Tvrdá voda neničí len spotrebiče, ale i pokožku a vlasy. Ako ju zmäkčiť?
Vodný kameň v rýchlovarnej kanvici či nevzhľadne vyzerajúce usadeniny na vodovodných batériách. To je len malý zlomok toho, čo môže vo vašej domácnosti spôsobovať tvrdá voda.
Ako sa s ňou vysporiadať, ako ju zmäkčiť a predísť tak poškodeniu nielen vašich spotrebičov, ale aj vášho zdravia?
Tvrdá voda ako zdroj tvorby vodného kameňa v domácnosti
Tvrdá voda je problém, ktorý sa týka drvivej väčšiny slovenských domácností. Kým niekomu spôsobuje vrásky na čele a kopec starostí, iní ju veselo prehliadajú a často pri tom ani len netušia, čo to vlastne tvrdá voda je.
Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny ľudí, v oboch prípadoch by ste mali vedieť, čo pojem tvrdá voda zahŕňa. Minimálne preto, že sa ňou deň čo deň sprchujete.
Čo je tvrdá voda?
Tvrdá voda je voda bohatá na rozpustné minerálne látky, najčastejšie horčík a vápnik, a niekedy, v menšej miere môže ísť aj o mangán či oxidy železa.
V súvislosti s tvrdou vodou rozlišujeme dva základné pojmy, a to prechodnú tvrdosť vody a trvalú tvrdosť vody.
Kým prechodnú tvrdosť vody (možno ju ľahšie odstrániť) spôsobuje hydrogenuhličitan vápenatý rozpustený vo vode, trvalá tvrdosť vody (ťažko odstrániteľná) vzniká ako dôsledok rozpustených solí horčíka a vápnika.
Prechodná tvrdosť vody v kombinácii s tou trvalou spolu vytvárajú celkovú tvrdosť vody, ktorá môže v domácnostiach narobiť poriadnu šarapatu.
Čo spôsobuje tvrdá voda?
Tvrdá voda môže u vás doma spôsobovať celý rad problémov so zariadením a spotrebičmi - od nevzhľadne vyzerajúcich škvŕn na sanitárnych zariadeniach, cez vodný kameň plávajúci v šálke kávy až po pokazenú práčku či vysoké účty za energie.
Ničím neobvyklým nie sú ani zdravotné problémy v podobe rôznych ekzémov a kožných ťažkostí.
Vodný kameň či nízka životnosť spotrebičov ako daň za tvrdú vodu
Vodný kameň je ten najviditeľnejší dôkaz výskytu tvrdej vody u vás doma. Napáda predovšetkým vodovodné batérie, rýchlovarné kanvice, kávovary, ale i drahšie spotrebiče, ako práčka, umývačka riadu či ohrievače vody.
Vodným kameňom napadnuté spotrebiče majú následne nižšiu účinnosť, a to v priemere až o 20%, taktiež nižšiu funkčnosť a znižuje sa aj ich celková životnosť.
Vzrastajú aj samotné náklady domácnosti. Napríklad pri takých práčkach, už 3 mm vodného kameňa dokáže znížiť výkonnosť práčky, a to až o 20%. Dôsledkom je tak predĺženie doby ohrevu vody a teda aj nárast spotreby elektrickej energie.
Pokiaľ máte doma tvrdú vodu, mali by ste počítať aj s nižšou účinnosťou pracích prostriedkov, nakoľko tvrdá voda znižuje schopnosť vytvárať penu.
Mäkká vs. tvrdá voda a vplyv na zdravie
Tvrdá voda môže vplývať aj na samotné zdravie. Nemusíte však hneď panikáriť.
Z hľadiska konzumácie je tvrdá voda úplne nezávadná, bezpečná a v porovnaní s mäkkou vodou odborníkmi dokonca považovaná za vhodnejšiu a zdravšiu. Obsahuje totiž pre ľudské zdravie dôležité minerály, ako vápnik a horčík.
Úrad verejného zdravotníctva SR pre portál vysetrenie.zoznam.sk uviedol, že:
„Vápnik a horčík sú pre ľudské zdravie nevyhnutné, pretože organizmus si ich nevie sám vytvoriť. Základným zdrojom príjmu oboch, vápnika i horčíka, sú potraviny, ich príspevok z vody k dennému príjmu sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 20 percent,“.
ÚVZ SR ďalej upozorňuje na to, že:
„Pokiaľ je pitná voda, ktorú využívate v domácnosti na pitie a prípravu pokrmov mäkká, treba dbať na dostatočný príjem vápnika a horčíka z potravy. Hlavným zdrojom vápnika v potrave sú mlieko a mliečne výrobky, predovšetkým syry, z ktorých človek čerpá až 50 percent ich dennej dávky. Bohatým zdrojom vápnika je aj rybie mäso a vajcia. Vápnik sa nachádza aj v rastlinných zdrojoch, v sóji, brokolici, vo fazuli, v maku, orechoch, mandliach – avšak využiteľnosť z týchto zdrojov je nízka. Najlepším zdrojom horčíka v potrave je rastlinný chlorofyl (zelené časti rastlín), ďalej kakao, orechy, sója, obilniny, strukoviny, ale aj mlieko a mliečne výrobky.“
Konzumácie tvrdej vody sa preto rozhodne netreba obávať, opatrní ale treba byť v prípade jej vonkajšieho použitia na pokožku či vlasy.
Čo všetko vám hrozí, ak sa sprchujete tvrdou vodou alebo si ňou umývate tvár či vlasy?
Kombík radí
Ak si nie ste istí, či máte doma tvrdú alebo mäkkú vodu, vyskúšajte jednoduchý test na zistenie tvrdosti vody, ktorý zoženiete v drogériách.
Tvrdá voda ako nepriateľ pokožky: Spôsobovať môže aj ekzémy!
Pri častom a príliš dlhom sprchovaní sa či kúpaní v tvrdej vode vaša pokožka trpí. Postupne sa na nej usádzajú minerály v kombinácii s mydlom, ktoré spôsobujú podráždenie, vysúšanie a nepríjemné svrbenie.
Ak vám doma z vodovodného kohútika tečie tvrdá voda, môžete mať pocit, že šampón či sprchový gél málo penia a tak ich začnete používať vo väčšom množstve. A vaša pokožka tak trpí ešte viac.
Doteraz bolo uskutočnených i viacero výskumov, ktoré poukazujú na to, že tvrdá voda môže poškodzovať ochrannú vrstvu pokožky, dráždiť ju a prispievať tak k tvorbe ekzémov alebo zhoršovať už prebiehajúce kožné ochorenia.
A čo tvrdá voda a vlasy?
Áno, tušíte dobre. Tvrdá voda nie je prospešná ani pre vaše vlasy.
Pravidelným umývaním vašej koruny krásy v tvrdej vode dochádza k vysušovaniu vlasov, k strate objemu, ale aj lesku.
Ako vyriešiť problém s tvrdou vodou v domácnosti?
Existuje viacero možností ako zmäkčiť vodu v domácnosti. Konkrétne riešenie sa pritom do veľkej miery odvíja od toho, či chcete zmäkčiť vodu na sprchovanie alebo pranie či na umývanie riadu.
Zmäkčovacie gule do práčky, umývačky riadu a iných elektrospotrebičov
Zmäkčovacie gule sú ekonomickým a zároveň aj tým najjednoduchším riešením, ako zmäkčiť tvrdú vodu a chrániť tak pred vodným kameňom vašu práčku i umývačku riadu.
Zväčša fungujú na galvanickom princípe, pričom fyzikálnym pôsobením zabraňujú tvorbe nového vodného kameňa a taktiež rozpúšťajú už vzniknutý kameň. Vkladajú sa do práčky alebo umývačky spolu s bielizňou, resp. riadom a následne sa spotrebič štandardne zapne a používa.
Okrem zmäkčovacích gúľ nájdete na pultoch drogérií aj rôzne zmäkčovače vody, najčastejšie vo forme prášku, gélu či tabliet, ktoré sa taktiež pridávajú k bielizni do práčky. Obsahujú aktívne formuly, ktoré dezinfikujú, ničia usadeniny, ako aj vzniknutý vodný kameň a pomáhajú predchádzať jeho opätovnej tvorbe.
Tvrdá voda: Filter ako riešenie?
Ďalšou možnosťou, ako zmäkčiť tvrdú vodu v domácnosti je zaobstaranie si vodného filtra. Okrem samotného zmäkčenia vody ponúkajú tieto filtre veľmi často aj ďalšie výhody - zbavujú vodu nežiadúcich látok, ako chlór, dusičnany či mechanické nečistoty.
Aj tu máte na výber z viacerých možností - filtračné kanvice, elektromagnetické filtre či celodomová filtrácia vody.
Filtračné kanvice
Pokiaľ chcete predísť tvorbe vodného kameňa v menších kuchynských spotrebičoch, ako napríklad rýchlovarná kanvica či kávovar, vhodnou voľbou sú filtračné kanvice.
Stačí iba do nich naliať vodu, ktorá sa následne prefiltruje a odtečie do zásobníka. Prefiltrovanú vodu potom môžete používať v kanvici či v kávovare.
Ide o veľmi jednoduché a finančne nenáročné riešenie.
NÁŠ TIP: Ak sa chcete vybrať prírodnou cestou, na filtráciu vody môžete vyskúšať šungit, nazývaný tiež kameň zdravia. Má vynikajúce antibakteriálne a filtračné účinky.
Elektromagnetické filtre na úprava vody v mieste použitia či celodomovú úpravu
K dostaniu sú aj rôzne elektromagnetické filtre na tvrdú vodu, ktoré sú vhodné aj na použitie pri veľkých elektrospotrebičoch. Tieto filtre môžu mať rôzne vyhotovenia a zvyknú sa umiestňovať buď priamo na potrubie pred spotrebičom alebo na hlavný prívod vody.
Fungujú na základe fyzikálneho princípu, pri ktorom vzniknuté magnetické pole bráni tvorbe kameňa, no zároveň neochudobňuje vodu o dôležité minerálne látky.
Kým inštalácia na potrubie pred spotrebičom predstavuje len čiastočné riešenie, celodomová úprava je komplexným riešením, ako mať mäkkú, čistú vodu v celom dome. Potrebné je pri ňom ale počítať s pomerne vysokou počiatočnou investíciou.
Zmäkčenie vody za pomoci ionizátora
Toto riešenie je nielenže najkomplexnejšie, ale zároveň aj najefektívnejšie. Na jeho realizáciu sa vyžaduje inštalácia zmäkčovača vody, ktorý funguje na princípe výmeny iónov vápnika a ich následným nahrádzaním iónmi sodíka.
Nejde teda o zmäkčovanie vody v priamom zmysle slova, čo je koniec koncov výhodou, pretože voda si ponecháva dôležité minerálne látky.
Ionizátor tiež zabraňuje tvorbe vodného kameňa a vodu obohacuje o zdraviu prospešné ióny.
Reverzná osmóza
Čoraz viac populárnejším zariadením na úpravu vody je reverzná osmóza. Ponúka najmodernejšie technológie filtrácie vody v kombinácii s ekologickým prístupom.
Reverzná osmóza zbavuje vodu všetkých škodlivín a usadenín, ako štrk, piesok, chlór, hlina, antibiotiká, pesticídy a dokonca aj baktérií a vírusov. Pomáha tiež eliminovať tvorbu vodného kameňa.
Ktorý spôsob zmäkčenia tvrdej vody si vybrať?
Ponuka zariadení a systémov určených na zmäkčovanie vody je v súčasnosti naozaj veľká. Navyše, neustále pribúdajú nové a nové prístroje, možnosti a metódy, ako mať doma čistú, zdravú, nezávadnú vodu a chrániť tak nielen spotrebiče, ale aj svoje zdravie.
Pri rozhodovaní vždy vychádzajte z potrieb vašej domácnosti. Zvážte či hľadáte komplexné riešenie pre celú domácnosť alebo pred tvrdou vodou chcete ochrániť iba vaše spotrebiče či pokožku.
A keďže systémy na filtrovanie tvrdej vody nepredstavujú práve najlacnejšie riešenie, do hry tu vstupujú aj vaše finančné možnosti.
Neváhajte sa obrátiť aj na odborníkov - výrobcov jednotlivých zariadení na zmäkčovanie vody, ktorí vám s výberom toho správneho systému pre vašu domácnosť poradia najlepšie.
Na záver
Tvrdá voda v domácnosti je dvojsečná zbraň. Na jednej strane ničí vaše spotrebiče, pokožku i vlasy, na druhej strane je však mimoriadne vhodná na pitie.
Myslite na to, ak sa rozhodnete riešiť problém s tvrdou vodou u vás doma a pokúste sa nájsť vhodný kompromis.
Pridajte komentár ku článku