Ako si vybrať kávovar? Urobte si náš test

ako si vybrať kávovar

Každý z nás to pozná. Je víkend, konečne si sadnete k svojmu obľúbenému seriálu či knihe a siahnete po šálke lahodnej kávy.

Na to, aby chutila tak, ako vo vašej obľúbenej kaviarni, stačia iba tri veci:

Vyskúšajte si náš test a zistite, aký kávovar je pre vás ideálny.

Ak si v niektorých otázkach nebudete istí, zvoľte pokojne viaceré odpovede.

TEST

1. Káva:
A. je mojou každodennou rutinou
B. je pre mňa druh umenia
C. znamená oddych

2. Mám rád:
A. mliečnu kávu, latte alebo kapučíno
B. občas silné espresso, inokedy zasa kávu s napeneným mliekom
C. rýchle malé kávičky

3. Kávu pre rodinu a návštevy:
A. extra neriešim, každý dostane rovnakú
B. pripravujem vždy so špeciálnou starostlivosťou
C. robím takú, ako sebe

4. Po dopití kávy:
A. nechcem ešte niekoľko minút upratovať
B. mi neprekáža kávovar vyčistiť
C. mám čas venovať pozornosť dôkladnému čisteniu

5. V kávológii:
A. sa príliš nevyznám, vypijem to, čo dostanem
B. som expert na všetky druhy a kvalitu
C. mám svoje preferencie a viem rozlíšiť kvalitu od kvantity

6. Do kávy som ochotný investovať:
A. menej
B. veľa, pretože ju milujem
C. v závislosti od kvality


Najviac odpovedí A

Kapsulové kávovary pre rýchlych kávičkárov

kapsulový kávovar

Výhody kapsulového kávovaru

Vaše preferencie vás zaviedli na zlatú strednú cestu. Kávovary na kapsuleskvelým riešením hneď z viacerých dôvodov. Predovšetkým je to časové hľadisko. Príprava kávy z kapsúl je rýchla a nevyžaduje si žiadne špeciálne technické zručnosti. 

Vložte kapsule, stlačte tlačidlo a vytvorte čerstvú šálku espressa. Výhodou je taktiež multifunkčnosť a variabilita kapsúl, vďaka ktorým si na pár klikov viete pripraviť latte či kapučíno.

Rovnako potešíte aj vaše ratolesti, v súčasnosti sú dostupné už aj kapsule, z ktorých pripravíte horúcu čokoládu či ľadový čaj. Kapsulový kávovar je ideálny aj z priestorového hľadiska: je šikovný, ľahký a väčšinou sa predáva v kompaktných rozmeroch.

Nevýhody kapsulového kávovaru

Tento druh kávovaru má ale aj jednu nevýhodu. Väčšina strojov môže byť použitá iba s konkrétnou značkou kapsuly, preto treba dbať na cenu a dostupnosť kapsúl už pri výbere kávovaru.

Fanúšikovia kávy by mohli tvrdiť, že používanie takýchto strojov je akýsi druh podvádzania na ceste za kvalitnou šálkou kávy. To však nie je tak celkom pravda. Obsah kapsúl je rovnako kvalitný, ba čo viac, káva v takomto balení ostane čerstvá dlhšie ako pri iných strojoch.

Približná cena: 40 - 350 EUR

V prípade modelov, akými sú napríklad kávovar Krups od Nescafé Dolce Gusto, môžeme hovoriť o vyslovene lacnej záležitosti. Táto značka ponúka modely kávovarov na kapsule v hodnote okolo 50 eur. V približne rovnakej cene sa pohybuje aj kávovar značky Tassimo.

NÁŠ TIP: Ak chcete kvalitný kávovar za rozumnú cenu, určite voľte kávovar Dolce Gusto. Jeho kapsule sú dostupné, používanie jednoduché a cena je skutočne prijateľná.

Najviac odpovedí B

Automatické kávovary pre skutočných pôžitkárov

Výhody plnoautomatického kávovaru

automatický kávovar

Tieto plnoautomatické kávovary sú ideálne pre tých, ktorí obľubujú čerstvosť, no vyhýbajú sa zbytočnej pracnosti. Automatické kávovary majú v sebe zabudované mlynčeky, ktoré do niekoľkých sekúnd kávové zrná čerstvo rozdrvia. Väčšina mlynčekových kávovarov je jednoduchá na obsluhu.

Spočíva v troch krokoch:

  1. Nasypete vami zvolené kávové zrná.
  2. Jedným či dvomi klikmi zvolíte, na akú kávu máte chuť.
  3. Vezmete si hotovú kávičku.

Väčšinou už všetky modely ponúkajú aj možnosť jednoduchej prípravy latte či capuccina. Stačí iba pripojiť nádobu s mliekom.

Automatizované kávovary vám tiež dávajú väčšiu kontrolu nad svojim nápojom. Umožňujú vybrať si, koľko mletej kávy a vody preferujete, takže si nápoj môžete ľahko upraviť podľa svojho vkusu. Za takýto model si už však priplatíte.

Nevýhody plnoautomatického kávovaru

Tak isto sa pred kúpou uistite, že máte priestorové kapacity, keďže je kávovar väčší ako v prípade tých kapsulových. V súčasnosti je už tento typ strojov na prípravu kávy hotovou dizajnovou vychytávkou, ktorá ulahodí nie len chuťovým kanálikom, ale aj očiam. Vašej kuchyni dodá luxusný vzhľad a stane sa jej neoddeliteľnou súčasťou.

Čo sa náročnosti na údržbu týka, tento typ strojov vyžaduje pravidelnú starostlivosť a umývanie, keďže zrná po sebe zanechávajú zbytky, no čistenie nezaberie pri výbere toho správneho veľa času. Ak premýšľate nad tým, aký kávovar kúpiť do rodiny s mnohými členmi, toto je tá správna voľba.

Približná cena: 350 - 2.500 eur

Do kvality sa oplatí investovať a v prípade automatizovaných kávovarov to platí dvojnásobne. Takéto stroje sú vám k dispozícii od 400 eur vyššie, no určite odporúčame nesiahať po akciových či zľavnených typoch a poriadne si naštudovať jednotlivé modely

Najviac odpovedí C

Pákové kávovary pre kávových majstrov

pákový kávovar

Výhody pákového kávovaru

Ak hľadáte manuálny kávovar, ktorý vám umožní vyrábať kávu podľa vašich predstáv, tradičný pákový kávovar je dobrou voľbou. Jedná sa o klasický typ kávovaru, v ktorom pripravujete a extrahujete kávu trpezlivo a ručne, nie len jednoduchým stlačením tlačidla.

Tento kávovar je ideálnym spoločníkom pre tých, ktorí majú prípravu kávy radšej ako jej samotné pitie. Na začiatku si pravdepodobne budete musieť vyvinúť zručnosť na jeho použitie, ale akonáhle to zvládnete, stanete sa kávovým majstrom.

Pákové kávovary ponúkajú väčšiu flexibilitu ako kapsulové modely a zaberajú menej miesta ako plnoautomatizované kávovary. K dispozícii je momentálne na trhu široká ponuka, ktorá sa pohybuje od veľmi lacných kúskov až po prémiové, dizajnové.

Nevýhody pákového kávovaru

Pákový kávovar zväčša používa čerpadlo poháňané motorom na zahriatie presného množstva vody, ktoré je potrebné na jedno espresso pomocou tepelného bloku. Toto množstvo je následne pretlačené cez kávu pri tlaku približne 15 barov. Za zvyšok ste zodpovední vy, vrátane pripravenia stroja, dávkovania kávy a následného vyčistenia. 

V skratke, tento druh kávovaru je ideálny pre tých, ktorí sa neboja učiť nové veci a radi pričuchnú k umeniu baristov.

Približná cena: 60 - 1.300 eur

Kávovar espresso, ako je familiárne nazývaný, dostanete už aj za cenu kapsulového. Kvalita v pomere výkonu je u lacnejších modelov rovnaká ako u tých drahších.

Kávovary okrem vyššie spomínaných funkcií častokrát obsahujú aj milé vychytávky navyše. Pre tých, ktorí si radi pospia je tu napríklad funkcia automatického nastavovania času prípravy. Vďaka nej vás ráno bude čakať šálka kvalitného životabudiča.

Niektoré špičkové kávovary zasa obsahujú vodný filter, ktorý má zabezpečiť, že chuť kávy bude čistá a jedinečná.

Najpopulárnejšou funkciou, ktorú ľudia berú do úvahy pri nákupe kávovaru je penič mlieka, známy aj ako externý kapučinátor. Ten uspokojí potreby každého milovníka mliečnych verzií kávy. Zaujímavou funkciou je aj automatické vypínanie stroja, čo môžu využívať hlavne tí z vás, ktorí v rannom ruchu a roztržitosti často zabúdajú.


NÁŠ TIP: Už viete aký typ kávovaru je pre vás ten pravý? Pozrite si naše hodnotenie najlepších

Najpopulárnejšie značky kávovarov na Slovensku

Aby sme nepísali iba o druhoch, rozhodli sme sa venovať pozornosť aj značkám.

Toto sú najpopulárnejšie z nich.

kapsulový kávovar Krups KP120H31

Najväčšou výhodou kávovarov Dolce Gusto sú cena a dostupnosť balení, ktoré sú nevyhnutné na prípravu. Každé balenie obsahuje 16 kapsúl. To postačuje pre 8 alebo 16 pohárov v závislosti od typu nápoja.

Pri takmer všetkých nápojoch s mliekom sú potrebné dve kapsuly: jedna kapsula so sušeným mliekom a druhá s inou zložkou (či už je to káva, čaj, alebo čokoláda).

Množstvo času prípravy pre každý z nich sa líši. Výhodou je aj množstvo variantov, nie všetky sú však dostupné aj pre slovenský trh.

Kompaktný automatický kávovar De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110.B

Kde inde by mohla vzniknúť značka odzrkadľujúca kvalitu kávy, ak nie v Taliansku?

Tento výrobca sa primárne sústreďuje na plnoautomatické a pákové kávovary. Plnoautomatické kávovary De'Longhi dokážu pripraviť všetky vaše obľúbené nápoje, vždy stlačením jedného tlačidla.

Drahšie modely automaticky umožňujú nastavenie intenzity kávy, jej teploty a dokonca aj množstva. Pre tých z vás, ktorí na kávu nedajú dopustiť, no vaša kuchyňa nie je rozmerovo ideálna si táto značka pripravila špeciálnu edíciu úzkych kávovarov.

kapsulový kávovar Bosch TAS3202

Kávovary tohto typu využívajú inteligentný systém Intellibrew, vďaka ktorému je príprava kávy veľmi jednoduchá.

Prístroj automaticky nasníma čiarový kód na kapsule, čím získa informácie pre prípravu kávy, akými sú množstvo vody, čas varenia a teplota.

Okrem kávy vám tento šikovný prístroj dokáže urobiť aj čokoládu či výborný čaj.

Na záver

Ak ste mnohokrát nad odpoveďou v kvíze váhali, odporúčame o kúpe kávovaru ešte popremýšľať.

Za nás však platí, že akékoľvek rozhodnutie sa či už pre pákový, automatický alebo kapsulový kávovar bude dobrou voľbou, pretože všetky vyššie spomínané druhy kávovarov vám prinesú rovnaké potešenie – šálku kvalitnej kávy.

NÁŠ TIP: Hľadáte dokonalý darček pre milovníkov kávy? Prezrite si našich 15 tipov na skvelé darčeky pre kávičkárov.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora