Test najlepších kávovarov 2023


Autor: Lenka Riganová, Ján Koprla | Aktualizované: 28.04.2023

Tieto automatické kávovary odporúčame

De'Longhi Eletta ECAM 46.860.W

Jednotka na trhu

Plne automatický kávovar populárnej talianskej značky  patrí aktuálne k najobľúbenejším na trhu.

od 719 €

jura e8 piano white

Pre náročných

Automatický kávovar nabitý množstvom inteligentných funkcií je určený pre tých najnáročnejších. 

od 1 199 €

delonghi magnifica compact

Dlhoročný TOP model

Cenovo výhodný kávovar, ktorý sa vďaka jeho spoľahlivosti dlhodobo teší obľube mnohých ľudí.

od 305 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie automatických kávovarov

Ubehlo 18 hodín, od kedy sme sa u nás v redakcii pustili do hodnotenia automatických kávovarov. Za ten čas sme hľadali, porovnávali a hodnotili automatické zariadenia určené na prípravu kávy, aby sme vám dnes mohli priniesť výber toho najlepšieho, čo aktuálny trh ponúka. 

KOMBO expert testuje pre vás

Ján Koprla

Ján Koprla pracuje v súčasnosti ako servisný technik. Má dlhoročné skúsenosti so servisom domáceho náradia, bielej a čiernej techniky, ktoré sú zároveň aj jeho hobby.

V dnešnom teste vám poradí, na aké kritéria by ste sa pri výbere automatického kávovaru mali zamerať. 

Ako sme hodnotili

Automatické kávovary sa postupne ale isto stávajú bežnou súčasťou našich domácností, do ktorých dokážu vniesť vôňu čerstvo zomletej kávy a chuť bohatej mliečnej peny rýchlo a jednoducho. Vzhľadom na to, že nejde o investíciu týkajúcu sa pár €, bývame pri kúpe obozretní a často si nevieme vybrať. 

Ak práve zvažujete, ktorý z tých množstva dostupných kávovar si vybrať, pomôže vám naše hodnotenie 7 aktuálne najzaujímavejších modelov.

Tie sme do nášho testu vyberali po dôkladnej analýze tých najdôležitejších kritérií - tlaku, príkonu či funkcií. Prihliadali sme však aj na celkové vyhotovenie, použité materiály, rozmery i dizajn. Pri hodnotení sme vychádzali tiež z reálnych skúseností používateľov, ktorí si jednotlivé modely zakúpili. 


Porovnanie hodnotených automatických kávovarov

De'Longhi Eletta ECAM 46.860.W

#1

jura e8 piano white

#2

delonghi ecam

#3

Automatický kávovar DeLonghi ECAM 22.110 B

#4

kavovar-philips-lattego

#5

kavovar-nivona-nicr

#6

kavovar-krups-ea

#7

Tlak

15 barov

15 barov

15 barov

15 barov

15 barov

15 barov

15 barov

Príkon

1450 W

1450 W

1450 W

1450 W

1470 W

1455 W 

1450 W

Objem nádržky na vodu

2 l

1,9 l

1,8 l

1,8 l

1,8 l

2,2 l

1,7 l

Hodnotenie

Plusy

+ dizajn

+ automatické preplachovanie

+  nastaviteľný adaptér na výdaj kávy

+ dizajn

+ automatické preplachovanie


+ automatické čistenie

+ štatistiky vyhotovených nápojov

dizajn

+ dizajn

+ automatické preplachovanie

+  nastaviteľný adaptér na výdaj kávy

+ technológia Lattego

+ filter AquaClean 

keramický mlynček na kávu


+ veľkosť nádržky na vodu

odvápňovací systém

intuitívne používanie


+ hydraulické stláčanie

+ samočistenie

systém Thermoblock


Mínusy

- vyššia cena- vysoká cena- trochu hlučnejší- nezistené- nie je dotykový- mlieko sa dá našľahať len manuálne


- hlučnejší

- mlieko sa dá našľahať len manuálne

Cena

719  €

1199  €

649 €

306 €

439 €

509 €

329 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky kávovarov v overených eshopoch

Recenzie jednotlivých modelov

1. De'Longhi Eletta ECAM 46.860.W - jednotka na trhu

plne automatický kávovar • 15 barov • nádrž na vodu 2 l • príkon 1450 W • možnosť napenenia mlieka • zrnková aj mletá káva

De'Longhi Eletta ECAM 46.860.W

Plne automatický kávovar De'Longhi Eletta ECAM 46.860.W populárnej talianskej značky  je suverénne najobľúbenejším modelom na aktuálnom trhu.

Jeho elegantný dizajn výborne zapadne do každej kuchyne. Kávovar umožňuje prípravu espressa a espressa lungo zo zrnkovej i z mletej kávy. K dispozícii je možnosť pripraviť až dve šálky naraz. Kávovar ponúka aj možnosť nastavenia sily kávy a hrúbky mletia.

Integrovaný intuitívny LCD displej uľahčuje ovládanie a je technologickou vychytávkou pre tých, ktorí majú radi automatizáciu. Kávovar obsahuje aj funkciu napenenia mlieka LatteCrema, vďaka ktorej správne našľahá mlieko, či už pre cappuccino alebo caffe latte.

Nádoba na mlieko je odnímateľná, čo zabezpečuje jednoduché čistenie. K dispozícii je aj funkcia "horúca voda" využiteľná pri príprave čaju.

Adaptér na výdaj kávy je výškovo nastaviteľný. Do kávovaru pohodlne vložíte i vysoký pohár, až do 12 cm. Kávovar sa automaticky preplachuje pri zapnutí a vypnutí. Na potrebu odvápňovania upozorní kontrolka.

Vo vnútri kávovaru sa nachádza i trinásť stupňový mlynček na kávu vyrobený z ocele. Zásobník pojme až 250 gramov. 

Výhody

 • sympatický elegantný dizajn
 • možnosť použiť zrnkovú i mletú kávu
 • nastavenie sily kávy
 • nastavenie hrúbky mletia
 • funkcia na šľahanie mlieka LatteCrema
 • výškovo nastaviteľný adaptér na výdaj kávy
 • automatické preplachovanie

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

719 €

Hodnotenie

2. Jura E8 Piano White - dizajnový model pre náročných

plne automatický kávovar • 15 barov • nádržka na vodu 2 l  • 1450 W • elektronické ovládanie • zrnková alebo mletá káva

jura e8 piano white

Kávovar Jura E8 Piano White je skvelým príkladom toho, ako sa moderná technológia a dizajn môžu spojiť, aby vytvorili dokonalý kávovar pre každého kávičkára. Tento kávovar disponuje širokou škálou funkcií, ktoré umožňujú prípravu mnohých druhov kávy, a to všetko jednoduchým a intuitívnym spôsobom.

Jednou z najlepších funkcií tohto kávovaru je jeho schopnosť pripraviť mnoho druhov kávy, vrátane espressa, americana, cappuccina a latte macchiata. Kávovar má aj funkciu pre prípravu horúcej vody a mlieka. 

Navyše, kávovar Jura E8 Piano White má tiež funkciu pre mletie kávy, čo znamená, že môžete použiť svoje obľúbené kávové zrná a pripraviť si kávu s čerstvým mletím, ktorá bude mať vynikajúci chuť a arómu.

Kávovar má kapacitu vodného zásobníka 1,9 litra a nádobu na kávové zrná s kapacitou 280 gramov, čo znamená, že je vhodný pre rodiny aj pre menšie kancelárie.

Funkcia mletia kávy je vybavená keramickým mlynčekom, ktorý umožňuje presné nastavenie hrubosti mletia, čím sa zabezpečí optimálna chuť kávy.

Okrem toho, kávovar Jura E8 Piano White má možnosť nastavenia intenzity a teploty kávy, čo umožňuje prispôsobiť prípravu každému jednotlivému zákazníkovi. Kávovar tiež má možnosť pamätať si predvoľbu kávového nápoja, takže si môžete ušetriť čas a nechať kávovar pripraviť váš obľúbený nápoj jedným stlačením tlačidla.

Výhodou tohto kávovaru je jeho moderný a štýlový dizajn, ktorý ho robí skvelým doplnkom každej kuchyne. Kávovar má tiež veľmi jednoduché ovládanie, čo znamená, že aj tí, ktorí nemajú veľa skúseností s prípravou kávy, sa s ním dokážu rýchlo a jednoducho naučiť pracovať.

Naopak, jednou z nevýhod tohto kávovaru môže byť jeho cena, ktorá môže byť pre niektorých zákazníkov príliš vysoká. Okrem toho, kávovar je pomerne veľký, takže môže zabrať viac miesta na kuchynskej linke, čo môže byť problém pre tých, ktorí majú obmedzený priestor.

Výhody

 • moderný dizajn
 • funkcia na mletie kávy
 • intuitívne používanie
 • schopnosť pripraviť rôzne druhy kávy
 • nastavenie intenzity teploty kávy

Nevýhody

 • cena
 • veľký, takže sa nehodí do malých kuchýň

Orientačná cena

1199 €

Hodnotenie

3. DE'LONGHI ECAM 370.70.B - elegantný dizajn

plne automatický kávovar • 19 barov • nádržka na vodu 1,8 l • príkon 1450 W • zrnková aj mletá káva

delonghi-ecam

Automatický kávovar DE'LONGHI ECAM 370.70.B je moderný a výkonný kávovar, ktorý ponúka veľký výber nápojov: espresso, cappuccino, latte macchiato a ďalších. Kávovar má veľký dotykový displej a intuitívne ovládanie, takže je veľmi jednoduché ho používať.

Má tiež integrovaný mlynček na kávu, ktorý umožňuje používať čerstvo mletú kávu.

Vďaka možnosti prispôsobenia si silu a teplotu kávy podľa preferencií môžete mať kávu presne podľa svojho gusta. Kávovar má kapacitu zásobníka na vodu 1,8 litra a zásobníka na kávové zrno 250 gramov, čo umožňuje pripraviť viacero nápojov za sebou bez nutnosti často dopĺňať zásoby.

Automatický kávovar je ľahký na čistenie a údržbu, vďaka možnosti odstraňovania vodného kameňa a automatického čistenia trysky na mlieko. Kávovar má tiež funkciu automatického vypnutia po určitom čase nečinnosti, čo pomáha šetriť energiu.

Avšak aj tento kávovar rovnako ako predošlé modely patrí k drahším kávovarom na trhu, takže môže byť mimo rozpočtu niektorých zákazníkov. Ďalšou nevýhodou je, že je hlučnejší než niektoré iné kávovary, takže to môže niekoho rušiť, ak by si pripravoval kávu v neskorších hodinách alebo skoro ráno.

Ak sa rozhodnete pre tento kávovar, pripravte si približne 650 €. 

Výhody

 • použitie zrnkovej i mletej kávy
 • automatické čistenie
 • veľký dotykový displej
 • dizajn

Nevýhody

 • počas čistenia trochu hlučnejší

Orientačná cena

649 €

Hodnotenie

4. De'Longhi Magnifica Compact ECAM - roky najpredávanejší

plne automatický kávovar • 15 barov • nádrž na vodu 1,8 l • príkon 1450 W • samočistenie • zrnková aj mletá káva

delonghi magnifica compact

Plne automatický kávovar De'Longhi Magnifica Compact ECAM 22.115.B populárnej talianskej značky je ľudovo dlhoročne obľúbeným modelom na trhu.


Jeho elegantný čierny dizajn výborne zapadne do každej kuchyne. Kávovar umožňuje prípravu espressa a espressa lungo zo zrnkovej i z mletej kávy. K dispozícii je možnosť pripraviť až dve šálky naraz. Kávovar ponúka aj možnosť nastavenia sily kávy a hrúbky mletia.


Samozrejmosťou je tryska s tlakom 15 barov na mliečnu penu, s ktorou možno poľahky pripraviť obľúbené cappuccino alebo latté. Je odnímateľná, čo zabezpečuje jednoduché čistenie. K dispozícii je aj funkcia "horúca voda" využiteľná pri príprave čaju.


Adaptér na výdaj kávy je výškovo nastaviteľný. Do kávovaru pohodlne vložíte i vysoký pohár, až do 12 cm. Kávovar sa automaticky preplachuje pri zapnutí a vypnutí. Na potrebu odvápňovania upozorní kontrolka.
Vo vnútri kávovaru sa nachádza i trinásť stupňový mlynček na kávu vyrobený z ocele. Zásobník pojme až 250 gramov.

Cena je veľmi priaznivá v porovnaní s výkonnejšími modelmi na trhu, preto si tento kávovar vyberajú mnohí do svojich domácností. 


Vzhľadom na výbornú výbavu, ktorú tento model ponúka, ale aj množstvo spokojných skúseností používateľov získal od nás titul Nás Tip.

Výhody

 • automatické preplachovanie
 • nastaviteľný adaptér na výdaj kávy
 • samočistenie
 • výhodná cena

Nevýhody

 • hlučnejší
 • absencia nádobky na mlieko, len tryska

Orientačná cena

306 €

Hodnotenie

5. PHILIPS EP2235/40 LatteGo - šikovný model

plne automatický kávovar • 19 barov • nádrž na vodu 1,1 l • príkon 1470 W  • iluminačné osvetlenie šálky • zrnková káva

kavovar-philips-lattego

Ďalší testovaný kávovar pochádza z rúk obľúbeného výrobcu domácich spotrebičov Philips. Automatický kávovar PHILIPS EP2235/40 LatteGo je ďalším šikovným spotrebičom od tohto výrobcu. Kávovar ponúka mnoho užitočných funkcií a vynikajúcu kvalitu kávy. Je to multifunkčný kávovar, ktorý umožňuje pripraviť rôzne druhy kávových nápojov.

Jednou z jeho výhod je, že používa technológiu LatteGo, ktorá umožňuje rýchle a ľahké prípravu mliečnej peny pre kávové nápoje. Mliečna pena je veľmi jemná a krémová a vytvára dokonalý zážitok z pitia kávy. Kávovar tiež disponuje mlynčekom na kávu, ktorý umožňuje používať čerstvo mletú kávu pre dokonalý chuťový zážitok.

Automatický kávovar PHILIPS EP2235/40 LatteGo má veľmi intuitívne a jednoduché ovládanie prostredníctvom dotykového displeja, ktorý umožňuje prispôsobenie si sily a teploty kávy podľa preferencií. Kávovar má tiež veľkú kapacitu zásobníka na vodu a zásobníka na kávové zrno, čo umožňuje pripraviť viacero nápojov bez nutnosti často dopĺňať zásoby.

Ďalšou výhodou kávovaru PHILIPS EP2235/40 LatteGo je jeho jednoduché čistenie a údržba. Kávovar má funkciu odstraňovania vodného kameňa a automatický čistič mlieka, čo uľahčuje udržiavanie kávovaru v čistote a zabezpečuje dlhú životnosť kávovaru. 

Príjemná je aj cena, ktorá poteší mnohých, ktorí majú obmedzený rozpočet – tento kávovar totiž môžete mať už za cca 440 eur.

Výhody

 • technológia LatteGo
 • keramický mlynček na kávu
 • jednoduché čistenie a údržba
 • filter AquaClean

Nevýhody

 • nemá dotykový displej ako novšie kávovry

Orientačná cena

439 €

Hodnotenie

6. NIVONA NICR 550 - jednoduché a intuitívne používanie

automatický kávovar • 15 bar • objem vody 2,2 l • príkon 1455 W • zásobník na kávu  

kavovar-nivona-nicr

Kávovar Nivona NICR 550 je ideálnym kávovarom pre náročných kávových nadšencov, ktorý ponúka širokú škálu funkcionalít a dokonalú kvalitu kávy.

Kávovar Nivona NICR 550 disponuje kvalitným kónickým mlynčekom z kalenej ocele, ktorý zabezpečí čerstvú a dokonale namletú kávu. Môžete si navyše nastaviť silu kávy, stupeň mletia a aj teplotu kávy. Ak preferujete latte alebo cappucino, môžete využiť manuálny napeňovač na mliečnu penu.

Jeho obsluha je rýchla a intuitívna. Kávovar má príkon 1455 W a parný tlak 15 barov.


Objem nádržky na vodu je 2,2 l, čo je najviac z kávovarov, ktoré v tomto hodnotení spomíname. Nádrž je odnímateľná, preto sa ľahko dopĺňa a čistí.

Kávovar taktiež upozorňuje na výmenu filtra. Programy automatickej údržby na odvápnenie a čistenie sa zase postarajú o to, že kávovar bude vždy v najlepšom stave.

Ako nevýhodu môžu niektorí považovať fakt, že neposkytuje automatické našľahanie peny, avšak ak vám stačí manuálny napeňovač, nemali by ste s tým mať žiadny problém.

Celkovo je kávovar Nivona NICR 550 skvelým kompaktným riešením pre čerstvo namletú a chutnú kávu s mnohými funkciami a možnosťami prispôsobenia.

Výhody

 • veľkosť nádržky na vodu
 • odvápňovací systém
 • intuitívne používanie

Nevýhody

 • mlieko sa dá našľahať len manuálne

Orientačná cena

509 €

Hodnotenie

7. Krups EA810B70 - na zrnkovú i mletú kávu

automatický kávovar • 15 bar • objem vody 1,7 l • príkon 1450 W • kompaktný systém termobloku (CTS)  

kavovar-krups-ea

Ak si zaobstaráte kávovar KRUPS EA810B70, urobíte stávku na istotu. Tento kávovar je totiž na trhu už nejaký ten čas a je zárukou kvality a dôveryhodnosti.

O skvelú chuť kávy, ale i nenapodobiteľnú vôňu sa postará tlak 15 barov a taktiež hydraulické stláčanie. S kvalitným antikórovým mlynčekom si nastavíte hrubosť mletia kávy tak, ako to máte radi. Rovnako si môžete nastaviť i množstvo, teplotu, silu i veľkosť pre čo najlepšiu kávu. 

Kávovar je vybavený tiež užitočným patentovaným systémom Thermoblock s antikórovým povrchom, ktorý vám zaistí príjemne horúcu kávu už v prvej šálke. Ani s údržbou tohto kávovaru nebudete mať žiaden problém, keďže Krups sa vyčistí sám.

Za zmienku nepochybne stojí aj elegantný dizajn, s ktorým sa kávovar stane skvele vyzerajúcim doplnkom do každej domácnosti či kaviarni.

Výhody

 • elegantný dizajn
 • patentovaný systém Thermoblock
 • samočistenie

Nevýhody

 • mlieko sa dá našľahať len manuálne

Orientačná cena

329 €

Hodnotenie

Ako vybrať automatický kávovar

ako vybrať kávovar

Automatické či pákové kávovary ešte ani dnes nie sú bežnou súčasťou domácností, aj keď je pravdou, že ich popularita neustále rastie. Pokiaľ aj vy uvažujete, že si do vašej domácnosti zadovážite tohto šikovného pomocníka, pozrite sa, čo všetko tým získate. 

Výraznejšia chuť kávy

Iste ste si všimli, že káva v kaviarni chutí inak. Možno povedať, že viac "kávovo". Je to preto, že káva sa v kávovare melie tesne pred prípravou. To zabezpečuje zachovanie maximálnej chuti i vône.

Rýchlejšia príprava kávy

Moderné automatické espressá dnes ponúkajú možnosť prípravy kávy stlačením jediného tlačidla. Svoju obľúbenú kávu si tak môžete dopriať okamžite po prebudení a takmer bez námahy.

Širšia ponuka chutí

Ak patríte medzi kávičkárov, iste občas radi vystriedate klasické espresso za cappuccino alebo latté. Kávovary s parnou tryskou vám takúto lahodnú kávu ako z kaviarne pripravia priamo u vás doma.

Nápoje pre celú rodinu

Kávovary zďaleka neponúkajú len možnosť prípravy lahodnej kávy. Vďaka funkcii horúcej vody s nimi poľahky pripravíte čaj bez použitia rýchlovarnej kanvice a parná tryska vám umožní servírovanie lahodných mliečnych nápojov.

Kombík radí

Kombík radí

Pri výbere kávovaru sa zamerajte predovšetkým na svoje preferencie chutí.

 

Ak máte radi napríklad latté, investujte do kávovaru s integrovanou nádobou na mlieko, ktorý vám umožní prípravu vašej obľúbenej kávy stlačením jediného tlačidla.

Automatický alebo pákový kávovar?

automatický alebo pákový kávovar

Automatický kávovar

Už jeho názov napovedá, že vám kávu pripraví rýchlo a takmer bez námahy. Ide v podstate o zjednodušený model automatov na kávu, s akými sa stretávate v mnohých kaviarňach.

Medzi jeho prednosti patrí okrem komfortného používania spravidla aj integrovaný mlynček, vďaka ktorému je chuť kávy skutočne lahodná. Tieto druhy kávovarov tiež umožňujú rýchlu a jednoduchú prípravu kávy s mliečnou penou, napr. cappuccino alebo latté.

Údržba je tiež jednoduchá a u mnohých modelov už plne automatická. Nevýhodou sú spravidla väčšie rozmery automatov. Takýto druh kávovaru si lepšie rozumie s väčšími kuchyňami, hoci na trhu už nájdeme aj subtílnejšie modely. Mínusom je aj vyššia obstarávacia cena.


Pákový kávovar

Príprava kávy v pákovom kávovare si už vyžaduje istý čas i zručnosť, ale odmenou je skutočne lahodná, gurmánska chuť.

Prednosťou takéhoto kávovaru je aj nižšia obstarávacia cena a obyčajne aj menšie rozmery. Ak, samozrejme, nehovoríme o poloprofesionálnych prístrojoch so zabudovaným mlynčekom a parnou tryskou. V tomto prípade sa aj cena kávovaru môže približovať automatu.

Pákový kávovar sa vyznačuje pákou so sitkom, do ktorého sa utlačí zomletá káva. Tá sa potom pevne uzavrie do takzvanej hlavice kávovaru a káva sa pripraví stlačením tlačidla. Pákový kávovar si vyžaduje zdĺhavejšiu údržbu a v prípade, že jeho súčasťou nie je mlynček na kávu, je vhodné si ho zaobstarať. Mletá káva totiž rýchlo stráca chuť.

NÁŠ TIP: Váhate medzi automatickým a pákovým kávovarom? Pozrite sa aj náš test najlepších pákových kávovarov na trhu.

Najdôležitejšie vlastnosti kávovaru

Mlynček na kávu

Čerstvo zomletá káva je kľúčovým prvkom úspechu pri príprave chutného espressa. Preto ak vyberáte kávovar, obzvlášť sa zamerajte na vlastnosti mlynčeka. Veľmi dobré je, ak disponuje možnosťou nastavenia úrovne mletia. Najpopulárnejšie sú v súčasnosti kovové kónické a keramické mlynčeky. Ak stavíte na lacnejší model kávovaru na mletú kávu, odporúčame vám investovať do samostatného mlynčeka.

Tlak

Kávovary sa delia na modely s vysokým pracovným tlakom a takzvané nízkotlakové. Pre prípravu kvalitnej kávy je ideálny tlak 15 barov. Kávovar s tlakom pod hranicou 9 barov ale určite nekupujte.

Automatické preplachovanie

Funkcia automatického čistenia kávovaru vás odbremení od mnohých starostí. Väčšina moderných kávovarov sa vyčistí automaticky po rozsvietení príslušnej kontrolky. Funkciou automatického čistenia disponujú aj mnohé pákové kávovary. Veľkou výhodou je aj funkcia automatického upozornenia na potrebu odvápnenia.

Automatické vypnutie

Funkciou automatického vypnutia a môžu pochváliť predovšetkým automatické kávovary. Táto inteligentná technológia šetrí energiu v čase, keď sa kávovar dlhšie nepoužíva.

Hmotnosť a rozmery

Netreba zabúdať ani na hmotnosť a rozmery kávovaru. Tieto parametre si vopred všímajte, aby ste si do kuchyne nezaobstarali priveľký kávovar, ktorý vám koniec koncov bude len zavadzať. 

Objem nádržky

Objem nádržky na vodu závisí od toho, pre koľkých ľudí budete najčastejšie pripravovať kávu. Pre dvoch ľudí si vystačíte aj s nádržkou s objemom 2 litre. Ak ale plánujete kúpu kávovaru a jeho umiestnenie napríklad niekde do kancelárie, rátajte s tým, že nádržka by mala dosahovať objem minimálne 3 litre a viac. 

Príkon 

Čím väčším príkonom kávovar disponuje, tým rýchlejšie ohreje vodu a pripraví kávu. Na druhej strane však spotrebuje viac elektriny. 

Zabudovaný mlynček

Všímať by ste si mali aj materiál, z ktorého je mlynček vyrobený. Stretnúť sa môžete s keramickým a oceľovým, pričom by mal byť nastaviteľný na rôzne druhy mletia. 

Tip od experta

"Automatický kávovar, rovnako ako aj ostatné kuchynské spotrebiče, musí byť jednoduchý, no taktiež tichý a hlavne úsporný. Pri jeho kúpe sa treba zamerať na viacero kritérií, ako nádržka na vodu, tlak či rôzne doplnkové funkcie. 


Čo sa týka objemu nádržky na vodu, tá by mala mať čo najväčšiu kapacitu. V prípade tlaku aj tu platí, že čím väčší tlak, tým kvalitnejšia príprava kávy. Nesmieme zabúdať ani veľkosť zásobníka na kávu. Ako posledné by som vyzdvihol doplnkové funkcie, ako napríklad automatické čistenie, ktoré šetrí váš čas a vy si môžete v pokoji vychutnať čerstvo uvarenú kávu."

Ján Koprla, elektrotechnik

Skúsenosti užívateľov

Vždy ma fascinovali pákové kávovary. Príprava kávy v takomto kávovare sa mi spája s istým "baristickým rituálom“. Samozrejme, že milujem chuť čerstvo zomletej kávy, preto som si zaobstaral pákový kávovar s integrovaným mlynčekom. Rád sa každé ráno venujem príprave lahodnej kávy pre seba i pre manželku. Kúpu kávovaru si nevieme vynachváliť.

Peter, 34 rokov, Bratislava

Dlho som snívala o tom, že si budem môcť doma rýchlo a jednoducho pripraviť latté, aké si objednávam v kaviarni. Najskôr som uvažovala o rôznych napeňovačoch mlieka a šľahačoch, ale nakoniec som sa rozhodla pre automatický kávovar a neľutujem. Latté alebo cappuccino teraz môžem mať kedy chcem. Stačí stlačiť jediné tlačidlo.

Miška, 28 rokov, Prešov

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe automatického kávovaru 

1. Ako funguje automatický kávovar?

Automatický kávovar funguje automaticky. Stačí vložiť šálku a zapnúť. Kávovar po spustení sám odmeria porciu kávy, následne ju namelie a začne s jej prípravou.

2. Pre koho je automatický kávovar vhodný?

Pre každého, kto má rád pravú chuť i vôňu kávy, no nemá dostatok času podieľať sa na jej samotnej príprave tak, ako je to napríklad pri pákových kávovaroch. 

3. Aké nápoje možno pripraviť pomocou automatického kávovaru? 

Kávovar je primárne určený na prípravu rôznych druhov káv, čo je jasné hneď z jeho názvu. To však nie je všetko, čo dokáže. S dobrým kávovarom totiž zvládnete hravo pripraviť napríklad i cappuccino, latte, čokoládu či espresso a niektoré kávovary dokonca umožňujú i prípravu čaju. 

Väčšinou však platí, že takéto schopnosti si budete musieť aj patrične priplatiť. 

4. Aké výhody má automatický kávovar? 

Automatický kávovar so sebou prináša hneď niekoľko benefitov. 

Tým najväčším je nepochybne jedinečná chuť kávy a možnosť prispôsobiť si ju presne podľa vašich predstáv. Obsluha je veľmi jednoduchá a prebieha stlačením jedného tlačidla. Taktiež nie je potrebné kávu mlieť, keďže tieto typy kávovarov majú v sebe zabudovaný i mlynček na kávu.

Automatické kávovary bývajú vybavené i čistiacimi funkciami a tak je ich údržba nenáročná. Navyše, množstvo zariadení vopred upozorní používateľa na potrebu čistenia. 

4. A čo nevýhody automatických kávovarov? 

Automatické kávovary majú robustnú konštrukciu a pomerne veľké rozmery. Zvyčajne bývajú tiež drahšie než kapsulové či pákové kávovary. 


Ako hodnotíme

Ak uvažujete nad kúpou kávovaru, určite odporúčame prečítať:

Použité zdroje:

Pridajte vašu recenziu

avatar