Vidiecky štýl v byte? Na toto stavte pri zariaďovaní

Vidiecky štýl je typický prírodnými materiálmi, dekoráciami a romantickou atmosférou. Často ho ale vidíme skôr v domoch a väčších priestoroch, kde krásne vyniknú. Vidiecky štýl, ale vnesiete aj do mestského bytu. Ako na to?

Vidiecky štýl v byte

Stavte na kvalitné materiály

Aj mestský byt si môžete zariadiť v útulnom a romantickom vidieckom štýle. V tomto prípade je ale základom neprehnať to. Začať môžete aj maličkosťami ako sú vankúše, garniže alebo menšie kusy nábytku.

Vo vidieckom štýle sa typicky používa najmä drevo a prírodné materiály. Na oko pôsobí trochu staro a evokuje, že nábytok si už čo to zažil. Neupínajte sa preto k lacným imitáciám a radšej stavte na naozaj kvalitný drevený nábytok. Uvidíte, že na celkovom výzore interiéru sa to odrazí.


Drevo je nutnosťou

Drevo je pre vidiecky štýl skutočne nutnosťou a používa sa všade – na stôl, skrine, svietniky, stoličky, dekorácie. Nebojte sa ale ani farebných variácií. Farebné drevené stoličky pekne vyniknú v záplave bielej a sú skvelým detailom tohto štýlu.


Francúzsky alebo americký vidiek

Francúzsky vidiecky štýl je oproti tomu americkému trochu viac zdobený a je inšpirovaný Provensálskom. V tomto prípade siahnite po pastelových jemných farbách a jemnom rustikálnom nádychu nábytku. Tento štýl si zamilujú milovníci doplnkov, no pozor, v malom byte to nepreháňajte a nezaplňte ho zbytočne množstvom vecí.

Americký vidiecky štýl naopak vyniká jednoduchosťou a funkčnosťou. Má bližšie k tomu škandinávskemu a je skôr minimalistický. Preto sa viac hodí do menších bytov, keďže využíva čisté línie, otvorenosť a zaoblené tvary.


Prírodné doplnky a dekorácie

Prírodné motívy sú vo vidieckom štýle ideálne nielen ako materiál, ale tiež pre doplnky. Postavte si na konferenčný stolík vázu s kvetmi, využite prírodné motívy na obrazy alebo na koberec a dekoračné vankúše.

Nezabúdajte, že byt vám ponúka len obmedzený priestor, preto doplnky a detaily kombinujte a nepoužívajte len jeden.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.