Zdravé varenie na pare: Všetko, čo potrebujete vedieť o parnom hrnci

parný hrniec, ako variť zdravoPoužívanie parného hrnca so sebou prináša množstvo výhod. Je dobrou investíciou pokiaľ chcete schudnúť, ale aj vtedy, ak sa jednoducho chcete zdravo stravovať. Jedlo pripravované v parnom hrnci je zdravšie a uschovávajú sa v ňom vitamíny, minerály a možné pridané stopové prvky. Varenie priamo v pare môžeme považovať za ten najzdravší spôsob varenia.

Čo musíte zvážiť pred kúpou parného hrnca?

Na trhu sa môžete stretnúť s veľkým výberom moderných parných hrncov. Výber toho vhodného pre vás  tak môže byť naozaj ťažký.

V prvom rade by ste sa mali poobzerať po rôznych interiérových e-shopoch, ktoré uvádzajú hodnotenia a recenzie používateľov. Zistíte tak, ako sa daný parný hrniec pozdáva svojim majiteľom a ako sú spokojní s pripraveným jedlom. Pokiaľ máte nejakých známych alebo priateľov, ktorí vlastnia parný hrniec, môžete sa spýtať aj na ich skúsenosti.

Nezabúdajte na energiu hrnca

Na štítku parného hrnca si nezabudnite prečítať informácie o spotrebe energieParný hrniec dokážete zaobstarať lacnejšie, avšak za jeden rok jeho využívania sa vám to môže odzrkadliť na účte za vašu celkovú spotrebu energie.

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere parného hrnca by pre vás mali byť všetky jeho funkcie a dôležité vlastnosti, ktoré daný prístroj ponúka. Určite je menej podstatné pozerať sa len na veľkosť a rozmery parného hrnca, keďže úplne iná spotreba je tam, kde je len jeden člen rodiny a tam, kde by parný hrniec využívala päťčlenná rodina.

Základným kritériom samotného výberu je pre drvivú väčšinu ľudí pravdepodobne cena. Tá je ale  individuálna, pretože každý si môže dovoliť investovať do kúpy parného hrnca inú sumu. Rozhodne si však nevyberajte len podľa ceny.

parný hrniec, zdravé varenie na pare

Výkon parného hrnca

Pri kúpe každého elektrického spotrebiča by vás mala zaujímať i veličina, akou je práve výkon. Čím vyšší je výkon parného hrnca, tým väčší bude jeho príkon, čo sa viac prejaví na vašom účte za elektrinu.

Na výber však máte hneď niekoľko viacerých možností, preto záleží len na vás, ako sa rozhodnete. Každému totiž vyhovuje iný výkon. Vo všeobecnosti sa však pohybuje približne na úrovni od nejakých 400 až 2000 W. Pokiaľ viete, že budete hrniec využívať často, mali by ste zvoliť výkon okolo 1200 – 1400 W. Pri konečnom rozhodnutí sa tiež nezabudnite pozerať na energetickú triedu spotrebiča. Pri tejto kategórií platí, že čím ma hrniec menšiu energetickú triedu, tak tým viac spotrebuje energie.

Veľkosť parného hrnca

Ak teda premýšľate o kúpe parného hrnca, mali by ste počítať s tým, že vám nejaké miesto z kuchynskej linky predsa len zaplní. Veľkosť parného hrnca tiež určuje jeho kapacita, ktorú dokáže poňať. Pri tomto výbere by sme sa mali riadiť hlavne podľa frekvencie používania a tiež podľa počtu ľudí v domácnosti.

Malé parné hrnce pokojne postačia pre jedného alebo dvoch ľudí. Naopak, také elektrické parné hrnce, ktoré majú  3 - 4 nádoby umožňujú pripraviť viac možných jedál naraz. Objem týchto parných hrncov sa udáva v litroch. Veľkou výhodou pre vás môže byť ich multifunkčnosť.

parný hrniec Morphy Richards 48780
parný hrniec Philips Avent 2v1 SCF870
parný hrniec Tefal VS400330

Koľko taký parný hrniec stojí?

Na našom trhu sa cena parného hrnca pohybuje približne od 40 až do niekoľko stoviek eur. Cena sa pritom odvíja od značky, materiálu, z ktorého sú vyrobené, od veľkosti, objemu či príslušenstva, ktoré dokážu tiež zlepšiť a uľahčiť prípravu rôznych druhov potravín.

Pri výbere parného hrnca nezabúdajte na dôležitosť jeho výkonnosti. Musíte si dôkladne preštudovať všetky informácie o hrnci, rovnako ako aj jeho hlavné vlastnosti, ktoré sú pre prípravu jedla naozaj dôležité. Zistite si, za ako dlho sa parný hrniec zahreje, aká je stabilita hrnca a tiež jeho objem pary. Dôležité je, aby nehrozilo žiadne riziko úniku teplej vody. Dôležitý je tiež čas, za ako dlho budete mať pripravené svoje potraviny.

Čo vám prinesie kúpa parného hrnca?

V každej domácnosti si parný hrniec dokáže nájsť svoje osvedčené využitie a tiež miesto. Kúpa takéhoto parného hrnca vám totiž môže predovšetkým ušetriť čas, ale i energiu pri príprave akýchkoľvek potravín.

Varenie v pare je taktiež výhodné zo stránky šetrenia energie. Vďaka tomu, že si svoje pokrmy budete pripravovať prostredníctvom parného hrnca, vaše jedlo bude plné vitamínov. Výsledkom takejto úpravy je čerstvé a svieže jedlo a vy môžete cítiť jeho pravú chuť.

Príprava jedla v elektrickom parnom hrnci vám tak prináša hneď niekoľko výhod, ktoré počas jeho používania nepochybne oceníte. Ak dáte príprave jedál na pare šancu, uvidíte, že svoje rozhodnutie nebudete ľutovať.

Náš tip: Neviete si vybrať zo širokej ponuky parných hrncov? Pozrite si naše hodnotenia najlepších parných hrncov, ktoré vám uľahčia rozhodnutie. 

Čo všetko je možné pripravovať na pare?

Na rôznych internetových portáloch môžete nájsť veľa zaujímavých receptov, podľa ktorých si sami doma pripravíte jedlo v parnom hrnci. Pokiaľ vlastníte alebo sa práve rozhodujete sa o kúpe parného hrnca, vedzte, že výber potravín, ktoré v ňom môžete spracovávať je naozaj pestrý.

Môžete siahnuť po rybách, mäse, ryži či zelenine. Okrem toho, že jedlo bude chutnejšie, uchová si tiež väčší obsah vitamínov a minerálov. Tak prečo by ste ešte mali pochybovať o jeho kúpe?

zdravé varenie na pare

Rada na záver

Ak ste už zvážili všetko, ste na 100 % rozhodnutí a od kúpy parného hrnca vás už nedokáže nič odradiť, nezabúdajte byť pri hľadaní obozretní. Kľúčový by pre vás mal byť výkon parného hrnca, jeho cena a v neposlednom rade aj veľkosť.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar