Dobrá mikrovlnka nahradí aj klasickú rúru. Ako si vybrať?

Ako vybrať dobrú mikrovlnkuPrvé mikrovlnky slúžili na len ohrievanie a rozmrazovanie jedál. V posledných rokoch vývoj posnul ich hranice ďaleko za tieto základné funkcie. Dnešné modely mikrovlnných rúr majú schopnosti, ktorými nahradia klasickú rúru na pečenie, ba dokonca aj gril. Ponúkajú veľké množstvo funkcii, veľkosťou a dizajnom sa prispôsobia akejkoľvek domácnosti.

Užitočné funkcie mikrovlniek

Vývoj technológii umožňuje splniť naozaj všetky očakávania spotrebiteľov. Grilovať v mikrovlnke? Prečo nie?

Začnime ale od základov:

Ohrievanie

Základná funkcia všetkých mikrovlnných rúr, vďaka ktorej sa stali súčasťou takmer každej domácnosti, je ohrievanie jedla. Najjednoduchšie modely ponúkajú niekoľko stupňov ohrevu.


Režim ohrievania podľa druhu potravín – Auto Reheat

Na ovládacom paneli niektorých mikrovlniek nájdete možnosť automatického nastavenia ohrevu podľa konkrétneho jedla. Zadáte len druh potraviny, ktorú sa chystáte ohriať a podľa nej mikrovlnka nastaví potrebnú teplotu a čas.


Rozmrazovanie

Aj tie najjednoduchšie modely mikrovlniek majú funkciu rozmrazovania. Doplnkom k nej býva možnosť Jet Defrost, ktorá rozmrazuje niekoľkonásobne rýchlejšie. Niektoré rozmrazovacie programy je možné nastaviť podľa váhy potraviny, ktorú mikrovlnka dokáže zmerať.


Crisp

Názov tejto funkcie naznačuje, že vám pomôže s prípravou chrumkavých pokrmov. Umožňuje rýchle pečenie a zapekanie.

Funkcia Crisp umožňuje upiecť v mikrovlnke rôzne jedlá

Pečenie teplým vzduchom alebo Force air

Táto funkcia je určená pre tých, ktorí chcú mikrovlnku využívať na pečenie. Pečenie je rýchle a kvalitné vďaka rovnomerne rozvádzanému teplému vzduchu.

Pri pečení pracujú výhrevné telesá a ventilátor, ktorý rozháňa teplý vzduch do celého priestoru mikrovlnky. Výhodou (zároveň môže byť aj nevýhodou) je menší vnútorný objem v porovnaní s klasickou rúrou na pečenie. Mikrovlnná rúra sa vyhreje oveľa rýchlejšie. V kompaktnej mikrovlnke s grilom o objeme 40 – 46 litrov je možné piecť aj na dvoch úrovniach súčasne.


Varenie na pare

Pre všetkých, ktorí sa snažia variť čo najzdravšie, je tu funkcia varenia na pare. Umožňuje pripraviť obed či večeru s minimálnym množstvom tuku.


Gril

Mikrovlnky s grilom sú čoraz vyhľadávanejším produktom. Okrem horného a spodného výhrevného telesa majú zabudované ešte jedno – grilovacie teleso.

Gril s ohrievacou špirálou sa zohrieva 2 – 3 minúty a čistenie takejto mikrovlnky je dosť náročné. Obľúbeným riešením je keramický gril. Rozohreje sa behom niekoľkých sekúnd a je dostatočne výkonný na ugrilovanie mäsa či zeleniny.

Mikrovlnka

Ďalšie vlastnosti, ktoré si treba všímať pri kúpe mikrovlnky

Výkon

Výkon ovplyvňuje rýchlosť prípravy jedla – čím je vyšší, tým skôr budú jedlá hotové. U mikrovlniek sa pohybuje od 600 do 1300 wattov. Ak zvažujete kúpu mikrovlnky na varenie aj pečenie, vyberajte si modely od 1000 wattov vyššie.

Druhé číslo, ktoré si treba všímať pred kúpou mikrovlnky, je príkon. Táto hodnota vám prezradí, koľko elektrickej energie vaša mikrovlnka spotrebuje. Príkon je vyšší u mikrovlniek s väčším počtom funkcií.


Úspora energie

Mikrovlnky sú v porovnaní s elektrickými rúrami a pečenie úspornejšie. Na rozdiel od klasických rúr ich netreba predhrievať.

Energiu pomôže ušetriť aj úsporný pohotovostný režim, prípadne program teplovzdušného pečenia s optimalizáciou spotreby. Na trhu sú dostupné mikrovlnky energetickej triedy najúspornejších elektrospotrebičov, označenej A+++.


Ovládanie

Ovládanie spotrebiča by malo byť čo najjednoduchšie. Predsa ide o pomocníka, ktorý vám má ušetriť čas, strávený v kuchyni, preto ho asi nechcete tráviť študovaním návodov a symbolov na jednotlivých tlačidlách.

Mikrovlnky sa väčšinou ovládajú pomocou tlačidiel a otáčacích gombíkov. Moderné spotrebiče majú displej, ktorý vám zobrazí nastavenie, čas tepelnej úpravy a vybraný program.

Najnovšie modely sú vybavené dotykovými displejmi.


Veľkosť

Akú veľkosť si vyberiete závisí od priestorových možností vašej kuchyne. Mikrovlnky so základnými funkciami sú menšie ako mikrovlnky s grilom. Stále sú však menšie ako rúry na pečenie, ak ste sa teda rozhodli, že vám namiesto rúry postačí mikrovlnka, ušetríte priestor.

Multifunkčné modely majú väčšie rozmery a na kuchynskej linke zaberajú viac miesta. 

Ak vlastníte a využívate rúru na pečenie, možno vám postačí aj klasický model. Pri nákupe si preverte, či má mikrovlnka dostatok priestoru aj na väčšie taniere.

Unikátnym riešením je rohová voľne stojaca mikrovlnka so zaoblenou zadnou časťou. Umiestniť ju môžete do rohu kuchynskej linky, kde vám zaberie minimum pracovného priestoru.

Vnútorný priestor mikrovlnnej rúry je takisto veľmi dôležitým parametrom. Určuje, aké množstvo potravín budete v rúre pripravovať. V dvojčlennej domácnosti stačí aj menšia mikrovlnka o objeme 17 – 23 l. Pre veľké rodiny je praktickejší väčší model, alebo vstavaná mikrovlnka. Tie bývajú veľké od 25 až do 45 l.


Veľkosť mikrovlnky

Dizajn

Široký sortiment predajní ponúka mikrovlnky, ktoré zapadnú aj do kuchyne v štýle retro.

Minimalistom ulahodia čisté línie a jednoduché tvary. Ak preferujete netradičné farebné prevedenia, nájdu sa aj ružové, červené, zelené či modré mikrovlnky. Najčastejšie natrafíte na čiernu, bielu a nerezovú.


Hlučnosť

Tak ako mnohé spotrebiče v minulých rokoch, aj mikrovlnky boli známe tým, že pri používaní vydávali nie veľmi príjemný zvuk. S najnovšími typmi rúr si môžete ohrievať jedlo pokojne aj v noci – sú takmer úplne tiché. Najtichšie majú hlučnosť 45 – 40 dB.


Cena

Ceny mikrovlniek sa odvíjajú od množstva funkcií, výkonnosti a ďalších parametrov. Najlacnejšie modely s funkciami ohrevu a rozmrazovania stoja od 40 eur.


Detská poistka

Kvôli bezpečnosti sú mikrovlnky vybavené detskou poistkou.


Príslušenstvo rozšíri možnosti varenia v mikrovlnke

Súčasťou všetkých mikrovlnných rúr je príslušenstvo, umožňujúce ich pohodlné používanie.

  • V klasických mikrovlnkách sa nachádza otáčajúci sa tanier. Otáčanie zabezpečí rovnomerný ohrev celej porcie jedla. Dôležitá je jeho veľkosť. Priemery otáčacieho taniera sa pohybujú medzi 24 – 35 cm. S pomocou taniera s priemerom 24 cm ohrejete bežnú porciu jedla v klasickom tanieri. Zvážte, či budete využívať mikrovlnku len na tento účel. Ak používate rozmernejší riad, alebo budete v mikrovlnke pripravovať pizzu, koláče či veľké porcie jedla, zvoľte radšej väčší tanier. Ešte viac možností vám dáva mikrovlnka s roštom.
  • Mikrovlnky s roštom umožňujú používanie väčšieho riadu. Využijete ich pri grilovaní, alebo ako podložku pod panvicu. Rošt patrí k mikrovlnkám s grilom a multifunkčným rúram.
  • Crisp panvicu alebo tanier tiež dostanete spolu s mikrovlnkou s grilom. Rozohreje sa na 210°C a pečie jedlo zospodu, zatiaľ čo gril opeká zvrchu a mikrovlny pôsobia vo vnútri.

Multifunkčné mikrovlnky disponujú rozmanitejším príslušenstvom, ktoré sa podobá výbave rúry na pečenie. V závislosti od konkrétneho modelu môžete získať:

  • plechy na pečenie – hlboký aj plytký, na prípravu pokrmov z cesta a koláčov
  • sklenený pekáč na pečenie mäsa a zeleniny, využiteľný aj ako servírovací podnos

Pri ohrievaní, pečení a varení vo vašich vlastných nádobách sa uistite, či sú vhodné na použitie v mikrovlnnej rúre. Nevhodný je kovový riad, drevo a niektoré plastové nádoby. Ohrievaniu jedál v krehkých porcelánových tanieroch sa tiež radšej vyhnite – mohli by prasknúť.

mikrovlnná rúra Samsung F300G MS23F301TAS
Mikrovlnná rúra SENCOR SMW 1817BK
Vstavaná mikrovlnná rúra Electrolux EMT 25207 OX

Testujeme pre vás

Vybrali sme rôzne modely mikrovlnných rúr dostupných na trhu, pozreli sme sa na postrehy ďalších užívateľov a výsledky spísali do tejto podrobnej recenzie.

Vstavaná alebo samostatná?

Výhodou samostatne stojacej mikrovlnky je možnosť ju kedykoľvek premiestniť. Môžete ju položiť, kamkoľvek uznáte za vhodné – na kuchynskú linku, na policu, stôl... Nevýhodou je, že zaberajú pracovný priestor, pri vhodnom umiestnení však nemusia byť veľkou prekážkou.

Vstavaná mikrovlnka perfektne splýva s kuchynskou linkou, nenarúša jej jednotný vzhľad. Je vhodným riešením plánovanej kuchyne na mieru. Pri jej zabudovaní treba dôkladne zvážiť jej umiestnenie a zabezpečiť dostatočné odvetrávanie teplého vzduchu, teda ponechať pár centimetrov priestoru po stranách, zhora, aj v zadnej časti. Meniť umiestnenie vstavanej mikrovlnky už nebude možné.

Či ste sa rozhodli pre samostatne stojacu, alebo vstavanú mikrovlnku, neumiestňujte ju tesne vedľa chladničky. Teplý vzduch by ju mohol zohrievať a tak by sa zbytočne zvyšovala spotreba energie. Vstavaná mikrovlnka sa zvykne situovať do horných skriniek kuchynskej linky tak, aby bola vo výške očí.

Vstavaná mikrovlnka

S využitím moderných funkcií a príslušenstva, mikrovlnka naozaj dokáže všetko, čo aj klasická rúra na pečenie. Ušetrí vám čas, námahu aj elektrickú energiu.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar