Test filtračných kanvíc


Autor: Lenka Riganová |Aktualizované: 26. 06. 2020

Tieto filtračné kanvice odporúčame

Brita Elemaris XL Meter

S elektronickým počítadlom

Kanvica s elektronickým indikátorom.

cena od 36 €

BRITA Marella XL Memo

Aj do umývačky riadu

Odolná kanvica s jednoduchou údržbou, vhodná aj do umývačky riadu. 

cena od 20 €

Brita Marella Cool

Kvalita za dobrú cenu

Obľúbený model s vysokou spoľahlivosťou, za výhodnú cenu.

cena od 19 €

Recenzie filtračných kanvíc

40 hodín sme u nás v redakcii hľadali, porovnávali a hodnotili filtračné kanvice - "zázračné zariadenia", ktoré dokážu zbaviť vodu chlóru, škodlivých látok i zápachu a zlepšiť jej chuť. 

Ako sme hodnotili

Z veľkého množstva filtračných kanvíc, ktoré momentálne môžete nájsť na trhu sme po dôkladnej analýze z hľadiska celkového objemu i objemu prefiltrovanej vody, typu filtra, indikátora, rýchlosti filtrácie, ale aj celkového vyhotovenia či ceny vybrali 9 najlepších modelov. 

V našom hodnotení jasne dominujú filtračné kanvice značky Brita, pretože patria nielen k tým najpopulárnejším, ale aj k najkvalitnejším. Aby sa vám vyberalo čo najjednoduchšie, kanvice sme roztriedili do troch prehľadných skupín v závislosti od ich objemu - na veľké, stredné a malé filtračné kanvice. Modely, ktoré upútali našu pozornosť najviac si od nás v hodnotení vyslúžili odznak Náš tip, Top model a Cena/výkon.

A aby ste si mohli byť istý tým, že si vyberiete správne, v druhej časti tohto článku nájdete tipy a rady, ako si vybrať vhodnú filtračnú kanvicu pre vás a nechýbajú ani najčastejšie kladené otázky pri kúpe filtračnej kanvice. 


Porovnanie filtračných kanvíc

Veľké filtračné kanvice

Stredné filtračné kanvice

Malé filtračné kanvice

Brita Elemaris XL Meter

#1

BRITA Marella XL Memo

#2

filtračná kanvica BWT slim

#3

filtračná kanvica BRITA Style MXplus

#4

Brita Marella Cool

#5

filtračná kanvica BWT Vida

#6

filtračná kanvica Brita Fill a Enjoy Fun

#7

filtračná fľaša Brita Fill&Serve Mind

#8

filtračná fľaša Brita Fill&Go Vital

#9

Celkový objem

3,5 l

3,5 l

3,6 l

2,4 l

2,4 l

2,6 l

1,5 l

1,3 l

0,6 l

Prefiltrovaná voda

2,2 l

2,4 l

2,4 l

1,4 l

1,4 l

1,4 l

1 l

0,5 l

0,6 l

Hodnotenie

Plusy

chuť vody

+ objem

+ redukcia vodného kameňa

+ objem

+ rýchlosť filtrácie

indikátor

+ BWT technológia

+ objem vody

cena

+ ľahká manipulácia

+ rýchle filtrovanie

chuť vody

+ rýchle filtrovanie

+ pohodlné držanie

kompaktné rozmery

+ chuť prefiltrovanej vody

+ dizajn

cena

+ jednoduchá manipulácia

+ nízka hmotnosť

farebné prevedenia

minimalistický dizajn

+ odolné materiály

rýchla filtrácia

odolný materiál

+ dlhá životnosť

všestranné využitie

Mínusy

- nezistené

- vyššia hmotnosť 

- výška

- menej presný indikátor

- vyššia cena filtrov

- dlhší čas filtrácie

- nezistené

- vyššia cena

- menší objem

Cena

36 €

20 €

15 €

24 €

19 €

15 €

19 €

19 €

13 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie jednotlivých filtračných kanvíc

Veľké filtračné kanvice s objemom nad 3 l

Pri týchto typoch kanvíc je potrebné rátať s celkovým objemom 3 l, teda objem prefiltrovanej vody je o niečo menší. Kanvice sa hodia do veľkých domácností s viacerými členmi či do kancelárií. 

1. Brita Elemaris Meter XL - S elektronickým počítadlom

celkový objem 3,5 l • objem prefiltrovanej vody 2,2 l • elektronický indikátor • vhodná do umývačky riadu

Brita Elemaris XL Meter

Ak hľadáte objemnú kanvicu, do ktorej sa vmestí veľké množstvo vody, Brita Elemaris Meter XL si zaslúži vašu pozornosť.

Kanvica ponúka celkový objem 3,5 l, z ktorého získate až 2,2 l prefiltrovanej vody, teda o pitný režim počas celého dňa máte postarané. Samotné filtrovanie prebieha rýchlo - 1,3 l vody sa prefiltruje približne počas piatich minút. 

Kanvica dostala do výbavy inteligentné počítadlo Brita Meter, ktoré maximálne uľahčuje jej používanie. Spoľahlivo informuje o dátume, kedy je nutné uskutočniť výmenu filtra za nový. Nejde však o obyčajné počítadlo, ale kvalitný elektronický indikátor s trojcestným meraním, ktoré do merania zahŕňa tvrdosť vody, jej množstvo a čas používania filtra. 

Kanvica sa vďaka prítomnosti automatického prietočného veka pohodlne plní jednou rukou a ergonomický tvarovaná rukoväť je zas zárukou komfortného držania, aj napriek väčšiemu objemu a z toho vyplývajúcej vyššej hmotnosti. Aby kanvica dobre a stabilne stála na akomkoľvek mieste, jej dno pozostáva z protišmykového povrchu. Údržba je jednoduchá, a pokiaľ doma vlastníte umývačku riadu, môžete kanvicu vložiť aj do nej. 

Kanvica Brita Elemaris Meter XL sa u používateľov teší veľkej obľube a podľa portálu Heureka.sk je aktuálne druhým najpredávanejším modelom. Dôkazom jej kvality je aj 99% spoľahlivosť, s ktorou je kanvica kvalitným produktom, s nízkou mierou reklamovanosti. 

Filtračná kanvica Brita je spojením kompaktného, čistého dizajnu, pevných materiálov a výbornej funkčnosti. Počas nášho testovania nás očarila natoľko, že sme sa rozhodli udeliť jej titul Náš tip. 

Výhody

 • objem prefiltrovanej vody
 • chutná voda 
 • redukcia vodného kameňa
 • elektronické počítadlo
 • ergonomicky tvarovaná rukoväť
 • protišmykové dno
 • produkt s nízkou mierou reklamovanosti

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

36 €

Hodnotenie

2. Brita Marella XL - Aj do umývačky riadu

celkový objem 3,5 l • objem prefiltrovanej vody 2,4 l • digitálny indikátor • vhodná do umývačky riadu

BRITA Marella XL Memo

Druhý testovaný model Brita Marella XL nás zaujal svojou nižšou cenovkou. A čo za túto cenu možno očakávať? 

Celkový objem kanvice je 3,5 l, pričom objem prefiltrovanej vody je 2,4 l. V porovnaní s prvým modelom tak ide dokonca ešte o trochu väčší objem.

Súčasťou kanvice je špičková technológia MAXTRA+, ktorá vo vode účinne znižuje obsah vodného kameňa, chlóru a ďalších látok, ktoré by mohli znižovať jej kvalitu.

Filtračná kanvica je prospešná nielen k vášmu zdraviu, ale v konečnom dôsledku aj k životnému prostrediu. Pokiaľ sa vzdáte vody v PET fľašiach, znížite spotrebu plastov, a navyše i ušetríte.

O filtračných kanviciach možno všeobecne povedať, že sa vyznačujú príjemným, nenápadným dizajnom a zapadnú do akékoľvek prostredia. Rovnako je to aj pri tomto modeli. Na kanvici nájdete praktické odklopné veko, ktoré vám umožní naliať vodu a zároveň ochráni vodu nachádzajúcu sa v kanvici pred nečistotami, ktoré by do nej mohli napadať. Kanvica má pohodlnú rukovať, s ktorou padne presne do ruky. 

O filtráciu vody sa stará kvalitný filter, ktorý jednoducho vložíte do kanvice. Ak nastane čas výmeny, kanvica vás na to upozorní prostredníctvom indikátora. Vzhľadom na objem vody, ktorá sa vmestí do tohto modelu kanvice, jej možno vytknúť len vyššiu váhu. Tá môže byť nedostatkom v prípade osôb so slabšími rukami či u detí. 

Filtračná kanvica značky Brita pri používaní rozhodne nesklame. Svoj účel plní vynikajúco, má pekný dizajn a pri jej kúpe nemusíte siahnuť hlboko do vrecka. V našom testovaní si od nás vyslúžila titul Top model.

Výhody

 • objem 
 • rýchlosť filtrácie
 • indikátor
 • minimalistický dizajn
 • citeľne lepšia chuť vody
 • cena

Nevýhody

 • pri plnej kanvici vyššia hmotnosť

Orientačná cena

20 €

Hodnotenie

3. BWT Slim - Viacnásobná filtrácia

celkový objem 3,6 l • objem prefiltrovanej vody 2,4 l • elektronický indikátor • vhodná do umývačky riadu

filtračná kanvica BWT slim

Filtračná kanvica BWT Slim láka svojim veľkým objemom až 3,6 l. Pri kúpe by ste však mali vedieť, že ide o celkový objem. Objem prefiltrovanej vody síce výrobca neuvádza, no je to približne 2,4 l vody, čo znamená, že stále ide o kanvicu určenú do veľkých domácností či kancelárií. 

O funkčnosť filtračnej kanvice sa stará vodný filter s unikátnou BWT technológiou. Tá vo vode zachováva zdraviu prospešný prírodný horčík, no na druhej strane, v prípade potreby a v závislosti na procese, ho dokáže aj pridať. Ďalej vodu zbaví neželaného chlóru, olova či iných škodlivých látok. 

Kanvica funguje na princípe viacnásobnej filtrácie. Celý proces začína zachytením väčších častíc na vstupe za pomoci jemnej tkaniny. Následne granulát aktívneho uhlíka pohltí všetky nečistoty i látky, ktoré zhoršujú kvalitu vody. 

Hornú časť kanvice tvorí užitočné veko, na ktorom sa nachádza elektronický indikátor výmeny filtra. Vďaka nemu vždy budete vedieť, kedy je čas na výmenu filtra a tak sa nestane to, že filter v kanvici ponecháte dlhšie, ako by bolo vhodné. 

Kanvica má aj napriek svojmu objemu tvar, s ktorým sa vmestí i do dverí všetkých bežných chladničiek, aby ste si mohli vychutnať zdravú vodu aj počas horúcich, letných dní. Kanvicu je možné umývať aj v umývačke riadu, avšak bez veka s indikátorom, ktoré by sa mohlo poškodiť.

Tento model sa u používateľov teší veľkej obľube kvôli svojmu objemu, kvalite a chuti prefiltrovanej vody a v neposlednom rade aj výhodnej cene. Kanvica patrí medzi produkty s nízkou mierou reklamovanosti a pozitívnymi ohlasmi. Medzi negatívami sa zvykne objavovať výška kanvice, ktorá môže byť trochu obmedzujúca pri manipulácii.

Výhody

 • objem vody
 • BWT technológia
 • elektronický indikátor výmeny filtra
 • možnosť umývania v umývačke riadu
 • prijateľná cena

Nevýhody

 • výška

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

Stredné filtračné kanvice s objemom od 2 - 3 l

Stredne veľké filtračné kanvice dosahujú celkový objem v rozmedzí od dvoch do troch litrov. Hodia sa tak do stredných domácností, kancelárií či všade tam, kde chcete mať chutnú a zdravú vodu. 

4. BRITA Style MXplus - Rýchle filtrovanie

celkový objem 2,4 l • objem prefiltrovanej vody 1,4 l • elektronický LED indikátor • vhodná do umývačky riadu

filtračná kanvica BRITA Style MXplus

Pokiaľ hľadáte kvalitnú filtračnú kanvicu so stredným objemom, hodiť by sa vám mohla Brita Style MX plus.

Táto kanvica ma zaujímavý, moderný dizajn a pri jej kúpe máte na výber z viacerých, sviežich farebných prevedení. Nejde však len o vzhľad, ale aj o funkčnosť. Kanvica filtruje vodu za pomoci novej technológie MicroFlow, ktorá z vody odstraňuje nežiadúce látky a zároveň redukuje aj vodný kameň.

Celkový objem je  2,4 l, z ktorého získate až 1,4 l prefiltrovanej vody. Za zmienku nepochybne stojí aj LED indikátor stavu filtra, ktorý informuje o potrebe výmeny. Výrobca uvádza, že nezohľadňuje len celkovú dobu používania filtra, ale i množstvo prefiltrovanej vody. V skutočnosti však indikátor počíta počet náklonov kanvice, čo vnímame ako nedostatok. Zaujímavým prvkom je však fungovanie indikátora na princípe semaforu, teda zobrazovanie zelenej, oranžovej a červenej farby, ktorá signalizuje, že je čas na výmenu filtra. 

Na kanvici sa nachádza veko s praktickým pútkom, ktoré uľahčuje manipuláciu. Stredný objem zas zaisťuje jej bezproblémové ovládanie aj jednou rukou. Taktiež sa vmestí i do klasických chladničiek.

Cena tejto filtračnej kanvice sa pohybuje okolo sumy 24 €, ktorá sa síce niekomu môže zdať privysoká, no v balení nájdete okrem samotnej kanvice aj jeden vodný filter Maxtra+, ktorý vám poskytne približne 100 litrov chutnej a zdravej vody, a to bez toho, aby ste so sebou museli z obchodov vláčiť ťažké plastové fľaše.

Výhody

 • jednoduché nalievanie
 • ľahká manipulácia
 • rýchle filtrovanie
 • bezproblémové ovládanie
 • dizajn
 • chuť vody

Nevýhody

 • menej presný indikátor

Orientačná cena

24 €

Hodnotenie

5. Brita Marella Cool - Kvalita za dobrú cenu

celkový objem 2,4 l • objem prefiltrovanej vody 1,4 l • manuálny indikátor • vhodná do umývačky riadu

Brita Marella Cool

Pre stredne veľké rodiny tu máme tip v podobe filtračnej kanvice Brita Marella Cool.

Kanvica ponúka celkový objem 2,4 l, z ktorého tvorí prefiltrovaná voda objem 1,4 l. Pri svojej prevádzke využíva filter Brita Maxta, pre ktorý je charakteristické zníženie tvrdosti vody a zabezpečenie redukcie usadzovania vodného kameňa. Kanvica zbaví odfiltrovaním vodu i od chlóru. Takto odfiltrovaná voda je vhodná na každodenné pitie a zároveň je ideálna aj na prípravu kávy či kvalitného čierneho čaju.

Kanvica je vybavená technológiou FlowControl, ktorá zaisťuje rýchle prefiltrovanie, konkrétne v priebehu 5 minút sa prefiltruje až 1 liter vody. Súčasťou kanvice je i odnímateľné veko na plnenie. Po jeho odňatí môžete kanvicu vložiť aj do umývačky riadu. 

Kanvica má pohodlnú rukoväť pre komfortnú manipuláciu. Samozrejmosťou je aj indikátor, ktorý je však pri tomto modeli manuálny. Ide v podstate o kalendár, na ktorom si manuálne nastavíte dátum výmeny. Tá prebieha cca po uplynutí štyroch týždňov. Ako nedostatok vidíme trochu vyššiu cenu náhradných filtrov. 

Rovnako ako ostatné filtračné kanvice, aj túto je možné vložiť pre jednoduché a dôkladné vyčistenie do umývačky riadu, avšak bez veka. S kompaktnými rozmermi sa kanvica vmestí aj do chladničky, na kuchynskú linku či stôl.

Podľa portálu Heureka.sk je táto filtračná kanvica vo svojej kategórii momentálne tretím najpredávanejším modelom a možno o nej povedať, že predstavuje "Zlatú strednú cestu". Aj preto si v našom teste vyslúžila titul Skvelý pomer cena/výkon.

Výhody

 • rýchle filtrovanie
 • pohodlné držanie
 • vhodná aj do chladničky
 • kompaktné rozmery
 • dizajn
 • cena

Nevýhody

 • vyššia cena náhradných filtrov

Orientačná cena

19 €

Hodnotenie

6. BWT Vida - Pre prírodnú chuť vody

celkový objem 2,6 l • objem prefiltrovanej vody 1,4 l • elektronický indikátor • vhodná do umývačky riadu

filtračná kanvica BWT Vida

Filtračná kanvica BWT Vida ponúka v porovnaní s prechádzajúcimi dvoma kanvicami rovnaký objem, no priaznivejšiu cenu. Oplatí sa teda jej kúpa? 

Kanvica sa hodí do všetkých stredne veľkých domácností, keďže z celkového objemu 2,6 l, ponúka 1,4 l prefiltrovanej vody. Čas pretekania vody cez filter je síce o niečo dlhší, no dá sa na to zvyknúť.

Základom kanvice je filter s technológiou Mg2+, ktorý zbavuje vodu škodlivých látok, no na druhej strane jej dodáva i skvelú prírodnú chuť, doslova ako z lesnej studničky. Vodu obohacuje i o prospešné ióny horčíka. Konkrétne, v prefiltrovanej vode z jednej kanvice nájdete cca 65 mg horčíka. 

Niektorí ľudia majú problém s pitím čistej vody priamo z vodovodu, pretože im jej chuť jednoducho nevyhovuje. Pokiaľ k nim patríte, táto kanvica vám môže pomôcť, pretože naozaj výrazne vylepšuje chuť vody. Okrem zdravotnej nezávadnosti je pre takto prefiltrovanú vodu charakteristický aj nízky obsah vodného kameňa, čím sú chránené aj spotrebiče v domácnosti a predĺžená ich životnosť.

Súčasťou filtračnej kanvice je aj veko s elektronickým indikátorom, z ktorého postupne ubúdajú paličky. Ak zmiznú všetky, nastal čas na výmenu. Filter vydrží približne jeden mesiac. . 

Pokiaľ si potrpíte aj na výzore vašich domácich pomocníkov a máte radi farby, pri kúpe tejto kanvice si prídete na svoje. Vyberať totiž môžete zo štyroch sviežich farebných prevedení - ružovej, žltej, modrej a univerzálnej bielej.

Výhody

 • dizajn
 • viaceré farebné prevedenia
 • chuť prefiltrovanej vody
 • elektronický indikátor
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • dlhší čas filtrácie

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

Malé filtračné kanvice s objemom do 2 l

Poslednú skupinu tvoria filtračné kanvice s objemom do dvoch litrov. Tu patria často nielen kanvice, ale aj filtračné fľaše či karafy, ktoré sú vhodné pre jednotlivcov a sú ideálne aj na cesty a prenášanie. 

7. Brita Fill&Enjoy Fun - Ideál pre jednotlivca

celkový objem 1,5 l • objem prefiltrovanej vody 1 l • elektronický indikátor • vhodná do umývačky riadu

filtračná kanvica Brita Fill a Enjoy Fun

Pre jednočlennú či malú domácnosť, ktorá si vystačí s jedným litrom vody na jedno prefiltrovanie je vhodnou voľbou filtračná kanvica Brita Fill&Enjoy Fun.

Kanvica ponúka celkový objem 1,5 l, z čoho tvorí 1 liter prefiltrovaná voda. Vo vnútri veka nájdete špičkovú filtračnú kazetu Maxtra, ktorá vodu počas filtrovania zbavuje olova, hliníka, medi, ale i chlóru, vápnika a ďalších škodlivých látok. Navyše, takto prefiltrovaná voda má omnoho lepšiu chuť ako tá z vodovodného kohútika.

Filtračná kazeta funguje na princípe technológie MicroFlow, ktorej tajomstvo účinku spočíva v použití perličiek Micro Carbon Pearls. Tie majú menší tvar a oproti svojim predchodcom sú guľatejšie, čím je zabezpečená väčšia styčná plocha pre uskutočnenie kontaktu s vodou a maximalizovaná efektivita filtrácie.

Kazeta vydrží približne jeden mesiac. O potrebe jej výmeny vás informuje praktický senzor.

Pri tejto kanvici sme predpokladali, že absencia rukoväte je nedostatkom, ktorý bude zhoršovať manipuláciu, no mýlili sme sa. Práve naopak. Vďaka kompaktným rozmerom 27,5 cm výška, 17,5 cm šírka, 9,2 cm hĺbka a nízkej hmotnosti 0,59 kg sa kanvica drží v rukách výborne a rovnako dobre sa s ňou aj manipuluje. Navyše, bez rukoväte zaberie menej miesta pri umiestnení do chladničky či na kuchynskú linku. 

Zárukou jednoduchej manipulácie je i integrovaná ryska, s ktorou máte vždy prehľad o momentálnom naplnení kanvice. Systém Swing openera zas zabezpečuje ľahké a rýchle otvorenie veka.

Táto filtračná kanvica zaujme aj svojim moderným, sviežim dizajnom. K dispozícii je v štyroch lákavých farbách - modrá, zelená, fialová a ružová. 

Pri tomto modeli ťažko hľadať nedostatky. Svoju prácu totiž odvedie naozaj spoľahlivo, no pred samotnou kúpou by ste mali brať na zreteľ objem prefiltrovanej vody a uistiť sa v tom, že pri používaní kanvice nebude pre vás nedostatkom.

Výhody

 • skvelá chuť vody
 • kompaktné rozmery
 • nízka hmotnosť
 • integrovaná ryska
 • jednoduchá manipulácia
 • farebné prevedenia

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

19 €

Hodnotenie

8. Brita Fill&Serve Mind - Praktický dizajn

celkový objem 1,3 l • objem prefiltrovanej vody 0,5 l • elektronický indikátor • vhodná do umývačky riadu

filtračná fľaša Brita Fill&Serve Mind

Tak a dostali sme sa k filtračným fľašiam, ktoré v kategórii malých filtračných zariadení na pitnú vodu jasne dominujú kvôli svojím rozmerom, výbornej prenosnosti a v neposlednom rade aj praktickosti. Z filtračných fliaš sme pre vás vybrali model Brita Fill&Serve Mind.

Filtračná karafa púta pozornosť minimalistickým, čistým dizajnom, a je vyrobená z kvalitného, odolného materiálu Tritan TM. Bez veka ju môžete ju vložiť i do umývačky riadu.

V jej vnútri sa nachádza filter Brita MicroDisc, ktorý sa vyznačuje vysokou filtračnou výkonnosťou. Vodu zbavuje nežiadúceho chlóru, no zároveň umožňuje aj priechod dôležitých minerálov v optimálnom množstve, ako napríklad vápnik či horčík.

Filter vydrží približne jeden mesiac, čo v prepočte predstavuje cca 150 litrov zdravej a čistej vody. Vo veku karafy nájdete ukazovateľ, ktorý vám pripomenie nutnosť výmeny filtra. Samotná filtrácia prebieha naozaj rýchlo, takže žiaden problém nepredstavuje ani opakované použitie kanvice viackrát za sebou.

Celkový objem karafy je 1,3 l, pričom objem prefiltrovanej vody je len 0,5 l. Ak teda zvažujete kúpu tejto filtračnej kanvice, rozhodne by ste tento údaj nemali prehliadnuť, pretože značí, že ide o model vhodný pre jednotlivca.

Počas hodnotenia sme nespozorovali žiaden nedostatok ovplyvňujúci funkčnosť karafy. Pozdávať sa vám ale nemusí, vzhľadom na ostatné filtračné zariadenia, vyššia obstarávacia cena pohybujúca sa okolo sumy 25 €. Tá je však investíciou vyplývajúcou nielen z funkčnosti kanvice, ale aj z jej praktickosti. 

Výhody

 • minimalistický dizajn
 • odolné materiály
 • praktickosť
 • rýchla filtrácia
 • možnosť umývania v umývačke riadu

Nevýhody

 • vyššia cena 

Orientačná cena

19 €

Hodnotenie

9. Brita Fill&Go Vital - Dlhá životnosť

celkový objem 0,6 l • objem prefiltrovanej vody 0,6 l • mechanický indikátor • vhodná do umývačky riadu

filtračná fľaša Brita Fill&Go Vital

Posledný testovaný model - filtračná fľaša Brita Fill&Go Vital bola navrhnutá tak, aby používateľovi umožnila mať pri sebe čistú, zdravú a chutnú vodu kedykoľvek a kdekoľvek. 

Má kompaktný, štýlový dizajn, ktorým padne presne do ruky. Jednoducho sa ovláda, a jej otváranie a zatváranie je taktiež možné pomocou jednej ruky. Je vyrobená z odolného materiálu Tritan Tm a neobsahuje BPA, teda žiadne organické, chemické zlúčeniny. Tento materiál sa zároveň vyznačuje vysokou transparentnosťou, leskom a dlhou životnosťou. 

O filtráciu vody sa stará filtračná technológia, ktorá znižuje obsah nežiaducich látok vo vode, ktoré by ju mohli znehodnocovať či znepríjemňovať jej chuť. Na druhej strane však filtračný systém dbá na to, aby vo vode boli ponechané všetky dôležité látky a prospešné minerály. Jeden vodný filter prefiltruje približne 150 l vody, čo je cca jeden mesiac používania.

Celkový objem fľaše i kapacita prefiltrovanej vody je 0,6 l, čo môže byť pre niekoho málo. Fľaša však aj po tejto stránke dokonale zodpovedá svojmu cestovnému účelu.

Aj napriek svojmu primárnemu určeniu, teda filtrácii vody, je možné využívať fľašu aj bez filtra. Dokonale nahradí plastovú fľašu, čím znížite spotrebu plastu a prispejete k šetrnosti životného prostredia.

Fľaša sa s výškou 25 cm a priemerom 7,5 cm vmestí do každej tašky, ale i do štandardných držiakov nápojov v autách. Ľahko sa čistý, pričom ju môžete vložiť aj do umývačky riadu, avšak bez veka. Príjemným kompromisom je aj cena pohybujúca sa okolo sumy 13 €.

Pokiaľ ste často na cestách, no na kvalitnú a nezávadnú vodu nedáte dopustiť, filtračná fľaša Brita Fill&Go Vital je pre vás ideálnym riešením, ktoré nesklame. 

Výhody

 • odolný materiál
 • dlhá životnosť
 • všestranné využitie
 • malé rozmery
 • jednoduchá prenosnosť
 • možnosť umývania v umývačke riadu
 • cena

Nevýhody

 • menší objem

Orientačná cena

13 €

Hodnotenie

Ako si vybrať filtračnú kanvicu?

pitný režim

Ak ste rozhodnutí pre kúpu filtračnej kanvice, pozrite si kritéria, ktoré by ste pri výbere nemali prehliadnuť. 


1. Objem kanvice

Objem kanvice je dôležitým kritériom, ktorý sa odvíja od počtu osôb v rodine. Vo všeobecnosti možno podľa tohto parametra rozdeliť filtračné kanvice na:

 • Veľké filtračné kanvice s objemom nad 3 l
 • Stredné filtračné kanvice s objemom od 2 -3 l
 • Malé filtračné kanvice s objemom menším ako 2 l

Medzi najvyhľadávanejšie modely patria stredné kanvice s objemom od 2 až do 3 l, ktoré sú vhodné pre jednotlivcov či malé rodiny. Pri veľkých rodinách by ste mali voliť kanvice s čo najväčším objemom.

Myslieť by ste mali aj na to, že kanvica sa skladá z hornej časti, do ktorej sa púšťa voda a dolnej časti, kde končí už prefiltrovaná voda. Pri objeme si preto všímajte, či ide o celkový objem alebo o objem spodnej časti na filtrovanú vodu.


2. Filtre

Filtre sú bezpochyby tým, čo robí filtračné kanvice kanvicami. Existuje viacero typov filtrov, pričom filtračné kanvice často využívajú vymeniteľný uhlíkový filter, naplnený granulami s obsahom aktívneho uhlíka. Tieto granule zachytávajú nečistoty a odstraňujú chlór. Musia byť pravidelne menené, preto nie je na škodu, ak sa pri kúpe poobzeráte aj po náhradných filtroch. Z toho tiež vyplýva, že samotná kúpa kanvice nie je v tomto procese jedinou investíciou a svoje si bude vyžadovať aj pravidelná výmena filtra. 

Väčšina filtračných kanvíc je kompatibilná len s určitým filtrom, no nájdu sa aj flexibilnejšie modely. 


"Filtre z aktívneho uhlíka sa využívajú predovšetkým pri odstránení chlóru a jeho zlúčenín, zápachov a chuti, zákalu i farby či rôznych škodlivých organických látok z vody. Ide tak o najprirodzenejšie čistenie vody vôbec. Hodí sa tak ako pre úpravu vody, tak aj pre teplé i studené nápoje a pokrmy z takto upravenej vody vyrobené. Uhlíkové filtre sú navyše nenáročné na svoju údržbu - je teda jedno, či ich budete mať v príručnej fľaši, stolnej kanvici alebo namontované na vodovodnom kohútiku."


Tomáš Kříž, odborník na výživu

3. Indikátor výmeny filtra

Nemenej dôležitý je aj indikátor, ktorý vám podá informáciu o potrebe výmeny filtra.

Tie lacnejšie modely bývajú najčastejšie vybavené manuálnym indikátorom, podobným kalendáru. Ide o najjednoduchší typ, na ktorom si nastavíte dátum najbližšej výmeny.

Oproti manuálnym indikátorom stoja elektronické, ktoré predstavujú modernejší a spoľahlivejší spôsob.


4. Čas filtrovania

Toto kritérium nemusí byť podstatné pre každého. Pokiaľ však patríte k nedočkavcom, mali by ste si pred kúpou filtračnej kanvice zistiť aj to, za aký čas dokáže prefiltrovať vodu. Pokiaľ vaša domácnosť pozostáva z viacerých členov, zdĺhavé čakanie nemusí byť vyhovujúce. 


5. Tvar 

V prípade, že máte radí chladenú vodu, určite počas letných dní oceníte možnosť vloženia kanvice do chladničky. Väčšina filtračných kanvíc má dizajn podobný tým klasickým kanviciam, ktorý však má zúženú spodnú časť, práve kvôli tomu, aby ste ich mohli umiestniť aj do chladničky.

Pre tých, ktorí sú často na cestách, no dbajú na pitný režim, boli vynájdené filtračné fľaše, ktoré fungujú na rovnakom princípe ako filtračné kanvice.

Kombík radí

Kombík radí

Filtračné kanvice slúžia na filtráciu pitnej vody z hygienického zdroja. Pokiaľ si teda nie ste na 100% istí, že daná voda je pitná, neodporúčame sa spoliehať na filtračnú kanvicu. 


Filtračná kanvica sa hodí napríklad na chatu, kde idete len niekoľkokrát do roka a pitná voda tu môže mať po dlhom státí v potrubí nepríjemný zápach. 

Prečo či zaobstarať filtračnú kanvicu?

recenzie filtračných kanvíc na vodu

O výhodách, ktoré so sebou prináša filtračná kanvica na vodu sme čo to už napísali. Jej najväčšie plus spočíva v schopnosti zlepšiť stav pitnej vody a v neposlednom rade aj nášho zdravia.

Možno si teraz vravíte, že ide o zbytočnú investíciu, keďže stav vody je pravidelne kontrolovaný a v našej krajine nemáme problémy s pitnou vodou. Áno, to nepopierame, no aj napriek tomu rozhodne nejde o zbytočne vyhodené peniaze. Poďme sa teda pozrieť na to, s čím všetkým vám filtračná kanvica dokáže pomôcť.

 • Odstraňuje škodlivé látky nachádzajúce sa vo vode. 
 • Odvápňuje. 
 • Zbavuje vodu nepríjemného zápachu. 
 • Zlepšuje chuť vody.
 • Zbavuje vodu nepríjemného zápachu. 
 • Prefiltrovaná voda je šetrná aj k spotrebičom a predlžuje ich životnosť. 
 • Používaním filtračnej kanvice znižujete spotrebu plastov a prispievate k zlepšeniu životného prostredia. 

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe filtračnej kanvice

1. Na akom princípe funguje filtračná kanvica? 

Filtračná kanvica zbavuje vodu pesticídov, chlóru, eliminuje jej zápach a zlepšuje celkovú chuť, a to všetko za pomoci filtra s aktívnym uhlím, ktorý sa nachádza v jej vnútri. Stačí do kanvice napúšťať vodu, ktorá následne pretečie cez spomínaný filter, ktorý ju očistí. 

2. Sú filtrovaním z vody odstránené všetky minerály?

Nie. Filtrovaním sa z vody odstraňujú tie minerály, ktoré negatívne vplývajú na jej tvrdosť a tvorbu vodného kameňa. Dôležité minerály vo vode naďalej ostávajú. 

3. Ako dlho trvá proces filtrácie vody? 

Dĺžka filtrácie vody závisí od konkrétneho filtra, ktorý sa nachádza v kanvici. Spravidla však filtrácia trvá niekoľko minút, zvyčajne 2-3 minúty. 

4. Ako často je potrebné meniť filter?

Aj tento bod závisí od druhu konkrétneho filtra. Vopred si preto všímajte, aké množstvo dokáže filter prefiltrovať. Filtre bývajú v súčastnosti vybavené indikátorom, ktorý informuje, kedy je potrebné starý filter vymeniť za nový. 

5. Je filtrovaná voda vhodná aj pre deti a kojencov?

Áno, filtrovaná voda bez obsahu ťažkých kovov je pre dieťatko oveľa zdravšia alternatíva. Avšak, aj tu platí, že na prípravu kojeneckej stravy musí byť voda prevarená, a to aj v prípade, že ide o filtrovanú vodu.