Ako šetriť energiu pri používaní mrazničky?

Ako ušetriť energiu pri používaní mrazničky



Mraznička je v prevádzke neustále, práve preto patrí v domácnosti medzi spotrebiče s najvyššou spotrebou energie. Poctivým výberom viete ušetriť eurá za elektrinu aj pri mrazničke.

Mraznička je spotrebič, bez ktorého si už nevieme predstaviť svoj život v kuchyni. Väčšina ľudí má mrazničku kombinovanú s chladničkou, no nie všetkým toto spojenie vyhovuje. Preto je na trhu veľký výber samostatných mrazničiek.

Mrazničku ocenia všetky gazdinky, ktoré pravidelne varia, pretože mraziť môžu už uvarené jedlo alebo ju používať vtedy, ak nestíhajú chodiť každý deň na nákup čerstvých potravín. Praktické je využívať ju aj na uskladnenie sezónnych a výhodne kúpených potravín. Určite ju oceníte aj vtedy, ak vás prepadne nečakaná návšteva.

Či už uprednostňujeme skriňovú alebo truhlicovú, voľne stojacu alebo vstavanú, vďaka mrazničke môžete predĺžiť životnosť väčšine čerstvých potravín alebo jedál. A tak si aj v zime vychutnať jahody z vlastnej záhrady.

Pri výbere mrazničky sa zamerajte na objem, spotrebu, rozmery a kvalitu produktu. Dôležitým kritériom je i obstarávacia cena a práve vyššia cena môže byť pre vás v konečnom dôsledku výhodnejšia.

Voľne stojaca alebo vstavaná mraznička?

Vopred si treba určiť, kde bude vaša nová mraznička stáť. Ak máte dostatok priestoru, vyberte si voľne stojacu mrazničku - je lacnejšia a môžete ju kedykolvek premiestniť podľa potreby.

Vstavaná mraznička je tak, ako všetky vstavané spotrebiče, vhodná na zabudovanie do kuchynskej linky. Môže byť zabudovaná čiastočne alebo úplne.

Treba si dať pozor na dostatočný odvod nahromadeného tepla, aby nedošlo k prehrievaniu. Z tohto dôvodu sa neodporúča umiestňovať ju v tesnej blízkosti iných spotrebičov. Výhodou je nenáročnosť pri upratovaní, dokonale ladiaci celkový dizajn kuchyne, ale i väčšia odolnosť a tichý chod.

Vstavaná chladnička s mrazničkou v kuchyni

Typy mrazničiek

Prvá domáca samostatne stojaca mraznička prišla na svet v roku 1940 a odvtedy sa teší veľkej obľube. Dnes si už nevieme predstaviť domácnosť bez nej. Ak zvažujete kúpu novej mrazničky, vyberajte dôkladne.

Spravidla rozlišujeme 2 typy mrazničiek:

1. Skriňová (zásuvková) mraznička

2. Truhlicová (pultová) mraznička

Truhličová mraznička

truhlicová mraznička Electrolux EC2233AOW1

Skriňová mraznička

Mraznička BEKO RFSA 240 M21W

Skriňová mraznička

Tento typ chladničky na prvý pohľad vyzerá ako chladnička, preto sa hodí do menších bytových priestorov, ale využijú ju i reštaurácie. Dvierka sú vo vertikálnej polohe a otvárajú ako na skrini - ťahom k sebe. 

Vrchná časť mrazničky sa dá využiť ako miesto na odkladanie. Vo vnútri sú prehľadné a ľahko nastaviteľné police, do ktorých vkladáte potraviny. Bývajú vyrobené buď z plastu (priehľadného alebo nepriehľadného) alebo ako drôtené koše.

Výhodou je, že o obsahu chladničky máte dokonalý prehľad, na poličkách máte priestor na menší štítok, na ktorý si môžete napísať, čo sa v poličke nachádza. Tiež dostupnosť potravín je výrazne lepšia. Horné police sú určené na okamžité mrazenie.

Nevýhodou skriňových mrazničiek je vyššia cena a tiež menší objem. Vyrábajú sa v rôznych objemoch a veľkostiach, od pol do dvoch metrov na výšku. V súčasnosti sa tešia veľkej obľube aj ako vstavané spotrebiče.

Truhlicová alebo skriňová mraznička

Truhlicová mraznička

Ak ste rodina s väčším počtom členov, máte veľkú záhradu, prípadne sa venujete poľovníctvu, či rybárstvu, voľte radšej truhlicovú mrazničku. V porovnaní so skriňovou za nižšiu cenu dostanete väčší objem. Vďaka dobrej izolácii je aj spotreba truhlicovej mrazničky nižšia.

Dvierka sú umiestnené vertikálne, špeciálne pánty umožňujú otvoriť ich do akejkoľvek polohy. Pozor si ale treba dať na priestor - vyžaduje viac miesta a treba tiež počítať s priestorom na otváranie - ako truhlica smerom dohora.

Pre ľahšiu manipuláciu je tento typ mrazničky vybavený kolieskami, čo oceníte nielen pri premiestňovaní, ale aj pri upratovaní.

Nevýhodou je horšia prehľadnosť a dostupnosť k zamrznutým potravinám. Problém s prehľadnosťou sa snažia výrobcovia riešiť rôznymi prídavnými plastovými zásuvkami.

Čo sa týka dostupnosti, neodporúča sa pre ľudí s nižším vzrastom alebo starých ľudí, pretože potraviny uložené na spodu sú pre nich nedosiahnuteľné.

Testujeme pre vás

Pripravili sme pre vás podrobný test 9 truhlicových i skriňových mrazničiek. Ako dopadli v hodnotení mrazničky Whirlpool, Electrolux či Zanussi? 

Energetická trieda

Tá sa u mrazničiek uvádza v rozpätí A - G. Voliť by ste mali triedu A, ktorá sa ešte špecifikuje podľa počtu plus. Tie najúspornejšie sú s označením A+++. Čím viac plus, tým viac ušetríte, pretože mraznička je spotrebič, ktorý je v prevádzke celoročne a spotreba energie aj s chladničkou je až 25% z celej domácnosti

Spotreba mrazničky je v závislosti od triedy - okolo 300 - 600 kWh ročne. Okrem toho sa trieda mrazničky uvádza ja počtom hviezdičiek. Tie hovoria o tom, pri akej teplote sú mrazené potraviny uložené. 

Najvhodnejšia teplota pre mrazenie potravín je -18 stupňov a menej, ku ktorému dochádza v priebehu 24 hodín.

  • 1 hviezdička: -6 °C
  • 2 hviezdičky: -12 °C
  • 3 hviezdičky: -18 °C
  • 4 hviezdičky: -24 °C

Klimatické triedy

Všímajte si aj klimatické triedy, je to údaj, ktorý hovorí o tom, v akom klimatickom prostredí by mala byť mraznička umiestnená. Pre väčšinu domácností je vhodná normálna trieda, teda 16 - 30 stupňov. Ak ju plánujete umiestniť na chladné miesto, voľte subnormálnu triedu (10 - 30 stupňov). Mraznička však môže mať aj viacero tried.

Aký objem si vybrať?

Ak chcete ušetriť, myslite na to, že je ekonomickejšie vybrať menšiu mrazničku, no využívať na 100% jej objem ako mať väčšiu mrazničku a naplniť ju len do polovice. Preto pri jej výbere premýšľajte racionálne a zvážte, čo v nej chcete mraziť. Pre bežné využívanie je ideálne počítať so 40 l na osobu, ak ste poľovník, rybár, chovateľ zvierat, či záhradkár, tento objem zdvojnásobte. 

Mrazené mäso

Mraziaci výkon

Tento údaj určuje množstvo potravín, ktoré dokáže mraznička zmraziť z teploty tesne nad nulou na hodnotu mínus 16 až mínus 18 stupňov Celzia. Uvádza sa v kilogramoch za 24 hodín. Výkonné truhlicové mrazničky dosahujú výsledky až okolo 30 kg potravín za 24 hodín.

Užitočné funkcie

Výpadok prúdu? Žiadny problém

Pri výbere mrazničky by ste si mali všimnúť aj údaj, ktorý hovorí o tom, akú dlhú dobu môže byť mraznička bez elektrického prúdu a zároveň nedôjde k znehodnoteniu zmrazených potravín. Stretávame sa s údajom 10 - 70 hodín. U pultových mrazničiek je táto hodnota vyššia ako u skriňových vďaka ich konštrukcii.

Rýchle mrazenie - superfrost

Najnovšie modely mrazničiek sú vybavené špeciálnym senzorom, ktorý zaznamená zvýšenú teplotu v mrazničke (teda vloženie novej potraviny) a spustí zosilnený režim mrazenia. Akonáhle sa teplota v mrazničke dostane na predvolený stupeň, rýchle mrazenie sa vypne. Potraviny sa zmrazia o 30% rýchlejšie pri 30% ušetrení elektrickej energie.

Mrazená ryba

Bez námrazy - No frost (stopfrost)

Veľa ľudí zabúda na pravidelné odmrazovanie svojej mrazničky alebo naň jednoducho nemá čas. Tým sa však nielen zmenšuje kapacita mrazničky, ale sa i zvyšuje spotreba elektrickej energie. Už niekoľko milimetrov hrubá námraza dokáže zvýšiť ročnú spotrebu o niekoľko eur.

Táto funkcia funguje tak, že vďaka ventilátoru sa znižuje vlhkosť vo vnútri mrazničky, zabezpečuje sa rovnomerná cirkulácia vzduchu a tak nedochádza k námraze na stenách chladničky. Vzduch je suchý a nevytvára sa z neho ľad. Vďaka tomu nemusíte rozmrazovať mrazničku, vytrhávať kusy ľadu, či primrznutý šuflík a poteší sa i vaša peňaženka.

Čistá mraznička bez námrazy totiž spotrebuje oveľa menej energie ako tá s námrazou. Prospieva to i jedlu - zostáva dlhšie čerstvé, pretože ho suchý vzduch nevysušuje tak, ako vrstva ľadu. Navyše vám nebráni vrstva ľadu v rozpoznaní toho, čo vlastne držíte v rukách. 

Čistá mraznička spotrebuje oveľa menej energie

Zvuková signalizácia

Akonáhle teplota v mrazničke stúpne na vyššiu ako nastavenú hodnotu, spustí sa zvukový signál. Je to výhodné najmä vtedy, ak sú v rodine malé deti a zabudnú zatvoriť na mrazničke dvierka. Prípadne nastala zmena teploty z iného dôvodu (výpadok elektriny).

Integrovaný výrobník ľadu

Ak si radi vychutnávate nápoje s ľadom, možno vás zaujme mraznička s integrovaným výrobníkom. Potrebujete len prívod vody, ostatné je už hračka.

Ovládanie

Na to, aby ste si dokázali mrazničku správne nastaviť, potrebujete ovládací panel. Svet dotykových displejov už objavili i konštruktéri mrazničiek, preto sa s týmto typom ovládania stretávame čoraz častejšie. Ak ste skôr za klasiku a manuálne nastavovanie s tlačidlami a kolieskom, tiež na vás výrobcovia mysleli.

Ako čo najviac ušetriť?

Ceny elektrickej energie z roka na rok stúpajú, preto určite padne vhod znížiť svoje náklady na energie správnou obsluhou. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým ušetríte:

  • Pravidelne rozmrazujte. Ak nemáte funkciu Nofrost, pravidelným rozmrazovaním si zabezpečíte nielen väčší mraziaci priestor, ale i nižšie náklady na prevádzku. Rozmrazovať by ste mali podľa potreby asi 2x ročne. Ak sa námraza tvorí rýchlejšie, skontrolujte tesnenie dvierok, či do mrazničky nepreniká vzduch a raz za čas ho i vyčistite. 
  • Vyberte najchladnejšie miesto. ​Ak nepotrebujete mať mrazničku nonstop po ruke, umiestnite ju na nevykurované miesto. V chladnejšej miestnosti potrebuje na prevádzku menej elektrickej energie ako v teplej kuchyni.
  • Uskladňujte vychladnuté potraviny. Pred vložením potravín do mrazničky ich vychlaďte na čo najnižšiu možnú teplotu, ideálne je, ak ich prekladáte z chladničky. Tak nepotrebuje mraznička až tak veľa energie na mrazenie nových potravín.
  • Označujte a trieďte. Aby ste strávili nad otvorenou mrazničkou čo najmenej času, zaveďte si do mrazenia systém - ovocie, zeleninu, mäso, či ryby vždy skladujte na rovnakom mieste, môžete používať aj farebné vrecká a označovať ich etiketami.
  • Tá správna teplota. Nastavte na termostate takú teplotu, ktorú reálne potrebujete (ideálna je -18 stupňov), nemrazte na zbytočne nízke teploty. Každý stupeň nadol predstavuje zvýšenie nákladov asi o 2%.
  • Do mrazničky nepatrí všetko. Voľte potraviny, ktoré neobsahujú veľa vody. Nemrazte melón, či uhorky, huby najprv tepelne spracujte.
  • Nie všetky obaly sú vhodné na skladovanie potravín v mrazničke. Voľte také, ktoré sú odolné voči nízkym teplotám a zároveň do jedla neuvoľňujú nebezpečné látky.
Do mrazničky nepatrí všetko

Aj mraznička potrebuje starostlivosť

Mraznička je spotrebič, ktorý nám ponúka svoje výhody celoročne, preto by ste sa oň mali starať. Ak ho momentálne nepotrebujete, pokojne ho môžete odpojiť a vypnúť. Pri výbere myslite tiež na to, či sa vaša rodina nebude časom rozrastať, prípadne nepremýšľate nad kúpou záhrady. Oplatí sa investovať do modernej mrazničky s dostatočným priestorom a nízkou spotrebou.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar