50 tipov, ako doma šetriť energiu každý deň
Plytvanie energiou je veľký problém nielen pre vašu peňaženku, ale aj pre budúcnosť celého sveta. Preto je nevyhnutné hľadať úsporné riešenia všade, kde to je možné. Často sú to maličkosti, ktoré si ani neuvedomujete, ale pomaly a nenápadne navyšujú vaše účty za elektrinu.
Stačí však urobiť niekoľko malých zmien v domácnosti a vaše náklady na energie sa prekvapivo znížia.
Televízory, počítače, telefóny
Množstvo elektroniky, ktorú doma využívame stále rastie. Televízory, počítače, tablety a ďalšie technické vymoženosti v domácnostiach nie sú žiadnou výnimkou. Každá z týchto tegnológií však prispieva k zvyšovaniu spotreby elektrickej energie.
Máme pre vás pár tipov, ako obmedziť ich spotrebu:
1. Nenechávajte televízory, počítače, set top boxy či hracie konzoly zapnuté, ani v pohotovostnom režime, radšej ich odpojte. Aj keď spotreba v tomto režime nie je vysoká, v domácnostiach sa nachádza väčšinou viac takýchto zariadení. Časom spotreba zbytočnej energie narastie do vysokých hodnôt.
2. Ak uvažujete o výmene starého televízora, asi viete, že CRT a plazmové obrazovky sú omnoho väčšími žrútmi energie ako LCD a LED televízory.
3. Po nabití telefónu vyberajte nabíjačku zo zásuvky, malé množstvo energie cez ňu prúdi, aj keď je už telefón nabitý.
4. Ak môžete, udržujte svoj smartfón v úspornom režime, batéria vydrží omnoho dlhšie a spotrebuje menej energie.(1)
5. Najjednoduchším riešením je používať rozvodku s vypínačom. Dostupné sú aj inteligentné rozvodky, ktoré reagujú na vypnutie televízora a automaticky odpoja príslušné zariadenia.
Osvetlenie miestností
6. Vypínajte svetlo, keď odchádzate z miestnosti.
7. Nahraďte klasické svietidlá úpornými LED žiarivkami. Oproti klasickým žiarovkám sú až o 90% šetrnejšie.
8. Do miestností, kde netrávite príliš veľa času (napr. WC, pivnica, kúpeľňa), postačia aj klasické, prípadne kompaktné žiarovky.
Varenie, ohrievanie vody a umývanie riadu
9. Pri varení zakrývajte hrniec pokrievkou, aby neunikalo teplo. Menej tepla uteká aj vtedy, keď dno hrnca pokrýva ohrevnú plochu varnej dosky.
10. Tlakové hrnce skracujú čas varenia. Pripravujte v nich dusené mäso, ale aj zeleninu a strukoviny.
11. Čas strávený v kuchyni, energiu a veľa námahy vám pomôže ušetriť aj kuchynský robot. Čím kvalitnejší model si zaobstaráte, tým viac práce za vás robot urobí. Nádoby niektorých kuchynských robotov sú použiteľné aj na varenie, čím sa minimalizuje množstvo špinavého riadu.
12. Elektrický sporák vypínajte 5 – 10 minút pred dovarením – v tomto čase si udržiava svoju teplotu.
13. Na ohrievanie väčšieho množstva uvareného jedla použite radšej sporák ako mikrovlnku.
14. Rúru predhrievať netreba, ak pečiete mäso. Na predhriatie pre kysnuté cesto stačí 6 minút.
15. Počas pečenia neotvárajte rúru, ak to nie je nevyhnutné. Pri každom otvorení klesá teplota v rúre o 20 – 30°C.
16. Používajte sklenené alebo keramické nádoby na prípravu pokrmov v rúre – lepšie udržiavajú teplotu.
17. Staré pečivo ohrievajte v toastovači, je úspornejší ako mikrovlnka.
18. Ohrievanie vody v rýchlovarnej kanvici je úspornejšie ako na varnej doske. Zohrievajte len také množstvo vody, aké spotrebujete.
19. Prebytočnú vodu v kanvici využite napr. na zalievanie kvetov, nevylievajte ju do umývadla.
20. Umývačka riadu šetrí nielen vodu, ale aj elektrickú energiu a veľa drahocenného času. Investícia do dobrej umývačky riadu sa vám vráti veľmi rýchlo. Väčšina z nich patrí do energetickej triedy A++ alebo A+++. Na jeden cyklus spotrebujú 1kWh elektrickej energie a asi 12 l vody, čo je asi 5x menej, ako pri ručnom umývaní riadu.
Skladovanie potravín
21. V chladničke a mrazničke udržujte správnu teplotu. Pri teplote 5 až 7 °C väčšina potravín vydrží (podľa trvanlivosti). Znížiť ju môžete, ak skladujete napr. surové mäso. Ideálna teplota v mrazničke je -18°C. Každým stupňom nižšie narastá spotreba o 5 – 6 %.
22. Umiestite chladničku a mrazničku ďalej od zdroja tepla, teda od radiátora, sporáka či okna na slnečnej strane bytu.
23. Nenechávajte dlho otvorené dvere na chladničke. Toto je dôležité najmä v horúcich letných dňoch.
24. Nezabudnite na údržbu. Častice prachu v kondenzátore v zadnej časti chladničky zvyšujú spotrebu energie. Toto miesto sa dá jednoducho vyčistiť vysávačom.
25. Chladnička funguje najlepšie vtedy, keď je priestor v nej vyplnený na 70%.
26. Umiestnite potraviny podľa trvanlivosti. Najchladnejšie miesto sa nachádza na spodnej polici chladničky. Smerom hore teplota stúpa. Surové mäso a potraviny s krátkou dobou trvanlivosti teda umiestnite na spodok, vyššie patria mliečne výrobky, vajcia, šunka, hotové uvarené jedlá, zákusky atď.
27. Ak prázdny priestor v chladničke vysteliete novinami, zabránite nadmernému úniku chladu pri vetraní.
28. Ak odchádzate na dlhšie, chladničku vypnite a jej obsah spotrebujte alebo darujte susedom.
Pranie, sušenie a žehlenie bielizne
29. Používajte nižšie teploty pri praní. Práčka je jedným z energeticky najnáročnejších spotrebičov v domácnostiach. Úsporu energie dosiahnete jednoducho tým, že budete prať na nižších teplotách vody. Ani pri malých bábätkách nie je nutné bielizeň vyvárať, väčšina baktérií neprežije teplotu 60°C. Pri bežnom praní väčšinou úplne postačí teplota 30°C.
30. Kratšími pracími programami zas ušetríte viac vody. Ak bielizeň nie je príliš znečistená, predpieranie je zbytočné.
31. Kvalitné pracie prostriedky vyperú bielizeň aj pri nižších teplotách.
32. Sušte radšej vonku, ak je to možné. Sušička bielizne je skvelým pomocníkom, ak vo vašej domácnosti žije alergik – zbavuje bielizeň zvyškov pracích prostriedkov aj prachu a nečistôt. Oplatí sa aj vtedy, keď potrebujete vysušiť bielizeň naozaj rýchlo. Ak pre vás sušička nie je nevyhnutnosťou, najväčšiu úsporu dosiahnete, ak budete sušte radšej vonku, na slnku. Prirodzené sušenie je zdarma, zatiaľ čo jeden cyklus sušenia vás stojí cca 60 centov.
33. Vytiahnite mierne vlhkú bielizeň, ak sa chystáte oblečenie žehliť. Nemusíte využívať naparovanie žehličky (je to energeticky náročná funkcia), a tak zabijete dve muchy jednou ranou: ušetríte na sušení aj na žehlení.
34. Žehlička si udržuje teplotu ešte niekoľko minút po vytiahnutí zo zásuvky. Žehlenie jemných materiálov si nechávajte na koniec, keď už žehličku odpojíte.
Úspora vody v kúpeľni a na toalete
35. Pri krátkom sprchovaní sa spotrebuje oveľa menej vody, ako pri napúšťaní plnej vane.
36. Namontujte na sprchu úspornú hlavicu so špeciálnymi otvormi, ktoré premiešavajú vodu so vzduchom. Niektoré z nich fungujú na princípe turbolentného prúdenia, ktoré vytvorí rovnaký efekt, ako pri silnom prúde veľkého množstva vody. Spotrebu vody pri sprchovaní dokážu zredukovať až o 50%. (2)
37. Staré toalety splachujú 9 až 12 litrami vody. Dnes sa predávajú toalety s úspornejšími, duálnymi splachovačmi, ktoré využívajú 3 l vody na malé a 6 l vody na veľké spláchnutie.
38. Pákové a termostatické batérie na umývadlách sú omnoho úspornejšie, ako klasické batérie.
39. Priemerný prietok vody z kohútika je 9 litrov za minútu (3). Nenechávajte ho tiecť nepretržite, napr. pri umývaní zubov.
40. Poškodený kvapkajúci kohútik ihneď vymeňte.
Kúrenie
41. S čoraz chladnejším počasím je potrebné skontrolovať, či vykurovací systém vo vašej domácnosti funguje bezchybne. Zabezpečte si odborníka na revíziu plynového kotla a vyčistite komín.
Tip od expertky Katky
Pomerne nenáročné a zároveň efektívne riešenie na zabezpečenie nižších účtov je odvzdušnenie radiátorov. Ak je v nich totiž nahromadený nepotrebný vzduch, nie je v nich dostatok priestoru pre teplú vodu, ktorá odovzdáva teplo do okolia, a ohrev domácnosti je potom menej efektívny – ak vaše radiátory nie sú v poriadku, môže to znamenať až o štvrtinu vyššie účty v zime.
Každý radiátor má výpustný ventil. Tento ventil stačí jemne povoliť, najčastejšie plochým alebo imbusovým skrutkovačom. Nahromadený vzduch vysyčí v priebehu pár minút. Ku koncu sa začne miešať s vodou, preto je dobré mať pripravenú aj nádobu na jej zachytenie a handru.“
Expertka z oblasti energetického poradenstva pre firmu Innogy Katarína Goda (4)
43. Nainštalujte si doma programovateľný termostat. Tieto zariadenia sú kompatibilné so smartfónom, takže môžete regulovať kúrenie, aj keď sa nachádzate ďaleko od domova.
44. Zabráňte úniku tepla škárami okolo okien a dverí. „Ak popod okenný parapet alebo okolo dverí cítiť jemný prievan, treba niečo robiť. Definitívne riešenie je vymeniť staré nedoliehajúce okná a dvere za nové. Ak je táto investícia pre vás privysoká, odporúčame vám zainvestovať do prechodných riešení – ide o rôzne izolačné pásky a gumené tesnenia, ktoré úniku teplého vzduchu aspoň načas zabránia.“, navrhuje Katarína Goda (5)
45. Vetrať je dôležité aj v zime, snažte sa však o čo najmenšie straty tepla.
Tip od expertky Katky
Ak máte okno otvorené „na vetračku“ celý deň, z interiéru vám zbytočne uniká teplo. Počas vykurovacej sezóny treba vetrať len pár minút s oknami otvorenými dokorán. Starý vzduch sa rýchlo vymení za čerstvý, ktorý potom radiátory pri zatvorených oknách pomerne rýchlo ohrejú.
Expertka z oblasti energetického poradenstva pre firmu Innogy Katarína Goda
46. Akékoľvek predmety, nábytok či záclony, umiestnené tesne vedľa radiátora, znižujú efektivitu kúrenia.
47. Ak je to možné, vyhnite sa aj sušeniu bielizne na radiátoroch.
48. Dláždené podlahy sa v zime stávajú veľmi studenými, preto je lepšie ich prikryť kobercami.
49. Ak odchádzate na dlhšiu dobu, nevypínajte kúrenie úplne, iba znížte teplotu na 20 až 16°C. Ohriatie bytu po vypnutom kúrení by vás vyšlo oveľa drahšie, ako udržiavanie stálej, nižšej teploty.
50. Nakupujte úsporné spotrebiče. Výrobcovia elektroniky za posledné roky vyvíjajú omnoho úspornejšie produkty, ako to bolo v minulosti. Pri nákupe spotrebičov do domácnosti, ale aj svietidiel a inej elektroniky, si vždy všimnite energetický štítok. Nájdete na ňom informácie o tom, koľko energie daný spotrebič využije. Najúspornejšie spotrebiče sa radia do energetickej triedy A+++.
Postupné zmeny vás potešia ušetrenými eurami
Mnohé zo spomenutých tipov neaplikujeme v našich domácnostiach, pretože máme zaužívané nesprávne návyky. Začať postupnými zmenami krok po kroku sa však rozhodne oplatí, najmä v období, keď ceny za energie nezávrätne rastú.
Ak sa však rozhodnite aplikovať riešenia na šetrenie energie, už pri najbližšom vyúčtovaní energie sa môžete tešiť z nižších súm za spotrebu energie.
Pridajte komentár ku článku