Tlakový hrniec skráti čas varenia až o 60 %

Ako vybrať tlakový hrniec



Určite si pamätáte na syčiaci hrniec, v ktorom vaša mama alebo babka pripravovala zemiaky, guláš, či sviečkovú. Myslíte si, že tlakový hrniec je spotrebič z minulosti? Vôbec nie - je to skvelý pomocník a dokáže ušetriť nielen čas, ale i energiu. Táto šikovná pomôcka sa teší čoraz väčšej obľube, pretože vďaka vareniu v nej je jedlo rýchlo hotové a navyše chutí výborne. A tak gazdinky môžu svoj čas venovať aj iným činnostiam, ako vareniu.

Tlakový hrniec, “kuchta” alebo “papiňák”- stále hovoríme o tom istom. Ide o uzatvárateľný hrniec, v ktorom sa v dôsledku uzatvorenia zvýši tlak a tým aj teplota, čo má za následok rýchlejšiu prípravu jedla.

Ako vznikol tlakový hrniec?

Zrod tlakového hrnca je datovaný už okolo 17. storočia, no jeho podoba bola od tej dnešnej dosť vzdialená. Vynálezcom nebol žiadny kuchár, ale francúzsky fyzik a matematik Denis Papin, ktorý sa zaoberal využitím vodnej pary a vákua a tak vznikol tlakový hrniec, ktorý sa podľa svojho objaviteľa nazýva aj “papiňák”.

Hoci snaha o používanie v kuchyniach bola ihneď, do kuchýň sa dostal až počas druhej svetovej vojny. Dnes ho používajú po celom svete nielen gazdninky, ale aj renomovaní šéfkuchári. Hovorový názov kuchta vznikol z názvu maďarskej firmy Kukta, ktorá tlakové hrnce vyrábala.

Varenie v tlakovom hrnci

Ako funguje varenie v tlakovom hrnci? 

Vďaka špeciálne utesnenej pokrievke sa pri varení jedla v hrnci zvýši tlak. Vo vnútri sa zvýši okrem tlaku i teplota, voda vrie pri vyššej teplote, teda jej bod varu v tlakovom hrnci nie je zvyčajných 100 stupňov Celzia, ale až 120 - 125 stupňov Celzia.

Keďže sa jedlo varí pri vyššej teplote, je rýchlejšie uvarené. Takto natlakovaná nádoba však môže byť aj nebezpečná, preto aby nedošlo k výbuchu, na pokrievke je umiestnený ventil, cez ktorý môže nadbytočná para unikať. Je dôležité starať sa o to, aby bol tento ventil vždy čistý.

Varenie pod tlakom má svoje výhody

Šetrí čas i peniaze

Najväčšou a nepopierateľnou výhodou tlakového hrnca je úspora času. Varenie v kuchte patrí k najefektívnejším spôsobom prípravy pokrmov. Každé jedlo si vyžaduje iný čas prípravy, všeobecne však platí, že varenie v tlakovom hrnci dokáže skrátiť čas prípravy o dve tretiny. Ak teda bežne pripravujete jedlo hodinu, v tlakovom hrnci ho máte hotové za približne 20 minút.

Dĺžku varenia začnite rátať od momentu, ako začne z ventilu unikať para. Vtedy stačí znížiť teplotu varenia a jedlo variť na slabšom plameni. Ak s varením v kuchte ešte len začínate, pomôžte si návodom na použitie a prehľadnou tabuľkou dĺžky varenia jednotlivých jedál, ktorá býva súčasťou balenia.

Ďalšou z výhod, ktorá súvisí s úsporou času je úspora energie. Kratší čas varenia totiž znamená aj menej použitej energie, či už varíte na plyne alebo na elektrine. Čím kratšie totiž pripravujete jedlo, tým kratšie máte zapnutý sporák a tým menej energie spotrebujete. Jedlo sa dovarí aj po vypnutí sporáku - vďaka tlaku a vysokej teplote pod pokrievkou “dojde”. Pri varení v tlakovom hrnci sa odporúča používať časovač - ten môžete nastaviť pokojne na o pár minút kratšiu dobu a kým sa jedlo samo dovára, pripravte si zatiaľ prílohu.

Varte zdravšie a chutnejšie

Keďže sa jedlo varí kratšie, nevystavujete ho tak dlho zdroju tepla a tak sa v ňom zachová aj viac chuti, vitamínov a živín. Kratší čas prípravy však úplne postačuje na to, aby sa zabili všetky neželané baktérie, ktoré môžu byť prítomné napr. v mäse alebo v zelenine. Jedlá z papiňáku sú teda zdravšie, nutrične bohatšie a prirodzene chutnejšie. Navyše na ich prípravu stačí len minimum tuku.

Tlakový hrniec šetrí čas

Bez tepla a zápachu

Pri varení v tlakovom hrnci môžete pokojne zabudnúť na bublajúce jedlo produkujúce teplo po celej kuchyni. Tým, že para neuniká, ale využíva sa na prípravu jedla vo vnútri hrnca sa nemusíte obávať prehrievania vašej kuchyne. To je ideálne hlavne v lete, keď sa nikomu nechce stáť vo vyhriatej kuchyni. Hermeticky uzatvorený hrniec uzatvára i vôňu, čo sa môže hodiť, ak práve čakáte návštevu.

Zoberte ho so sebou von

Tlakový hrniec sa priatelí aj s turistami - často ho využívajú pri kempovaní, keď padne vhod rýchlo uvarené jedlo s minimom použitej energie.
Varenie bez zápachu

Nový vietor do plachiet

Vďaka vareniu v tlakovom hrnci vás bude varenie baviť, preto s novou pomôckou do vašej kuchyne zavíta aj nová inšpirácia a nové recepty. Papiňák je skvelým pomocníkom v kuchyni v ktoromkoľvek ročnom období a pripravíte v ňom takmer všetko - od zeleniny, cez ryžu, zemiaky až po hovädzie mäso.

S tlakovým hrncom varíte efektívnejšie

Na čo treba dať pri varení v tlakovom hrnci pozor

Mnoho ľudí má pred tlakovým hrncom strach, bojí sa výbuchu. Kedysi, keď naše mamy varili v hliníkových tlakových hrncoch, také riziko naozaj existovalo. Dnešné moderné hrnce sú však vybavené mnohými prvkami, s ktorými výbuch naozaj nehrozí a bezpečnosť je prvoradá. 

Varenie v tlakovom hrnci je jednoduché - stačí dodržať hlavné zásady a tohoto pomocníka si zamilujete!

  • Nepreplňte ho - každý tlakový hrniec má svoju kapacitu, ktorú musíte rešpektovať. Hrniec by nemal byť naplnený až po okraj, stačí ak je naplnený do 2/3. Väčšina tlakových hrncov má na vnútornej strane rysku Max, nad ktorú by ste už ísť nemali. Na tento fakt myslite už pri kúpe tlakového hrnca a vyberajte taký, ktorého objem vám bude vyhovovať. Pozor si treba dať na potraviny, ktoré varením zväčšujú svoj objem (napr. ryža, strukoviny) a na také, ktoré penia. V tom prípade ich objem ešte znížte.
  • Zároveň v tlakovom hrnci nevarte “nasucho”. Hoci potraviny v sebe obsahujú vodu, prilejte pred varením do hrnca ešte aj inú tekutinu.
Ako bezpečne variť v tlakovom hrnci
  • Pred každým varením skontrolujte tesnenie a ventil. Mali by byť čisté, len tak budete variť bezpečne. Buďte opatrní pri používaní byliniek a korenia - drobné čiastočky by mohli ventil upchať.
  • Po uzatvorení hrnca zapnite ohrev na najvyšší stupeň a počkajte, kým vyskočí kontrolka. Potom znížte teplotu tak, aby zostala kontrolka stále viditeľná a para pomaličky unikala. Ak nie je hrniec dobre uzatvorený, nedôjde k jeho natlakovaniu a tak sa nemusíte obávať ani výbuchu.
  • Po dovarení pokrmu alebo ak chcete počas varenia pridať do hrnca suroviny nikdy neochladzujte prudko hrniec a neotvárajte ho nasilu. Zdroj tepla vypnite, hrniec odstavte a potom pomocou ventilu vypusťte prebytočnú paru. Až potom hrniec otvárajte. Väčšinu moderných tlakových hrncov neotvoríte, pokiaľ v nich tlak neklesne na bezpečnú hranicu.
  • Ak ste vo varení v tlakovom hrnci začiatočník, určite si najskôr naštudujte návod na používanie vami vybraného typu hrnca. Poučiť by ste mali aj ostatných členov rodiny, ktorí plánujú s papiňákom manipulovať.
Tlakový hrniec Tescoma Presto 4l
Tlakový hrniec Delimano Tempo Presto Pro
Lamart Tlakový hrniec 4l PRESSION

Testujeme pre vás

Vyskúšali sme varenie v obľúbených tlakových hrncov, pozreli sa na hodnotenia a postrehy ďalších užívateľov a výsledky spísali do tejto podrobnej recenzie

  • Siahnite po takom tlakovom hrnci, ktorý sa ľahko čistí, v ideálnom prípade je možné ho umývať v umývačke riadu (bez pokrievky a tesnenia).
  • Ľahko dostupné náhradné diely. Keďže tlakový hrniec je jednoducho spotrebič, jeho používaním sa môžu niektoré súčiastky opotrebiť, až zničiť. Je určite lacnejšie, ak vymeníte drobnosti ako kvôli nim kupovať úplne nový hrniec.

Ako vybrať ideálny tlakový hrniec

Vybrať si tlakový hrniec, ktorý vám bude v kuchyni slúžiť roky nie je vôbec jednoduché. Výber vám určite uľahčia recenzie tlakových hrncov. Všímajte si hlavne nasledovné parametre: 


1. Veľkosť

V prvom rade si treba uvedomiť, pre koľko ľudí a aké množstvo jedla v ňom budete pripravovať. Keďže celkovú kapacitu hrnca využijete len do ⅔ objemu, treba s tým pri výbere rátať, teda zo 6 litrového hrnca reálne využijete len 4 litre. Na trhu sú dostupné rôzne veľkosti, od 3,5 litra až po 10 litrov. Nechajte si poradiť, príliš malý hrniec by vás mohol vo varení obmedzovať.

Naopak - z hľadiska použitej energie je úplne jedno, či v 5 litrovom hrnci uvaríte len 1 liter polievky. Môžete však zvoliť i kompromis - môžete si zakúpiť sadu dvoch hrncov rôznej veľkosti, na ktoré môžete použiť tú istú pokrievku - takže si objem hrnca vyberiete podľa aktuálnej potreby. Vo väčšom môžete pripravovať polievky, v tom menšom zase dusené mäso, prílohy, či detské príkrmy.

Bezpečnostné prvky tlakového hrnca

2. Materiál

Väčšina tlakových hrncov je vyrobená z nerezovej ocele, ktorá má v kuchyni svoje výhody. Okrem toho, že je zdravotne nezávadná, pohlcuje pachy a pri správnej starostlivosti vyzerá dlho pekne. Kúpa tlakového hrnca nie je lacná záležitosť, preto nepodľahnite veľmi nízkej cene. Tá je väčšiou odrazom kvality, resp. nekvality materiálu - hrnce sú príliš ľahké, tenké a nestabilné.

Radšej zainvestujte do takého, ktorý má sendvičové dno, ideálne trojvrstvové, kde sa medzi oceľovými platňami nachádza hliník. Vďaka takejto konštrukcii budete variť v kvalitnom hrnci, ktorý má dobrú stabilitu, bezpečnosť i tepelnú vodivosť. To znamená, že jedlo sa nebude pripraľovať. Navyše vám vydrží roky, takže počiatočná vyššia investícia sa vám určite vyplatí.

Pozornosť zbystrite aj pri plastových častiach - použitý plast by mal byť vysoko odolný, aby sa pri bežnom používaní nezničil. Samozrejme, zbytočne neriskujte a nevkladajte tlakový hrniec do rúry ani do umývačky riadu.

3. Typ ohrevu 

Pri plyne, či sklokeramike zväčša nebýva problém, ten môže nastať, ak máte indukciu. Overte si preto pred kúpou, či je vami vybraný typ hrnca na indukciu vhodný, zvyčajne pomocou príslušných ikon priamo na dne hrnca, príp. na obale alebo v návode na obsluhu.

Sporák

4. Ľahké otváranie a doplnky

Na trhu je dostupných mnoho moderných modelov, ktoré sa ale od seba vzájomne odlišujú. Jedným z vychytávok je aj spôsob otvárania hrnca - ak plánujete využívať hrniec denne, určite oceníte ľahkú manipuláciu s pokrievkou jednou rukou. Firmy v konkurenčnom boji inovujú svoje výrobky a tak ponúkajú aj rôzne doplnky, napríklad automatickú elektronickú minútku, ktorá sa spustí až vtedy, keď je hrniec natlakovaný. Zvukový signál vás upozorní, keď prejde nastavená doba.

Parný košík zase umožňuje variť jedlo v pare - tekutina zostane na dne hrnca, kým samotné jedlo je položené na vloženom košíku, takže jedlo sa nedusí, ale parí.

Nielen začiatočníci ocenia systém 2 v 1, čo je systém, ktorý umožňuje 2 tipy prípravy pokrmov - teda klasické varenie pod tlakom alebo pomalé varenie bez tlaku.

Na čo tráviť čas navyše pri varení

Ak chcete variť rýchlo, chutne, zdravo a efektívne, určite by ste mali kúpu tlakového hrnca zvážiť. Prvotná investícia sa vám čoskoro vráti v podobe dlhej životnosti, radosti z varenia a spokojnosti celej rodiny.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar