15 tipov na darčeky pre milovníkov kávy

darčeky pre milovníkov kávy kávičkárov

Blíži sa čas Vianoc a asi sa zhodneme na tom, že výber darčekov každý rok dokáže poriadne potrápiť. Ak vyberáte darček pre milovníkov kávy, môžete im podarovať niečo, čo im chýba v ich kávičkárskej výbave.

Stačí sa len trochu rozhliadnuť, alebo pozorne počúvať. Inšpirujte sa našimi tipmi na darčeky pre kávičkárov, výber už necháme na každom z vás.


Pákový kávovar Delonghi EC 685M

Základ na výrobu lahodnej kávy je okrem samotnej kávy aj kvalitný kávovar. Kvalitným pákovým kávovarom nepohrdne žiadny milovník kávy.

Vhodný je pre náročnejších kávičkárov, ktorí si vychutnávajú rituál prípravy od mletia kávu podľa svojich preferencií a chutí, nastavenia ideálneho množstva vody až kým voňavý nápoj skončí v šálke.  

Pri výbere kávovaru si všímajte, aby mal dostatočný tlak, udáva sa v baroch. 

automatický kávovar

Ďalší z rady pomocníkov na prípravu kávy môže byť napríklad automatický kávovar. Ten sa bude páčiť kávičkárom, ktorí sa nepotrebujú hrať s chuťou. Výhodou tohto kávovaru je, že takmer všetko spraví za vás. V porovnaní s pákovým kávovarom pomelie za vás aj kávu. Stačí si nastaviť ideálnu hrúbku mletia kávy. 

Je teda určený pre milovníkov kvalitnej kávy, ktorí však chcú mať prípravu kávy rýchlo za sebou a chcú viac času venovať radšej jej pitiu. Obdarovaná osoba si kávu s týmto kávovarom pripraví dotykom prsta.

Mokka kanvica koťogo

Mokka kanvica alebo „koťogo“ je vhodné pre milovníkov klasiky. Proces prípravy je dlhší ako pri automatických kávovaroch, no sú ľudia, ktorí na túto klasiku nedajú dopustiť.

Je to šikovná a spratná vecička, ktorú ľahko schováte do poličky či skrinky. Ocenia jú najmä tí, ktorí nemajú dostatok priestoru na umiestnenie veľkého kávovaru, no majú radi kvalitnú kávu. 

French Press Hario

Výsledkom prípravy kávy vo french presse je bohatá, jemná, no stále dosť silná chuť kávy. French press je metóda, ktorá nechá kávu v horúcej vode vyluhovať dlhšie, vďaka čomu sa do nápoja dostane viac prírodných olejov a zložiek zo zŕn.

Výhodou french pressu je možnosť zvoliť si jeho veľkosť. Takýto praktický darček si nájde miesto v práci, na chate či na cestách. 

Philips HD7767/00 - prekvapkávací kávovar s mlynčekom

Tých, ktorí si v kaviarni doprajú veľkú šálku filtrovanej kávy poteší prekvapkávací kávovar. Kávovar na filtrovanú kávu je skladný, kompaktný a ľahko sa ovláda. Na rozdiel od ostatných automatických či pákových kávovarov, prekvapkávací sa dá kúpiť aj za pár desiatok eur.

Tento spôsob kávy po príchode automatických a pákových kávovarov prešiel do ústrania, no v posledných rokoch zažíva návrat. Príprava filtrovanej kávy pritom nie je žiadna veda na rozdiel od iných spôsobov. 

chemex

Chemex je druh kávovaru, ktorý je prepracovaný jednoduchým a pritom kreatívnym spôsobom, vďaka svojmu nadčasovému dizajnu a elegancii.

Bol navrhnutý dávno predtým, ako bola filtrovaná káva trendy, a to ešte v roku 1941. Príprava kávy týmto spôsobom je určená pre kávičkárov, ktorí sa neboja pri príprave kávy stráviť dlhší čas. Nie je to nič ťažké, po príprave niekoľkých káv to už bude rutina. 

Pri kúpe tohto Chemexu dostanete 200 gramov kávy ako darček. 

poháre s dvojitým dnom

Vhodný darček môže byť i kvalitný pohár s dvojitým dnom. Dvojité dno udrží teplotu podávaného nápoja oveľa dlhšie ako klasické poháre. Medzi stenami pohárov je vyfúknuté vákuum, ktoré zlepší termoizolačné vlastnosti skla. Najrozšírenejšie sú poháre s dvojitým sklom na kávu vo veľkostiach malého espressa alebo vyšší pohár na mliečne kávy.

mlynček na kávu

Ak rozmýšľate nad darčekom pre milovníka kávy a viete, že už vlastní kvalitný kávovar, skúste sa zamyslieť nad tým, aký kávovar používa. Ak je to nie je automatický kávovar, ktorý kávu aj zomelie, porozmýšľajte nad kúpou mlynčeka na kávu. Čerstvo namletá káva odmení skvelou vôňou a sviežou chuťou v pohári. To ocení každý pravý kávičkár.

filtre do kávovaru

Filtre do kávovaru sa vždy zídu. Pred výberom by ste mali poznať kávovar, do ktorého ho kupujete, aby ste predišli kúpe nesprávneho filtra.

termo hrnček - Contigo

Keď si chceme zobrať kávu niekam so sebou, či už na cestu autom, alebo na prechádzku s kočíkom, určite potrebujeme termohrnček, aby káva nevychladla. Jediný problém pri termohrnčeku je trafiť sa do štýlu, ponuka dizajnových kúskov je mimoriadne pestrá.

napeňovač mlieka

Pre milovníkov lahodného cappuccina, flat white alebo iných mliečnych káv poteší napeňovač mlieka. Ak teda viete o vašom blízkom, že má napríklad automatický alebo pákový kávovar bez trysky na mlieko, no miluje mliečne kávy, týmto praktickým darčekom mu zaručene urobíte radosť.

baristická váha - Siguro

Pri príprave espressa, ale i alternatívnych spôsoboch prípravy kávy, sa bez baristickej váhy prakticky ani nezaobídeme. Podstatným faktorom je presnosť váhy pri vážení. Okrem toho majú váhy na kávu zabudované stopky, meranie prietoku kávy a ďalšie šikovné funkcie, ktoré posunú prípravu kávy o level vyššie. 

džezva

Tradičný spôsob prípravy kávy v džezve je jednou z najstarších metód na svete. Milovníci tureckej kávy si môžu pripravovať svoju obľúbenú kávu tak, ako sa to robilo už pred stovkami rokov v Turecku a arabských krajinách. Okrem toho, je aj krásnym doplnkom do kuchyne, ktorý určite neostane nepovšimnutý.

predplatné zrnkovej kávy - coffein

Všimli ste si, že osoba, ktorú sa chystáte obdarovať, preferuje výberové kávy? Darujte jej predplatné výberovej kávy. Túto službu ponúka aj obľúbená slovenská pražiareň kávy Coffeein. Môžete si vybrať spomedzi 3 verzií predplatného: MINI (2 balíky kávy), MEDI (4 balíky kávy) a MAXI (6 balíkov kávy).

Každý mesiac tak obdarovaná osoba obdrží novú zásielku s čerstvo praženou kávou. Rozhodne splnený sen každého kávičkára. 🙂 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Standart (@standartmag)

Správneho kávičkára pravdepodobne zaujímajú aj rady skúsených baristov a inšpirácie z kávičkárskeho sveta. Mnoho otázok, aj profesionálne postupy, ako pripraviť dokonalú kávu nájdu v knihách o príprave kávy

V knižnom svete nájdeme aj knihy o histórii kávy a rôznych zaujímavostiach z tohto odvetvia. Určite je z čoho vyberať a ak svojho blízkeho poznáte, určite vyberiete správne zameranie knihy.

Skvelým darčekom bude i predplatné oceňovaného magazínu Standard, ktorý založil ho Slovák Michal Molčan. Standard dnes poznajú kávičkári po celom svete.


Najlepšie na darčekoch pre kávičkárov je vysoká pravdepodobnosť, že si trochu voňavého kávového majstrovstva s nimi môžete vychutnáte aj vy. Pozorne sa rozhliadnite a vyčarujte svojím darčekom kávičkárovi úsmev. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar