Ekologické pranie a čistenie s Ecoegg.sk - Recenzia a skúsenosti

Ekologiké pranie Ecoegg skúsenosti

V posledných rokoch možno sledovať, ako sa čoraz viac ľudí, ale i svet celkovo utieka k eko trendu. Máme eko poľnohospodárstvo, eko priemysel, eko oblečenie, eko kozmetiku a mnoho ďalšieho s týmto prívlastkom, a to všetko za jediným účelom - žiť zodpovedne a ohľaduplne k životnému prostrediu, zvieratám a k našej planéte. 

Ak mám byť úprimná, ekologický spôsob života som kedysi riešila len minimálne. Bolo to však do veľkej miery spôsobené nedostatkom informácií. Pamätám si, keď som si dôsledky nadmerného a nezodpovedného používania plastov uvedomila po prvýkrát. Na internete som si prečítala článok, ktorý rozprával o tom, že v Tichom oceáne je už takmer viac plastov ako rýb. Dodnes si presne pamätám na ten nepríjemný pocit, ľútosť, ale aj hnev nad tým, čoho všetkého sme my ľudia schopní. Presne toto bol moment, keď som sa o všetko "EKO" začala viac zaujímať. 

Obmedzila som používanie plastov na minimum, prestala som v obchode baliť ovocie, zeleninu či pečivo do igelitových sáčkov a rovnako sme u nás doma dali zbohom aj obľúbeným slamkám mojich ratolestí, ktoré sa s nimi lúčili naozaj ťažko. Našťastie sme však našli ekologickú náhradu v podobe kompostovateľných slamiek. 

Keďže sa v mojom okolí často stretávam aj s inými mladými mamičkami, neobišiel ma ani trend eko domácnosti - konkrétne ekologického prania. A tak som sa rozhodla na odporúčanie vyskúšať eko prostriedky - pracie vajce a Ecoegg odstraňovač škvŕn. 

Ecoegg ekologické a šetrné pranie skúsenosti

V balíku sa nachádzal odstraňovač škvŕn v spreji a pracie vajíčko na 210 praní. 

Oba produkty pochádzajú z eshopu Ecoegg.sk, ktorý za zaoberá predajom prostriedkov určených na ekologické pranie a čistenie. Nájdete tu produkty na pranie, čistenie domácnosti, ale aj čerstvé potraviny. 

Všetky produkty sú vyrobené v spolupráci s renomovanými organizáciami Allergy UK a National Exzema Society vo Veľkej Británii. Sú navrhnuté tak, aby nešetrili len životné prostredie, ale aby boli šetrné aj k vášmu zdraviu, pokožke a vďaka výhodným cenám aj k peňaženke. 


• 210 praní

Ecoegg pracie vajíčko skkúsenosti
Pracie vajíčko recenzia

Pracie vajíčko má krásny, chutný dizajn. 🙂 

Na toto pracie vajíčko som bola naozaj neskutočne zvedavá. Ide o ekologický prací prostriedok vyznačujúci sa bioaktivitou, s vôňou jarných kvetov, ktorá na mňa "vyskočila" hneď po otvorení krabice. 

Vajíčko je určené na 210 praní, čo je podľa predajcu približne rok prania. Samozrejme, toto je veľmi individuálne a pokiaľ máte doma malých drobcov, určite uznáte, že to zrejme bude aj viac. Výrobca ďalej uvádza, že pri použití tohto vajíčka nemusíte pridávať žiadnu aviváž, čo vám môže v konečnom dôsledku ušetriť aj nemalú čiastku peňazí, keďže vajíčko sa predáva za sumu cca 18 €.

Eko tajomstvo tohto prípravku spočíva v kompletnom nahradení chemického pracieho prostriedku ekologickou alternatívou. Tá pozostáva z dvoch druhov minerálnych peliet, ktoré v spoločnej kombinácii vytvárajú prírodnú čistiacu penu, ktorá odstraňuje nečistoty a špinu, šetrne a jemne zároveň.

Biele minerálne pelety sa starajú o ionizáciu molekúl kyslíka vo vode, čím sa mení jej pH. Voda sa stáva zásaditou, bez nutnosti použitia chémie, čo je veľmi dôležité, pretože zásaditá voda z prádla účinne odstraňuje špinu a nečistoty, bez ohľadu na teplotu. Zároveň tento proces napomáha prirodzene zmäkčiť prádlo. 

Turmalínové keramické pelety zas uvoľňujú nečistoty nahromadené vo vláknach textílií. 

Túto dvojku dopĺňa vajíčko, ktoré mechanickým pohybom počas prania v bubne pomáha odstraňovať špinu z oblečenia, bez poškodenia. 

V balení sa okrem samotného vajíčka nachádzajú aj už spomínané pelety a podrobný návod na použitie, ktorý spoľahlivo zodpovie na najčastejšie kladené otázky.

Ecoegg vrajíčko na pranie skúsenosti

Vajíčko možno používať pri teplote do 60°C.

Ecoegg vajíčko na pranie balenie

Pranie s týmto pracím vajíčkom je maximálne ekologické a šetrné. 

Ako sa pracie vajíčko používa?

Pred prvým praním som vajíčko naplnila 3 vrecúškami svetlých peliet a jedným vrecúškom tmavých a na odporúčanie výrobcu som spustila prázdnu práčku na maximálnu teplotu. Tým sa z nej odstránia zvyšky pracích prostriedkov, ktoré som používala doteraz. 

Čo sa týka už samotného prania prádla, vajíčko vložte do práčky na prádlo. Nepridávajte žiadne iné pracie prostriedky, gély či aviváž (nie je to potrebné). Pokiaľ ale používate pri praní zmäkčovadlo, môžete tak pokojne urobiť aj pri tomto pracom vajíčku. Jeho účinok tým nebude nijako obmedzený. 

Po ukončení prania je potrebné vajíčko vytiahnuť z práčky a nechať voľne vysušiť. 

 

Na čo si dať pozor? 

 • Vajíčko možno používať pri praní na teplote 15°C, 30 °C, 40 °C a 60 °C. Pri praní na vyššej teplote vajíčko nepoužívajte. 
 • Vajíčko nie je vhodné pri práčke nastavenej na zníženú spotrebu vody.
 • Do práčky nevkladajte veľké množstvo prádla, aby malo vajíčko dostatok miesta na pohyb.
 • Vajíčko nie je vhodné na použitie pri kombinovaných práčkach a sušičkách, počas sušenia. 
 • Po 72 praniach (čo inak môže byť ťažko ustriehnuteľné) je potrebné doplniť biele pelety vo vajíčku. Tmavé pelety sa menenia, kedže vydržia až 210 praní. 

Pokiaľ je oblečenie až príliš znečistené, resp. má zažraté škvrny, odporúča sa použiť i Ecoegg odstraňovač škvŕn. Ten som mala taktiež možnosť testovať, preto vám o ňom prezradím viac v ďalšej časti recenzie. 

Ecoegg vajíčko na pranie skúsenosti

V balení na 210 praní sa nachádza jedno vrecko s tmavými peletami a 5 vreciek so svetlými peletami.  

Moje skúsenosti

Pracie vajíčko použitie

Pred prvým použitím nasypte do vajíčka jedno vrecko s tmavými peletami a 3 vrecká so svetlými peletami. 

Pracie vajce použitie

Po naplnení sa vajíčko uzatvorí a vloží do práčky na prádlo. 

Pracie vajíčko som testovala na niekoľko várok prádla. Najprv som s ním skúsila oprať oblečenie, ktoré moje ratolesti nosia doma po dvore, čo znamená, že je neraz zašpinené od kadečoho. Zámerne som nepridávala odstraňovač škvŕn, pretože som chcela vedieť, ako si pracie vajce dokáže poradiť so škvrnami bez neho. 

Po dopratí som začala postupne vyťahovať oblečenie z práčky, na čo som si vlastne takmer okamžite uvedomila, že vôbec nevoňajú. Vôňa jarného kvetu, ktorú výrobca pri tomto produkte uvádza, bola zrazu preč. Najlepšie na tom neboli ani škvrny, keďže tie odolnejšie na oblečení zostali. A tak som vedela, že bez odstraňovača ďalšie pranie nepôjde.

Pri praní ďalšej várky som vopred na škvrny nastriekala aj instantný odstraňovač Ekoegg a až tak som oblečenie vložila do práčky a na vrch položila pracie vajce. Výsledky boli už omnoho lepšie, škvrny zmizli, no oblečenie nemalo žiadnu vôňu, na ktorú som zvyknutá pri používaní avivážu.

Ako by som teda zhrnula pranie s pracím vajíčkom na základe mojich skúseností? Pracie vajíčko môžem odporučiť každému, kto chce žiť ohľaduplnejšie k životnému prostrediu, nechce používať žiadnu chémiu a rád by ušetril aj nejaké to euro. Pozor však na to, že pokiaľ sa rozhodnete pre tento spôsob prania, spolu s pracím vajíčkom by ste si mali zaobstarať aj odstraňovač škvŕn. A to najmä vtedy, ak máte deti, ktoré možno označiť za majstrov v ufúľaní sa.

V prípade, že vám po dome ešte nebehajú malí drobci a nerobíte žiadnu prácu, pri ktorej sa zašpiníte, skrátka ide vám len o opratie a zbavenie potu, resp. osvieženie vášho oblečenia, zaobídete sa aj bez odstraňovača. To, bez čoho sa však zrejme nezaobídete je aviváž. Teda aspoň vtedy, pokiaľ si dáte záležať na voňavej bielizni. 

Výhody

 • ekologický spôsob prania
 • bez chémie
 • úspora
 • jednoduché použitie

Nevýhody

 • vypraté oblečenie nevonia
 • škvrny idú dole len s použitím odstraňovača 

Orientačná cena

18 €

Hodnotenie

Pozrite si aj naše video

• 240 ml

Ecoegg odstraňovač škvŕn skúsenosti
Recenzia Ecoegg odstraňovač škvŕn

Ecoegg odstraňovač škvŕn má čisté zloženie, bez chemikálií. 

Snáď asi ani neexistuje mamina, ktorá by sa vo svojej domácnosti zaobišla bez odstraňovača škvŕn. Ani ja nie som výnimkou. Práve v prípravkoch tohto typu sú však neraz obsiahnuté agresívne látky. Ekologický odstraňovač škvŕn Ecoegg ma tak zlákal predovšetkým svojim zložením, bez chemikálií. A ako si so škvrnami viedol?

Prípravok má čisté zloženie bez chemikálií v podobe peroxidu, chlorínu, syntetických bielidiel či fosfátov. Je hypoalergénny a tak vhodný aj pre alergikov. Veľkou výhodou je aj jeho všestranné využitie, bez ohľadu na pôvodcu škvŕn. Prípravok možno použiť zároveň aj na akýkoľvek typ textílie.

Odstraňovač škvŕn Ecoegg skúsenosti

Prípravok je dostupný vo forme spreju, vďaka čomu sa jednoducho aplikuje. 

Spôsob použitia 

Ecoegg je instantný prípravok v spreji, čo značí jednoduchú manipuláciu, ktorú môžem len a len potvrdiť.

 1. Namočte textíliu, na ktorej je škvrna. 
 2. Dajte dolu uzáver a nastriekajte dostatočné množstvo odstraňovača na škvrnu. 
 3. Nechajte pôsobiť cca 5 až 10 minút.
 4. Po uplynutí tejto doby textíilu jednoducho znovu opláchnite.
 5. V prípade  potreby môžete celý proces opakovať. 

Moje skúsenosti

Odstraňovač škvŕn Ecoegg ma oslovil najmä svojou praktickosťou a ľahkou aplikáciou. Keďže je v spreji, možno ho na škvrnu jednoducho nastriekať.  

Odstraňovač som testovala na škvrny od kečupu a horčice. Škvrny som najprv namočila, nastriekala odstraňovač a počkala 10 minút. Zo začiatku som mala trochu pochybnosti, pretože sa nič nedialo. Ale nie na dlho. Už cca po piatich minútach som pozorovala ako škvrny slabnú. Po desiatich minútach som textíliu opláchla, jemne oprala v rukách a bolo po škvrnách. Odstraňovač si s týmto typom škvŕn poradil na jednotku.  Už teraz som zvedavá, ako to bude pri iných škvrnách. 

Čo sa týka samotného prípravku, trošku ma prekvapilo, že v podstate nemá žiadnu vôňu, resp. len úplne nevýraznú. Má priehľadnú farbu a pri nastriekaní na textil v interakcii s vodou jemnúčko pení. S prípravkom sa dostala do kontaktu aj moja citlivá pokožka a musím konštatovať, že ma nič neštípalo, nepálilo a neobjavila sa žiadna reakcia. Tento odstraňovač škvŕn je preto vhodnou voľbou aj pre ľudí s rôznymi kožnými problémami či alergiami. 

ecoegg odstraňovač škvŕn skúsenosti
Ecoegg ostraňovač škvŕn recenzia

Ecoegg odstraňovač si so škvrnou od kečupu poradil bez problémov. 

Skúsenosti Ecoegg odstraňovač škvŕn
Skúsenosti Ecoegg odstraňovač škvŕn recenzia

Rovnako to bolo aj so škvrnou od horčice. 

Výhody

 • instantný odstraňovač
 • jednoduchá aplikácia
 • na akýkoľvek druh textílie
 • na všetky typy škvŕn

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

10 €

Hodnotenie

Pokiaľ sa rozhodnete pre ekologický spôsob prania s ekologickým vajíčkom, netreba ihneď prepadnúť sklamaniu, ak prvotné výsledky nebudú také, ako ste si predstavovali. Je totiž dôležité uvedomiť si, že veľa závisí aj od samotnej techniky prania.

Veľmi podstatným faktorom je napríklad aj tvrdosť vody. Rozhodne pre to nie je na škodu, ak si za pomoci testovacích prúžkov zistíte tvrdosť vašej vody. Platí totiž, že pri tvrdej vode sa perie pomerne ťažko. Ekologické prostriedky preto často obsahujú aj zložky na zmäkčenie vody, no niekedy to jednoducho aj tak nemusí stačiť. Pokiaľ teda máte veľmi tvrdú vodu, môžete siahnuť aj po zmäkčovadle. 

Nemenej dôležitý je aj stupeň znečistenia oblečenia. Všetky škvrny by ste sa mali snažiť odstrániť v čo najkratšom možnom čase od ich vzniku. Na silné škvrny vopred aplikujte odstraňovač škvŕn a následne vyperte v práčke. Nezabúdajte tiež na to, že pri odolnejších škvrnách by ste mali voliť vyššiu praciu teplotu.

Po tom, čo si osvojíte všetky tieto tipy, zvládnete ekologické pranie a čistenie ľavou zadnou. Navyše, budete si môcť užívať aj dobrý pocit z toho, že žijete s ohľadom na životné prostredie. 🙂 

O autorovi

Michaela Banduričová
 

Michaela je v súkromí mamou troch detí. Rola matky jej učarovala natoľko, že sa rozhodla vydať touto dráhou aj v profesnom živote a stať sa profesionálnou mamou. Miška u nás testuje produkty určené deťom i mamám a radí, ako vybrať pre našich najmenších vždy to najlepšie.

2
Pridajte vašu recenziu

avatar
Jarka
Komboš
Jarka

Pracie vajicko pouzivam aj ja uz dlhu dobu a velmi si pochvalujem! 🙂

Jana
Komboš
Jana

Eko vajíčko som zatiaľ nevyškúšala, no chystám sa. Dopustiť však nedám na odstraňovač, ktorý si poradí s akoukoľvek špinou a škvrnami. Mohol by mať síce lepšiu cenu, lebo 10 € mi príde celkom dosť, ale tak čo už, šetrím si ho. 🙂

Čo sa vám na produkte páči?
výborne odstraňuje akékoľvek škvrny
Čo sa vám na produkte nepáči?
cena 10 € je veru dosť