Najdôležitejšie vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje

Najdôležitejšie vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela. Aj keď sami o sebe neobsahujú žiadnu energiu ani kalórie, podporujú činnosť enzýmov, podieľajú sa na regulácii metabolizmu či získavaní energie. 

V ľudskom organizme sú nevyhnutné pre správne fungovanie rôznych biochemických a fyziologických procesov, ako napríklad udržiavanie stálosti vnútorného prostredia, podpora činnosti srdca a krvotvorby, zabezpečenie správnej činnosti svalov či hojenie a celková regenerácia. 

Minerály si naše telo nedokáže vytvoriť samo, a to platí aj o väčšine vitamínov. Tieto cenné látky preto musí prijímať z iných zdrojov, najčastejšie formou potravy. Prijať jedlom všetky dôležité minerály a vitamíny by však znamenalo mať dennodenne na tanieri naozaj pestrú stravu, čo je často u mnohých ľudí nezrealizovateľné.

Aj preto sú dnes k dostaniu rôzne vitamínové a minerálové prípravky, ktoré umožňujú doplniť do tela všetky dôležité látky rýchlo a efektívne. V dnešnom článku vám prinášame výber tých najdôležitejších minerálov a vitamínov, bez ktorých sa ľudské telo nezaobíde.

Vitamíny vs. minerály: Aký je medzi nimi rozdiel?

O dôležitosti minerálov a vitamínov počúvame neustále z každej strany. Aký je ale medzi nimi rozdiel? 

Pozrime sa najprv na vitamíny. 

Vitamíny predstavujú dôležité látky, organické zlúčeniny, ktoré patria spolu s tukmi, sacharidmi a bielkovinami k hlavným zložkám potravy. V organizme plnia úlohu katalyzátorov biochemických reakcií a sú nezastupiteľné v množstve procesov prebiehajúcich v tele. 

Poznáme 13 základných vitamínov - vitamíny rozpustné vo vode (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 a C) a vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K). K tým najdôležitejším vitamínom patria vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D, E a K.  

Väčšinu vitamínov si telo nedokáže vytvoriť samo. 

Minerály sa v tele nachádzajú iba v malých množstvách a tvoria približne 3 až 4 % telesnej hmotnosti. Podľa toho, v akom množstve sa v tele vyskytujú, ich delíme na makroelementy a mikroelementy. 

Makroelementov je omnoho viac a merajú sa v mg. Patrí tu napríklad horčík, draslík, vápnik, fosfor či chlór. 

Aj ostatné mikroelementy naše telo potrebuje, aj keď dávky jednotlivých prvkov sú zvyčajne veľmi malé a merajú sa v mikrogramoch. Tu patrí napríklad jód, zinok, mangán, meď či železo. 

K tým najdôležitejším minerálom pre správne fungovanie tela možno zaradiť vápnik, horčík, železo, zinok, sodík, draslík, jód a selén.


A teraz už poďme k našim skúsenostiam s vitamínmi a minerálmi od spoločnosti GS. 

GS vitamíny a minerály recenzie

Naše skúsenosti s vitamínmi a minerálmi od GS

1. GS Vitamín C 1000 so šípkami -  S postupným uvoľňovaním

GS Vitamín C 1000 so šípkami
GS Vitamín C 1000 so šípkami skúsenosti

Vitamín C za z tohto prípravku uvoľňuje do tela postupne, v priebehu celého dňa.

GS Vitamín C 1000 so šípkami zloženie

Prípravok obsahuje okrem vitamínu C aj šípky. 

GS Vitamín C 1000 so šípkami veľkosť tabliet

Veľkosť tabliet je vyhovujúca. 

GS Vitamín C 1000 so šípkami

V balení sa nachádza 120 tabliet. 

Vitamín C je nielenže jeden z najznámejších, ale zároveň i jeden z najdôležitejších vitamínov v našom tele.

Má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a pomáha znižovať riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. 

Zohráva dôležitú úlohu pri viacerých biochemických reakciách prebiehajúcich v tele, ako napríklad detoxikačné reakcie v pečeni, metabolizmus tukov, tvorba kolagénu či vstrebávanie železa. 

Je to významný antioxidant, ktorý znižuje vznik a činnosť kyslíkatých molekúl, ktoré stoja za procesom oxidácie. Spomaľuje starnutie pokožky a redukuje pigmentové škvrny. Telo ochraňuje aj pred záťažou ťažkými kovmi.

Podieľa sa tiež na regenerácii vitamínu E, ktorý má taktiež vynikajúce antioxidačné vlastnosti. Podľa niektorých štúdií majú tieto dva vitamíny dokonca rovnaké antioxidačné schopnosti. 

Vitamín C je dôležitý aj pre správne fungovanie imunitného systému. Stimuluje totiž biele krvinky, čím pomáha ničiť baktérie a podporuje vylučovanie protilátok chrániacich imunitný systém. O céčku je tiež známe, že dokáže skrátiť dobu prechladnutia a zvyšuje odolnosť voči chladu. 

Zaujímavosťou je, že kým väčšina živočíchov si dokáže vytvoriť vlastný vitamín C, my ľudia ho musíme prijímať z externých zdrojov - teda z potravy či z výživových doplnkov.

GS Vitamín C 1000 so šípkami predstavuje spôsob, ako dodať telu vitamín C v tabletkovej forme. Má postupné uvoľňovanie, do tela sa vstrebáva až 12 hodín, vďaka čomu je jeho pôsobenie dlhšie. 

Toto céčko je doplnené o šípky, ktoré sú vynikajúcim zdrojom flavonoidov. Tie predstavujú prírodné látky s protizápalovými, protivírusovými a antioxidačnými účinkami. Šípky sú tiež bohaté na vitamín C i vitamín A, vitamín E, K a vitamíny skupiny B. 

Šípky obsahujú i dôležité minerály, a to draslík, horčík, fosfor, zinok, sodík a vápnik. 

V jednej tablete GS Vitamínu C 1000 sa nachádza až 1000 mg céčka. Prípravok sa užíva v množstve jedna tableta denne. 

Odporúčaná denná dávka vitamínu C sa pritom pohybuje okolo 200 mg. Potreba céčka však stúpa napríklad pri prechladnutí, užívaní antibiotík, pri fajčení, ale aj v období tehotenstva a dojčenia. Prijatie väčšieho množstva vitamínu C, ako je odporúčaná denná dávka spravidla neprestavuje žiadne zdravotné riziko. Ojedinele sa môžu objaviť bolesti hlavy, hnačka, kŕče či zvracanie, a to pri konzumácii viac ako 2000 mg vitamínu C denne. 

Tento výživový doplnok je vhodný pre dospelých a pre deti od 12 rokov. Neobsahuje cukor, lepok, ani laktózu. 

Výhody

 • s postupným uvoľňovaním
 • podpora imunitného systému
 • zníženie únavy
 • bez cukru, lepku a laktózy
 • vysoký obsah vitamínu C v jednej tablete
 • s pridanými šípkami
 • výhodné balenie

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

10 €

Hodnotenie

2. GS Extra Strong Multivitamín - Multivitamínová bomba

GS Extra Strong Multivitamín
GS Extra Strong Multivitamín skúsenosti

Základ prípravku tvorí STRONG KOMPLEX.

GS Extra Strong Multivitamín zloženie

Zloženie je bohaté na dôležité minerály, vitamíny a stopové prvky. 

GS Extra Strong Multivitamín veľkosť tabliet

Tablety sú dosť veľké a ich prehĺtnutie môže byť u niekoho problémové. 

GS Extra Strong Multivitamín recenzia

V balení sa nachádza 120 tabliet. 

Výživový doplnok GS Extra Strong Multivitamín predstavuje doslova multivitamínovú bombu, ktorá pozostáva z vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok. 

Základ tvorí unikátny STRONG KOMPLEX - teda extra dávka vitamínu C, luteín, activín a echinacea. 

V jednej tablete sa nachádza 120 mg vitamínu C, ktorý je vynikajúci antioxidant, podporuje imunitný systém, pomáha bojovať proti únave a vyčerpaniu. 

Luteín je látka, ktorú radíme medzi prírodné farbivá nazývané i karotenoidy. Pre ľudské telo má veľký význam - v hojnom množstve sa nachádza napríklad v oku. Táto látka má veľmi dobré antioxidačné účinky, vďaka čomu dokáže ochrániť oči pred oxidačným poškodením.

Activín je výťažok získavaný zo semien vínnej révy. Podieľa sa na udržiavaní správneho fungovania ciev a pozitívne vplýva na ich stav.

Echinacea je známa bylinka, ktorá podporuje imunitný systém a priaznivo vplýva na dýchacie cesty.

V zložení prípravku GS Extra Strong Multivitamín sa ďalej nachádzajú tieto látky: vitamín A, Beta-karotén, E, B1, B2, B6, B12, D3, K, niacín, biotín, kyselina listová, vápnik, fosfor, jód, železo, horčík, zinok, meď, chróm, mangán, selén, luteín a molybdén.

Kombinácia všetkých týchto minerálov, vitamínov a dôležitých látok priaznivo pôsobí na energiu a vitalitu. 

Minerály zinok a selén v kombinácii s vitamínmi C a A majú na starosti podporu imunitného systému.

Prípravok dokáže pomôcť zlepšiť aj stav nechtov, vlasov a pokožky, pretože obsahuje tie najdôležitejšie minerály a vitamíny pre krásu. 

O zdravie srdca a ciev sa stará vitamín C, B12, kyselina listová, ale aj železo a extrakt z vínnej révy. 

Vo výživovom doplnku sa nachádzajú aj vitamíny skupiny B, ktoré sú nesmierne dôležité pre správne fungovanie nervovej sústavy a mentálnu pohodu.

Užívanie prípravku podporuje vďaka obsahu minerálov fosfor, vápnik a horčík aj zdravie kostí. 

Tento multivitamínový prípravok je vnikajúcou voľbou pre ľudí so zvýšenou potrebou vitamínov a minerálov, či už v dôsledku nevyváženého stravovania, zvýšenej fyzickej aktivity, prechladnutia a podobne. Umožňuje organizmu prijať množstvo cenných látok naraz, v jedinej tablete. 

Odporúčaná denná dávka je jedna tableta. Prípravok je vhodný pre dospelé osoby a deti od 12 rokov. Užívať ho nesmú tehotné a dojčiace ženy. 

Za nevýhodu pri tomto doplnku považujeme len väčšie tablety bez deliacej ryhy, ktoré môžu spôsobovať problémy pri prehĺtaní. 

Výhody

 • kombinácia vitamínov, minerálov a dôležitých látok 
 • ochrana pred voľnými radikálmi
 • podpora imunity
 • pozitívny vplyv na vlasy, nechty a pokožku
 • podpora zraku
 • priaznivý vplyv na srdce, cievy, kosti

Nevýhody

 • veľké tablety, bez deliacej ryhy

Orientačná cena

12 €

Hodnotenie

NÁŠ TIP: 25 hodín sme u nás v redakcii strávili hľadaním, analyzovaním a hodnotením vitamínových a minerálových prípravkov. Ako v našom teste obstáli? 

3. GS Vápnik, Horčík, Zinok PREMIUM - Vhodný aj pre deti, už od 3 rokov

GS Vápnik, Horčík, Zinok PREMIUM
GS Vápnik, Horčík, Zinok PREMIUM skúsenosti

 Výživový doplnok podporujúci imunitný systém a zdravie kostí, zubov, nechtov a pokožky.

GS Vápnik, Horčík, Zinok PREMIUM zloženie

Tento prípravok v sebe kombinuje dôležité minerály a vitamíny. 

GS Vápnik, Horčík, Zinok PREMIUM veľkosť tabliet

Tablety sú pomerne veľké a navyše aj bez deliacej ryhy. 

GS Vápnik, Horčík, Zinok PREMIUM recenzia

V balení sa nachádza 130 tabliet. 

Pri podpore imunitného systému zohrávajú dôležitú úlohu nielen vitamíny, ale aj minerály. K tým najznámejším minerálom v spojitosti s imunitným systémom patria horčík, vápnik a zinok.

Horčík, alebo aj magnézium, sa zúčastňuje na fungovaní získanej imunity - vytvára sa pri prvom stretnutí s baktériami či vírusom. Podieľa sa aj na fungovaní nešpecifickej imunitnej reakcie tela, ktorá zabezpečuje reakciu na nové a neznáme patogény. Skrátka, horčík ako taký, je celkovo dôležitý  pri všetkých úrovniach imunitnej reakcie človeka. 

Potom tu máme vápnik, ktorý nielenže podporuje zdravie kostí, ale aj imunitný systém. Zabezpečuje komunikačné funkcie medzi bunkami a podieľa sa na aktivizácii bielych krviniek na T-lymfocyty, ktoré sú dôležité pri ničení bakteriálnych buniek. 

Pre správne fungovanie imunitného systému je nevyhnutný i zinok. Udržuje bariérové funkcie pokožky a zvyšuje tiež aktivitu buniek ničiacich baktérie a vírusy. 

Všetky tri spomenuté minerály, teda horčík, vápnik a zinok, možno nájsť v prípravku GS Vápnik, Horčík, Zinok PREMIUM. Okrem týchto minerálov sa v zložení nachádza i mangán, meď, biotín, vitamín K1, B6 a D3. 

Stopový prvok mangán je dôležitý pri metabolických procesoch, pri produkcii energie, ale aj pre správny rast kostí. 

Meď, biotín a vitamín B6 udržujú zdravý vzhľad vlasov, pokožky a nechtov.

V prípravku má svoje zastúpenie aj vitamín D3, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika a jeho ukladanie do kostí.

Ak by sme to teda mali zhrnúť, výživový doplnok GS Vápnik, Horčík, Zinok Premium podporuje imunitný systém, udržuje zdravé kosti, vlasy a nechty. 

Prípravok môžu užívať aj deti, už od 3 rokov. Denná dávka pre dieťa je jedna tableta, dospelá osoba užíva jednu až dve tablety denne, spolu s jedlom. 

Rovnako ako pri predchádzajúcom výživovom doplnku aj tu môžu byť problém väčšie tablety bez deliacej ryhy.

Výhody

 • obsahuje minerály dôležité pre podporu imunitného systému
 • posilňuje vlasy a nechty
 • pre zdravé kosti a zuby
 • vhodný pre deti už od 3 rokov

Nevýhody

 • veľké tablety bez deliacej ryhy

Orientačná cena

7 €

Hodnotenie

NÁŠ TIP: Ak chcete začať užívať magnézium, určite nahliadnite aj do nášho testu výživových doplnkov s obsahom horčíka

4. GS Vitamín D3 + Vitamín K2 - Pre silnú imunitu a zdravé kosti

GS Vitamín D3 + Vitamín K2
GS Vitamín D3 + Vitamín K2 skúsenosti

Vitamín D3 v účinnej kombinácii s vitamínom K2. 

GS Vitamín D3 + Vitamín K2 zloženie

Odporúčaná denná dáva je jedna tableta. 

GS Vitamín D3 + Vitamín K2 veľkosť tabliet

Tabletky sú malé a ľahko sa prehĺtajú. 

GS Vitamín D3 + Vitamín K2 recenzia

Balenie s obsahom 60 tabliet. 

Posledným hodnotením výživovým doplnkom je GS Vitamín D3 + Vitamín K2, ktorý, ako napovedá už aj samotný názov, pozostáva z dvoch vitamínov - D3 a K2. 

Oba tieto vitamíny sú pre ľudské telo veľmi dôležité, a to jednak pre svoj vplyv na pohybový aparát, ale aj pre podporu kardiovaskulárneho systému či imunity. Veľmi často sa kombinujú, čo je aj správne, pretože jeden bez druhého nefungujú tak, ako by mali. Spolu totiž vytvárajú synergický efekt, ktorý podporuje ich účinky. 

Súbežné užívanie vitamínov K2 a D3 sa odporúča aj z toho dôvodu, že vitamín K2 bráni kalcifikácii čriev, ktorou môže byť sprevádzané nadmerné užívanie vitamínu D3.

A teraz sa pozrime na oba vitamíny zvlášť. 

Vitamín D3 predstavuje formu vitamínu D. Vyznačuje sa vysokou biologickou dostupnosťou, telo z neho dokáže vyťažiť maximum, je ľahko stráviteľný. 

K jeho účinkom patrí podpora kardiovaskulárneho systému, podpora imunity či podpora zdravia kostí a zubov.

Vitamín K2 síce patrí k menej známym vitamínom, no čo sa týka dôležitosti, možno ho pokojne zaradiť k tým najvýznamnejším. 

Ovplyvňuje množstvo procesov prebiehajúcich v tele. Pomáha znižovať dôsledky rednutia kostí, minimalizuje riziko zlomenín a pomáha predchádzať bolestiam pohybového aparátu. 

Tento vitamín ďalej pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, podporuje prekrvovanie i činnosť mozgu, bojuje proti malátnosti a únave. 

Je často vyhľadávaný aj kvôli svojej schopnosti zlepšovať zrážanlivosť krvi.

Táto kombinácia vitamínov je obzvlášť vhodná pre ľudí so zvýšenou fyzickou aktivitou, pre športovcov, pre ženy v menopauze či pre tehotné a dojčiace ženy. 

Prípravok GS Vitamín D3 + Vitamín K3 je vhodný aj pre deti od 3 rokov. Odporúčaná denná dávka pre deti do 12 rokov je jedna tableta každý druhý deň. Dospelí užívajú jednu tabletu denne. Tablety majú malú veľkosť a ich prehĺtanie je bezproblémové. 

Výhody

 • kombinácia vitamínu D3 a vitamínu K2
 • podpora imunitného systému
 • podpora kardiovaskulárneho systému
 • veľkosť tabliet

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

8 €

Hodnotenie


Moje celkové hodnotenie

Vitamíny a minerály prijímame predovšetkým zo stravy, čo je zároveň aj tá najprirodzenejšia cesta, ako naše telo zásobiť tým, čo potrebuje. Ruku na srdce, kto z nás ale môže svedomito prehlásiť, že jeho strava je za každým vyvážená a pestrá? Iba málokto. 

Na rad tak prichádzajú výživové doplnky s obsahom minerálov a vitamínov, ktorých sa určite netreba obávať, no na druhej strane ich užívať s mierou a v situáciách, kedy to naozaj potrebujete. 

To platí aj o vitamínových a minerálových doplnkoch od spoločnosti GS. Všetky produkty ponúkajú kvalitné zloženie bez lepku, cukru či laktózy a celý rad priaznivých účinkov na ľudské telo. Ich výhodou je aj priaznivá cenovka, vďaka ktorej sú dostupné pre každého. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar