrebuje menej materiálu, ako na päť kilových balení. Zvyčajne vyjde aj lacnejšie. Podobne je to aj so strukovinami či cestovinami. Ak máte v kuchyni, v špajzi či v pivnici vhodné miesto na uskladnenie potravín, urobte si zásoby.
14. Vymeňte auto za bicykel či MHD
Možno vás to prekvapí, ale cesta na krátku vzdialenosť autom v zápche vás vyčerpá viac, ako keby ste sa vybrali pešo či na bicykli. Pohyb prospeje vášmu zdraviu, obmedzenie používania áut a unikania výfukových plynov zas prospeje čistote ovzdušia. Na cesty do susedných miest nasadnite radšej na vlak alebo autobus.
Vymeňte auto za bicykel. Zdroj: www.unsplash.com
15. Lietadlá zaťažujú prírodu najviac
Letecká preprava je nenahraditeľná, keď sa chcete dostať do vzdialených krajín a neprecestovať pri tom pár dní. Zo všetkých druhov dopravy má však najsilnejší vplyv na životné prostredie. Niekedy je ekologickejšie cestovať vlakom.
16. Používajte otočné dvere
Možno ste nad tým nerozmýšľali, ale používaním otočných dverí, najmä v zime, sa dostáva do budovy menej chladného vzduchu. Tým menej je potrebné vykurovanie.
Letecká doprava zaťažuje našu planétu. Zdroj: www.unsplash.com
17. Splachujte úspornejšie
Toalety sú zvyčajne vybavené dvoma možnosťami splachovania – „malým“ a „veľkým“. To malé spotrebuje o polovicu menej vody a šetrí vodu aj vašu peňaženku.
18. Perte na kratších programoch pri nižšej teplote
Vďaka moderným práčkam a kvalitným pracím prostriedkom už nemusíte prať pri vysokých teplotách, aby ste sa zbavili bežných nečistôt na oblečení.
Moderné práčky perú úspornejšie. Zdroj: www.pixabay.com
19. Nepoužívajte sušičku bielizne
V teplom počasí je používanie sušičky bielizne luxus. Určite sa zaobídete aj bez nej – vyveste prádlo na slniečko.
20. Vymeňte agresívne čistiace prostriedky za netoxické
Obyčajný kuchynský ocot dokáže zničiť vodný kameň rovnako účinne (niekedy aj účinnejšie), ako komerčné čistiace prostriedky. Jeden liter octu stojí cca 50 centov. Na dezinfekciu je neškodný alkohol, alebo peroxid vodíka.
Niekedy na skvelé čistenie postačia aj prírodné výrobky. Zdroj: www.pixabay.com
21. Zastavte kohútik
Veľa litrov vody pretečie zbytočne. Napríklad, ak nezavriete kohútik pri čistení zubov, stratíte približne 6,5 litra. Aj špinavý riad nechajte radšej odmočiť v saponáte, namiesto drhnutia pod tečúcou vodou.
22. Nesplachujte vlhčené utierky do toalety
Alebo ich radšej vôbec nepoužívajte. Obsahujú plasty a rôzne iné chemikálie, ktoré neprospievajú vašej pokožke ani prírode. Ťažko sa rozkladajú a ak ich spláchnete viac, hrozí, že upcháte toaletu.
Pri čistení zubov kohútik s vodou zastavte. www.pixabay.com
23. Umývajte si vlasy menej často
Každodenným umývaním si vlasy zbytočne vysúšate. Skúste intervaly medzi umývaním vlasov postupne predlžovať a vaše vlasy budú zdravšie, lesklé a bez nadbytočnej mastnoty. Takto sa vyhnete nadbytočnému používaniu chemikálií, ktoré vám škodia, ušetríte vodu aj peniaze.
24. Zvoľte prírodnú kozmetiku
Niektoré pleťové krémy, peelingy, šampóny a ďalšie produkty obsahujú škodlivé látky. Dajú sa však nahradiť takými, ktoré sa skladajú z prírodných ingrediencií. Pleťové masky si môžete zhotoviť aj doma, z prísad, ktoré nájdete v kuchyni.
Používajte kozmetiku s prírodnými ingredienciami. www.unsplash.com
25. Oblečte sa v secondhande
Nie všetko oblečenie z druhej ruky musí byť obnosené. Práve naopak, v second handoch môžete natrafiť na kvalitné značkové kúsky za zlomok ich pôvodnej ceny.
26. Používajte papier z obnoviteľných zdrojov
Na výrobu 1 tony papiera sú potrebné 2-3 tony dreva (1 veľký strom). Jeden človek spotrebuje za život toľko papiera, že by stromy, vyrúbané kvôli jeho výrobe, pokryli jedno menšie futbalové ihrisko. Preto je nutné ho triediť a recyklovať.
Ak potrebujete papier na tlač, kupujte taký, ktorý je aspoň z 50 % recyklovaný. Papierové výrobky, ktoré sú zhotovené z dreva, pochádzajúceho z ekologicky obhospodarovaných lesov, sú označené FSC.
Recykláciou papiera chránime stromy pred výrubom. Zdroj: www.pixabay.sk
27. DIY
Recyklácia a upcyklácia je skvelým spôsobom, ako vytvoriť z vecí, čo sú zdanlivo na vyhodenie, niečo úplne nové a krásne. Môžu to byť plastové vrchnáčiky, staré oblečenie, káble... čokoľvek. Inšpirácií je plný internet.
28. Využívajte e-shopy
Uprednostnením online nákupu u overeného predajcu ušetríte energiu. Nemusíte nikam cestovať, je to pohodlné a možno natrafíte na výhodné ponuky, ktoré by ste v kamenných predajniach nenašli.
Nakupovať cez internet sa oplatí. Zdroj: www.pixabay.com
29. Sledujte bazáre na sociálnych sieťach
Nakúpiť použité knihy, elektroniku, nábytok aj šatstvo z bazárov sa oplatí. Niekedy je to tak trošku hazard, no vo väčšine prípadov ide o veci, ktoré si človek kúpil a neskôr vôbec nevyužíval. V internetových bazároch môžete výhodne nakupovať aj predávať čokoľvek.
V spoločnosti prevláda názor, že ak chcete pomôcť životnému prostrediu, musíte sa v niektorých oblastiach značne obmedzovať. V skutočnosti sú niektoré riešenia tak praktické, že prospejú nielen prírode, ale aj vášmu zdraviu a peňaženke.
ohľadom oblečenia by som rada doplnila -noste čo najviac recyklovateľného odevu … v tomto a mi veľmi páči myšlienka českej spoločnosti cityzen, ktorej tričká sú 100% recyklovateľné čiže dopad na ŽP minimálny