Veľký sprievodca turistickou výbavou: Toto všetko budete potrebovať

Turistika




Praktická a kvalitná turistická výbava je základom pre príjemne strávený pobyt v prírode. Nepripravenosť alebo priťažké  zbytočnosti v batohu vedia, naopak, výlet poriadne skomplikovať a znepríjemniť. Ako sa teda pripraviť a prakticky zbaliť na turistiku?

Ak nie ste ostrieľaný turista s dlhoročnými skúsenosťami alebo sa chystáte prvýkrát na viacdňovú túru, nasledujúce rady vám pomôžu. Začneme od nôh.

Turistická obuv

Správna obuv je azda najdôležitejšia súčasť turistickej výbavy. Nie je nič horšie, ako boľavé otlaky na nohách, keď máte ešte poriadny kus cesty pred sebou. Preto dbajte na kvalitu a správnu veľkosť obuvi, pri nákupe vyskúšajte viacero typov a značiek.

„Výhodným“ ponukám v supermarketoch sa v tomto prípade radšej vyhnite – cena sa znižuje na úkor kvality. Do turistickej obuvi sa oplatí investovať, pri správnej starostlivosti vám vydrží dlhé roky.

Venujte skúšaniu dostatok času, zotrvajte v topánkach aspoň 15 minút. Skúste si chôdzou po rovine, hore aj dole schodmi, ak sa dá, tak aj po šikmej doske. Päta by mala sedieť aj v nezašnurovanej topánke, medzi špičku topánky a palec na nohe by sa mal zmestiť prst, aby netlačila pri zostupoch.

Pevnosť závisí od terénu. Obuv v obchodoch býva označená písmenami podľa náročnosti terénu, do akého je určená:

A – ľahký, upravený terén, chodníky

B – lesy so striedaním mäkkého a tvrdého povrchu

C – náročný, skalnatý terén, tieto sú použiteľné aj v zime, alebo na ľahké horolezecké partie

D – obuv na zimnú a vysokohorskú turistiku, horolezectvo

 

Pre chôdzu lesom po upravených chodníkoch stačí ľahká trekingová obuv s mäkšou podrážkou, pre vysokohorskú turistiku spevnená obuv, najlepšie so špičkou, ktorá je prekrytá gumou.

Pre chôdzu po snehu potrebujete nepremokavé topánky s dobrou tepelnou izoláciou, s tuhou podošvou a hrubým vzorom podrážky. Pri viacdňových výletoch je nepremokavosť dôležitá aj v teplejších ročných obdobiach, v tomto prípade si so sebou pribaľte aj plátené tenisky na prezutie v čase oddychu.

Nemenej dôležité pre komfort pri dlhej chôdzi sú ponožky. Ich správny výber vás tiež môže ochrániť pred otlakmi, či dokonca omrzlinami. Zvoľte vysoké, priedušné, primerane hrubé (lyžiarske radšej nie) z funkčných materiálov, ktoré pot nepohlcujú (bavlna), ale odvádzajú, ako sú polyester a polyamid. Mali by byť spevnené na päte a špičke a pružné medzi nimi, a mali by udržovať optimálnu teplotu chodidla.

Ako sa starať o turistickú obuv?

Aby vám obuv slúžila čo najdlhšie, nezanedbajte starostlivosť o ňu. Po túre ich treba očistiť, na čo postačí mydlová voda, nie príliš teplá, pretože by mohla narušiť ich nepremokavosť. Ani sušiť ich nie je vhodné pri sálavom teple, lepšie je do nich napchať novinový papier, ktorý vlhkosť odsaje.

Po vysušení nasleduje impregnácia, teda ošetrenie povrchu proti vode. Na textilné, syntetické alebo zmesové materiály použite impregnačné spreje. Na hladkú kožu tiež, môžete doplniť aj impregnačné roztoky, na drsnú či brúsenú kožu môžete naniesť aj vosk alebo olej, ak to odporúča výrobca. Impregnovať stačí raz za 2-3 týždne pri pravidelnom nosení, alebo keď máte pocit, že topánky začínajú trochu premokať.

Turistická obuv

Kvalitné oblečenie na turistiku

Pred túrou je vhodné sa obliecť „cibuľovo“, čiže vo viacerých tenkých vrstvách, aby ste si jednu mohli vyzliecť, keď sa oteplí a zahrejete sa pohybom. Keď treba chvíľu postáť, zafúka vietor atď., znova si ju môžete obliecť. 

Ako vrstviť oblečenie?

Spodná vrstva

Prvú, spodnú vrstvu tvorí funkčné spodné prádlo, tričko či tielko, ktoré odvádza pot a udržuje pokožku v suchu. Aby termoprádlo spĺňalo svoju funkciu, musí byť priliehavé. Väčšinou sa vyrába zo syntetických materiálov, polypropylénu, polyesteru či polyamidu, ktoré vlhkosť nenasajú, ale odvedú ďalej od tela. Prírodnou alternatívou je merino vlna, vyrobená zo srsti austrálskych a novozélandských oviec, vynikajúca tepelnou izoláciou a veľmi príjemná na dotyk.

 

Termoizolačná vrstva

Druhá vrstva je termoizolačná – mikina alebo pulóver – jej hrúbku si zvolíte podľa ročného obdobia. Mala by byť ľahká, dobre udržovať teplo vytvorené telom a tiež musí odvádzať vlhkosť ďalej od tela. Môžete zvoliť mikinu, ktorá sa rozopína zipsom po celej dĺžke. V zime sú vhodnejšie tie, ktoré majú zips len v hornej časti, pretože unikne menej tepla.

 

Vonkajšia ochranná vrstva

Vrchná, ochranná vrstva oblečenia má za úlohu chrániť vás pred chladom, vetrom, dažďom, či snehom. Ak sa chystáte na dlhšiu túru, odporúčame si zbaliť tenšiu vetrovku aj v lete.

Ideálna bunda na turistiku je vodeodolná, oderuvzdorná a zároveň priedušná. Dokonalú ochranu proti dažďu aj v extrémnych podmienkach poskytujú tzv. „hardshell“ odevy. Ak to však okolnosti nevyžadujú, pokojne si vezmite dostupnejšiu, „softshellovú“ bundu, ktorá vás ochráni pred vetrom a čiastočne pred dažďom. Klasickým, dnes už skôr retro, „šušťákovým“ vetrovkám sa určite vyhnite, premoknú pri prvej prehánke.

Pred dažďom vás ochráni najlepšie pršiplášť z PVC alebo pončo. Turistické pončo alebo pelerína je veľmi praktický kus odevu najmä pri viacdňových výletoch. Vďaka svojím veľkým rozmerom dokáže prekryť aj batoh a vaše veci ostanú pekne v suchu.

Vrchnú vrstvu tvoria tiež nohavice, ktoré by mali byť čo najpohodlnejšie a neprekážať v pohybe. V lete sú najlepšie priedušné a rýchloschnúce materiály, do chladnejšieho počasia sa nosia vetruodolné, vodeodolné, alebo tiež softshellové varianty. Turistické nohavice sa vyrábajú vystužené na kolenách a zadku, so zvýšeným pásom, spodný kraj by mal zakrývať topánku, prípadne sa môže dať stiahnuť gumičkou alebo suchým zipsom.

Ak sa vyberiete do snehu, veľmi užitočným doplnkom sú návleky, priliehajúce tesne k topánke. Zabraňujú preniknutiu vody, snehu a nečistôt, poškodeniu nohavíc a pomáhajú udržovať nohy v teple.

Ochrana hlavy

Nezabudnite na pokrývku hlavy. Viete, že až 50% telesného tepla uniká cez hlavu? V zime si vezmite teplú čiapku (do batoha treba zbaliť aj náhradnú), v lete šiltovku či klobúk na ochranu pred slnečným žiarením, prípadne praktickú univerzálnu šatku, ktorá má mnoho spôsobov využitia: len na krk, ako kukla, čiapka, alebo gumička do vlasov.

Viac o správnom vrstvení oblečenia na turistiku sa dozviete v tomto videu:

Správna starostlivosť o funkčné oblečenie

Aj oblečenie vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Pri praní kontrolujte obaly pracích prostriedkov, aby ste sa uistili, že ten váš je vhodný pre materiál, z ktorého je váš odev zhotovený. Môžete použiť špeciálne pracie mydlo, rozhodne sa vyhnite avivážam a iným doplnkovým prostriedkom.

Niektorí ľudia si myslia, že nepremokavé odevy by sa mali prať čo najmenej, čo nie je pravda, pretože odolávajú aj špine, ktoré ich zničí oveľa rýchlejšie, ako pracie mydlo, pretože upcháva póry vrchnej vrstvy. Perte opatrne a pozorne čítajte ceduľky s pokynmi na starostlivosť. Často nosený nepremokavý odev môžete aj impregnovať, ale stačí občas.

Batoh na turistiku

Objem turistického batoha závisí od dĺžky výletu. Na jednodňovú túru úplne postačí do 30-litrový. Dôležité je, aby bol dostatočne vystužený, polstrovaný a zároveň priedušný v chrbtovej časti a v nosných popruhách. Dobre vypracovaný nosný systém batohu je základom vášho komfortu na cestách. Ďalej skontrolujte, či má kvalitne vypracované zipsy, ktoré sa vám nerozídu v najnevhodnejšiu chvíľu.

Stredné a veľké batohy, s objemom 60 a viac litrov, určené na viacdňové výpravy, mávajú nastaviteľný bedrový pás a hrudný popruh, ktoré pomáhajú rovnomerne rozložiť váhu. Pri správnom nastavení poprúh by mal bedrový pás niesť až dve tretiny celkovej váhy batoha, ramená teda len jednu tretinu. Veľké batohy, určené na nosenie ťažších nákladov, sa vystužujú kovovými pásmi, ktoré sa dajú vytiahnuť pred praním. Väčšie batohy bývajú dvojkomorové, s komorami umiestenými nad sebou.

Po stranách turistického batohu sa nachádzajú praktické kompresné pásky, umožňujúce pripevniť veci, napríklad karimatku, snežnice či tyče od stanu, zároveň však dokážu aj zmenšiť objem batoha, ak máte menej vecí. Vyberte si batoh z pevného a zároveň ľahkého materiálu, ktorý odolá oderu a čiastočne aj vode, spevnený prešívaním v namáhaných častiach. Pre prípad nepriaznivého počasia sa predávajú batohy s nepremokavou pláštenkou.

 

A čo zbaliť do batoha? Tomu sa budeme venovať nižšie. Zatiaľ si pozrite video, kde v recenzii 4 batohov pochopíte, aké sú najdôležitejšie kritéria pri výbere:

Trekingové palice

K zvýšeniu komfortu chôdze, stability a rovnováhy, ochrane kĺbov a zníženiu zaťaženia chrbtice, často turisti siahnu po teleskopických trekingových paliciach. Táto pomôcka má svojich zástancov aj odporcov, pri ľahších túrach nie sú povinnosťou.

Aby ste získali výhody, ktoré vám palice môže priniesť, je veľmi dôležité ich používať správne. Palice kŕčovito nezvierajte, ale držte v uvoľnenom zápästí. Klásť ich treba čo najbližšie k vertikálnej osi tela, tým sa dosahuje stabilita, lepšie sa prenáša zaťaženie a šetrí sa svalstvo rúk. Kladenie palíc ďalej od tela máva opačný efekt.

Správne používané palice dokážu výrazne znížiť opotrebúvanie kĺbov a chrupaviek nadmerným zaťažením chôdzou s batohom, hlavne pri zostupe. Pri turistike dostávajú najviac zabrať bedrové kĺby, kríže, kolená, chrbtica a svaly nôh. Zistilo sa, že znižujú záťaž kolien až o 30%. Navyše existujú dôkazy, že používaním palíc a zapojením svalov hornej časti tela sa zlepšuje telesná kondícia.

Trekingové palice sú výborným pomocníkom do klzkého alebo inak náročného terénu, pri nepriaznivom počasí a zníženej viditeľnosti, keď znižujú pravdepodobnosť pošmyknutia a pádu.

Ich nadmerné používanie však môže viesť k zníženiu citu pre rovnováhu, ktorú turista potrebuje napríklad na úzkych hrebeňoch či lezeckých úsekoch, kde nie je možné ich použiť.

Tiež môžu obmedziť fyziologický obranný mechanizmus – svaly, kĺby a chrupavky potrebujú určitú záťaž a tréning pre udržanie elasticity. Zdravý turista by si mal zvyknúť chodiť bez palíc, avšak pre ľudí, ktorí už trpia nejakým ochorením kĺbov, môžu poslúžiť ako ochrana pred ďalšími zdravotnými komplikáciami.

Doplnky pre bezpečnú zimnú a vysokohorskú turistiku

Prípady z televíznych novín o nešťastnom osude ľudí, ktorí v horách precenili svoje schopnosti vám nemusíme pripomínať. Ak ste turista začiatočník, vyberte sa do náročných terénov radšej s niekým, kto už skúsenosti má. Hory sú nevyspytateľné a môžete tak vážne ohroziť svoje zdravie aj život.

V zime sú trasy vždy náročnejšie, teplota klesá hlboko pod nulu a vo vysokých horách hrozí lavínové nebezpečenstvo.

 

Mačky sú kovové „pazúre“, ktoré sa pripevňujú na obuv pri náročných horských terénoch, v zime a pri horolezectve, uľahčujú chôdzu a robia ju bezpečnejšou, napríklad, keď hrozí pošmyknutie. Podobne ako obuv, aj mačky bývajú označované písmenami podľa náročnosti terénu a aktivity, na ktorú sa používajú, od A do H.

Existujú tri základné typy mačiek:

Turistické s prednými hrotmi v horizontálnej polohe, ktoré zabezpečujú lepší záber pri chôdzi.

Lezecké majú predné hroty vo vertikálnej polohe, sú odolné pri zvislom zaťažení, väčšinou majú automatické viazanie.

Skialpinistické mačky majú viazanie prispôsobené na upevnenie na lyžiarky. Sem sa zaraďujú aj tzv. stúpacie železá.

 

Snežnice sa na našom trhu objavili len nedávno, ale sú výborným pomocníkom na zimných výletoch. Ak ich chcete používať často a do náročných terénov, ktoré môžu byť zľadovatené, vyberte si snežnice so zárezovými zubami a hrotmi. Vyrábajú sa z dreva, bambusu, duralu, alebo plastu, k topánkam sa pripevňujú remienkami.

 

Cepín je pomôcka určená na pohyb po ľadovcoch, snehových poliach alebo po skalnatom povrchu. Vzhľadom pripomína krompáč alebo motyku. Používajú sa ako palice pre udržovanie rovnováhy, pri lezení sa hrotom zasekávajú do skaly alebo ľadu, pri snehových výstupoch sa zapichávajú do zeme ako pevný bod pre stanovisko.

Cepín turistika

Rozlišujeme turistické a lezecké cepíny. Dĺžka klasického turistického cepínu je asi 90 cm, aby sa o ňu dalo pri chôdzi opierať, sú určené na prekonanie krátkych a nie veľmi strmých lezeckých úsekov. Kratšie sú určené na horolezectvo, sú oveľa pevnejšie a znesú extrémnu záťaž. Majú vymeniteľný hrot a zahnutú rúčku s ochranou proti obúchaniu hánok. Na lezenie sú potrebné dva cepíny.

 

Dostatok teplého oblečenia

Môže sa to zdať ako banalita alebo rada od príliš starostlivej mamy, ale nedostatok teplého oblečenia vám môže veľmi znepríjemniť zimnú túru. Je veľmi dôležité mať v batohu suché, náhradné termotričko, ponožky, univerzálnu šatku a čiapku, rukavice. Nezabudnite na kvalitnú nepremokavú vetrovku a nohavice.

 

Mapa, GPS

Pred výletom si vždy naplánujte trasu a niekomu oznámte, kadiaľ pôjdete. Na Slovensku máme väčšinou dobre a zreteľne označené turistické chodníky. Aj keď mapy a GPS máme väčšinou v mobilných telefónoch, pre istotu alebo pre prípad ich zlyhania je dobré mať so sebou klasickú skladaciu papierovú mapu. Nájdete na nej informácie o trase, značení, náročnosti a dĺžke.

Existujú aj špeciálne GPS zariadenia pre turistov, ktoré sú možno praktickejšie, ale v hustých lesoch môžu mať problém so zachytávaním signálu. Na dlhšie výlety, najmä do zahraničia, je dobré mať so sebou aj klasický kompas či buzolu.

 

Lekárnička

Nikdy neviete, čo sa môže stať. Preto by nemala vo vašej výbave chýbať lekárnička so základnými potrebami pre prvú pomoc, a to aj pri menej náročných túrach. Puzdro by malo byť látkové, a praktickými priehradkami vo vnútri, aby ste potrebné veci v prípade nebezpečenstva našli čo najrýchlejšie.

Dobrá lekárnička musí obsahovať:

  • dezinfekčné prostriedky
  • obväzový materiál (hydrofilné ovínadlo, sterilný obväz, pružné ovínadlo s háčikmi, trojrohá šatka, mastný tyl)
  • gumové rukavice
  • alu fóliu
  • náplasť
  • pinzetu
  • nožničky
  • liehovú fixu
  • striekačkovú ihlu
  • žiletku
  • lieky proti bolesti
  • glukóza, živočíšne uhlie
  • kvapky do očí.

Nezabudnite na lieky, ktoré turisti dlhodobo užívajú. Aj keď sa vám tento zoznam môže zdať dlhý, praktické turistické lekárničky malých rozmerov zaberajú v batohu len veľmi málo miesta a sú ľahké.

 

Osvetlenie

Nie len v zime, keď sú dni kratšie, ale aj v lete, keď sa môže výlet neplánovane predĺžiť, je nevyhnutné si vziať so sebou spoľahlivú baterku, alebo praktickú čelovku.

 

Bezpečnostné doplnky

Pri tých najťažších situáciách, ktoré vás môžu prekvapiť na túre do vysokých hôr v zime, majú cenu zlata doplnky ako lavínový vyhľadávač, lopata a sonda. Vyhľadávač pomáha rýchlo nájsť človeka, zasypaného lavínou. Počas túry ho treba mať zapnutý na vysielanie, v prípade nehody sa zapína na príjem a hľadá signál vyhľadávača zasypaného.

Lavínové lopaty sú doplnkom, pomerne ťažkým na nosenie, ale môžu tiež zachrániť život. Pre prípad núdze si tiež vezmite do vrecka píšťalku – s jej pomocou môžete rýchlejšie privolať pomoc.

Výbava na nocovanie v prírode

Prespať pod holým nebom môže byť skvelý zážitok a veľké dobrodružstvo, treba sa naň však precízne pripraviť, aby ste mali čo najväčšie pohodlie, nabrali dostatok síl na ďalšie putovanie a aby vás neprekvapil chlad, či zmeny počasia.

 

Stan

tunelové stany
stan Husky Beast 3
stan Coleman Drake 4

Najrozšírenejším typom stanov sú tzv. kupolovité alebo iglú. Kvalitne spracovaný stan musí mať dobrú stabilitu, pevnú konštrukciu a mal by sa jednoducho stavať, aby ste pri ňom zbytočne nestrávili hodiny.

Najlepšiu ochranu pred dažďom vám poskytnú dvojplášťové stany, ktoré sa skladajú z dvoch vrstiev so vzduchovou medzerou medzi nimi, takže vám nehrozí, že sa v spánku opriete o mokrú stenu a voda sa dostane dnu.

Mieru nepremokavosti označuje tzv. vodný stĺpec, číslo, ktoré určuje, koľko vody dokáže stan udržať kým premokne. Ak sa chcete ráno zobudiť v suchu, požadujte od predajcu minimálne hodnotu 2000 mm alebo vyššiu. Pri expedičných stanoch, určených na vysokohorskú turistiku a do extrémnych klimatických podmienok, tieto hodnoty stúpajú na 6000 až 10000 mm.

Okrem premokavosti je dôležitá aj priedušnosť, strieška by sa mala dať odopnúť a mať sieťku proti hmyzu.

Pri kúpe stanu vám odporúčame skontrolovať, či sú švy podlepené a z akého materiálu je vyrobená podlaha. Kvalitná podlaha stanu je vyrobená zo zmesí syntetických vlákien polyester a polyamid, vyhnite sa polyetylénu – je ťažký a nie je odolný voči vlhkosti. Švy by mali byť podlepené, pretože pri šití sa narúša štruktúra látky a vznikajú malé dierky, ktorými by mohla preniknúť voda.

Náš tip: Neviete si vybrať zo širokej ponuky stanov? Pozrite si naše hodnotenie tých najpredávanejších.

Aký typ stanu si vybrať?

Stany sa podľa spôsobu využitia rozdeľujú do štyroch základných kategórií:

ultraľahké (cyklistické)

expedičné

rodinné

turistické

Na ľahší peší výlet v letnom počasí vám postačí aj ľahký stan – oceníte najmä jeho skladnosť a nízku hmotnosť.

Univerzálnym a najobľúbenejším variantom je, samozrejme, turistický stan, vhodný na jar, leto aj jeseň, poskytujúci uspokojivý prístrešok, jednoducho sa stavia a skladá do batoha. Jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 3,5 kg. Ako jednoduchý prístrešok môže tiež poslúžiť celta (nepremokavá plachta) rozmeru 2,5 x 2,5 metra, ak nechcete brať stan, resp. idete niekam, kde sa stanovať nesmie.

Ak sa však chystáte do vysokých hôr alebo niekam, kde vám hrozia extrémne teplotné výkyvy či silné vetry a dažde, zaobstarajte si najodolnejší, expedičný stan.

A ak ste sa už rozhodli, ktorý typ stanu je bude pre vaše výlety ten najvhodnejší, porozmýšľať treba už len nad počtom výletníkov, ktorí v ňom budú prespávať a koľko miesta v ňom potrebujete mať.

Rodinné stany sú veľké, priestranné, ideálne, ak sa chystáte na viacdňový pobyt v prírode s rodinou, avšak nosiť ich v batohu na pešej túre nie je najpohodlnejšie, pretože vážia až 7 kg. Stany s veľkými predsieňami majú tiež výhodu, že je v nich možné aj variť.

Väčšie stany mávajú dve a viac komôr, pri menších stačí aj predsienka, ktorá je veľmi užitočná ako úložný priestor. Na odkladanie vecí môžu tiež slúžiť kapsičky na stenách „spálne“.

Stan na turistiku

Karimatka

Ak ste sa rozhodli prenocovať v prírode, vyberte si karimatku, ktorá je skladná a zároveň vám poskytne dobrú izoláciu od chladu zo zeme. Najlepšie, čo si môžete pribaliť, je tzv. samonafukovačka, podložka z penového materiálu, ktorá sa dá zrolovať na minimálny rozmer. Po vytiahnutí ventilu v rohu podložky do seba začne naberať vzduch a vznikne komfortné „lôžko“. Tento druh podložky poskytne pohodlie aj v „divočine“, je však náchylná na poškodenie, tak na ňu treba dávať pozor.

Ďalšia možnosť je klasická penová karimatka. Pri jej výbere si treba dať pozor na materiál – vhodný je EVA (etylenvynilacetát), dobre izoluje, ostáva suchá, dá sa pripnúť zvonka na batoh a oproti samonafukovačke je oveľa lacnejšia. Karimatkám s označením PE (polyetylén) sa radšej vyhnite, sú síce lacnejšie, ale majú tendenciu nasiaknuť vlhkosť.

 

Spacák

Čo môže byť lepšie, ako si po náročnom dni ľahnúť a zababušiť sa do teplej periny? Kvalitný spacák vám tento pocit aspoň sčasti dopraje, aj keď trávite víkend mimo domova a svojej pohodlnej postele. Ochráni vaše telo pred chladom noci tým, že okolo neho vytvorí izolačný obal z výplne – peria alebo dutého vlákna – a hlavne vzduchu, ktorý je vo výplni obsiahnutý. Keďže kvalitu izolácie určuje hlavne ten vzduch, treba si pri kúpe spacáka všimnúť jeho nadýchanosť – loft.

Z materiálov výplne si môžeme vybrať páperový alebo spacák z dutého vlákna.

Klasické, husím perím a páperím vyplnené spacáky sú pomerne drahé, ale vynikajú svojimi izolačnými schopnosťami, nízkou hmotnosťou a dobrou zbaliteľnosťou.

Náš tip: Prečítajte si aj náš test Najlepšie spacie vaky.

Ich kvalitu určuje plnivosť. Pomer medzi perím a páperím sa meria v jednotkách „cuin“. Hodnoty sa pohybujú v rozpätí od 300 CUIN, čo znamená nízku kvalitu peria letných spacákov, cez 550 CUIN kvalitných, trojsezónnych až po 750 cuin vysokokvalitných, zimných spacákov.

Nevýhodou peria je to, že ho treba chrániť pred vlhkosťou. Akonáhle zvlhne, stráca svoju nadýchanosť a teda aj tepelnoizolačné schopnosti.

Odolnejšia proti vode je syntetická, lacnejšia náhrada peria, duté vlákno. Aj keď nedosahujú taký „loft“ ako ich prírodný konkurent, sú praktické, teplé a majú viacero výhod – veľmi rýchlo schnú, nehrozí pri nich alergická reakcia, nenapadne ich pleseň a nestrácajú kvalitu v vlhkom počasí.


Hamaka

Poznáte ju? Je to čoraz obľúbenejšia novinka z instagramových fotografii, zobrazujúcich prírodné scenérie v pozadí hamaky, vychytávky, určenej na oddych a spanie nad zemou, fungujúcej na princípe hojdacej siete, vyrobenej z parašutistickej tkaniny.

Prichytíte ju kdekoľvek o dva stromy, prinesie pohodlie do letného kempingu, aj tu však treba dbať na výber kvalitného tovaru z pevného materiálu. Cez noc je možné v nich použiť samonafukovaciu podložku a teplý spací vak, odporúčame tiež moskytiéru, najmä v letných mesiacoch je ochrana proti hmyzu nevyhnutnosťou.

Strava a pitie v horách

Na jednodňovú túru vám postačí malé množstvo jedla, prinesené z domu, prípadne do plánu cesty zaradíte nejakú chatu, ktorá ponúka občerstvenie. Mať so sebou dostatok tekutín a niečo pod zub, na doplnenie energie, minerálov a vitamínov je pre turistu nevyhnutné.

Tekutiny vám odporúčame dopĺňať skôr ako sa dostaví smäd, približne 1 liter na 2-3 hodiny chôdze. Na pitie si, okrem čistej vody, vezmite čaj, ovocnú vodu alebo minerálky, pretože potrebujete minerály, ktoré strácate potením. Okrem toho, určite po ceste turistickým chodníkom narazíte na studničku s čistou pramenitou vodou, preto vám stačí fľaša alebo termoska objemu 1,5 litra.

Jedlo zvoľte výživné, ale aj praktické a skladné, vhodné je pečivo, cereálne tyčinky, ovocie, orechy, alebo konzervy. Existujú aj špeciálne nádoby, ktoré bezpečne uskladnia akékoľvek jedlo a udržia ho aj teplé (pozor, aby sa vám nepokazilo), ale akú variantu zvolíte, záleží len na vás. Veľmi skladné a výživné je sušené mäso alebo proteínové tyčinky, ktoré doplnia energiu.

 

Počas viacdňových túr, najmä tých náročnejších, stravu určite nepodceňujte. Potrebujete dostatok energie, aby ste zvládli zvýšenú fyzickú záťaž. Bez správnej stravy sa rýchlo dostaví únava, kvôli ktorej si výlet vôbec neužijete, ba dokonca zvyšujete riziko úrazu. Jedlo by malo byť bohaté na bielkoviny, tuky, prirodzené cukry, vlákninu a minerálne látky. Vezmite si so sebou trvanlivé potraviny, napríklad mäso, zeleninu a strukoviny v konzervách, cestoviny, instantné polievky, sušené mlieko a puding.

Najväčším jedlom na túrach býva zvyčajne večera. Či ste si už hlavnú ingredienciu na večeru ulovili, alebo priniesli so sebou, na dlhšom pobyte v prírode by vám rozhodne nemali chýbať praktické pomôcky na varenie a jedenie. V čase večere si nájdite zdroj vody, pretože ju budete potrebovať na varenie a umytie riadu.


Turistický riad

Najobľúbenejším pomocníkom pre prípravu jedál v prírode je plynový varič. Jednoduchý varič sa skladá z propán-butánovej bomby – kartuše a horáka. Sú dostupné v rôznych veľkostiach a veľmi praktické, nízkej hmotnosti. Plynový varič dokáže zohriať 1 liter vody za tri minúty.

Existujú aj benzínové variče, obľúbené kvôli dostupnosti paliva a hlavne funkčnosti aj v zhoršených klimatických podmienkach, pri silných mrazoch, keď plynové môžu zlyhať. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť a cena. Niektorí turisti uprednostňujú liehové variče, ktoré sú lacné, trvácne a jednoducho sa používajú.

Okrem variča budete potrebovať praktické kempingové riady, hrniec, ktorý naň bude pasovať, taniere, nádoby a poháre (koľko, záleží od počtu stravníkov), prípadne malú panvičku. Pomocou nej dokážete vytvoriť pochúťky, vďaka ktorým naberiete veľa síl na ďalšie putovanie.

turistika stravovanie riad

Ako sa pripraviť na rybačku

Skutočným dobrodružstvom sa pobyt v prírode sa stane vtedy, keď sa rozhodnete si večeru sami uloviť. Rybačka je špecifický pobyt v prírode, Prvé, čo potrebujete je, samozrejme, rybárske povolenie a nejaké tie vedomosti o tom, ako sa to robí. Potom si zaobstarajte základnú výbavu.

 

Najdôležitejšia časť výbavy, ktorú by ste si mali vziať, sú dve udice. Udíc existuje množstvo druhov, takže pred výberom si rozmyslite, aké ryby chcete chytať. Najobľúbenejšie na lov sú kapry a im podobné ryby – na nich potrebujete štandardný teleskopický prút dĺžky 2,7 až 3,6 metra. Ak chcete loviť v tečúcej vode, zvoľte radšej tvrdšiu udicu, do rybníka vám postačí tenší.

 

Udice je potrebné doplniť pevnými navijakmi, silikónovými vlascami, ideálne bielo modrej farby, aby splynuli s vodou a boli pre ryby neviditeľný.

Ďalšími dôležitými doplnkami plaváky, háčiky, ktorých veľkosť závisí od veľkosti vašej budúcej koristi, navijak, podberák a stojany na udice a siete na úlovky.

Základom úspešného rybolovu je návnada. Tá musí mať správnu farbu a štruktúru. Menšie rybky lákajú skôr tmavé návnady, väčšie zase zaberajú na svetlé. Hnedá farba je univerzálna a funguje najmä v zakalených vodách po daždi. Na kapry sa používa špeciálna návnada boilie, varené guľky, ktoré sa dajú pripraviť z múky a vajec. Krmivo pre ryby si môžete pripraviť aj z uvarených strukovín, pšenice, jačmeňa, či orechov.

Nezabudnite na pohodlnú skladaciu rybársku stoličku a výstroj proti dažďu, predsa strávite pri vode niekoľko hodín. O rybárstve je známe, že vyžaduje veľkú trpezlivosť, tak nech je vám počas čakania pohodlne.

Ako sa prakticky zbaliť? 

Zoznamy potrebných vecí sú pomerne rozsiahle. Pre čo najväčší komfort pridávame niekoľko praktických rád, ako to všetko zbaliť do batoha.

Spacák uložte naspodok, teda na najneprístupnejšie miesto. Potrebovať ho budete až v noci, keď už bude chladno a väčšinu vecí, ktoré naň uložíte, budete mať už na sebe a ľahko sa k nemu dostanete. Takto ho netreba vyťahovať, keď sa zhorší počasie.

Navrch batoha uložte fľaše s vodou, pretože ich potrebujete mať po ruke, najlepšie dole hlavou blízko k chrbtu batoha. Zvoľte radšej plastové fľaše, ktoré sa po vyprázdnení dajú stlačiť a zaberajú menej miesta.

Karimatka a ostatné potreby na spanie sa dajú pripnúť zvonka kompresnými popruhmi, teda je zbytočné, aby zaberali miesto vo vnútri, kde potrebujete miesto pre oblečenie. Najpraktickejšie je, pripnúť karimatku zvislo, nie vodorovne, aby ste sa cestou nezachytávali o „prekážky“.

Kolíky a paličky zo stanu pripíname zvlášť, niektoré batohy majú na ne špeciálne miesto, stan sa pripína spredu. Ak má váš batoh vrchné vrecko, je to ideálne miesto pre lekárničku a hygienické potreby, prípadne iné drobnosti.

 

Každý turista si časom vytvorí sám svoj individuálny a stály obsah batoha, vyberie si svoj obľúbený spôsob nocovania a občerstvenia v prírode, nájde si svoj obľúbený terén a zdoláva nové výzvy, ktoré turistika ponúka. Svoj „štýl“ si vytvoríte vy, na základe svojich skúseností a potrieb. Dúfame, že vám naše rady a tipy pomohli sa zbaliť vyraziť von. Čaká vás veľa krásnych zážitkov.

Na záver vám ešte prinášame prehľadný zoznam toho, čo by vám rozhodne nemalo chýbať na jednodňovej turistike. Taktiež sme pridali aj zoznam vecí, ktoré by ste pri sebe mali mať v prípade, že sa do hôr vyberiete na viac dní. 

Praktický zoznam, ako sa zbaliť na jednodňovú turistiku

  • batoh (stačí objem 30 l)
  • malá baterka/čelovka
  • slnečné okuliare
  • pokrývka hlavy
  • mobilný telefón, prípadne GPS, mapu, kompas
  • doklady
  • lekárnička
  • hygienické potreby, vreckovky
  • pršiplášť/pončo
  • náhradné ponožky
  • zatvárací nožík - „rybička“
  • jedlo a pitie
  • trekingové palice
  • balzam na pery a iné drobnosti.

 

Výbava na viacdňovú turistiku

  • ľahká obuv na prezutie
  • nepremokavá obuv
  • náhradné ponožky, teplé, dlhé, podkolienky
  • návleky na nohy
  • náhradné tričká a spodnú bielizeň
  • nepremokavá bunda + pršiplášť alebo pončo
  • dlhé nohavice
  • rukavice
  • plavky
  • batoh objemu nad 38 l, 50 l na viac ako 2 dni
  • stan, spacák, karimatka, prípadne hamaka
  • igelitové vrecká na odpad a zabalenie oblečenia
  • umývacie potreby
  • opaľovací krém a balzam na pery
  • zápalky
  • jedlo
  • vodu v plastovej fľaši, termosku
  • turistický riad, varič 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

2
Pridajte komentár ku článku

avatar
Leni
Komboš
Leni

známa sleduje tento web a poradila mi článok o príprave na turistiku https://www.wellness.sk/zacinate-s-turistikou-poradime-vam-ako-na-to/ , no u vás som našla toho viac a keďže sa chystáme s partiou (u mňa po prvý raz na dlhšiu túru) na Solisko, nemusím sa ich aspoň vypytovať, čo si zobrať 😀 ďakujem pekne, a to som ani nemusela hľadať dlho a aká náhoda, že sa voláme rovnako 🙂

Turistka
Komboš

Konečne článok o turistike, ktorý nič nepodcenil. Najmä teraz v jeseni a zime ľudia dosť podceňujú oblečenie do hôr. Zo skúseností odporúčam Kilpi, česká značka naozaj perfektné oblečenie na turistiku, najmä teraz, kedy vás v horách prefúkne ani neviete kedy.